Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1552104 razy)

0 użytkowników i 19 Gości przegląda ten wątek.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6315 dnia: So, 04 Luty 2023, 14:45:42 »
Dzisiaj odebrałem "Catamounta" i co widzę? Cutując klasyka "to jest ku.wa dramat". Kilka kartek z pogięciami i pofałdowaniami. Poza tym trochę "wycierek", co skutkuje jaśniejszymi plamami na druku, ale tutaj aż tak bardzo tego nie widać. Szybko złapałem za "Cyngla", któremu do tej pory nie przyjrzałem się dokładnie, i tu jest "ku.wa dramat" po raz drugi. Tylu wycierek to ja w życiu nie widziałem i kilka jest bardzo widocznych.

"Catamount":


"Cyngiel":


Chyba już rozumiem, dlaczego Studio Lain nie daje rabatów - bo w zamian dostajemy "ekskluzywną" jakość BZGrafu.
Obie sztuki bym wymienił, tylko pytanie czy jest na co?

A propo rabatow. My dla sklepow oferujemy caly czas takie same warunki. Nic sie nie zmienilo. To one podejmuja decyzje o rabatach. Ale tez absolutnie sie nie dziwie ze jak cos jest "hitem" to chca zarobic i nie zbijaja ceny. Rynek komiksowy naprawde nie jest latwy. To ciezki kawal chleba a dla wielu sprzedawcow czy wydawcow bywa jedynym zrodlem utrzymania.
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6316 dnia: So, 04 Luty 2023, 14:50:22 »
Dodam tylko ze dla tych co narzekaja na dostepnosc ze np Sha wciaz mozna kupic bez problemu. Rozumiem ze mozna przegapic date premiery itp. Ale naprawde te nasze komiksy sa dostepne bez problemu przez dluzszy czas. Rynek komiksowy to nie tylko gildia.
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6317 dnia: So, 04 Luty 2023, 14:53:55 »
Ja bym zwyczajnie dopytał się wydawcy czy nie ma pozostawionych egzemplarzy na okazje typu konwenty i dogadał się na zakup. W końcu masz Arka pod ręką na forum. Przy okazji Cyngla była mowa o puli egzemplarzy pod imprezy komiksowe.
Więcej pozytywnego nastawienia.

Catamount tez jest odlozony na imprezy 20 sztuk szukac Kasi. 10 sztuk totemu i 10 sztuk pociagu.

Kasia przygotowuje rozpiske imprez jak bedzie gotowa dam znac.
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Piterrini

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6318 dnia: So, 04 Luty 2023, 17:12:26 »
Byłem w bibliotece Manhattan (Gdańsk) i kilkanaście komiksów Studia Lain jest tam dostępnych. Przejrzałem te, których na półce nie posiadam i wpłynęło to lekko na moją listę zakupową, konkretnie w odniesieniu do dwutomowego Yiu.

Zanim do tego przejdę, to przejrzałem też m.in. Sędzię Anderson i zachwalany ostatnio Ranson wciąż do mnie nie trafia, no ale z gustem jak z du*ą, każdy ma swoją :P Ilustracje Langleya w ABC Warriors są takie, jakich się spodziewałem, nic nowego nie napiszę, niby cyfrowo wykonane, ale żeby takie plansze zrobić to nie jest łatwa rzecz - nie każdy doceni, sam potrafię docenić tak 'połowicznie', ale jest to stylistycznie spójne i jeśli nie odrzucają kogoś te plansze, to jest na co popatrzeć :) Abstrahując od samego komiksu - problem z tym stylem jest teraz taki, że najłatwiej go obecnie 'podrobić' przez "AI", o co mi chodzi - siłą tego stylu w komiksach było to, że był rzadkością, teraz może się to zmienić... Jeszcze Slaine Davisa - jak nie byłem przekonany do tego stylu, tak przyznam że na papierze wygląda ciekawie, ogólnie dobrze, w moich oczach lepiej niż na grafikach promocyjnych.

