Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 573261 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Chmielu

Odp: Batman
« Odpowiedź #3090 dnia: Cz, 19 Styczeń 2023, 13:50:54 »
Dzięki. :) To prawda z tą zamulaczką.
Co do tych postów "Z półki...", zasada jest jedna: jeśli znam coś co uważam za fajne, warto wklepać trochę znaków i polecić innym, którzy nie trafili na tytuł. A nuż ktoś zaryzykuje i stwierdzi, że to dobre jest? Co do feedbacku chodziło mi natomiast o forumowiczów, którzy tytuł znają i mają coś do napisania. Nawet jak napiszą: "to słabe jest". Można podyskutować wtedy, itd., itp. To forum w końcu - "It's alive!" jak pokrzykiwał Victor Frankenstein. ;D
To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3091 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 07:24:21 »
Czytając tę dyskusję przeplataną wątkami o pełnych epikach X-Men i klasycznym Batmanie od Granta to jestem zdania, że Batman powinien być wydawany zbiorczo przynajmniej od lat 70-ych. Właściwie nawet wcześniej, tzn. powinniśmy przeczytać New Look (1964-65), następnie Big Change (1968-69) a potem całą Brązową Erę (1970-85) i wczesną Żelazną (1986-89). Poznalibyśmy dokonania jednego z najbardziej cenionych duetów twórców Batmana tj. O'Neill/Adams. Do tego jest to okres kiedy zaproponowano a następnie ukształtowano charakter postaci uznawany dziś za ten "prawdziwy".
Przy takiej ilości komiksów to jest temat na kilka lat. I teraz pozostaje pytanie kosztem czego? Bo na pewno nie wychodziłoby to równolegle z serią wydawaną po Knightfall. I wiele osób też narzekałoby bo woleliby komiksy rysowane przez Norma Breyfogle'ga.

Wg mnie najlepszą opcją byłoby zacząć po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach jak poniżej:
Batman: Second Chances
Spoiler: PokażUkryj
BATMAN #402-403, #408-416 and BATMAN ANNUAL #11. Brakujące zeszyty #404-407 to Batman Rok Pierwszy.

Batman: The Dark Knight Detective Vol. 1
Spoiler: PokażUkryj
Detective Comics #568-574, #579-582. Brakujące zeszyty #575-578 to Batman Year Two

Batman: The Caped Crusader Vol. 1 + Batman: A Death in the Family (w jednym tomie)
Spoiler: PokażUkryj
Batman #417-425,#430-431 and Batman Annual #12 + Batman#426-429

Batman: The Dark Knight Detective Vol. 2
Spoiler: PokażUkryj
Detective Comics #583-591, Detective Comics Annual #1

Batman: The Caped Crusader Vol. 2 + Batman: A Lonely Place Of Dying (w jednym tomie)
Spoiler: PokażUkryj
Batman #432-439, 443-444, Batman Annual #13 + Batman #440-442

Batman: The Dark Knight Detective Vol. 3
Spoiler: PokażUkryj
Detective Comics #592-600

Batman: The Dark Knight Detective Vol. 4
Spoiler: PokażUkryj
Detective Comics #601-611, Detective Comics Annual #2

Batman: The Caped Crusader Vol. 3
Spoiler: PokażUkryj
Batman #445-454, Detective Comics #615, Batman Annual #14

Batman: The Caped Crusader Vol. 4
Spoiler: PokażUkryj
Batman #455-465, Batman Annual #15

Batman: The Dark Knight Detective Vol. 5
Spoiler: PokażUkryj
Detective Comics #612-614, #616-621, Detective Comics Annual #3.

Batman: Shadow of the Bat Vol. 1 + Shadow of the Bat #13-15
Spoiler: PokażUkryj
Batman: Shadow of the Bat #1-12 + Shadow of the Bat #13-15, które nie są nigdzie zebrane

Batman: The Dark Knight Detective Vol. 6
Spoiler: PokażUkryj
Detective Comics #622-633

Batman: The Caped Crusader Vol. 5
Spoiler: PokażUkryj
Batman #466-473, Detective Comics #639-640

Batman: The Dark Knight Detective Vol. 7
Spoiler: PokażUkryj
Batman #474, Batman: Legends of the Dark Knight #27, Detective Comics #634-638, #641, #643, Detective Comics Annual #4

Batman: The Caped Crusader Vol. 6
Spoiler: PokażUkryj
Batman #475-483, Detective Comics #642

Batman: The Dark Knight Detective Vol. 8
Spoiler: PokażUkryj
(Uwaga: Tego tomu jeszcze nie ma, ale zostało mniej więcej tyle materiału Detective Comics, aby uzupełnić lukę przed Knightfall).


