Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1552255 razy)

0 użytkowników i 19 Gości przegląda ten wątek.

Online parsom

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5505 dnia: Śr, 11 Styczeń 2023, 22:46:03 »
Dobra, widzę że oftopowo już na całego, ale:

Nie wierzę też w aspekt religijny w przyszłości a w SHA znowu jakieś zakonnice z krzyżami na majtkach. Uważam, że religia, szczególnie katolicka nie przetrwa :)

Człowiek współczesny (w naszej części świata) żyje sobie w iluzji kontroli, złudnym i płytkim poczuciu rozumienia jak to wszystko funkcjonuje, skąd się wziął itd. I żeby teraz sprowadzić to na tory sf - jeżeli człowiek wyjdzie poza Ziemię, zacznie się poruszać w kosmosie, to czy aby na pewno straci potrzebę wiary? Przecież nawet wspomniany "Hyperion" kręci się wokół tego.

Offline ryba

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5506 dnia: Śr, 11 Styczeń 2023, 22:57:37 »
Dobra, widzę że oftopowo już na całego, ale:

Człowiek współczesny (w naszej części świata) żyje sobie w iluzji kontroli, złudnym i płytkim poczuciu rozumienia jak to wszystko funkcjonuje, skąd się wziął itd. I żeby teraz sprowadzić to na tory sf - jeżeli człowiek wyjdzie poza Ziemię, zacznie się poruszać w kosmosie, to czy aby na pewno straci potrzebę wiary? Przecież nawet wspomniany "Hyperion" kręci się wokół tego.

Właśnie dlatego napisałem Hyperion (pierwsze 2 tomy). Pozostałe 2 określa się jako dylogia Endymion i to właśnie w niej są okręty klasy "Archanioł" itp. Dla mnie Hyperion kończy się na pierwszych dwóch tomach :)
Najbardziej podoba mi się w  sci-fi tworzenie innych cywilizacji, innego warunkowanego ich środowiskiem rozwoju, stworzona przez nich nauka.

Online parsom

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5507 dnia: Śr, 11 Styczeń 2023, 22:59:12 »
Ale sam "Hyperion" też jest na wskroś religijny...

Offline plast

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5508 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 00:56:36 »
Hyperion ma całą masę treści religijnych, z krzyżokształtem i resurekcją na czele.

Endymion to historia w zasadzie przygodowo-miłosna (i do granic niemożliwości rozwleczona, skrócenie tego o 2/3 i zrobienie z tego komiksu byłoby świetnym pomysłem).

Offline Randal63

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5509 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 02:59:49 »
Jest dobrze. Catamount zakupiony, można odetchnąć. ;) Następny to prawdopodobnie będzie Mazeworl. Sha odpuszczam, po przykładowych planszach widzę że to nie mój klimat. Bliżej mi do Marka Schultza czy Wally Wood'a. Właśnie tego ostatniego zakupiłem "Strange World of Science Fiction" i "Cannon", fajne albumy. Przez nie prawie przegapiłem premierę Catamounta. Zdążyłem już tylko na okładkę regularną. Może nawet dobrze. :D

Offline volker

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5510 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 08:39:54 »
Jak dla mnie proporcje w okładce z ciuchcią są trochę zaburzone.

Offline licinus

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5511 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 09:44:33 »
Miałem odpuścić Sha, bo staram się ograniczać zakupy, z uwagi na brak miejsca, ale te plansze znowu namówiły mnie do zmiany zdania:)

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5512 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:30:56 »
Zgadzam się niestety z tymi, którzy przeczuwają, że Sha może już tak ładnie nie zejść. Button Man to "zwykły" akcyjniak, Catamount też wygląda na raczej głównonurtowy western, a tutaj widzę, że mamy do czynienia nie z mainstreamowym sci-fi, tylko właśnie sci-fi typowym dla AD2000. Czyli dużo bardziej hermetycznym. Ja na przykład jestem raczej typowym mainstreamowcem  ;D, i to do mnie nie przemawia - ani pomysł na historię, ani warstwa graficzna. Ale oczywiście obym się myliła, bo dobrze życzę wydawnictwu.

:)
Sha to jest jak najbardzie mainstreamowe s-f, tego sprzedalo sie na rynku europejskim i amerykanskim kilkaset tysiecy. :) Mills i Ledroitt to sa ikony komiksu "rozrywkowego".

Natomiast domyslam sie, ze chodzi ci o komiks w formule realistycznej kreski. To nie musi wcale zonaczac komisku glownego nurtu. Styl graficzny nie determinuje tego :) Nawet w Image powstaja komiksu rysowane w roznych stylach.
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5513 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:33:03 »
Ja również liczyłem na coś innego (SHA). Mam podobnie jak ktoś z poprzedniej strony, YIU nie doczytałem pierwszego tomu, z SHA może być podobnie. Nie miałeś wydać jakiegoś bardziej klasycznego sci-fi?

