Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 80364 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #345 dnia: Nd, 15 Sierpień 2021, 00:37:54 »
kolega zaproponował to jedziemy


Offline Kandor

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #346 dnia: Nd, 15 Sierpień 2021, 03:58:50 »


Całkiem niezła lektura
Właśnie miałem napisać że czytam "Podziemie" H. Murakamiego (tak, TEGO Murakamiego :-)) będące reportażem (wydanym w 1997 roku) o zamachu w metrze tokijskim w 1995 roku. Książka ukazała się w tej samej serii wydawniczej co książka o KKK, którą zresztą od dawna chcę przeczytać i jest ona na mojej krótkiej liście lektur do nadrobienia. Stąd pozwoliłem sobie wspomnieć o tym w tym miejscu.

Offline PJP


Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #348 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 00:51:22 »
Michał Cholewa, Algorytm wojny, t. 3-4 (czyli Forta i Inwit)

Grzebię i grzebię w pamięci i nie kojarzę drugiego pisarza tak nierównego, jak Cholewa. Forta to dla mnie 8/10, ale Inwit 4/10...

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/08/micha-cholewa-algorytm-wojny-t-3-4.html




kolega zaproponował to jedziemy
I...?



Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #349 dnia: Pt, 20 Sierpień 2021, 00:18:48 »
I...?
daj mi z miesiąc to napiszę :)
"Hajmdal" był trochę naiwny ale jednak cieszył, najbardziej irytowało przypominanie autora w każdym tomie kto, co i dlaczego.

Offline Gnypel

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #350 dnia: Śr, 25 Sierpień 2021, 12:36:17 »
Przymierzam się do "Fundacji" Asimova i mam pytanie do zaznajomionych z serią. Tom pt. "Fundacja" jest, zdaje się, pierwszym napisanym przez Asimova, ale w chronologii całej serii jest tomem 6. Czy lepiej będzie zacząć od tomu 1. "Preludium Fundacji", czy też od tomu 6., pociągnąć do 10. i dopiero potem przeczytać 1-5?

Offline misiokles

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #351 dnia: Śr, 25 Sierpień 2021, 13:25:38 »
Lepiej zaczynać tak, jak to zrobili miliony czytelników przed tobą - w kolejności w jakiej powstawały!

Offline Gnypel

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #352 dnia: Pt, 27 Sierpień 2021, 10:44:36 »
Lepiej zaczynać tak, jak to zrobili miliony czytelników przed tobą - w kolejności w jakiej powstawały!

Ostatnie tomy powstały w okresie 20-30 lat temu, zatem w tym czasie miliony czytelników mogły przeczytać w kolejności numeracji! I które miliony zrobiły lepiej? Których jest więcej? Masz w ogóle jakieś dane porównawcze?

Dlatego mnie akurat, tak jak napisałem, interesuje opinia zaznajomionych z serią użytkowników tego forum :) Ty przeczytałeś cały cykl?

Offline Amer

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #353 dnia: Pt, 27 Sierpień 2021, 11:17:15 »
Wtrącę się, mimo że to zagadnienie było wałkowane na forum wiele razy, a samej serii nie znam.

Gnypel, spójrz na numerację filmowych "Star Wars". Oryginalna trylogia otrzymała retrospektywnie numery od 4 do 6. Czy to oznacza, że najpierw należy obejrzeć film z 1999 z pierwszym numerem? Nie sądzę. Po pierwsze, dlatego że prequel, sequel, midquel ma sens tylko o tyle, o ile istnieje oryginał, dla którego jest... prequelem, sequelem czy midquelem. Wszelkie kontynuacje, dopowiedzenia, rozgałęzienia (spin-offy) są, bo oryginalne dzieło osiągnęło artystyczne i/lub komercyjne powodzenie. Po drugie, prequel siłą rzeczy zdradza coś, co może jest specjalną niewiadomą w oryginale. Po wpisaniu w Google: "kolejność czytania fundacji asimova" wypadł mi taki temat: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/grupy-dyskusyjne/pl.rec.ksiazki/16178/asimov-isaac-cykl-fundacja-w-jakiej-kolejnosci-czytac Jeden z komentujących napisał: "Osobiście czytałbym właśnie w tej kolejności gdyż kanonicznie pierwszą była Fundacja i tak też została napisana. Preludium, Narodziny i Zagrożenie powinno się czytać po Fundacja i Ziemia jako rozszerzenie cyklu choć IMHO można je sobie darować. Czasami nadmiar wiedzy niszczy klimat". Zwracam uwagę zwłaszcza na ostatnie zdanie.

