Autor Wątek: Jakie komiksy właśnie czytacie?  (Przeczytany 386212 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nephilim

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #690 dnia: Pt, 30 Wrzesień 2022, 11:17:07 »
Miałem brać, potem skreśliłem, teraz może jednak rozważę - mimo tego, że jak piszesz, mityczna korekta polskiego komiksowa jest tu znowu w akcji. To mnie skłania do osobnego pytania: czy ci wydawcy czytają własne komiksy? Czy oni w ogóle to lubią? No bo wyobrażam to sobie tak: "ej, wydaliśmy tego Jodo czy innego Serpierego. Komiksy to nasza pasja przecież, nie? Daj no to, przeczytam se. Ej, a co to za literówki, poprzekęcane nazwiska bohaterów (Serpieri)? Serio to przeszło przez sito korekty? My za to płacimy? Musimy coś z tym zrobić".

Nie oczekuję od TK, że będzie czytał wszystkie 30 komiksów, które wydaje Egmont (chociaż skoro znalazł czas na wszystkie sezony Star Trek, to dałby radę), ale przy wydawcy z 4 tytułami miesięcznie to chyba nie jest taki challenge?
Słusznie. W Krogulcu za grube pieniąchy również naliczyłem z pięć literówek. Mi to jakoś nie przeszkadza specjalnie, niemniej są.

Offline Nephilim

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #691 dnia: Nd, 02 Październik 2022, 18:58:20 »
Przeczytałem "Potwory" autorstwa Barry'ego Windsor-Smitha. Dwa dni mi to zajęło gdyż lektura to mało komfortowa i niełatwa w odbiorze, niemniej, mimo dużej ilości tekstu czytałem ją z zapartym tchem. Robiłem też przerwy co 50 stron aby przetrawić to co właśnie przeczytałem i ujrzałem. Nie będzie spoilerów, niech każdy sam sięgnie po tą opowieść. Powiem jedynie, że warstwa tekstowa jest w "Potworach" doszlifowana i przemyślana na maxa. Czuć i widać ile serca i potu włożył autor w stworzenie tej historii. Każdy jej fragment, niezależnie czy ten bardziej obyczajowy, thrillerowaty czy też ten bardziej mistyczny został wycyzelowany w najmniejszych szczegółach a dialogi, długie i rozciągnięte (wcześniej padł taki zarzut) są wg mnie jednymi z bardziej prawdziwych i wiarygodnych dialogów jakie czytałem w komiksie a przeczytałem ich olbrzymią ilość. Zachowania bohaterów w "Potworach" są obłędnie naturalne i nie odniosłem wrażenia, że cokolwiek jest tutaj stworzone pod jakiekolwiek dyktando. Widać, że B.W.S. opowiedział to co chciał opowiedzieć, bez litości i kompromisów. Ponury nastrój beznadzieji, dramatu oraz rodzinnej tragedii wylewa się z każdej strony powieści a mi pozostawało jedynie zaciskać pięści w bezsilności. B.W.S. oprócz cudownego operowania słowem wzbił się na wyżyny w przedstawianiu ludzkich emocji na swoich kadrach. Doskonałe są te jego perspektywy, zbliżenia i oddalenia postaci, twarzy, ukazanie gestów. Sceny rozgrywające się podczas śnieżycy, ulewy czy też w labolatorium to prawdziwy majstersztyk graficzny a planszę w której chłopiec spotyka 'kobietę pośród wirujących liści z aureolą wokół głowy' to jedna z piękniejszych plansz komiksowych ever. Perfekcja w operowaniu tuszem. Czysta perfekcja. Reasumując: ten komiks TRZEBA przeczytać i obejrzeć bo to komiks arcydzieło (zjadające wszystkie 'arcydzieła' z Mandioki na śniadanie ;)), mózgotrzep który zapadnie Wam w pamięci na długo. Komiks roku, bezapelacyjnie a może nawet dekady.

btw.:
Gdyby tylko ktoś zechciał "Potwory" zekranizować. Jakiś Innarritu ;) Z całą ich brutalnością, powagą i tragizmem. Marzenie.

