Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1551701 razy)

Pwlmzdl i 29 Gości przegląda ten wątek.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5085 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 12:13:38 »
Buttonman się sprzedał, bo ktoś zaprzedał duszę diabłu, żeby dorwać te darmowe egzemplarze Mazeworldu.

True story...
:D

No i slowa dotrzymam :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5086 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 12:14:23 »
Jest też opcja, że Cyngiel się wyprzedał, bo wszyscy chcieli sprawdzić jak wygląda w komiksie ta osławiona Wędzarnia.

stary naprawde sie zasmialem :) dzieki
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Online Szekak

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5087 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 12:15:07 »
Nephilim, mam odmienne zdanie. BM zostanie lykniety tylko przez komiksiarzy, RB mam wrazenie, ze moze tez trafic do osob komiksow nieczytajacych, jak przywolany wczesniej niezwyciezony.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5088 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 12:22:01 »
Prawda jest taka że nakład w okolicach tysiąca to taka pojemność rynku komiksowego u nas. Jeżeli się bardzo szybko wyprzeda to wydawca jest zadowolony bo szybko mu się nie tylko zwrócił koszt ale i coś zarobił na następne projekty. Robienie dodruku żeby utrzymać cenę okładkową to spory koszt bo ten nakład podejrzewam że musiałby być zbliżony do pierwotnego, a znaleźć tylu klientów może się okazać niewykonalne i pieniądze zamrożone na nie wiadomo jak długo.

to jest clue programu

juz wiele razy pisalem jak to widze
ale okej jeszcze raz
- pojemnosc rynku jest zagadka, okej komiks poszedl mega szybko, ale jest pytanie ile osob go jeszcze by chcialo? 100? 200? taka liczba wystarczy by w internecie sprawic wrazenie, ze jest mega zapotrzebowanie na dodruk - robisz wiec 800, bo chcesz by cena byla taka sama, sprzedajesz niech bedzie mega optymistyczny wariant 400 - zostajesz z 400, nie masz zysku - ja nie podejme takiego ryzyka, moge tylko zalowac ze nie docenilem zaintersowania komiksem i nie zrobilem 1000 - ale wiele raz ywydawalo mi sie, ze wydajemy hiciorek, a lezy do dzis w piwnicy ;) Wiec przyjalem zasade 750-800 co by sie nie dzialo, na tym rynku naprawde latwo splajtowac i nie rownalbym go do rynku ksiazek, bo koszt druku w porownaniu do ksiazki to jest niebo a ziemia
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5089 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 12:47:23 »
Dzieki wszystkim za podzielenie sie motywacja zakupu :)

i jeszcze anegdotka

znajoma zapytala mnie ostatnio czemu wydaje komiksy
odpowiedzialem - by miec o czym gadac na komikspecu ;)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Sędzia

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5090 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 12:59:21 »
Ale też nie wiadomo, ile z tych 800 egzemplarzy kupili spekulanci i na ile szybkie wyprzedanie tytułu odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu a na ile grze rynkowej. A jednoosobowe wydawnictwa nie bardzo mogą pozwolić sobie na większe wtopy, gdyż te mocno wpływają na płynność finansową.

To akurat ma niewielkie znaczenie - wydawnictwo i tak te egzemplarze sprzedało, ewentualnie w przyszłości będzie konkurencja między wydawnictwem (dodruk) a spekulantami, które wydawnictwo wygra cenę (bo spekulanci chcą sprzedać dużo drożej niż okładkowa).

Dlatego, że dodruk wcale tak dobrze może się nie sprzedać.
Slaine Król pierwsze wydanie wyprzedane prawie na pniu jak Button Man. Dodruk sprzedawał się kilka lat.

To trochę inna sprawa - Slaine to po prostu słaby komiks z fajną postacią, w rzeczywistości niczym się nie różni od SH. Z tego co widzę Button Man jest komiksem, który może trafić do szerszego grona.

Poza tym trzeba pamiętać, że ten Slaine, mimo iż przez kilka lat, to jednak w końcu się w całości wyprzedał.

Prawda jest taka że nakład w okolicach tysiąca to taka pojemność rynku komiksowego u nas. Jeżeli się bardzo szybko wyprzeda to wydawca jest zadowolony bo szybko mu się nie tylko zwrócił koszt ale i coś zarobił na następne projekty. Robienie dodruku żeby utrzymać cenę okładkową to spory koszt bo ten nakład podejrzewam że musiałby być zbliżony do pierwotnego, a znaleźć tylu klientów może się okazać niewykonalne i pieniądze zamrożone na nie wiadomo jak długo.

No właśnie nie, co pokazuje przykład Raportu Brodecka czy Donżona 1. Pojemność rynku komiksowego dla dobrego, głośnego tytułu to spokojnie 1500, jeśli nie 2000 egzemplarzy (przy dłuższej sprzedaży).

