Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 81431 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Jaxx

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #360 dnia: Pn, 06 Wrzesień 2021, 07:38:48 »
Pierwsze dwa tomy Honorki bardzo mi się podobały i nabrałem ochoty na więcej. Ale 3 i 4 tom to był dla mnie taki trochę kubeł zimnej wody - potwornie przegadane i ślimaczące się, szczególnie tom 3. Tom 4 nieco lepszy z tego dyptyku, ale głównie przez przeniesienie nacisku na osobisty konflikt Honor i zepchnięcie na drugi plan wątku politycznego Haven. Zastanawiam się, czy brnąć w to dalej, bo słyszałem, że te pierwsze tomy są najlepsze, a później już jest sporo lania wody.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #361 dnia: Pn, 06 Wrzesień 2021, 09:18:05 »
Dotarłem do 8 tomu i stwierdziłem "to trzeba mieć" i tak próbuję skompletować jak "Herezje Horusa" :D

w temacie, to właśnie jestem w trakcie lektury HH. dopiero zaczynam bo bodajże 8 tom, z czego dobre 2-3 tomy mi zaczęło łyknięcie tego klimatu, ale potem już z górki. wszyscy bohaterowie wycięci z tej samej kartki papieru, ale rozmachu i klimatu nie można odmówić.

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #362 dnia: Wt, 07 Wrzesień 2021, 18:18:24 »
Będzie tak trochę wspominkowo.

Poniższe tomiszcze nabyłem dwadzieścia parę lat temu z zamiarem zabrania go na obóz z tym założeniem, że 8 setek stron spokojnie zapewni lekturę na bite dwa tygodnie. Efekt był taki, że po trzech wieczorach nie pozostało mi nic innego jak łazić po ludziach i pożyczać Pająki i inne Gacki z TM-Semic.
Niemniej.
"Dzisiaj" pomiędzy jedną a drugą lekturą (nazwijmy je tak dla efektu) naukową postanowiłem powtórnie sięgnąć po pozostającą w klimacie normańskim beletrystykę:



Dlaczego normańskim?
Pamiętacie Robin Hooda? Kolesia co w rajtuzach i śmiesznym kapelutku popylał po lesie ścierając się z żołdakami króla Jasia bez Ziemi i jego szeryfa w obronie honoru i dobrego imienia Ryśka o Lwim Sercu?
W tym wypadku jest inaczej: Godwin przeniósł historię legendarnego banity o jakieś 130 lat wstecz, do czasów podboju Wyspy przez Wilhelma zwanego Bękartem. 
I tutaj tycia dygresja: moją ulubioną wersją tej historii jest ta czytana za dzieciaka pióra T. Kraszewskiego. I to się chyba nie zmieni.
Co w niczym jednak nie stoi na przeszkodzie żeby napisać, że wersja Godwina być może jest najlepszą jaką czytałem.
Generalnie wszyscy mają pojęcie o co chodzi: jest wesoły Robin, jest jego wesoła kompania, wszyscy przeżywają wesołe przygody dopóki banita nie ginie (albo i przeżywa - zależnie od wersji).
Godwin miał inny pomysł: jego Robin to miotający się na zgliszczach starego świata drobny właściciel ziemski, którego poczucie obowiązku względem ziemi i lokalnej wspólnoty ściera się z poczuciem "narodowej" godności i który bardziej nie chcąc niż chcąc musi podejmować trudne decyzje w obliczu nadejścia "nowego".
Książka generalnie sprawia wrażenie lekko psychologizującej powieści wojenno/powojennej gdzie bardziej niż szczęk oręża liczy się kwestia normańskiej władzy, saskiej krzywdy i typowego dla okresu przejściowego stanu niepewności i chaosu.
W efekcie biorąc pod uwagę, że Autor był Jankesem rzecz równie dobrze mogłaby się dziać na terenie jakiejś Alabamy czy innej Wirginii w okresie 1865-1870. Też byłoby o likwidacji starego świata, jego instytucji i praw przez zwycięskiego najeźdźcę. Że niby takie XI-wieczne "Przeminęło z wiatrem"? Może odrobinę.  ::)
W każdym razie wydaje mi się, że przeniesienie tej historii w czasie o ponad stulecie doskonale ilustruje jej uniwersalność. W końcu zawsze będzie jakiś Czarna Żmija i zawsze będzie jakiś Baldrick.  ;D
Czy też Robin i jego Marianna.

« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Wrzesień 2021, 18:26:07 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #363 dnia: So, 18 Wrzesień 2021, 16:56:56 »
Pewnie tematycznie przynudzam, ale obecnie na tapecie leży to:



Coś czego zazwyczaj się wystrzegam czyli tzw. "przekrojówka", ale ponieważ moja wiedza nt historii Skandynawii jest raczej mocno średnia a cały czas tkwię w okresie lekkiej "postVikingowej" fascynacji toteż po fakcie postanowiłem się choć trochę doedukować.
I teraz żałuję, że najpierw nie przeczytałem tego (albo może i jakiegokolwiek podobnego) tytułu a dopiero później wziąłem się za serial. Tyle nawiązań umknęło.
Autor podaje zarówno fakty historyczne, odnosi się do archeologii, jak również odwołując się do źródeł z epoki przytacza fragmenty sag.
I to właśnie owe sagi/legendy/mity w tym momencie wydają mi się być najciekawsze z racji tego, że dopiero teraz widzę, które szczegóły zostały z nich zaczerpnięte i wplecione w fabułę serialu.
Pewnie gdybym był ponadprzeciętnym miłośnikiem skandynawskiej tematyki zżymałbym się na te wszystkie zmiany i przeinaczenia, ale znając temat bardzo po łebkach albo i gorzej nie idzie się nie uśmiechnąć gdy czytając o kolejnym przypadku rodem ze skandynawskiej epoki "heroicznej" przed oczami staje konkretna scena której bohater doświadcza "cudzych" przygód/doświadczeń.
Ciekawy tytuł (albo może po prostu temat) i naprawdę kuku w rozum człowiek sobie zrobił taką a nie inną kolejnością, no ale któż mógł się spodziewać, że w serialu bardziej przygodowym niż historycznym będzie upychane tyle odniesień.  ???
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Death

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #364 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 14:57:40 »
Poleciałem spontanicznie na urlop i równie spontanicznie wybrałem lekturę. Strzał w dziesiątkę. Czytałem na lotnisku, w samolocie, a teraz czytam na plaży. Mówiąc kolokwialnie oderwać się nie idzie.

Offline Lyricstof

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #365 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 15:50:55 »
Trafny wybór. Rozumiem, że pierwszy raz czytasz "Mistrza i Małgorzatę". Chętnie bym podpytał o nowe tłumaczenie. Ciekawe jak wyszło. Jak skończysz czytać to daj znać, wymienimy się książkami.  ;D Ja mam przekład tzw. kanoniczny - Lewandowska/Dąbrowski.
Polecam też "Fatalne jaja" tego autora.  8)
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Online jotkwadrat

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #366 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 17:20:36 »
I psie serce  ;)

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #367 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 21:10:20 »
próbuję skompletować jak "Herezje Horusa" :D
Tę Herezję też chciałem, ale zobaczyłem ceny t. 1 (miał dwa wydania pod róznymi tytulami) na Allegro :D Była wtedy jeszcze (nie wiem jak teraz) u wydawcy, ale z kosztami przesyłki też słono.

Pierwsze dwa tomy Honorki bardzo mi się podobały i nabrałem ochoty na więcej. Ale 3 i 4 tom to był dla mnie taki trochę kubeł zimnej wody - potwornie przegadane i ślimaczące się, szczególnie tom 3.
Właśnie przeczytałem - mam taką samą opinię, jak Ty.

A sam skończyłem kolejną świetną rzecz od Marpressu - znowu fantasy w klimatach ludów fińskich:

Juhani Karila, Polowanie na małego szczupaka

Takie coś powstało ze „spotkania” Hemingwaya z Sapkowskim, Redlińskim i chyba trochę Pilipiukiem (jeden z bohaterów to prawie Wędrowycz). Inspiracji Hemingwayem i Sapkowskim nie kryje sam autor, a może nie tyle Sapkowskim, co grą Wiedźmin.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/09/juhani-karila-polowanie-na-maego.html



A piszę, że kolejną, bo już wcześniej polecałem reprezentanta Estonii:

Andrus Kivirähk, Człowiek, który znał mowę węży
tu opinia:
https://seczytam.blogspot.com/2021/03/andrus-kivirahk-czowiek-ktory-zna-mowe.html

Dodam, że w przygotowaniu kolejna powieść fantastyczna z Estonii: Paavo Matsina Gogoli disco. To trochę SF, trochę dystopia, trochę historia alternatywna, trochę fantasy, to wszystko podlane sporą porcję humoru. O co chodzi - mamy nieodległą przyszłość, w której carska, acz przypominająca też komunistyczną, Rosja podbiła Estonię. główne miasta, czyli Tallin i Tartu leżą w ruinie, Estończycy zostali deportowani. Na ich miejscu mamy ludzi o imionach rosyjskich, w tym... zmartwychwstałego Gogola.

Estoński krytyk literacki Peeter Helme, bohaterów "Gogoli disco" nazwał: blatnointeligencją. Co to jest inteligencja, każdy wie, a blatno - to od rosyjskiego słowa "blatnoj" oznaczającego przestępczą elitę (dawnej przestępczości, mającej swój kodeks honorowy, swoją gwarę itd.).

