Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1551930 razy)

Zielcok, donKiszot i 19 Gości przegląda ten wątek.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7455 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:13:05 »
Tak, można, Catamounta kupiłem od spekulanta, przepłaciłem względem ceny okładkowej. Innych komiksów, które wyprzedały się szybko przez spekulantów już nie ściągałem. Nie na moją kieszeń.

Fajne żarciki sobie stroisz, więc z mojej strony to już będzie all. Fajnie się gadało, na koniec maksyma z moich stron, która pasuje do Twoich żarcików jak ulał: Mózg nie brwi, nie masz, nie dorysujesz :)

Udanego dnia i jeszcze szybszej sprzedaży komiksów :)

wybacz motyl - ale zarciki to zaczales ty :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7456 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:15:20 »
SL to taki sam moloch jak kg czy timof. Różnica jest taka że ich komiksy spokojnie da się kupić po kilku miesiącach. Kg widząc tempo sprzedaży integrala Binio Billa chyba nawet nie czekało aż cały nakład zejdzie z decyzją o dodruku. SL jest na tyle cyniczne że nie tylko zapiera się przed dodrukami (bo piwnica!), ale nawet nie ma ochoty łaskawie zwiększyć nakładu.
Co? Kupiłem trochę tytułów od początku działalności SL, od grudnia właściwie niczego do koszyka dorzucić się nie da, bo niedostępne.* I jakoś nie widzę, żeby miało zanosić się na ich upadek.
Sukcesywnie się rozrośnie? Przecież wydawca sam mówi, że wygodnie mu pluskać się w tej kałuży.
Ponoć przed powstaniem Vertigo jedną z opcji na nazwę imprintu było Elite Comics, z dostępnością swoich tytułów może SL powinno rozważyć zmianę nazwy...

*Szczęściem z reguły z komiksami SL mi nie po drodze, scenariusze tam konieczny dodatek do rysunków, a rysunkowo rzadko mój gust pokrywa się z gustem wydawcy; gorzej, kiedy ten zapowie coś co mnie zainteresuje - ostatnio zainteresował mnie Mardi Grass (czy jakoś tak), i to nawet nie prezentowane grafiki, a wzmianka, że tytuł dostał nagrodę im. Gościnnego za scenariusz, sprawdziłem listę laureatów i tam faktycznie kilka mocnych pozyzji, na czele z rewelacyjnym 'Deogratias' Stassena. No i to, mimo całej antypatii do wydawcy i jego podejscia, mocno mam ochotę sprawdzić, a zapewne znów nie będzie łatwo.

wybacz Komediant - ale zaplecze finansowe KG i Timofa - to jest przepasc :) juz nie wspomnie o masie innych rzeczy - my gramy w okregowce, egmont w ekstralidze, a KG czy Timof to I liga -
a ten rzekomy cynizm pomine milczeniem...
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Motyl

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7457 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:21:53 »
wybacz motyl - ale zarciki to zaczales ty :)

To napisze ci w formie nie żartu. Znalazłem prawie 20 ofert spekulacyjnych jednego z Twoich komiksów, ceny 70-100 zł powyżej okładkowej. Jednym spekulantem jest popularny sklep komiksowy. Jak to ma się do Twoich analiz? Polska to kraj absurdu, ale ty dokładasz do tego swoją cegiełkę przez zaniechanie i brak reakcji na takie patologiczne sytuacje. Wolisz odwracać kota ogonem i wypominać mi żarty. Ok, to podkreślę to z pełną stanowczością, dla mnie jako klienta jesteś najgorszym wydawcą komiksowym. Jak bardzo straciłem teraz w Twoich oczach? Nie dziękuj. Zdania prędko nie zmienię.
« Ostatnia zmiana: So, 20 Maj 2023, 18:24:51 wysłana przez Motyl »

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7458 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:30:16 »
przyjmuje to na klate :)
nie znam cie chlopie i nie wiem co robisz wiec nie moge napisac w czym jestes naj

mogles znalezc wiele ofert na roznych portalach itp itd - to jest jak napisalem marginalne
osoby pod roznymi nikami to czesto jedna osoba, czesto wrzuca ogloszenia na rozne portale
20 na 800? gdzie ta polowa?