I w kwestii Donżona - Timof zrobił drugi dodruk, a nie pierwszy. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale ja bym nie dziwił się braku drugiego dodruku, tak jak dziwię się braku pierwszego dodruku BM.
Uważam, że ten drugi dodruk może sprzedawać się dłużej, ale po pierwsze, to jest jednak drugi dodruk i rynek jest nasycony, po drugie, jest w innej formie (bez obwolut) niż cała reszta serii, po trzecie, cena jednak jest istotnie wyższa niż wcześniej.

to jest clue programu

juz wiele razy pisalem jak to widze
ale okej jeszcze raz
- pojemnosc rynku jest zagadka, okej komiks poszedl mega szybko, ale jest pytanie ile osob go jeszcze by chcialo? 100? 200? taka liczba wystarczy by w internecie sprawic wrazenie, ze jest mega zapotrzebowanie na dodruk - robisz wiec 800, bo chcesz by cena byla taka sama, sprzedajesz niech bedzie mega optymistyczny wariant 400 - zostajesz z 400, nie masz zysku - ja nie podejme takiego ryzyka, moge tylko zalowac ze nie docenilem zaintersowania komiksem i nie zrobilem 1000 - ale wiele raz ywydawalo mi sie, ze wydajemy hiciorek, a lezy do dzis w piwnicy ;) Wiec przyjalem zasade 750-800 co by sie nie dzialo, na tym rynku naprawde latwo splajtowac i nie rownalbym go do rynku ksiazek, bo koszt druku w porownaniu do ksiazki to jest niebo a ziemia

Dlatego nie należy bazować na tym, co Tobie się wydaje, że będzie hiciorkiem (bo to jest niestety obarczone błędem osobistej sympatii), ale bazować na tym, co mówi rynek. A rynek mówi, że BM jest hiciorkiem i można by sprzedać go więcej. Ile? To jest właśnie to ryzyko, które w takiej sytuacji trzeba podjąć, jeśli się chce wyjść z piwnicy wydawnictwa 800 egzemplarzy, bo lepszej sytuacji by spróbować, nie będzie.

Zwłaszcza, że wbrew Twoim twierdzeniom, ryzyko jest bardzo niewielkie w przypadku BM, dlatego że sprzedanie całego pierwszego nakładu gwarantuje, że nawet gdybyś nie sprzedał 1 egzemplarza z drugiego nakładu, to i tak byś wyszedł na zero. Jeśli dobrze pamiętam, sprzedaż połowy powoduje zwrot kosztów, więc logicznie sprzedaż całości powoduje, że koszt dodruku jest już zwrócony na wstępie. Nie można stracić, można tylko nie zarobić. Dlatego twierdzenie o plajcie jest mało realne, już prędzej możesz splajtować wydając nowe tytuły, które zawsze są ryzykiem.

I teraz jedna uwaga - bo w głowie mam cały czas fakt, że mówimy o Twoim ryzyku i Twoich pieniądzach - zawsze możesz ogłosić, że dodruk będzie, jak się zbierze xxx zamówień. Zrobić zamówienia na stronie i dać pół roku na wpłaty, a potem ewentualnie zwrot, jeśli się nie uzbiera. Albo możesz zrobić to samo, tylko na wspieram.to. To pozwala na sprawdzenie rynku bez większego ryzyka. Zwłaszcza, że w obu przypadkach kasa za całość pójdzie wprost do wydawnictwa (minus prowizja na wspieram.to).

Na koniec - osobiście mi ten dodruk BM niepotrzebny. Natomiast to, że wydawca sam z siebie wybiera brak rozwoju bazy czytelniczej jest zasmucający. Dlatego wypowiadam się w odniesieniu do nie moich pieniędzy.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5091 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 13:07:49 »
przepraszam stary, ale to jest bzdura - serio :)
to jest przyklad braku znajomosci funkcjowania malego wydawnictwa z piwnica :)
i ja sie nie opieram na wydaje mi sie, tylko na doswiadczeniach swoich i innych

system, ktory wypracowalem przez lata sprawil, ze my wciaz jestesmy na tym rynku
jesli nie generujesz zysku - a wychodzisz na zero - stoisz w miejscu
a baze czytelnicza niech rozwija egmont i kolekcje ;)

natomiast pomysl  wspieram.to itp to sa rzeczy ktore rozwazalismy w przypadku kontynuacji serii napoczetych

ach. obecnie by wyjsc na zero musze sprzedac 550 sztuk
« Ostatnia zmiana: Śr, 28 Grudzień 2022, 13:13:36 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline freshmaker

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5092 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 13:07:53 »
ciekawa teza ze slaine król to słaby komiks. zapraszam do topiku o slaine.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5093 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 13:10:51 »
ciekawa teza ze slaine król to słaby komiks. zapraszam do topiku o slaine.