Do samego Yiu - nie czytałem, jedynie przejrzałem, o ile wyżej Slaine zaskoczył mnie na plus pod kątem ilustracji, to Yiu odwrotnie, nie przyglądałem się wcześniej dokładnie promocyjnym grafikom, bo stylistycznie komiks do mnie trafia i byłem pewien, że się spodoba. Tymczasem przeglądając odbiór w pewnym stopniu zaburzała "miękkość" plansz, chodzi nie tyle o zblurowanie, co... Nie potrafię tego opisać, zdaję sobie sprawę że jest to efekt pewnie po części technik użytych przez artystę/ów(?), może częściowo wynik wieku tych plansz... Uwielbiam komiksy malowane, szczególnie te w sposób szczegółowy, ale w Yiu jest tylko miejscami "szczegółowo", w większości jest dosyć "ogólnie" i dla spowodowania pewnego "złudzenia" szczegółowości kadry są zroszone farbą kontrastującą itp.. Wygląda to lepiej na niedużych planszach promocyjnych, na papierze w dużym formacie rzuca się w oczy to o czym piszę... I do papieru dochodząc - w Slaine Davisa było to zauważalne, ale w Yiu nie sposób było o tym nie myśleć - dlaczego ten papier się tak świeci? Rozumiem gruba kreda, trochę 'świecić' się musi żeby ładnie malowane ilustracje wyglądały, ale w tym komiksie jest to trochę przesada. Nie wiem czy to tylko subiektywne odczucie, patrzę teraz na Mrocznych Sędziów 1 i jest w porządku, Tytan, Zabójca demonów... wszystkie się świecą, ale nie tak bardzo jak Yiu, może jakoś to koreluje ze stylem ilustracji i dlatego tak to widzę w tym komiksie, ale po otwarciu miałem wrażenie jakbym przeglądał katalog Ikei (wiecie - taki gruby, bardzo śliski i z wysokim połyskiem papier). Też w dużym formacie rzuca się w oczy wielkość dymków i liter - są po prostu duże, i chyba ktoś przy premierze już na to wskazywał, że trochę zaburzają odbiór - plansze w pełnym kolorze zapełniające kartki, a na środku duże białe plamy, pomimo większego rozmiaru liter dymki nawet w połowie nie wypełnione... Oczywiście ten element niezależny był od Studia.

Pisaliście w ostatnich dniach, że pierwsze komiksy Studia lepiej się rozwierały, ciężko mi ocenić, bo faktycznie ten cienki papier i ograniczone klejenie było pod tym kątem dobre, ale np. ww. Yiu też dobrze się rozkładało na splash-page'ach (chociaż może to wynikać ze zużycia bibliotecznych egzemplarzy, bo np. Rogaty Bóg się nie rozkłada w ten sposób :P ).
Pisaliście też wcześniej o tym, jak grafiki promocyjne nie oddają efektu jaki na papierze widać, jak wyżej wskazuję - jest różnie, a na pewno znaczenie mają oczekiwania, czyli subiektywne podejście...

PS. Wspomnianą na wstępie bibliotekę stale polecam, chociaż trochę zaskoczony byłem, że od kiedy byłem tam ostatnio (jakoś przy Bałtyckim Festiwalu Komiksu, czy jak to się obecnie nazywa, w 2022 albo rok wcześniej) niewiele uległo zmianie, tj. wybór wciąż jest przypuszczalnie jednym z najlepszych w kraju, ale widać oszczędności (np. w nowościach), a też nie wykluczam, że część z zasobów do innych oddziałów przekazano (bo kojarzę sporo komiksów które były, a obecnie nie ma, i nawet nie widać miejsca po nich, były tytuły w wielu egzemplarzach itd.).

PS2.
Umowe zawierasz na okreslona liczbe egzemplarzy.
Umowę możesz aneksować, oczywiście nie wiem jak to w komiksach w praktyce wygląda, może licencjodawcy wolą podpisywać nowe umowy zamiast zmieniać obecne, może nawet pytanie o aneks byłoby źle widziane...?

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6319 dnia: So, 04 Luty 2023, 17:23:02 »
Jasne ze mozesz zmienic warunki umowy ale opoznisz wydanie komiksu i to czasami nawet o kilka miesiecy.

W tym samym czasie drukarnia zamawia dla ciebie papier.

Itp itd
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline PabloWu

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6320 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 09:53:14 »
Catamount.
Bardzo dobry komiksowy western, jest w nim wszystko to czego oczekuję od tego gatunku:
wściekli Indianie , dramaty osadników, władza, chciwość, zemsta, dynamiczne sceny akcji i piękne kadrowanie . Po lekturze można powiedzieć że to wszystko już gdzieś było ale jest to podane w taki sposób że czapki z głów dla Autorów. I brawa dla wydawnictwa za wyłapywanie i wydawanie tak dobrze zrealizowanych komiksów , rozrywka pełną gębą  . Aaaa i mi osobiście szkoda że okładka z  Kuguarem nie była w jakimkolwiek wariancie do wyboru,  najlepsza jest  :)  .
Komiks jest wydany porządnie,  może i coś tam trzeszczy ale nie przejmuję się takimi pierdołami a te kwadraciki ala "plaster miodu "  to przyznam że nie zauważyłem ich podczas czytania, ale przyszłościowo jeżeli da się tego unikać to byłoby dobrze .
Podsumowując, komiks w skali szkolnej oceniam na 5 minus , a ten minus to za brak najlepszej okładki z kotkiem.

Pytanie do znawców gatunku:czy są dobre  komiksowe westerny gdzie głównymi bohaterami są Indianie walczący  o swoje terytorium z najeźdźcami ewentualnie jakieś wojny plemienne ?

Offline misiokles

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6321 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 10:05:06 »
Odpowiem trochę przekornie - istnieje komiks spełniający kryteria, o których piszesz, tylko... nie jest to western. Nazywa się Skalp :)

Offline PabloWu

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6322 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 10:09:42 »
Skalp znam i bardzo lubię  :) chodzi mi bardziej o 18/19 wiek, ewentualnie ostatnie podrygi walki o wolność przez Indian.

Offline Szekak

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6323 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 10:10:01 »
te kwadraciki ala "plaster miodu "  to przyznam że nie zauważyłem ich podczas czytania, ale przyszłościowo jeżeli da się tego unikać to byłoby dobrze .
Pytanie do SL - one w oryginale nie występują?
Piękno jest w oczach patrzącego.

Online LukCook

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6324 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 10:54:46 »
PabloWu spróbuj Legendy Zachodu. Wyatt Earp, Billy Kid, Siedzący Byk od LiT. Wczoraj skończyłem, fajna rozrywkowa lektura. Cześć o Byku spełnia kryteria indiańskie w 100%.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6325 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 11:09:23 »
Pytanie do SL - one w oryginale nie występują?

Szekaku juz pisalem  ze wedlug mnie jest zgodnie z materialem wyjsciowym, ale Piotr oceni jak dostanie komiks. Poczekajmy na opinie fachowca.
Zrobilbym ci print srcenna ale na kompie sa inne rozdzielczosci na monitorze i inny sposob pokazywania obrazu
niz robi to druk - musialbym bym wydrukowac po prostu.

wiele zalezy od techniki wykonania komiksu - wystarczy porownac tom 1 i 4

https://pl.wikipedia.org/wiki/Raster_(poligrafia)
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Luty 2023, 11:12:26 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline pokia

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6326 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 11:56:33 »
Komiks jest wydany porządnie,  może i coś tam trzeszczy ale nie przejmuję się takimi pierdołami a te kwadraciki ala "plaster miodu "  to przyznam że nie zauważyłem ich podczas czytania, ale przyszłościowo jeżeli da się tego unikać to byłoby dobrze.

Nie da się tego wyeliminować, bo właśnie w ten sposób się drukuje. Nie chcę się rozwijać, bo to nie miejsce.

Fajnie sobie czasem obejrzeć jak powstaje książka.

Tutaj dużo ręcznej pracy, twarda oprawa, raczej drogo i ekskluzywnie:

Tutaj już współcześnie, miękka oprawa:

A tutaj skład przed erą komputera - zecer, który ręcznie składa tekst z czcionek oraz maszyna typograficzna. To już w zasadzie zawód i technika wymarła - pozostały nieliczne manufaktury:
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Luty 2023, 12:54:22 wysłana przez pokia »

Offline Lagroht

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6327 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 12:29:32 »

Offline Szekak

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6328 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 12:35:11 »
Szekaku juz pisalem  ze wedlug mnie jest zgodnie z materialem wyjsciowym, ale Piotr oceni jak dostanie komiks. Poczekajmy na opinie fachowca.
Zrobilbym ci print srcenna ale na kompie sa inne rozdzielczosci na monitorze i inny sposob pokazywania obrazu
niz robi to druk - musialbym bym wydrukowac po prostu.

wiele zalezy od techniki wykonania komiksu - wystarczy porownac tom 1 i 4

https://pl.wikipedia.org/wiki/Raster_(poligrafia)
spoko, myslalem ze moze macie zagraniczne wydanie do porownania.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Szekak

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #6329 dnia: Nd, 05 Luty 2023, 16:44:41 »
Az z ciekawosci porownalem z kilkoma innymi komiksami i takie "klastry miodu" sa w kazdym z nich, wiec tak jak mowili koledzy wczesniej - tak wyglada proces druku. Do tej pory nawet nie zdawalem sobie sprawy z ich istnienia. Fajnie tak sie dowiadywac ciagle czegos nowego o swoim hobby. 8)
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Luty 2023, 16:46:16 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.