Offline PJP

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #692 dnia: Nd, 02 Październik 2022, 20:03:48 »
Piraci z Wysp Szczęśliwych. Podstęp Czarnego Egona - tym razem bez konwencji pastiszowej ;) Lubię pirackie motywy, więc pewnie nie jestem obiektywny. Kreska bardzo przyjemna, postacie również, czuć duch starych komiksów Szarloty Pawel i Tadeusza Baranowskiego. Na miejscu scenarzysty całkowicie zrezygnowałbym z dość siermiężnych gier słownych lub ograniczyłbym je do niezbędnego minimum.
Dylan Dog. Długie pożegnanie - zaskakująco melancholijny odcinek. Sporo filozofowania i niepokojące motywy. O wyborach, miłości i straconych szansach. Doskonale wpasowuje się w jesienny klimat...
Kajko i Kokosz. Rozróby i romanse - rysunkowo mimo różnych konwencji jest bardzo ok. Scenariuszowo już słabiej. Fajne nawiązania i easter eggi. Udany średniak i nic poza tym. Czegoś zabrakło. Może nowych scenarzystów?
Opowieści Grabarza. Różaniec świętej Apolonii - tym razem mroczniej niż zwykle, ale i tak sympatycznie. Dobrze wchodzi jesienią. Trochę martwi mnie odsuwanie kapłana na boczny tor. Poza tym - o wiele za krótkie! Bonus - naklejki.
« Ostatnia zmiana: Nd, 02 Październik 2022, 20:06:22 wysłana przez PJP »

Online misiokles

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #693 dnia: Nd, 02 Październik 2022, 20:11:44 »
Piraci z Wysp Szczęśliwych. Podstęp Czarnego EgonaKreska bardzo przyjemna, postacie również, czuć duch starych komiksów Szarloty Pawel i Tadeusza Baranowskiego. Na miejscu scenarzysty całkowicie zrezygnowałbym z dość siermiężnych gier słownych lub ograniczyłbym je do niezbędnego minimum.

No właśnie najsłabszym dla mnie aspektem komiksu są postacie. W takim Kajku i Kokoszu, czy Tytusie - każda z postaci miała swój charakter. Mirmił mirmiłował, Kajko mądrzył się, Romek był łuzierski, Atomek lekko przemądrzały - w Piratach wszyscy mają podobne charaktery, operują tym samym typem odzywek i posługują się tymi samymi grami słownymi. Tak więc gierki do minimum, więcej różnic w osobowościach.

Bender

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #694 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 09:16:32 »
Mroczne Miasta: Brusel. Mimo delikaaaatnej zamułki scenariuszowej, duet po raz kolejny dowozi z klasą. Historia, oniryczny klimat, rysunek - wszystko na swoim miejscu.

Offline holcman

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #695 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 09:41:34 »
czy ci wydawcy czytają własne komiksy? Czy oni w ogóle to lubią?

Czytam wszystkie nasze komiksy z finalnego pliku - czyli tego, który trafia do drukarni - i lubię to. Poza mną komiks, czyta redaktorka/redaktor oraz korektorka/korektor, którzy za swoją pracę są opłacani. A i tak czasami jakiś błąd się przemknie, co doprowadza mnie do szewskiej pasji.

Offline sokratesik

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #696 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 09:54:34 »
Próbuję zmęczyć do końca "Głębię" Remendera. Tak jak Death or Glory mi się fajnie czytało, tak Głębia mnie strasznie nudzi. Przegadany, bezsensownie pompatyczny - tak bym to opisał.
Wziąłem na wakacje trochę komiksów. Pierwsze dwa zbiorcze Largo Winch, Infidel, pierwszy zbiorczy Rozbitków Czasu i Głębię. Van Hamme jak zwykle wciągający, Infidel fajnie się czytało, Rozbitkowie fabularnie mnie nie porwali, ale w porównaniu z Głębią i biorąc pod uwagę rok powstania tego komiksu, to i tak niezłe s-f.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #697 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 10:01:20 »
Czytam wszystkie nasze komiksy z finalnego pliku - czyli tego, który trafia do drukarni - i lubię to. Poza mną komiks, czyta redaktorka/redaktor oraz korektorka/korektor, którzy za swoją pracę są opłacani. A i tak czasami jakiś błąd się przemknie, co doprowadza mnie do szewskiej pasji.

I to widać, nie spotkałem się jeszcze żeby KG była krytykowana za brak korekty, jako jedno z nielicznych wydawnictw.

Offline holcman

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #698 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 13:03:08 »
I to widać, nie spotkałem się jeszcze żeby KG była krytykowana za brak korekty, jako jedno z nielicznych wydawnictw.

Najwięcej błędów widzimy my sami i naprawdę rzadko jesteśmy zadowoleni w 100%.