Buttonmana przeczytałem. Całkiem fajny, było kilka niespodzianek, a trochę rzeczy podobnych się już przewinęło gdzie indziej (filmy itp.). Ogólnie na plus, ale liczę na dobre sci-fi, najlepiej jakaś space opera :)

owszem przepych graficzny moze kojarzyc sie z Yiu, ale od strony formuly opowiadanej historii i samej historii to inna bajka
Mills pisze zupelnie inaczej, jak zna sie jego Slainy i Dreddy to wiadomo o co chodzi. Jak nie, to po prostu dobrze napisane komiksy rozrywkowe podszyte szeroko rozumianym wolnosciowym przeslaniem.
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5514 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:34:09 »
Z zupełnie innej beczki. Czy szanowne wydawnictwo rozważało może wydanie tego oto wydania zbiorczego L'Etoile Noire, Gangrène, Mutante, Titania ś.p. Juana Gimeneza?

https://www.glenat.com/hors-collection-glenat-bd/juan-gimenez-la-saga-sf-9782344009598

Pytałem o to kiedyś Scream Comics ale nie dostałem odpowiedzi.

myslelismy o Gimenezie, pewnie ze tak, ale wydaje go obecnie u nas Scream
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5515 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:34:53 »
Mi chodziło że tak samo nudne jak Yiu, no i konwencja hard s-f. Warstwa graficzna też podobna.

hard s-f to nie jest
raczej cyberpunkowy komiks o duchach :)  i to nie koniecznie w pancerzu ;)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5516 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:49:41 »
Jest dobrze. Catamount zakupiony, można odetchnąć. ;) Następny to prawdopodobnie będzie Mazeworl. Sha odpuszczam, po przykładowych planszach widzę że to nie mój klimat. Bliżej mi do Marka Schultza czy Wally Wood'a. Właśnie tego ostatniego zakupiłem "Strange World of Science Fiction" i "Cannon", fajne albumy. Przez nie prawie przegapiłem premierę Catamounta. Zdążyłem już tylko na okładkę regularną. Może nawet dobrze. :D

Na stronie Flesk wydawcy Schultza ruszyla zbiorka na wydanie jego kolejnego komiksu, moze cie zaintersowac :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Lavender Blue

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5517 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:50:54 »
Hmm, szczerze, to nie bardzo rozumiem, jak doszedłeś do takich wniosków o moim rozumowaniu, studio lain, ale no trudno, po prostu sprostuję - jasne, że zdaję sobie sprawę z różnych kresek w obrębie głównego nurtu. I nie, absolutnie nie chodziło mi o rozgraniczenie realistyczny/nierealistyczny styl, kiedy napisałam,  że "warstwa graficzna" mi jako fance raczej mainstreamu nie odpowiada. Jak najbardziej celowo użyłam tego sformułowania,  a nie np. "kreska". Bo "warstwa graficzna" to nie tylko styl, ale też designy postaci i otoczenia oraz kompozycja kadrów, sposób gospodarowania tłami, itd.

I właśnie te rzeczy są w Sha nie bardzo głównonurtowe, np. ten absolutnie karykaturalny gruby gościu wetknięty nagle pomiędzy resztę postaci z normalną anatomią (chodzi mi nie o tuszę, tylko bardzo wyolbrzymione rysy twarzy), albo ilość tych wszystkich rur i innych przedobrzonych detali na największych kadrach, która w połączeniu z brakiem wyraźniejszego "odgrodzenia" mniejszych kadrów od tego głównego (można było np. użyć białej ramki do mniejszych kadrów zamiast czarnej) sprawia, że strony nie są optymalnie czytelne graficznie. Żebyśmy się znowu źle nie zrozumieli: nie jest to nic, co grzebie czytelność, ale zdecydowanie jest to specyficzne zarzadzanie grafiką czy character designem, i trzeba po prostu to czuć.

I żeby nie było, są elementy, które mi się w grafice Sha bardzo podobają, np. piękne kolorowanie, ale więcej rzeczy mi nie podchodzi.
« Ostatnia zmiana: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:52:28 wysłana przez Lavender Blue »

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5518 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:51:14 »
Miałem odpuścić Sha, bo staram się ograniczać zakupy, z uwagi na brak miejsca, ale te plansze znowu namówiły mnie do zmiany zdania:)

ten komiks wciaga cie wizualnie w swiat totalnie, obok serii Requiem (polecam wyda Scream) to najlepsza praca Ledroita - fantastycznie bawi sie kolorami, wszytsko nakladane recznie i az kipi ze stron :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5519 dnia: Cz, 12 Styczeń 2023, 10:53:56 »
Hmm, szczerze, to nie bardzo rozumiem, jak doszedłeś do takich wniosków o moim rozumowaniu, studio lain, ale no trudno, po prostu sprostuję - jasne, że zdaję sobie sprawę z różnych kresek w obrębie głównego nurtu. I nie, absolutnie nie chodziło mi o rozgraniczenie realistyczny/nierealistyczny styl, kiedy napisałam,  że "warstwa graficzna" mi jako fance raczej mainstreamu nie odpowiada. Jak najbardziej celowo użyłam tego sformułowania,  a nie np. "kreska". Bo "warstwa graficzna" to nie tylko styl, ale też designy postaci i otoczenia oraz kompozycja kadrów, sposób gospodarowania tłami, itd.

I właśnie te rzeczy są w Sha nie bardzo głównonurtowe, np. ten absolutnie karykaturalny gruby gościu wetknięty nagle pomiędzy resztę postaci z normalną anatomią (chodzi mi nie o tuszę, tylko bardzo wyolbrzymione rysy twarzy), albo ilość tych wszystkich rur i innych przedobrzonych detali na największych kadrach, która w połączeniu z brakiem wyraźniejszego "odgrodzenia" mniejszych kadrów od tego głównego (można było np. użyć białej ramki do mniejszych kadrów zamiast czarnej) sprawia, że strony nie są optymalnie czytelne graficznie. Żebyśmy się znowu źle nie zrozumieli: nie jest to nic, co grzebie czytelność, ale zdecydowanie jest to specyficzne zarzadzanie grafiką czy character designem, i trzeba po prostu to czuć.

Widzisz piszesz ze maisntream to nie styl, a potem opisujesz styl :)
to mi przypomina odlegle czasy, kiedy toczylem dyskusje o "mitycznym" stylu mangowym
rozumiem ze wlasnie styl moze ci nie odpowiadac, ale Sha to jest mainstream pelna geba :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień