Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1552309 razy)

0 użytkowników i 21 Gości przegląda ten wątek.

Online michał81

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5520 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:08:57 »
I właśnie te rzeczy są w Sha nie bardzo głównonurtowe, np. ten absolutnie karykaturalny gruby gościu wetknięty nagle pomiędzy resztę postaci z normalną anatomią (chodzi mi nie o tuszę, tylko bardzo wyolbrzymione rysy twarzy), albo ilość tych wszystkich rur i innych przedobrzonych detali na największych kadrach, która w połączeniu z brakiem wyraźniejszego "odgrodzenia" mniejszych kadrów od tego głównego (można było np. użyć białej ramki do mniejszych kadrów zamiast czarnej) sprawia, że strony nie są optymalnie czytelne graficznie.
Piękny opis Lobo Bisleya, a przecież to głównonurtowa seria z lat 90, tak jak Sha.

Offline ryba

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5521 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:16:50 »
owszem przepych graficzny moze kojarzyc sie z Yiu, ale od strony formuly opowiadanej historii i samej historii to inna bajka
Mills pisze zupelnie inaczej, jak zna sie jego Slainy i Dreddy to wiadomo o co chodzi. Jak nie, to po prostu dobrze napisane komiksy rozrywkowe podszyte szeroko rozumianym wolnosciowym przeslaniem.
No nic, trzeba będzie kupić i sprawdzić samemu. Najwyżej sprzedam nieszczęśliwcom, którym nie dane będzie go kupić, bo się skończy w przedsprzedaży :D

Offline Lavender Blue

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5522 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:17:04 »
O, już wiem, o co chodzi  ;) - jakoś założyłam, pewnie przez wspomienie o realistyczności vs nierealistyczności, że masz na myśli sam sposób rysowania bohaterów. A tobie również chodziło o całość posługiwania się grafiką, ok. No ale ja podtrzymuję,  że chociaż mainstreamowych styli jest wiele, to są one w przeważającej większości nastawione na przejrzystość i aktualnie wiodące stylistyki rysunku, takie które można by sobie wyobrazić np. w przeciętnej aktualnej serii Marvela (oczywiście zawsze będą wyjatki, dlatego mówię "przeciętnej"). Sha to jest 100% coś innego, "heavy-metalowego", czego czas w mainstreamie był kiedyś, najbardziej w latach 90., a teraz ta estetyka raczej przeminęła.
EDIT: No właśnie,  michał81, zobaczyłam twój post dopiero teraz i pokrywa się z moim zdaniem.

...o, sprawdziłam, i to faktycznie jest z lat 90., nawet nie wiedziałam. Czyli jak najbardziej ma sens, że seria się dobrze sprzedawała w swoim czasie, ale obecnie to już nie jest stylistyka mainstreamowa. Tak jak komiksy z lat 60. kiedyś były w stylu głównonurtowym, ale dziś to jest absolutne retro, i np. wiele osób tu i na facebooku Muchy mówiło, że kreska w takim X-Static (właśnie taki wyjątek od Marvela), stylizowana na Kirby'ego, jest brzydka. I jak się nie zgadzam, że jest brzydka, to zgadzam się, że nie jest zbyt mainstreamowa.

Ale jak najbardziej możesz nie podzielać moich odczuć, studio lain, ocena grafiki zawsze będzie subiektywna.  :)
« Ostatnia zmiana: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:21:59 wysłana przez Lavender Blue »

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5523 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:24:56 »
w mainstreamie  takze dzis funkcjonuja tak rozne style
ze nie da sie tego az tak skategoryzowac
bo to by oznaczalo, ze np Wikia najnowszy komiks Ledroita to nie jest mainstream albo komiksy Simona Davisa
i mozna naprawde zrobic dluga wyliczanke prac wydawnych dzisiaj a nie pasujacych do opsiu
natomiast prawda jest ze jezyk komiksu ewoluuje, pojawiaja sie trendy itp
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5524 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:26:39 »
Dzisiaj mainstream to mniej więcej coś takiego, wszystko podporządkowane tylko i wyłącznie przejrzystości, kontury bez charakteru wypełnione tandetnymi komputerowymi efektami. Oby jak najmniej mainstreamu ;)


Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5525 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:30:11 »
Dzisiaj mainstream to mniej więcej coś takiego, wszystko podporządkowane tylko i wyłącznie przejrzystości, kontury bez charakteru wypełnione tandetnymi komputerowymi efektami. Oby jak najmniej mainstreamu ;)



nie zgadzam sie :) nie przesadzajmy ;)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Lavender Blue

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5526 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:31:34 »
to mi przypomina odlegle czasy, kiedy toczylem dyskusje o "mitycznym" stylu mangowym

Bo jest coś takiego jak różnorodność styli w obrębie mainstreamu, ale to wcale nie neguje tego, że istnieją również style nie-mainstreamowe, których w magazynie dla nastolatków typu Shounen Jump w Japonii nie uświadczysz.

