Autor Wątek: Jakie komiksy właśnie czytacie?  (Przeczytany 387655 razy)

studio_lain, ryba, rapr, Raveonettes i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline Dracos

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #645 dnia: Pt, 26 Sierpień 2022, 13:07:59 »
Ta ja też odpuszczam, mam tylko nadzieję że wytrwam w tym postanowieniu aż się nakład skończy i nie będzie potrzeba skompletowania wybijać na powierzchnię przy każdych zakupach.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #646 dnia: Pt, 26 Sierpień 2022, 13:17:16 »
Szczerze mówiąc trochę się dziwię. Nie czytałem Negalyoda, szanuję również oczywiście opinię amsterdreama, ale to tylko opinia. Już bardzo wiele razy miałem sytuację, że komiksy powszechnie chwalone uważałem za przeciętne (Dni, których nie znamy, Indyjska włóczęga), a komiksy krytykowane albo przemilczane były dla mnie sztosami (tu mi trudniej o przykłady, bo generalnie mniej jest opinii o rzeczach, które się komuś nie spodobały, ale choćby Mroczny Rycerz kontratakuje albo Terra Incognita z nowszych). Tak więc sugerowanie się opiniami innych ludzi uważam za mocno ryzykowne, chyba że znamy czyjś gust już dość długo i wiemy, że jest w 99% zbieżny z naszym.

Offline amsterdream

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #647 dnia: Pt, 26 Sierpień 2022, 13:23:42 »
Jak ktoś lubi takie odrealnione metafizyczne klimaty to może mu mimo wszystko podejdzie. Ja byłem totalnie rozczarowany. W skrócie fabuła wygląda tak -
Spoiler: PokażUkryj
Jarre rodzą się bliźniaczki, apokalipsa, zalewa cały świat, na ziemi zostają ostatnie przyczółki ludzkości (i tu jest jeszcze w miarę normalnie) a potem autor już zupełnie odlatuje - Jarre odnajduje jakąś książkę, która jest prorocza i spełnia się wszystko co jest w niej napisane (ale tylko to co się przeczyta, inaczej nie XD). Jest jakaś organizacja, która chcę zabić całą ludzkość. Dlaczego? Bo tak. A pod koniec dzieją się tak absurdalne rzeczy, że przy nich nawet najbardziej odjechane komiksy Morrisona, wydają się całkiem normalne.

Offline rzodkiew

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #648 dnia: So, 03 Wrzesień 2022, 10:50:41 »
Republika Czaszki - to było dobre. Jedyny minus - w niektórych datach komuś się cyfry poprzestawiały :)

Bender

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #649 dnia: So, 03 Wrzesień 2022, 11:13:12 »
Birds of Maine, Deforge. Po raz kolejny MD dostarcza świetny, bardzo oryginalny komiks. Niby w jego stylu a jednak cały czas coś nowego. 

Może ktoś w końcu sie skusi, żeby wydać w Polsce coś jego autorstwa. Jest z czego wybierać.

Offline perek82

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #650 dnia: So, 03 Wrzesień 2022, 11:59:08 »
Skalp. Piąty tom właśnie jadę. Zaczyna mi się trochę dłużyc i czekam, żeby zaczęło to zmierzać do satysfakcjonującej konkluzji. Pierwsze 3 tomy weszły gladziutko. Mocny komiks z wartką akcją, wieloma bohaterami, których motywację się przeplatają tworząc niezły galimatias. Wiele retrospekcji, które dopisują kolejne wątki. No i właśnie w czwartym tomie było ich tak wiele, że sama akcja niespecjalnie się poruszyła.
W kolejce Śmierć Gaimana i Comanche w starym wydaniu.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Online kubisz

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #651 dnia: So, 03 Wrzesień 2022, 22:22:53 »
"Rozkwit i upadek Imperium Triganu"

Po lekturze moje wrażenia mogę podsumować krótko - kwintesencja mieszanych uczuć.

Przed zakupem przeczytałem fragmenty na dostępnych w sieci planszach, więc wiedziałem, na co się piszę. Zresztą mniej więcej było jasne, czego można się spodziewać po historii, która swoje początki miała w latach '60. A raczej po sposobie jej opowiadania. Nie będę się wymądrzał, że na sztuce komiksowej znam się nie wiadomo jak, ale dzisiaj zupełnie inaczej wyglądają scenariusze. A w "Imperium Triganu" bez liku jest miejsc, gdzie narrator opowiada coś, co widać w kadrach, lub przypomina coś, co wydarzyło się raptem dwie strony wcześniej. Ech, ileż razy pada stwierdzenie, że
Spoiler: PokażUkryj
Janno jest bratankiem Trigo
::)

Historia jest do bólu naiwna. Szczęśliwe przypadki, deus ex machina tu, plot armor tam... Nieracjonalne działania bohaterów, niekonsekwencje w ich poczynaniach i uczuciach żywionych do innych, znikające i pojawiające się ponownie postaci. Mam wrażenie, że tu jest całe bingo tego, jak nie powinno się prowadzić opowieści. Ramotka z mnóstwem wad.

A jednak z drugiej strony... Paradoks, taki trochę niewytłumaczalny. Nie cierpię tego stwierdzenia w recenzjach, ale tutaj jakoś mi to pasuje - czytając bawiłem się całkiem nieźle. Postaci dało się polubić i im kibicować, nawet jeżeli od czasu do czasu wywracając oczami przyszło pomyśleć "chłopie, co ty robisz?". Spodobał mi się wykreowany świat planety, na której dzieje się akcja. Taka futurystyczna starożytność. Choć tutaj zasługę przypisałbym ilustratorowi. Bo też komiks ten jest, moim skromnym zdaniem, przepięknie namalowany. I to jest zdecydowanie lepsza strona "Imperium Triganu". Wcale się nie dziwię, że Neil Gaiman mówiąc "Don Lawrence namalował komiks, który pokochałem" pominął tego drugiego, który to napisał.

Nie wiem, czy kupię drugi tom (jeżeli Kurc wyda). Ale nie wykluczam.

Offline Komediant

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #652 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 00:57:39 »
(...)
W kolejce Śmierć Gaimana i Comanche w starym wydaniu.

I to stare wydanie Comanche jest lepsze do czytania. Nowe ma świetne dodatki i dobrze się prezentuje na półce, ale pojedyncze to większy format, nieco lepszy papier i czcionka. Niewygodnie się tu wrzuca zdjęcia więc nie porównam 'na żywo', ale w starym liternictwo wygląda na bardziej organiczną część ilustracji, jest bardziej żywe i dynamiczne. Szkoda że Ongrys nie skorzystał z materiałów WK, dobrze, że chociaż tłumaczenie Birka pozostało (tu kiedyś Scream trochu zawalił i przetłumaczył Incala od nowa).

Offline amsterdream

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #653 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 19:22:22 »
Ocaleni: Anomalie kwantowe - nie wiem jak LEO to robi, ale to już kolejny komiks tego autora, od którego nie mogłem się oderwać. Oczywiście są tu jakieś słabsze momenty (standardowo jak to u LEO kiepski wątek romantyczny), ale pomysłowość w kreowaniu kosmicznych światów oraz zamieszkującej ich fauny i flory jest nie do zastąpienia. Sama fabuła też niesamowicie ciekawa i zaskakująca. Właśnie czegoś takiego oczekuje od komiksu sci-fi środka. 8+/10

Joker/Harley: Zabójczy umysł - kolejny już origin Jokera, tym razem zupełnie nietrafiony. Joker tutaj to jakiś metodyczny zabójca pozbawiony zupełnie swojego szaleństwa. Scenariusz jest bardzo prostacki i streścić go można w dwóch zdaniach. Czuję się też oszukany, bo kupiłem ten komiks głównie ze względu ma nazwisko Mayhewa na okładce a okazało się, że narysował zaledwie po kilka stron w dwóch pierwszych zeszytach, potem został zastąpiony innym, słabszym rysownikiem. Kami Garcia niech lepiej pozostanie przy komiksach dla nastolatków. 4/10 tylko ze względu na świetne rysunki Suayana.