z tym Slainem to jest w ogole jakis mit
oczywiscie ze to fajny komiks - jeden z lepszych w konwencji hero-fantasy

ale wracajac do mitu - skad sie wzielo przeswiatczenie ze drdruk Slaina wyprzedal sie latami?
Latami wyprzedawal sie dodruk ABC Warriors Czarna dziura
Slaine natomiast wyprzedal sie w rok
ale wazna uwaga Slaine: Krol mial naklad 500 sztuk, dodruk byl tez 500
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Koalar

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5094 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 13:13:55 »
Nephilim, mam odmienne zdanie. BM zostanie lykniety tylko przez komiksiarzy, RB mam wrazenie, ze moze tez trafic do osob komiksow nieczytajacych, jak przywolany wczesniej niezwyciezony.

Jeśli chodzi o tematykę, to dorzuciłbym jeszcze, że Raport mogły kupować też kobitki, a Button Man (jeszcze nie czytałem) bardziej mi wygląda na komiks, który kupili w większości faceci (pif, paf i takie tam).

Najpopularniejsze komiksy z reguły prędzej czy później są wznawiane, może Studio też co parę lat (w bardziej sprzyjających okolicznościach) będzie wznawiać swoje najlepiej sprzedające się tytuły.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5095 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 13:31:12 »
pewnie, kto wie co bedzie za 10 lat  :)
ale moim zdaniem rynek bedzie sie kurczyl, a komiks stanie sie medium internetowym, zmieni sie
swietnie pokazuje ten trend to co sie dzieje w Korei
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Sędzia

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5096 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 13:47:49 »
przepraszam stary, ale to jest bzdura - serio :)
to jest przyklad braku znajomosci funkcjowania malego wydawnictwa z piwnica :)
i ja sie nie opieram na wydaje mi sie, tylko na doswiadczeniach swoich i innych

system, ktory wypracowalem przez lata sprawil, ze my wciaz jestesmy na tym rynku
jesli nie generujesz zysku - a wychodzisz na zero - stoisz w miejscu
a baze czytelnicza niech rozwija egmont i kolekcje ;)

natomiast pomysl  wspieram.to itp to sa rzeczy ktore rozwazalismy w przypadku kontynuacji serii napoczetych

ach. obecnie by wyjsc na zero musze sprzedac 550 sztuk

ok, akceptuję takie postawienie sprawy, bo faktycznie - nie znam się i nie znam tych realiów. Z jednym zastrzeżeniem - że moim zdaniem sprzedanie całego nakładu w ciągu miesiąca-dwóch nie jest normalne i świadczy o dużo większym potencjale tytułu.

ciekawa teza ze slaine król to słaby komiks. zapraszam do topiku o slaine.

Dziękuję, ale nie bardzo mam ochoty - straszne nudy, zwłaszcza te pierwsze Slainy (Kroniki Brutanii były ok). Ale jak zaznaczyłem na początku, jestem antytargetem Studia Lain, więc do mnie te komiksy w ogóle nie trafiają.

pewnie, kto wie co bedzie za 10 lat  :)
ale moim zdaniem rynek bedzie sie kurczyl, a komiks stanie sie medium internetowym, zmieni sie
swietnie pokazuje ten trend to co sie dzieje w Korei

Tu się mogę zgodzić - sam już kupuję co wychodzi na Humble Bundle, za 100 zł mam często kilkadziesiąt komiksów, z tym w dłuższej perspektywie nie da się konkurować. Mazeworld też już było w jednej paczce.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5097 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 13:55:00 »
pewnie, kto wie co bedzie za 10 lat  :)
ale moim zdaniem rynek bedzie sie kurczyl, a komiks stanie sie medium internetowym, zmieni sie
swietnie pokazuje ten trend to co sie dzieje w Korei

Taa, nasze pokolenie w większości pewnie się nie przesiądzie na cyfrę (ja nie umiałem mimo wielu podejść, za bardzo traktuję sposób wydania jako integralny element dzieła), ale kolejne prawdopodobnie tak, w dużo większym stopniu. A drukowane będą totalnie ekskluzywne, bo że nie znikną całkowicie, to nie wątpię.

Offline stab

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5098 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 14:27:10 »
O 13:03 dostałem maila że Button Man znowu dostępny na gildii, obecnie (14:24) już niedostępny. Tylko pogratulować popularności :) Mam nadzieję, że mój egzemplarz jest dla mnie odłożony w gildii ;)

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5099 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 14:31:39 »
Sędzia

Wiesz, pewnie, że wolałbym wydać 1000 Batonow i zarobic wiecej kasiory na basen :)
ale wierz mi to jest loteria - naprawde - dlatego podchodzimy asekuracyjnie po prostu

a co masz w komiksowej topce? pytam z ciekowości co lubisz :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień