Autor Wątek: Jakie komiksy właśnie czytacie?  (Przeczytany 390715 razy)

Tomi, LukCook, Sikor i 7 Gości przegląda ten wątek.

Online kubisz

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #675 dnia: Wt, 27 Wrzesień 2022, 09:35:43 »
Czekam na wysyłkę z Gildii, pierwsze dwa jeszcze są chyba przed oficjalna premierą w sklepie. Ale nogami przebieram.

Offline amsterdream

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #676 dnia: Wt, 27 Wrzesień 2022, 10:06:33 »
Żeby nie zanudzać, dla mnie, rozmiłowanego w europejskiej historii jest to najlepszy komiks historyczny od czasów "Wież Bois-Maury" a wydanie Kurca zasługuje na 5+. Brać póki jest bo to tłusta rzecz ;)

Brzmi zachęcająco ale dwóch stów na jeden komiks to ja nie wydam. No i rzadko podobają mi się komiksy z gatunku średniowiecze/historia, Wieże bois-maury to jak na razie jedyny.

Offline Nephilim

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #677 dnia: Wt, 27 Wrzesień 2022, 12:59:39 »
Wisisz mi dwie stówy. Po przeczytaniu Twojego wpisu kupiłem ten komiks :) Muszę jeszcze znaleźć odpowiedzialnego za to, że kupiłem również "Potwory", "Blast" i "Brüsel".
Jak tylko się odkuję finansowo to się zrewanżuję ;) Albo na jakimś komiksowym feście. Obiecuję! Miłej lektury :)

Brzmi zachęcająco ale dwóch stów na jeden komiks to ja nie wydam. No i rzadko podobają mi się komiksy z gatunku średniowiecze/historia, Wieże bois-maury to jak na razie jedyny.
To nie średniowicze tylko XVII wiek, płaszcz i szpada. Ale i tak jest wesoło ;)

Offline Death

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #678 dnia: Wt, 27 Wrzesień 2022, 14:46:15 »
Brzmi zachęcająco ale dwóch stów na jeden komiks to ja nie wydam. No i rzadko podobają mi się komiksy z gatunku średniowiecze/historia, Wieże bois-maury to jak na razie jedyny.
To wyobraź sobie, że dałeś 2 x po stówie za 4-albumowego frankofona. :) Brzmi fajnie, nie? :)

Online rzodkiew

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #679 dnia: Śr, 28 Wrzesień 2022, 14:16:35 »
Zasiadłem do Alvara Mayora, świetnie mi to wchodzi. Teraz będę tęsknie wypatrwał kolejnej części.

Offline Nephilim

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #680 dnia: Cz, 29 Wrzesień 2022, 09:01:48 »
Wczoraj poleciał "Terror" wg scenariusza Duchateau i z rysunkami Folleta. Świetna, barwna ale i przepełniona dramatami epoka czyli Rewolucja Francuska i rządy terroru Robespierre'a. Duże pole do popisu, ciekawa bohaterka (Madame Tussauds), ciekawe miejsce akcji (Paryż) ale scenarzysta się nie przyłożył i historię stworzył mało porywającą. Bardzo źle mi się czytało ten komiks. Nic mi tutaj nie grało, ani fabuła ani dialogi a i narracja jakaś taka posiekana i porwana na kawałki, pozbawiona płynności i zupełnie nie angażująca. Do tego finał intrygi jak z przypowiastek dla dzieci. Naiwny i rozczarowujący. Jedyny plus to rysunki a w zasadzie malunki Folleta. Wrzucam na półkę i gdyby nie fakt, że komiks kupiłem po taniości to mocno bym był zakupem rozsierdzony. Czy miałem zly dzień na lekturę, czy faktycznie coś z tym komiksem jest nie tak?  :-\

btw.:
dwie godziny wcześniej skończyłem "7 Żywotów..." i możliwe, że mocno poczułem przeskok z poziomu Ligii Mistrzów na okręgówkę ;)

Offline PabloWu

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #681 dnia: Cz, 29 Wrzesień 2022, 10:09:12 »
Nephilim , uspokajam , wszystko z Tobą jest dobrze. Scenariuszy Duchateau ,  poza kilkoma pierwszymi Yansami , nie da się czytać. Aaa przy okazji namówiłeś na " 7 żywotów" , pozdro.

Online kubisz

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #682 dnia: Cz, 29 Wrzesień 2022, 12:47:27 »
Jak tylko się odkuję finansowo to się zrewanżuję ;) Albo na jakimś komiksowym feście. Obiecuję! Miłej lektury :)
Możesz się zrewanżować polecając znowu jakiś porządny komiks. Może też być tańszy ;D Dzięki!