Tym sposobem wchodzimy w wydawaną obecnie sagę Knightfall
Knightfall tom 1
Knightfall tom 2
Knightfall tom 3
Knightfall tom 4
Knightfall tom 5


Wojtek Nelec i Tomek Sidorkiewicz, którzy czuwają obecnie na linią Knightfall pewnie mogli by mnie tutaj poprawić, ale wg mnie to jest wszystko po kolei, bez większych dziur fabularnych z gotowych wydań (plus kilka modyfikacji, które zaznaczyłem). I w ten sposób zaczynając od Second Chances Egmont miałby już podbudowę pod późniejsze wznowienie Under the Red Hood jeśli dalej wydawałby po Knightfall, aż po run Morriosona.
Powyższe zestawienie ma jeszcze jedną zaletę, spora część została wydana przez Tm-Semic, więc ponownie nostalgia zrobiła by swoje  :D ;D


« Ostatnia zmiana: Nd, 22 Styczeń 2023, 09:29:21 wysłana przez michał81 »

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3092 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 09:55:08 »
A teraz ogólnie bo pewnie jest już ułożony plan jak wydawać po Knightfall

Batman by Doug Moench & Kelley Jones, Vol. 1
Batman: Contagion + Batman: Legacy
Batman by Doug Moench & Kelley Jones Vol. 2
Batman: No Man’s Land (kolejny wielki crossover)
Batman: New Gotham + Batman: Officer Down
Batman by Brian K. Vaughan + Batman by Ed Brubaker
Bruce Wayne: Murderer? + Bruce Wayne: Fugitive
Batman: Hush (jest nowa edycja z dodatkowym materiałem)
Batman: Broken City (Rozbite miasto, hmm..... Złamane miasto?..... zostańmy przy Rozbitym mieście.)
Batman: War Drums + Batman: War Games (kolejny wielki crossover)
Batman: City of Crime
Batman: Under the Red Hood
Batman: War Crimes
Batman: Face the Face

I tak dochodzimy do Batmana Granta Morrisona o którym kiedyś już pisałem:
Lepszym wg mnie wydaniem byłoby tego w ten sposób:

Batman by Morrison 1: Batman and Son (Batman #655-658, #663-666) + The Resurrection of Ra's al Ghul (Batman #670-671, Robin #168-169, Nightwing #138-139, Detective Comics #838-840)

Batman by Morrison 2: The Black Glove (Batman #667–669, #672-675) + Batman R.I.P. (Batman #676–681)

Zeszyty Batman #682–683 są zawarte w wydanym już u nas Ostatnim Kryzysie, a wiadomo co się tam stało

Batman by Morrison 3: Batman: Battle for the Cowl (#1-3) + Batman Reborn (Batman and Robin #1-6) + Batman vs. Robin (Batman and Robin #7-12)

Spoiler: PokażUkryj
Battle for the Cowl wyjaśnia jak i dlaczego Nightwing został nowym Batmanem. Bo nigdzie wcześniej nie jest wyjaśnione jak do tego doszło.


Batman by Morrison 4: Time and the Batman (Batman #700-702) + Batman: The Return of Bruce Wayne (#1–6) + Batman and Robin Must Die! (Batman and Robin #13-16; Batman: The Return #1)

Batman by Morrison 5: Batman Incorporated, Vol. 1 (Batman Incorporated #1–8, Batman Incorporated: Leviathan Strikes! #1)

Batman by Morrison 6: Batman Incorporated Vol. 1: Demon Star (Batman, Incorporated Vol. 2 #0–6) + Batman Incorporated Vol. 2: Gotham's Most Wanted (Batman, Incorporated Vol. 2 #7–13, Special #1)