Offline PabloWu

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #699 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 19:58:46 »
"Monsters " Barry Windsor -Smith .
   Spodziewałem się, że ten komiks będzie bardzo dobry ale nie sądziłem, że tak mną pozamiata. Świeżo po lekturze ciężko napisać coś więcej niż to, że jest genialny , graficznie i fabularnie i zasługuje na wszelkie nagrody komiksowe jakie istnieją.
  Cieszę się, że kompletnie nic nie wiedziałem o czym jest ani czego się po nim podziewać, nie czytałem opisu z tylnej okładki, dzięki czemu sam odkrywałem wszelkie zawiłości fabuły - a była to pokręcona i potężna dawka emocji na którą nie byłem gotowy.
  Barry Windsor-Smith jest mistrzem opowieści i rysunku, komiks wart każdej złotówki i każdego wyrzeczenia aby go kupić, dzieło kompletne .
 

Offline Leyek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #700 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 22:57:49 »
Czytam z młodym (7 lat) Marvel Origins - Spider-man 1.
Przede wszystkim myślałem, że będzie gorzej :) I potwierdziło się też założenie, że synowi się b. spodoba (dziś z tria - Spidey, Tytus, Tymek i mistrz wybrał amerykańca co mnie trochę zabolało).

Wiadomo pełno tam głupotek, ściany tekstu (czytanie na głos tego jest straszne :) ), ale jest w tym jakiś urok. Do tego zadziwia mnie też w takiej pozycji postać Jamesona, więc nie jest jednowymiarowo (będzie z 1,5 wymiaru ;) ).
Wydaje mi się, że też dość ostro momentami zremasterowali te komiksy i trochę kresek pouciekało, szczególnie w 1 numerze jest tak jakoś "płasko".

Jakby ta kolekcja wyszła to Spider-mana pewnie bym kupował. Pod pozorem lektury z synem sam bym poznał te pierwsze jego przygody :) Może coś rysowanego przez Kirby'ego (np. FF) też bym brał.

Ktoś tu na forum celnie porównał, że nawet starsze niż ten Spidey komiksy Carla Barksa z kaczkami nadal czyta się świetnie, a te Stana Lee nienajlepiej się zestarzały i scenarzystą topowym to on nie był. Dał za to ogromną liczbę ikonicznych dla popkultury bohaterów i złoli.

Offline Toranga

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #701 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 23:16:07 »
Próbuję zmęczyć do końca "Głębię" Remendera. Tak jak Death or Glory mi się fajnie czytało, tak Głębia mnie strasznie nudzi. Przegadany, bezsensownie pompatyczny - tak bym to opisał.

Jest tak.

Offline Leyek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #702 dnia: Pn, 03 Październik 2022, 23:27:41 »
@sokratesik
Zapomniałeś dopisać, że w Głębii rysunki ssą po całości. W sumie to nawet nie są rysunki, a bazgroły. Scenariuszowy odbiór miałem taki jak Ty, ale to rysunki mnie szczególnie odrzucały. Skończyłem lekturę na 1 tomie, ze 2 kolejne mam jeszcze na półce, ale brak motywacji do powrotu.

Tocchini odpowiada też za najgorsze rysunkowo zeszyty w Uncany X-Force od Muchy. Przy tamtym to nawet te z Głębii błyszczą ;)

Offline rzodkiew

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #703 dnia: Śr, 05 Październik 2022, 15:04:34 »
Tak jak Donżon 1 i 2 wchodziły elegancko, tak 3 jakoś mnie nie porywa. Spoko historie, ale nie tak dobre, jak reputacja serii.

Offline bibliotekarz

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #704 dnia: Pt, 07 Październik 2022, 08:49:50 »
Ogarnąłem 3 tomy Injustice. Teraz czas na Pająka.

Zło, które ludzie czynią - za pierwszym podejściem nie doczytałem nawet pierwszego zeszytu. Zapowiadało się na historię o pogoni za handlarzami narkotyków. Za drugim razem jednak czytało mi się gładko. Miks humoru, dramatu i przygody. Stary, dobry, sympatyczny Spider i fajnie rozpisana, iskrząca relacja z Czarną Kotką. Ostatecznie jednak okazuje się to komiks z ciężką tematyką gwałtów i molestowania.

Spider-Man. Historia życia - na razie jestem po pierwszym zeszycie. Mamy skrót z przygód Pająka, ale z ładnie rozłożonymi akcentami i przyswaja się bez znużenia. Pozostaję w moim ulubionym okresie, gdy Peter otoczony był przyjaciółmi ze studiów. Dosyć szybko okazuje się, że historia będzie jednak zmierzać w nieco nieoczekiwanym kierunku.

Na półce czekają jeszcze 3 tomy Ultimate od Bendisa.
Batman returns
his books to the library