Offline Nephilim

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #683 dnia: Cz, 29 Wrzesień 2022, 14:58:13 »
Nephilim , uspokajam , wszystko z Tobą jest dobrze. Scenariuszy Duchateau ,  poza kilkoma pierwszymi Yansami , nie da się czytać. Aaa przy okazji namówiłeś na " 7 żywotów" , pozdro.
Coś w tym jest. Yansy czytałem dawno i od czasu wydania przez Egmont w miękkich okładkach, nie wracałem do tego tytułu. Za to Bruce J. Hawkera kupiłem, przeczytałem dwa pierwsze albumy i sprzedałem. Nie dałem rady ;)

Miłej lektury przy Żywotach.

Możesz się zrewanżować polecając znowu jakiś porządny komiks. Może też być tańszy ;D Dzięki!
Bardzo mi miło :) Pomyślę XD

Offline plast

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #684 dnia: Pt, 30 Wrzesień 2022, 02:07:17 »
Szalona z Sacre Coeur - kupione z MFKiG '22 - temat ceny łaskawie pominę.

Miałem do tego podejść na trzy razy, każdy z tomów z osobna, delektując się i kontemplując, ale wciągnęło i pękło w jeden dłuższy wieczór. Cóż, bywa, nie żałuję, bawiłem się świetnie, trudno, będę pluł prosto.

Co tu rzec na gorąco... To taka pozycja, do której może podejść i fan Jodo, i fan Moebiusa, i losowy fan komiksu, i w końcu ktoś totalnie prosto z ulicy, pod warunkiem, że ma otwarty umysł (lub dużo alkoholu), bo bez tego ani rusz. Momentami nasycona mocno przeintelektualizowanymi (na pozór?) dialogami historia, zmierzająca w bardzo nieoczywistym, jak to u Jodo, kierunku. Seks jest, i owszem, ale jeśli ktoś liczy na jakieś podniety to się rozczaruje. Kto czytał Incala (ktoś nie czytał?) to wie, co mam na myśli. Bo, po prawdzie, to taki Incal, tylko na odwrót, bez nie-ludzi, bez super-technologii, wczesne lata '90, ale - uwaga mały spoiler - jakże by inaczej - z androgenicznym zbawicielem - coś gdzieś ring'a'bell? Dobrze się to czyta, jeszcze lepiej gdy ma się świadomość, że to w jakimś stopniu "autobiografia" Jodo (ta, jasne), czy tam inna próba rozliczenia z własnymi demonami.

Nie znamy Jodo? (poraz poznać) - też spoko, akcja z dziwnej/powolnej zmienia się w bardzo dziwną/szybką zanim zdążymy dopić pierwsze piwo, a potem jest jeszcze śmiesznej. Tak, śmieszniej - to historia podszyta specyficznym humorem, Jodo bawi się z czytelnikiem, a Moebius mu w tym pomaga - sugeruję powagę zostawić na inne okazje, a tę historie potraktować z przymrużeniem oka. Lub mrugnięciem, ale nadal. Katharsis nie nadchodzi, końcówka może zaskoczyć tylko nieuczęszczających na religię. Ale i tak jest nieźle.

Na pewno wrócę do tego dzieła ("dzieła") za jakiś czas, by porównać wrażenia z drugiego czytania z pierwszym. Być może inaczej na nie spojrzę, być może nie, na pewno jednak zostawiam na półce.

Na koniec dwa słowa techniczne - SC jak zwykle nie zawiodło i dostarczyło wiele ciekawych literówek czy tam innych niedoskonałości. Ale Usain Bolt mnie rozczulił :) Poza tym bardzo ok, fajne kolory, nie rozpada się, dobrze pachnie, czego chcieć więcej. Drogie to nasze hobby.

Offline Martin Eden

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #685 dnia: Pt, 30 Wrzesień 2022, 10:09:40 »
Dzięki za tę recenzję.

Miałem brać, potem skreśliłem, teraz może jednak rozważę - mimo tego, że jak piszesz, mityczna korekta polskiego komiksowa jest tu znowu w akcji. To mnie skłania do osobnego pytania: czy ci wydawcy czytają własne komiksy? Czy oni w ogóle to lubią? No bo wyobrażam to sobie tak: "ej, wydaliśmy tego Jodo czy innego Serpierego. Komiksy to nasza pasja przecież, nie? Daj no to, przeczytam se. Ej, a co to za literówki, poprzekęcane nazwiska bohaterów (Serpieri)? Serio to przeszło przez sito korekty? My za to płacimy? Musimy coś z tym zrobić".

Nie oczekuję od TK, że będzie czytał wszystkie 30 komiksów, które wydaje Egmont (chociaż skoro znalazł czas na wszystkie sezony Star Trek, to dałby radę), ale przy wydawcy z 4 tytułami miesięcznie to chyba nie jest taki challenge?

Z tym Usainem Boltem... Hm, chyba średnio lubię takie akcje. Akurat czytam sobie Watchmen teraz (pierwszy raz od 19 lat) i trudno mi sobie wyobrazić sytuację, gdzie nawiązanie do dajmy na to ówczesnego misia z telewizji, ulubieńca ówczesnych dzieci, podmieniamy na Paddingtona. Jak to, przecież miś to miś, prawda? Jeden ch...