jesli robi to jakis sklep - to mysle ze juz wiesz kogo krytykowac
chodz ja im sie nie dziwie - sklepy maja pod gorke mocno
(podaj jaki sklep)

ja z przyjemnoscia wydam komiksy w nakladzie 1500 - dokladasz druga potrzebna polowe kasy i jedziemy - wszystko co sprzeda sie powyzej 800 sztuk idzie do ciebie - to naprawde tak trudno zrozumiec, ze na tym trudnym rynku podstawowym zalozeniem jest po prostu przetrwac? ty myslisz ze ile my zarabiamy na tych komiksach? :)

inna sprawa z okladkami limitowanymi - one z zalozenia sa towarem ktory trafia do obrotu w wyzszych cenach
z mysla o kolekcjonerach - my jednak sprzedajemy je po tej same cenie - na zachodzie jest to normalne nie patologiczne zjawisko 

w moich oczach straciles tylko dlatego ze wolales ssac z palca - niz - co uznaje za zasadne - krytykowac rzeczowo - a w razie watpliwosci po prostu zapytac - wtedy przestalem cie traktowac jak powaznego rozmowce - nic ci wiecej nie grozi :)
« Ostatnia zmiana: So, 20 Maj 2023, 18:37:31 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline 79ers

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7459 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:41:44 »
Z tym sklepem internetowym to niestety smutny fakt. Jeden z warszawskich sklepów stacjonarnych szedł w tym wszystkim jeszcze dalej i tytuły dostępne jeszcze w pierwszym obiegu sprzedawali znacznie powyżej okładkowej, że o pojedynczych tomach Mureny za kilka stów nie wspomnę.

Rozumiem możliwości finansowe i potencjał wydawniczy, ale tylko wyższe nakłady rozwiążą problem.

Offline Motyl

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7460 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:44:43 »
W ogóle nie wyciągasz wniosków z tego, co robisz. To, że jesteś małym wydawcą, masz ograniczoną dystrybucję i niski nakład (który jako jeden z nielicznych) podajesz do ogólnej wiadomości - to każdy wie. Natomiast widząc, że są osoby, które nie mogą kupić w sklepie Gildii - przypomnę - najpopularniejszy sklep komiksowy w Polsce, nie zdecydowałeś się przebudować modelu dystrybucji, który polegałby na przekazaniu do Gildii większej ilości nakładów Twoich komiksów na rzecz innych sklepów czy egzemplarzy, które zostają u Ciebie na konwenty. To naprawdę takie trudne? Skoro nie udzielasz rabatów, albo są one minimalne to raczej upust, który dajesz sklepom jest identyczny lub bardzo podobny. Jest to też ukłon w stronę czytelnika, który nie musi jechać na konwent, na który nie planuje, tylko kupi w sklepie z darmową wysyłką. Ceny są takie, że próg przekroczy w mig. Chyba że haczyk jest taki, że Gildia ma większy upust od Ciebie jako wydawcy niż inne sklepy. Natomiast patologiczne jest to, że jako wydawca mówisz, że jakiś komiks jest gdzieś tam dostępny, plus będzie na konwentach - czyli nie ma mowy o wyczerpaniu nakładu, a jakiś inny sklep sprzedaje go z ceną o 70 zł wyższą. Sklep, nie prywatna osoba na olx, grupie sprzedażowej. Uważasz, że to normalne? Bo ja nie.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7461 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:46:24 »
ja jestem producentem - ode mnie kupuja towar - trace nad nim kontrole i to w zgodzie z polskim prawem
sprzedawca decyduje za ile sprzeda - czy taniej czy drozej

widzisz to nie jest kwestia nakladow - tylko kwestia, ze w jednym sklepie towar schodzi szybciej

z punktu widzenia producenta - twoj towar jest wciaz obecny na rynku - wiec jaki sens ma wiekszy naklad?

moglbym dac wszystko przeciez gildii - tu by sie nic nie zmienilo dla mnie
ale zalezy mi tez na mniejszych sprzedawcach z ktorymi wspolpracuje od lat
chce by te sklepy istnialy i mialy nasze komiksy

dla wszytskich sklepow upust jest ten sam - one decyduja o rabatach nie ja
mowilem juz jestem anarchista nie kapitalista :)
rowne zasady dla wszystkich duzych i malych

na nasze stoiska trafia 30 sztuk z calego nakladu - marginalne

i wreszcie co z uklonem dla czytelnika, ktory odwiedza inne sklepy niz gildia?
za chwile bylby inny motyl piszacy, ze czemu jest cos tylko w gildii

odsylam do innych sklepow bo chce pomoc kupic nasz komiks
i czy moge sie dowiedziec w koncu jaki to sklep sprzedaje drozej?
« Ostatnia zmiana: So, 20 Maj 2023, 18:53:06 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Konrad