Uzupełnieniem runu Morrisona byłoby:
Batman: Detective + Batman: Death and The City
Batman: Private Casebook + Batman: Heart of Hush
Batwoman by Greg Rucka and J.H. Williams III (zawierające Batwoman: Elegy)
Batman: The Black Mirror (Batman - Mroczne odbicie)
Batman: Gates of Gotham (Batman - Budowniczowie Gotham)

I tak przechodzimy do Nowego DC Comics i runu Snydera w Batmanie
« Ostatnia zmiana: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:04:47 wysłana przez michał81 »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #3093 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:22:11 »
U mnie superhero to akurat w dużej mierze nostalgia - najbardziej bym czekał na Breyfogle'a i Jonesa. Czy inny bym kupował nie wiem.

Offline amsterdream

Odp: Batman
« Odpowiedź #3094 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:35:14 »
michał81 powinieneś układać plany wydawnicze Egmontowi bo wygląda to naprawdę przemyślanie i logicznie. Z tego pierwszego posta to brałbym pewnie wszystko.

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3095 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:36:54 »
michał81 powinieneś układać plany wydawnicze Egmontowi bo wygląda to naprawdę przemyślanie i logicznie. Z tego pierwszego posta to brałbym pewnie wszystko.
Są lepsi od mnie, o których wspomniałem powyżej, którzy nad tym czuwają,

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #3096 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:39:05 »
Przy takiej ilości komiksów to jest temat na kilka lat. I teraz pozostaje pytanie kosztem czego? Bo na pewno nie wychodziłoby to równolegle z serią wydawaną po Knightfall. I wiele osób też narzekałoby bo woleliby komiksy rysowane przez Norma Breyfogle'ga.
To musi wychodzić przez kilka lat równolegle - tu nie ma innej możliwości. Musi zacząć coś wychodzić równolegle do No Man's Land, bo inaczej w starsze serie nie wejdziemy wcześniej niż w 2025.

Musimy rozdzielić pewne kwestie - jak Kołodziejczak zdecyduje się to wydawać a jak ja (lub ty) chciałbym aby było to wydawane. Moim zdaniem Kołodziejczak w ogóle nie będzie chciał sięgać przed 1989 rok. Jak do tej pory zdecydował się wyłącznie na wydanie The Cult i chyba nie był zachwycony, bo temat umarł. Kołodziejczak Batmany sprzed 1989 zostawia kolekcjom. W takich okolicznościach obstawiam, że w przyszłym roku zaproponuje równolegle do No Man's Land wydawanie runu Granta/Breyfogle'a. Rynek semikowych sentymentalistów jest jednak większy niż rynek fanów klasycznego Batmana.

Natomiast dla mnie zadowalające rozwiązanie byłoby tylko jedno - wraz z NML, lub po nim startują (oprócz kontynuacji NML) dwie serie. W pierwszej idzie, jak pisałem wyżej, New Look + Big Change + Bronze Age. W drugiej idzie Batman pokryzysowy.
Batman returns
his books to the library

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3097 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:40:57 »
To musi wychodzić przez kilka lat równolegle - tu nie ma innej możliwości. Musi zacząć coś wychodzić równolegle do No Man's Land, bo inaczej w starsze serie nie wejdziemy wcześniej niż w 2025.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby wydawanie tak jak Kompletnych Akt, przy regularności 2 tomy z historiami przed Knightfall, dwa z historiami tomy po Knightfall.

Kołodziejczak Batmany sprzed 1989 zostawia kolekcjom.
Tylko w kolekcjach tego materiału nie ma, a jak jest to w mikro ilości. Na razie kolekcje więcej powtarzają wydanego już u nas materiału niż nowego (Batman Hush, Batman i Syn, Batman Długie Halloween, Batman Jestem Gotham, Batman: Broken City (Rozbite miasto, hmm..... Złamane miasto?..... zostańmy przy Rozbitym mieście.), itd)
« Ostatnia zmiana: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:43:35 wysłana przez michał81 »

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #3098 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:46:53 »
Jednak fanów Batmana jest więcej niż fanów Dredda, więc nie musielibyśmy się ograniczać do wydawania przemiennego raz nowszy, raz starszy. Raczej Batmany semikowe - nakład większy, Batmany wcześniejsze - nakład mniejszy.
Batman returns
his books to the library