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #686 dnia: Pt, 30 Wrzesień 2022, 10:20:59 »
Dzięki za tę recenzję.

Miałem brać, potem skreśliłem, teraz może jednak rozważę - mimo tego, że jak piszesz, mityczna korekta polskiego komiksowa jest tu znowu w akcji. To mnie skłania do osobnego pytania: czy ci wydawcy czytają własne komiksy? Czy oni w ogóle to lubią? No bo wyobrażam to sobie tak: "ej, wydaliśmy tego Jodo czy innego Serpierego. Komiksy to nasza pasja przecież, nie? Daj no to, przeczytam se. Ej, a co to za literówki, poprzekęcane nazwiska bohaterów (Serpieri)? Serio to przeszło przez sito korekty? My za to płacimy? Musimy coś z tym zrobić".

Nie oczekuję od TK, że będzie czytał wszystkie 30 komiksów, które wydaje Egmont (chociaż skoro znalazł czas na wszystkie sezony Star Trek, to dałby radę), ale przy wydawcy z 4 tytułami miesięcznie to chyba nie jest taki challenge?

Z tym Usainem Boltem... Hm, chyba średnio lubię takie akcje. Akurat czytam sobie Watchmen teraz (pierwszy raz od 19 lat) i trudno mi sobie wyobrazić sytuację, gdzie nawiązanie do dajmy na to ówczesnego misia z telewizji, ulubieńca ówczesnych dzieci, podmieniamy na Paddingtona. Jak to, przecież miś to miś, prawda? Jeden ch...

Ale Paddington był popularny na długo przed filmem i na długo przed Watchmen ;)
« Ostatnia zmiana: Pt, 30 Wrzesień 2022, 10:27:17 wysłana przez ukaszm84 »

Offline Martin Eden

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #687 dnia: Pt, 30 Wrzesień 2022, 10:33:34 »
Wpisałem pierwszego misia, który mi do głowy przyszedł, równie dobrze mógłby być Uszatek. Analogia jak analogia - zawsze niedoskonała i dająca pole do wywrócenia na drugą stronę. Wolałbym, żebyśmy skupili się na mechanice, którą chciałem wyrazić. Jestem po prostu za trzymaniem się oryginału zamiast na sileniu się na unowocześnianie - zresztą, co to za unowocześnianie o biegacza sprzed prawie dekady. No ale wtedy trzeba by pewnie Wikipedię otworzyć, znaczy się, research zrobić...

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #688 dnia: Pt, 30 Wrzesień 2022, 10:36:45 »
Wpisałem pierwszego misia, który mi do głowy przyszedł, równie dobrze mógłby być Uszatek. Analogia jak analogia - zawsze niedoskonała i dająca pole do wywrócenia na drugą stronę. Wolałbym, żebyśmy skupili się na mechanice, którą chciałem wyrazić. Jestem po prostu za trzymaniem się oryginału zamiast na sileniu się na unowocześnianie - zresztą, co to za unowocześnianie o biegacza sprzed prawie dekady. No ale wtedy trzeba by pewnie Wikipedię otworzyć, znaczy się, research zrobić...

Zgadzam się, choć pewnie każdy przypadek trzeba by rozpatrywać indywidualnie. Jeśli na przykład w komiksie dla dzieci jest coś bardzo popularnego w momencie powstania komiksu, czego dzisiejsze dzieci nie znają to chyba bym wolał zmianę tego na coś analogicznego popularnego dzisiaj, zamiast przypisu. W komiksie dla dorosłych wolałbym przypis. Napisałem o Paddingtonie nie jako polemika, tylko jako uzupełnienie.

Offline Martin Eden

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #689 dnia: Pt, 30 Wrzesień 2022, 11:12:17 »
Spoko. To z komiksami dla dzieci to całkiem słuszne. Tylko wtedy jak zawsze pytanie, gdzie przebiega linia rozgraniczenia. Jeśli w Sistars byłaby mowa o Snapchacie zamiast o Tik-Toku, to rzeczywiście dzieciak może złapać sporego WTF. No ale teraz pytanie o linię brzegową: Lucky Luke, Asterix, dla kogo to jest? I czy należy ingerować w geniusz scenarzysty, wiedząc, że tłumacz raczej geniuszem mu nie dorównuje? Ale zasadniczo, przy komiksach dla dzieciaków nie biczowałbym za zmiany, ale jednocześnie na pewno miałbym na to jedno oko. No i tu wracam do sedna: czy to mowa o zmianach, czy mowa o literówkach i gorszych błędach, niektórzy wydawcy ewidentnie nie czytają tego, co wydają. A jeśli czytają i nie reagują, no to jeszcze lepiej :)