Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #390 dnia: Nd, 17 Październik 2021, 12:22:03 »
Wyjdzie trochę OT, ale moim absolutnym numerem 1 z tego co czytałem pióra Niziurskiego jest jednak "Sposób na Alcybiadesa".
Zaś względem lat 90-tych to całkiem dobrze czytało się "Przygody Bąbla i Syfona".
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #391 dnia: Nd, 17 Październik 2021, 15:13:40 »
Wyjdzie trochę OT, ale moim absolutnym numerem 1 z tego co czytałem pióra Niziurskiego jest jednak "Sposób na Alcybiadesa".
U mnie na pierwszym miejscu jest chyba zbiór opowiadań - takich bardziej poważnych Trzynasty występek. A potem kolejno:
Siódme wtajemniczenie.
Trylogia odrzywolska
(Naprzód, Wspaniali! + Awantury kosmiczne + Adelo, zrozum mnie!).
Sposób na Alcybiadesa.
Szkolny lud, Okulla i ja
(kontynuacja, czyli Żaba, pozbieraj się! już mniej - dylogia o Żabie jest powiązana z Trylogią odrzywolską, to swego rodzaju cykl).

Offline deFranco

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #392 dnia: Pn, 18 Październik 2021, 12:30:35 »
"Sposób na Alcybiadesa" to dla mnie swoiste Arcydzieło.
Czasem jeszcze powtarzam sobie na głos teksty.
"Jutro klasówka" też mi się podobała. Resztę Niziurskiego mniej pamiętam.
Generalnie Niziurski (Sposób) i Bahdaj (Banan) zawsze byli u mnie ex aequo na podium.
A kilka dni temu zakończyłem sobie maraton 15-tu Samochodzików Nienackiego,
po wcześniejszym zaopatrzeniu się w nie od Siedmiorogu (moje stare Pojezierza niegdyś
odsprzedałem). Szkoda, że Siedmioróg nie ma planu dogadać się z Warmią i wydać
te dwa ostatnie, sygnowane nazwiskiem Nienackiego. Byłby komplet.


Offline Comzilla!

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #394 dnia: Pn, 18 Październik 2021, 20:27:12 »
Już przeczytany pierwszy tom "Narodziny floty - Awangarda". Bardzo dobre kosmiczne sf.
A w kolejce do montażu już czeka "Głodna Puszcza" Marcina Mortki. Ubawiłam się przednio.



Mój kanał na YT Comzilla!

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #395 dnia: Nd, 24 Październik 2021, 00:24:34 »
Już przeczytany pierwszy tom "Narodziny floty - Awangarda". Bardzo dobre kosmiczne sf.
:o
biere

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #396 dnia: Pn, 25 Październik 2021, 22:11:12 »
Niezupełnie polecenie, bo jeszcze nie czytałem. Raczej - informacja dla zainteresowanych.
Ukazał się pierwszy polski przekład całości "Opowieści kanterberyjskich".
Uwaga - z tego co mi wiadomo dostępne tylko w Bibliotece Śląskiej i katowickich księgarniach. Pierwszy rzut już się wyczerpał, w grudniu ma być dodruk, który można zamawiać. Trzeba pisać do Biblioteki Śląskiej. Tu informacje: https://bs.katowice.pl/drugie-wydanie-pierwszego-pelnego-przekladu-opowiesci-kanterberyjskich-geoffreya-chaucera_juz_w_sprzedazy/

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #397 dnia: Wt, 26 Październik 2021, 05:11:33 »
Fanom Ramonsów ;)  i biografii muzycznych polecam ,,Hey Ho Let's Go- historia zespołu Ramones". Everett True napisał świetną książkę, pełną nieznanych mi wcześniej szczegółów, smakowitych anegdot, wywiadów. Przede wszystkim- jest bardzo dobrze napisane, a i tłumacz, M. Machała, nieźle całość spolszczył. Bardzo pozytywne zaskoczenie- książkę kupiłem w Dedalusie, bo autobus mi uciekł :D i potrzebowałem jakiejkolwiek lektury, nie spodziewałem się, że tak mi się ten tytuł spodoba.
,, - Eeeeech.''

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #398 dnia: Nd, 31 Październik 2021, 23:18:57 »
Raz jeszcze w wyłom. Antologia opowiadań bitewnych (Fantazmaty)

Nie lubię i nie umiem czytać ebooków – przerobienie ebooka zajmuje mi duuużo więcej czasu, niż papieru i chyba to mnie irytuje. Fantazmatów wcześniej do ręki (znaczy, na ekran) nie brałem, bo dodatkowo zniechęcała mnie objętość (główny projekt to dwa tomy po dwadzieścia opowiadań).