Offline Death

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #368 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 19:09:19 »
Trafny wybór. Rozumiem, że pierwszy raz czytasz "Mistrza i Małgorzatę". Chętnie bym podpytał o nowe tłumaczenie. Ciekawe jak wyszło. Jak skończysz czytać to daj znać, wymienimy się książkami.  ;D Ja mam przekład tzw. kanoniczny - Lewandowska/Dąbrowski.
Polecam też "Fatalne jaja" tego autora.  8)
W przypisach nowi tłumacze wytykają też czasem błędy w kanonicznym tłumaczeniu. Takie raczej drobne w kontekście całej książki, ale jednak. :)

Offline chch

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #369 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 19:26:10 »
W przypisach nowi tłumacze wytykają też czasem błędy w kanonicznym tłumaczeniu. Takie raczej drobne w kontekście całej książki, ale jednak. :)
Z tymi tłumaczeniami (co wiemy też z komiksów) jest problem. Niby nowe tłumaczenie, lepszy przekład, a nazwisko autora z błędem:
https://www.znak.com.pl/ksiazka/mistrz-i-malgorzata-michail-bulgakow-133033

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Powinien-byc-Bulgakow;19191.html

Offline Dracos

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #370 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 21:46:55 »
Nie wiem na 100% jak powinno się zapisywać nazwisko tego autora (dla mnie osobiście to zawsze będzie Bułhakow) Ale w rosyjskim jest sporo słów w których właśnie wyrazy z literą h oni będą zapisywać i wymawiać przez g (г) jak np hiperbola, hipoteza i hipotetyczny, hiacynt, hamak, humus (jako gleba nie potrawa). Co prawda tak na szybko przyszły mi tylko do głowy te które się zaczynają na h jest jeszcze buchalter, ale tam ciut to inaczej wygląda bo niby piszą бухгалтер ale to h (x) jest nieme i wymawiają przez g. Tak więc to nie zawsze jest tak oczywiste plus powinno się brać pod uwagę że przytłaczająca większość czytelników w Polsce jednak zna go jako Bułhakowa.

Offline Amer

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #371 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 22:03:27 »
Ciekawy jest też przypadek innego znanego ruskojęzycznego literata, mianowicie Dostojewskiego. Mówimy o nim Fiodor, ale nie ma w tym konsekwencji. Bo albo powinien to być dla nas Fiodor Dostojewskij albo Teodor Dostojewski (przed wojną, tylko nie wiem którą, tak bywał przedstawiany). A tak mamy rusko-polską hybrydę.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #372 dnia: Wt, 21 Wrzesień 2021, 23:28:23 »
Tę Herezję też chciałem, ale zobaczyłem ceny t. 1 (miał dwa wydania pod róznymi tytulami) na Allegro :D Była wtedy jeszcze (nie wiem jak teraz) u wydawcy, ale z kosztami przesyłki też słono
Pierwsze wydania tej serii ukazały się nakładem Fabryki Słów - tylko bodajże 5 tomów, potem prawa do wydania przejęło Copernicus Corporation i ceny tychże są znośne (po średnio 38zł za tom). Zrobili wznowienia pierwszych i dzięki temu nie trzeba przepłacać :) Ale historia zawarta w tych książkach zamiotła mnie pod dywan

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #373 dnia: Śr, 22 Wrzesień 2021, 08:13:24 »
Pierwsze wydania tej serii ukazały się nakładem Fabryki Słów - tylko bodajże 5 tomów, potem prawa do wydania przejęło Copernicus Corporation i ceny tychże są znośne (po średnio 38zł za tom). Zrobili wznowienia pierwszych i dzięki temu nie trzeba przepłacać :) Ale historia zawarta w tych książkach zamiotła mnie pod dywan

Copernicus na bieżąco dodrukowuje tomy HH , ale można je znaleźć jedynie w ich sklepiku online. Na allego czy po księgarniach z jakiegoś powodu ich nie puszczają. No i trzeba polować, bo równie szybko znikają.

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #374 dnia: Śr, 22 Wrzesień 2021, 14:44:01 »
Copernicus na bieżąco dodrukowuje tomy HH , ale można je znaleźć jedynie w ich sklepiku online. Na allego czy po księgarniach z jakiegoś powodu ich nie puszczają. No i trzeba polować, bo równie szybko znikają.
hmm, w wielu księgarniach internetowych można kupić te książki - nawet w mało znanych. I żeby było śmieszniej, taniej niż  u wydawcy :) A to że szybko znikają to fakt, być może są małe nakłady bo nie uwierzę że jest tylu fanów W40K w Polsce
« Ostatnia zmiana: Śr, 22 Wrzesień 2021, 14:45:37 wysłana przez O. »