Gdyby najpierw należało czytać/oglądać coś, co ukazało się często wiele lat po oryginale (jak w przypadku "Star Wars"), to znaczyłoby, że ci pierwsi czytelnicy/widzowie pokochali i zrozumieli dzieło wybrakowane. Powinno im coś zgrzytać, odbiór tych pierwszych utworów powinien być nie do końca znośny, a jak wiemy, najczęściej jest zupełnie inaczej. I to kontynuacje okazują się niepotrzebne, gorzej wykonane itd. A jeśli prequel mówi coś, co jest sprzeczne z tym, co wydarzyło się później (a więc z oryginałem), to tym gorzej dla prequela. To prequel musi się dostosować do pierwszego ukazanego utworu, mimo że przedstawia wydarzenia wcześniejsze, co jest dla mnie ostatecznym dowodem na to, że czytanie i oglądanie w kolejności wydawania nigdy nie jest błędem. (To nie oznacza z automatu, że czytanie i oglądanie w innej kolejności jest zawsze błędem, bo pewnie da się znaleźć takie serie, kiedy nie ma różnicy, w którym momencie wejdzie się w powieść, ale skoro nie można pomylić się, zaczynając od pierwszego na rynku utworu, to po co szukać innych sposobów?).

Dodatkowym (choć pewnie trochę mniejszym) walorem czytania według kolejności publikacji jest możliwość zapoznania się z uniwersum w sposób "historyczny", czyli tak jak pierwsi odbiorcy.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline Gnypel

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #354 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 00:32:46 »
Dziękuję Amer za odpowiedź, a zwłaszcza za link. Fajnie, że ktoś zdecydował się na merytoryczną odpowiedź, dużo mi ona pomogła.

Ale ciekawy też przykład z Gwiezdnymi Wojnami. Tu mam dokładnie odwrotne zdanie, bo ja, będąc wielkim fanem całej serii, odświeżam ją sobie czasem, oglądając w kolejności numeracji. I tak bym doradzał, gdyby ktoś mnie spytał o opinię.

Stąd też były moje wątpliwości odnośnie "Fundacji".

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #355 dnia: Śr, 01 Wrzesień 2021, 00:03:53 »
F. G. Bengtsson, Rudy Orm

Fabuła nie ogranicza się do wypraw wikingów. mamy całkiem sporo o codziennym życiu Skandynawów, problemach sąsiedzkich, chrystianizacji. Nie uświadczycie w powieści jakichś wielkich wewnętrznych dramatów bohaterów – co zresztą jest celowym zabiegiem autora. W swoich esejach wyrażał wręcz obrzydzenie do literatury psychologicznej.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/08/f-g-bengtsson-rudy-orm.html


Offline Rodrigues

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #356 dnia: Śr, 01 Wrzesień 2021, 09:10:54 »
Ocena na "se czytam" 10/10. A jak Twoje wrażenia Pawel.M?

Offline death_bird

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #357 dnia: So, 04 Wrzesień 2021, 15:12:02 »
Zaczynając etap "normański" wziąłem się za to:



Pozycja z gatunku bardziej popularnych niż naukowych, ale ma tę niezaprzeczalną zaletę, że nie skupia się wyłącznie na roku 1066 i Wilhelmie, ale lokuje podbój Anglii w kontekście szerszej polityki międzynarodowej cofając się do czasów Kanuta i jego następców, jednocześnie kreśląc sytuację na Wyspie, w Normandii oraz Skandynawii. W efekcie widać wyraźnie jakiego niefarta miał Harold, któremu dosłownie "chwilę" po sukcesie na północy w ramach obrony przed niespodziewaną inwazją skandynawską przyszło położyć głowę na południu w tracie walk ze spodziewaną (przynajmniej wcześniej) inwazją normańską.
Swoją szosą w kontekście normańskim warto również polecić "Normański podbój Sycylii w XI wieku" (M. Böhm).
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #358 dnia: Nd, 05 Wrzesień 2021, 22:09:12 »
David Weber, Placówka Basilisk

Pierwszych sto, może sto pięćdziesiąt stron było tak nędznych, że aż sprawdziłem czy to aby nie jest debiut Webera. Nie, wcześniej napisał już pięć powieści.

W pewnym momencie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystko zaczęło trybić. Nie idealnie, coś tam zgrzyta, buczy, terkocze, ale jest nieźle. Chyba wreszcie znalazłem militarną space operę, którą da się czytać :D

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2021/09/david-weber-placowka-basilisk.html


Offline O.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #359 dnia: Nd, 05 Wrzesień 2021, 23:22:09 »
Chyba wreszcie znalazłem militarną space operę, którą da się czytać :D
dla mnie to jest doskonałe, uwielbiam wręcz. Dotarłem do 8 tomu i stwierdziłem "to trzeba mieć" i tak próbuję skompletować jak "Herezje Horusa" :D

A co do Nieściura, pierwszy tom dobry :) ciekawe momenty odbiegające od walk w przestrzeni kosmicznej