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7462 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:53:03 »
i czy moge sie dowiedziec w koncu jaki to sklep sprzedaje drozej?
Komiks Enklawa na Allegro, który należy do ludzi z Best Comics/Centrum Komiksu/Taurusa
Przykładowo:
Catamount za 288,80 zł
https://allegro.pl/oferta/catamount-zbiorcze-nowa-folia-warszawa-13599923952
Button Man za 250,50 zł
https://allegro.pl/oferta/button-man-cyngiel-nowa-folia-warszawa-13693413312
Zaklinacze Opali za 199,99 zł
https://allegro.pl/oferta/zaklinacze-opali-nowa-folia-warszawa-13727459273
Sha za 188,80 zł
https://allegro.pl/oferta/sha-okladka-limitowana-a-nowa-folia-warszawa-13627612916

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7463 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:54:12 »
Komiks Enklawa na Allegro, który należy do ludzi z Best Comics/Centrum Komiksu/Taurusa
Przykładowo:
Catamount za 288,80 zł
https://allegro.pl/oferta/catamount-zbiorcze-nowa-folia-warszawa-13599923952
Button Man za 250,50 zł
https://allegro.pl/oferta/button-man-cyngiel-nowa-folia-warszawa-13693413312
Zaklinacze Opali za 199,99 zł
https://allegro.pl/oferta/zaklinacze-opali-nowa-folia-warszawa-13727459273
Sha za 188,80 zł
https://allegro.pl/oferta/sha-okladka-limitowana-a-nowa-folia-warszawa-13627612916

dzieki, ale i tak nie mam na to wplywu, moge tylko napisac ze zaklinacze kupicie znacznie taniej w innych sklepach - my nie sprzedajmy Enklawie - towar trafia do Centrum Komiksu - nie znam powiazan i nie wiem jak to u nich dziala
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Motyl

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7464 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:54:58 »
Rozumiem, ale widzisz sytuacja na rynku się dynamicznie zmienia, ale Ty nic nie zmieniasz. Rozumiem, że są małe sklepy, nie śledzę wszystkich, ale tam gdzie coś próbowałem kupić (niekoniecznie z SL), jedną rzecz, to pomijając rabat - czy jego brak - koszty wysyłki (to jedna z tych zmiennych w ostatnim czasie) były horrendalne. Więc jednego komiksu nie opłaca się w takim sklepie kupić. Tych sklepów komiksowych aż tyle nie ma, z iloma współpracujesz, więcej niż 10? Możesz zawsze nakład podzielić tak, że duży sklep dostaje 80-90% nakładu, małe - po analizie ile sztuk sprzedają - po 5 sztuk (oddasz 50 jeśli faktycznie masz co najmniej 10 we współpracy) i sobie na konwenty zostawisz, nie wiem, 30-50 sztuk. Myślisz, że Gildia nie sprzeda takiej ilości? Sprzeda, a żaden klient ci nie będzie narzekał, a i mali sprzedadzą swoje sztuki. Kwestia obliczeń i kalkulacji, nic więcej. Mówisz, że komiksy są na rynku. Są, bo niekoniecznie ci, którzy by je nabyli, chcą od małego sklepu brać. Proste.

Od sklepów narzucających przegięte ceny tym bardziej nie wezmą.
« Ostatnia zmiana: So, 20 Maj 2023, 18:56:44 wysłana przez Motyl »