Punisher: Marvel Knights 1-3 - wbrew powszechnej opinii MK podobało mi się bardziej niż MAX. Cała seria jest utrzymana w konwencji czarnego humoru i trochę bardziej osadzona w głównym uniwersum. Świetne postacie drugoplanowe (Soap, Molly von Richthofen). Momentami ten komiks przypominał mi Kaznodzieje, stąd tak wysoka nota - 8/10.
« Ostatnia zmiana: Nd, 04 Wrzesień 2022, 19:45:25 wysłana przez amsterdream »

Offline starcek

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #654 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 19:42:40 »
Negalyod 1
Ależ to słabe i przewidywalne. Czytając ten komiks miałem wrażenie,  że autor (może nawet za dzieciaka) przeczytał Incala, Wody morteluny i inne postapo, a potem stwierdził - mogę i ja. No niestety nie. Jak na razie to chyba najgorsza rzecz przeczytana w tym roku.
Blake'a i Mortimera z 3 częściami Tajemniczej broni nie liczę, bo to z założenia ramota tylko dla hardcorowych pasjonatów z wszystkimi grzechami staroci komiksowych. Nie dziwię się, że Motopol padł, skoro brał się takie słabizny.


Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline misiokles

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #655 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 20:40:57 »
Ocaleni: Anomalie kwantowe - nie wiem jak LEO to robi, ale to już kolejny komiks tego autora, od którego nie mogłem się oderwać.

Mam tak samo. Też nie wiem, jak to robi, ale znowu mnie kupił :)

Bender

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #656 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 20:47:00 »
Same here. Chyba jedyne komiksy ze ścianami tekstu który wciągam jak odkurzacz.

Offline rzodkiew

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #657 dnia: Wt, 06 Wrzesień 2022, 10:54:55 »
"Rozkwit i upadek Imperium Triganu"

Po lekturze moje wrażenia mogę podsumować krótko - kwintesencja mieszanych uczuć.


Historia jest do bólu naiwna. Szczęśliwe przypadki, deus ex machina tu, plot armor tam... Nieracjonalne działania bohaterów, niekonsekwencje w ich poczynaniach i uczuciach żywionych do innych, znikające i pojawiające się ponownie postaci. Mam wrażenie, że tu jest całe bingo tego, jak nie powinno się prowadzić opowieści. Ramotka z mnóstwem wad.
Już sam mit zalożycielski państwa, gdzie
Spoiler: PokażUkryj
Plemię pasterzy nomadów pokonuje wyższe cywilizacyjnie państwo dysponujące bronią nuklearną to taki mocny ROTFL


A jednak z drugiej strony... Paradoks, taki trochę niewytłumaczalny. Nie cierpię tego stwierdzenia w recenzjach, ale tutaj jakoś mi to pasuje - czytając bawiłem się całkiem nieźle.
Mam dokładnie to samo, bawiłem się dobrze, akurat czytam wersję ENG i czekam już na czwarty tom pomimo wszystkich głupotek

Offline gashu

Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #658 dnia: Śr, 07 Wrzesień 2022, 21:36:53 »
Pierwotny

Po lekturze mam lekkie poczucie niedosytu. Graficznie omawiana pozycja to petarda, rysunki Sorrentino to bez wątpienia coś, czego nie widzi się na co dzień. Natomiast scenariuszowo… mam wrażenie, że komiks ten to właściwie taka krótka nowelka, a nie pełnoprawna opowieść. Zdecydowanie z tego pomysłu i głównego wątku fabularnego można było wycisnąć sporo więcej.

Podsumowując: "Pierwotny" to zdecydowanie przerost formy nad treścią. :)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
« Odpowiedź #659 dnia: Śr, 07 Wrzesień 2022, 22:43:06 »
Nadrabiam jeden z komiksów, który zawsze chciałem przeczytać, a jednak dotychczas mi się nie udało, czyli Doom Patrol. Jestem po pierwszym tomie i jednak jestem zszokowany, że kiedyś DC wydawało takie rzeczy. Uwielbiam klimat, nawiązania i koncepcje za tym stojące. Jedyny mankament to to, że historie w tym pierwszym tomie są dość podobne do siebie, co jest szczególnie zaskakujące biorąc pod uwagę jak bardzo Morrison mógł tu poszaleć. Liczę, że w kolejnych tomach będzie jeszcze lepiej.