Ale dobrze, że tę antologię wziąłem - całkiem przyzwoita, lepsza od wielu puszczanych drukiem w uznanych wydawnictwach. Przyznam, że patrząc na nazwiska twórców (mało rozpoznawalne), nie spodziewałem się, że będzie tak dobrze. Polecam – darmocha!

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/10/raz-jeszcze-w-wyom-antologia-opowiadan.html


Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #399 dnia: Nd, 31 Październik 2021, 23:21:45 »


im dalej w las tym coraz dłuższe te tomy

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #400 dnia: Wt, 09 Listopad 2021, 20:23:13 »
Michel Houellebecq, Uległość

Spójrzmy prawdzie w oczy. Europa Zachodnia doszła do tak odrażającego stanu rozkładu, że sama siebie nie jest w stanie uratować.

Jak to ładnie napisane – na poziomie zdania, akapitu coś wspaniałego. A jeśli do tego wizja pisarza zgodna jest z naszymi (znaczy, moimi) przemyśleniami, to tylko z zadowoleniem kiwasz głową, mrucząc: Tak, tak. Niby to fantastyka, ale bardzo bliskiego zasięgu. Książka, opublikowana we Francji po raz pierwszy w 2015 roku, opisuje wydarzenia roku 2022. Więc przewidywania Houellebecqa to nie jest jakiś twór nieskrępowanej wyobraźni, wystarczy matematyka, żeby wiedzieć, że facet ma rację.

Polecam tak dla wartości literackich, jak i prognozy politycznej (choć ta jest oczywista). U mnie na listę „do przeczytania” wjechała druga książka fantastyczna Houellebecqa – tym razem SF pełną gębą, czyli Możliwość wyspy.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/11/michel-houellebecq-ulegosc.html



Offline keram2

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #401 dnia: Cz, 11 Listopad 2021, 11:25:51 »
To i ja dołożę od siebie - choć może ktoś już opisywał.

Obóz świętych - powieść Jeana Raspaila opublikowana w 1973 roku. Jej akcja toczy się w niedalekiej przyszłości. Powieść opisuje zniszczenie zachodniej cywilizacji poprzez masową imigrację ludności z ubogich krajów Trzeciego Świata.

Muszę powiedzieć, że największe wrażenie zrobiły na mnie dwie rzeczy:
1) to, że powieść ta powstała tak dawno
2) nie sam najazd, ale opisy tego jak Europejczycy odrzucają jakąkolwiek możliwość stawienia oporu (działania prasy, różnych "postępowców", strach przed tym by nie nazwano kogoś "faszystą", itd)

Czytałem parę lat temu, ale pozostało w pamięci.
Polecam.

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #402 dnia: Cz, 11 Listopad 2021, 17:26:51 »
Obóz świętych - powieść Jeana Raspaila opublikowana w 1973 roku. Jej akcja toczy się w niedalekiej przyszłości. Powieść opisuje zniszczenie zachodniej cywilizacji poprzez masową imigrację ludności z ubogich krajów Trzeciego Świata.
To jeszcze jedna, z 1907 roku!: Benson Robert Hugh Władca świata. Z blurba:

Europa tworzy jeden organizm polityczny, rządzony przez parlament europejski i prezydenta zjednoczonego kontynentu. Do rywalizacji stają imperium amerykańskie i mocarstwo azjatyckie.
O losach społeczeństw decyduje politycznie poprawna ideologia zwana humanitaryzmem, konsekwentnie wyrzucająca chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej. Katolicy stają się zanikającą mniejszością.
Eutanazję zalegalizowano jako wybór dla każdego, kto chce „odejść z godnością”. Islam zagraża Staremu Kontynentowi. Wykluwa się Nowy Porządek Świata.


Podobno papież Franciszek (to wynika z blurba) uważa, że to książka prorocza.

Offline Dracos

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #403 dnia: Cz, 11 Listopad 2021, 17:40:26 »
Jak na 1907 to faktycznie można by z tych opisów nazwać ją profetyczną :o

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #404 dnia: Cz, 11 Listopad 2021, 18:10:07 »
Azja potężna w historii była nieraz, Ameryka wtedy już sporo znaczyła, Europa też bywała mniej lub bardziej jednym organizmem (nie cała, ale jednak), islam zagrażał Europie przez wiele wieków, humanizmem KK straszył też od dawana, komunizm działał na całego. Czy ja wiem, czy to takie profetyczne... Może raczej uspokajające, że te współczesne lęki to w zasadzie nic nowego.