Offline kelen

Odp: Batman
« Odpowiedź #3099 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:52:28 »

Wojtek Nelec i Tomek Sidorkiewicz, którzy czuwają obecnie na linią Knightfall pewnie mogli by mnie tutaj poprawić, ale wg mnie to jest wszystko po kolei, bez większych dziur fabularnych z gotowych wydań (plus kilka modyfikacji, które zaznaczyłem). I w ten sposób zaczynając od Second Chances Egmont miałby już podbudowę pod późniejsze wznowienie Under the Red Hood jeśli dalej wydawałby po Knightfall, aż po run Morriosona.
Powyższe zestawienie ma jeszcze jedną zaletę, spora część została wydana przez Tm-Semic, więc ponownie nostalgia zrobiła by swoje  :D ;D

Nie mam pod ręką swojej listy, którą już układałem i wysyłałem już spory czas temu jako podpowiedź/sugestia, ale wyglądała mniej więcej tak samo (nie było wtedy jeszcze wydanych/zapowiedzianych tyle tomów Caped Crusader i Dark Knight Detective, jak to robiłem).

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3100 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 10:54:26 »
Jednak fanów Batmana jest więcej niż fanów Dredda, więc nie musielibyśmy się ograniczać do wydawania przemiennego raz nowszy, raz starszy. Raczej Batmany semikowe - nakład większy, Batmany wcześniejsze - nakład mniejszy.
Pamiętaj, że obok tej klasyki idą też najnowsze serię regularne (DC Odrodzenie, Uniwersum DC, za moment będzie jakaś nowa linia), w których mamy aż dwie serie z Batmanem. Egmont nie może sobie pozwolić na większą ilość serii z Batmanem, bo skanibalizowałby inne serię DC. A mały nakład też się nie opłaca skoro to ma być seria. Zobacz jak zwiększyła się cena dodruków epików Spider-man. I teraz wyobraź sobie, że wydaje Batman: The Dark Knight Detective vol. 1 i przy drugim tomie brak pierwszego tomu (przecież tak stało się z Knightfall tom 1). Brak tomów zniechęca czytelników do kontynuowania serii. Znowu większy nakład to niższa cena.

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #3101 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 12:27:27 »
Ja rozumiem twój punkt widzenia. Tylko w takiej sytuacji nie doczekamy się Batmana z Brązowej Ery przez przynajmniej dekadę. Chyba, że Hachette wyda jakąś kolekcję Bronze Age Batman i wtedy okaże się, że da się, że jest odbiorca i że nikt niczego nie kanibalizuje.
Batman returns
his books to the library

Offline Castiglione

Odp: Batman
« Odpowiedź #3102 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 12:55:20 »
No ale wtedy będą głosy, że to zbrodnia i że uwsteczniło to wydawanie Batmana w PL.

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3103 dnia: Nd, 22 Styczeń 2023, 14:35:49 »
Ja rozumiem twój punkt widzenia. Tylko w takiej sytuacji nie doczekamy się Batmana z Brązowej Ery przez przynajmniej dekadę. Chyba, że Hachette wyda jakąś kolekcję Bronze Age Batman i wtedy okaże się, że da się, że jest odbiorca i że nikt niczego nie kanibalizuje.
Niech próbują. Udało im się z BiZ DC, ruszyli ze starociami Marvela to mogą próbować i z Batmanem. Ten bohater jest na tyle popularny, że w kolekcji też pewnie by się sprzedawał.

Offline gashu

Odp: Batman
« Odpowiedź #3104 dnia: Śr, 25 Styczeń 2023, 07:42:58 »
Czy ktoś miał okazje zapoznać się z najnowszymi Batmanami zapowiedzialnymi przez Egmont (Tamaki, Jock) i mógłby coś o nic skrobnąć? W przypadku nowego otwarcia Detective Comics znalezione przeze mnie w sieci recenzje są bardzo hmmm... rozbieżne (od umiarkowanych pochwał po "dno i 5 metrów mułu"). Z kolei Jock to zawsze Jock, ale opis tego komiksu na stronie wydawnictwa oraz w Gildii jakoś nie przekonuje mnie do zakupu.

Anyone?
« Ostatnia zmiana: Śr, 25 Styczeń 2023, 08:17:07 wysłana przez gashu »