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7465 dnia: So, 20 Maj 2023, 18:57:18 »
Rozumiem, ale widzisz sytuacja na rynku się dynamicznie zmienia, ale Ty nic nie zmieniasz. Rozumiem, że są małe sklepy, nie śledzę wszystkich, ale tam gdzie coś próbowałem kupić (niekoniecznie z SL), jedną rzecz, to pomijając rabat - czy jego brak - koszty wysyłki były horrendalne. Więc jednego komiksu nie opłaca się w takim sklepie kupić. Tych sklepów komiksowych aż tyle nie ma, z iloma współpracujesz, więcej niż 10? Możesz zawsze nakład podzielić tak, że duży sklep dostaje 80-90% nakładu, małe - po analizie ile sztuk sprzedają - po 5 sztuk (oddasz 50 jeśli faktycznie masz co najmniej 10 we współpracy) i sobie na konwenty zostawisz, nie wiem, 30-50 sztuk. Myślisz, że Gildia nie sprzeda takiej ilości? Sprzeda, a żaden klient ci nie będzie narzekał, a i mali sprzedadzą swoje sztuki. Kwestia obliczeń i kalkulacji, nic więcej. Mówisz, że komiksy są na rynku. Są, bo niekoniecznie ci, którzy by je nabyli, chcą od małego sklepu brać. Proste.

Jak nie zmieniem? Zmieniam caly czas tylko bez radyklanych ruchow, nakald Catamount bylo o 50 wyzszy niz planowalem, naklad Sha tez - bo moglem to szybko zrobic w oparciu o umowe ktora juz mialem
pisalem wielokrotnie - malymi kroczkami jak na malego wypada :)

Małe sklepy tez w koncu sprzedaja te komiksy i one tez zarabiaja - mam odbierac jednym by dawac drugim?
uwazasz ze to byloby w porzadku? bo jest grupa ktora u nich nie kupuje?
sklepy skladaja zamowienia ja je realizuje w oparciu o naklad - oni znaja liczby swoich nabycow
« Ostatnia zmiana: So, 20 Maj 2023, 19:06:39 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline deFranco

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7466 dnia: So, 20 Maj 2023, 19:09:20 »
@Studio Lain
Jeśli mogę się wtrącić, wydaje mi się, że część zarzutów nie odnosi się do tego,
że istnieją spekulanci twoich komiksów, ale, że przyjmujesz to na spokojnie w stylu "no co ja mogę na
to poradzić?".
Otóż trochę jednak samemu kreujesz ten proceder. Jak ? Tutaj gubi cię zbytnia wylewność w kontakcie
z czytelnikami. Ja nie wiem czy podawanie nakładów to taki dobry pomysł. Przecież to jest info, które
przechwytują właśnie spekulanci.
Jeśli jakiś komiks X wydasz w nakładzie 600 sztuk, i nie tylko pochwalisz się tą liczbą, ale jeszcze
po trzech dniach od premiery nakręcisz atmosferę pisząc "Kochani, zeszło już 570, spieszcie się, bo zostało 30".
To nie trzeba być ekspertem by wiedzieć w czyje łapy zaraz wpadnie te 30 sztuk.
To są wszystko cenne informacje dla spekulantów. Wydaje mi się, że większość wydawnictw
trzyma wszelkie dane w tajemnicy. Gdybyś to robił, większość cwaniaków nie ryzykowało by większego wejścia
w jakiś tytuł bo nie byliby zorientowani w sytuacji. Ile wydano, Ile zostało, jak szybko schodzi ?
Za duże ryzyko, że zostaną z ręką w nocniku.
Taka refleksja ode mnie.

Offline starcek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7467 dnia: So, 20 Maj 2023, 19:12:01 »
@Konrad
I przynajmniej wiemy dlaczego Taurus wydaje jak wydaje - zapewne bardziej się opłaca ta zabawa na Allegro i ogólnie handel niż praca redakcyjna.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline martinus100

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7468 dnia: So, 20 Maj 2023, 19:25:09 »
Proponuję żeby każdy kupujący podpisywał oświadczenie że nie będzie spekulował komiksami od Studia Lain pod rygorem kary aresztu lub grzywny. To rozwiąże problem 😁
Ale czekajcie. Co z innymi wydawnictwami których komiksy chodzą w spekulacyjnych cenach ? Nawet niektóre komiksy Egmontu chodzą po cenie dwa razy wyższej niż okładkowa. Na szczęście Egmont robi dodruki więc źli spekulanci nie mają łatwo jak chcą zarobić.

Offline PawelC

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #7469 dnia: So, 20 Maj 2023, 19:29:55 »
Od róbmy dobrze nie zamierzam kupować żadnych komiksów, sorry.

Kilka osób już pytało i zignorowałeś. Też jestem ciekawy dlaczego, wyjaśnisz?