Szczerze, to nigdy nie rozumiałam, czemu osoby twierdzące że nie ma czegoś takiego jak styl mangowy, zachowują się zawsze, jakby nie wiedziały, że ich rozmówcom chodzi po prostu skrótowo o mainstreamowy styl mangowy. Który jest różnorodny, tak, ALE jak najbardziej i tak ma swoje ewidentne ramy. Nie udawajmy, że gdyby japoński twórca stworzył komiks wyglądający kropka w kropkę jak Mignola, to byłaby to mainstreamowa manga. I o to chodzi w "stylu mangowym".

A, i jeszcze jedno - nigdzie nie napisałam, że styl Sha czy inny jest gorszy, dla każdego coś miłego.  :)
« Ostatnia zmiana: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:33:43 wysłana przez Lavender Blue »

Offline Dracos

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5527 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:33:43 »
Ja bym się zgodził z taką tezą że to co było w latach 80 czy 90 mainstreamem może nie być dziś. Oczywiście dużo zależy od tego kto to będzie definiował bo dla 70 latka to wszystko od lat 60 może podpadać pod ta kategorię, a dla 20 latka rzeczy z lat 90 już niekoniecznie.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5528 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:35:51 »
nie zgadzam sie :)

Ale z czym? Że ta plansza jest mainstreamem? Czy że wygląda ona tak jak opisałem? Oczywiście nie cały mainstream tak wygląda, to skrót myślowy, ale jeśli chcemy opisywać jakieś zjawiska, to zawsze będą one na poziomie uogólnienia.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5529 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:49:25 »
Ale z czym? Że ta plansza jest mainstreamem? Czy że wygląda ona tak jak opisałem? Oczywiście nie cały mainstream tak wygląda, to skrót myślowy, ale jeśli chcemy opisywać jakieś zjawiska, to zawsze będą one na poziomie uogólnienia.

to sie nazywa stereotypy :) a one sa zawsze o kat d... ;)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5530 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:50:09 »
Bo jest coś takiego jak różnorodność styli w obrębie mainstreamu, ale to wcale nie neguje tego, że istnieją również style nie-mainstreamowe, których w magazynie dla nastolatków typu Shounen Jump w Japonii nie uświadczysz.

Szczerze, to nigdy nie rozumiałam, czemu osoby twierdzące że nie ma czegoś takiego jak styl mangowy, zachowują się zawsze, jakby nie wiedziały, że ich rozmówcom chodzi po prostu skrótowo o mainstreamowy styl mangowy. Który jest różnorodny, tak, ALE jak najbardziej i tak ma swoje ewidentne ramy. Nie udawajmy, że gdyby japoński twórca stworzył komiks wyglądający kropka w kropkę jak Mignola, to byłaby to mainstreamowa manga. I o to chodzi w "stylu mangowym".

A, i jeszcze jedno - nigdzie nie napisałam, że styl Sha czy inny jest gorszy, dla każdego coś miłego.  :)

bo to znaczy ze ich rozmowca nie wie co to jest styl w sztuce :) takze komiksowej :)
moze dlatego :)
« Ostatnia zmiana: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:53:34 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5531 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:52:12 »
Ja bym się zgodził z taką tezą że to co było w latach 80 czy 90 mainstreamem może nie być dziś. Oczywiście dużo zależy od tego kto to będzie definiował bo dla 70 latka to wszystko od lat 60 może podpadać pod ta kategorię, a dla 20 latka rzeczy z lat 90 już niekoniecznie.

to wpierw trzeba by zdefiniowac slowo mainstream :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Nephilim

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5532 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:52:33 »
Pewnie nikogo moje zdanie nie obchodzi ale totalnie nie siedzi mi graficznie SHA (zgadzam się praktycznie z każdym zdaniem @Lavender Blue). Przepych ale nieciekawy, kolory przerysowane, nawet ten detal mnie nie kupuje. Odpuszczam i czekam na kolejne tytuły Studia ;)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5533 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:53:40 »
to sie nazywa stereotypy :) a one sa zawsze o kat d... ;)

To nie są stereotypy. Jeśli chcemy rozmawiać o mainstreamie, musimy zdefiniować czym on jest. I tak jak w każdym zjawisku to będzie pewna średnia. Oczywiście nie musimy rozmawiać ani o "mainstreamie", ani o "mandze", ani o "superhero" ani o czymkolwiek szerszym niż pojedynczy komiks, ale moim zdaniem to zubożenie dyskusji bez ustawienia go w kontekście.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5534 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 11:54:45 »
Pewnie nikogo moje zdanie nie obchodzi ale totalnie nie siedzi mi graficznie SHA (zgadzam się praktycznie z każdym zdaniem @Lavender Blue). Przepych ale nieciekawy, kolory przerysowane, nawet ten detal mnie nie kupuje. Odpuszczam i czekam na kolejne tytuły Studia ;)

czemu nie obchodzi :) po to sobie gadamy :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień