Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 573199 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3510 dnia: Śr, 18 Październik 2023, 09:58:43 »
Ja bym dodał do tego zapowiedziany Batman/Catwoman, gdyż wg mnie ona jest tam główną bohaterką a nie sam Batman. Rysunkowo komiks jest świetny, fabularnie to jest chyba fantazja Kinga na zakończenie jego runu w Batmanie. To co nie udało mu się w serii regularnej u mieścił w tej maxi serii.

Offline Kyms

Odp: Batman
« Odpowiedź #3511 dnia: Śr, 18 Październik 2023, 10:03:12 »
Nie najlepiej wspominam "Batman/Catwoman", ponieważ King mieszał 3 linie czasowe. Co chwila przeskakiwał między nimi przez co robił się fabularny bałagan. Nie mogłem wkręcić się w historię, a zaskoczeń właściwie nie było mając regularny wgląd w przyszłość (czy teraźniejszość? gubiłem się co, jak i kiedy podczas czytania). Historia wypadałby lepiej obierając konkretny moment początkowy i rozwijanie historii do "przyszłego momentu" zamiast takie hopsanie.

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3512 dnia: Śr, 18 Październik 2023, 12:11:54 »
Właśnie nie chciałem zaznaczać, że w tym komiksie są 3 plany czasowe, bo wg mnie to jest spory spoiler, ale racja jest z tym spory problem, bo przejścia pomiędzy nimi są wg mało naturalne i rzeczywiście można się zgubić w jakiej jesteśmy w danym momencie.

Offline Necr09

Odp: Batman
« Odpowiedź #3513 dnia: Śr, 18 Październik 2023, 12:15:28 »
Czyli Egmont spoileruje swoim opisem :D

"W tej pełnej rozmachu opowieści mamy do czynienia z trzema planami czasowymi."
FGO: 758,469,198

Offline Kyms

Odp: Batman
« Odpowiedź #3514 dnia: Śr, 18 Październik 2023, 14:39:29 »
Spoiler? Pod jakim kątem? To jest konstrukcja opowiadania historii, która występuje od pierwszych siedmiu stron otwierającego rozdziału. Sama w sobie spoileruje różne zwroty fabularne w trakcie czytania. Nie postrzegam jako spoileru uświadomienie, że w taki sposób jest opowiadana historia, bo spoileruje właściwie co istotnego w historii?
« Ostatnia zmiana: Śr, 18 Październik 2023, 14:59:14 wysłana przez Kyms »

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #3515 dnia: Śr, 18 Październik 2023, 19:40:06 »
Czwarta część przeglądu najstarszych zeszytów Batmana wydanych w Polsce. Tym razem schyłek Brązowej Ery, czyli pierwsza połowa lat 80-ych.

To czas, kiedy ustalona zostaje oficjalnie i dosyć szczegółowo cała dotychczasowa historia Batmana i jego współpracowników. Serie prezentują rozbudowane fabularnie, wielowątkowe i przeplatające się opowieści nabierające formy, którą poznaliśmy w TM-Semic. Batman zakłada własną grupę superbohaterów.

Został mi już ostatni plik do opracowania.

https://easyupload.io/rogkdk
Batman returns
his books to the library

Offline Odyn

Odp: Batman
« Odpowiedź #3516 dnia: Cz, 19 Październik 2023, 07:06:00 »
Czwarta część przeglądu najstarszych zeszytów Batmana wydanych w Polsce. Tym razem schyłek Brązowej Ery, czyli pierwsza połowa lat 80-ych.

To czas, kiedy ustalona zostaje oficjalnie i dosyć szczegółowo cała dotychczasowa historia Batmana i jego współpracowników. Serie prezentują rozbudowane fabularnie, wielowątkowe i przeplatające się opowieści nabierające formy, którą poznaliśmy w TM-Semic. Batman zakłada własną grupę superbohaterów.

Został mi już ostatni plik do opracowania.

https://easyupload.io/rogkdk

O, i ten okres mocno mnie zainteresował! Na tyle, że mam ochotę przeczytać te komiksy w jakimś omnibusowym wydaniu. Dzięki!

p.s. nie mogę się nadziwić patrząc jak kiedyś rysownicy rysowali bohaterów. Realistycznie, szczegółowo. Jedyne co kłuje po oczach to te jaskrawe barwy - tutaj przewagę mają współczesne komiksy z Batmanem.
« Ostatnia zmiana: Cz, 19 Październik 2023, 07:18:40 wysłana przez Odyn »
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline Kadet

Odp: Batman
« Odpowiedź #3517 dnia: Cz, 19 Październik 2023, 22:54:56 »
Zamiast tego tytułu polecam TM-Semic #50 (1/95) na podstawie Legends of the Dark Knight #50 z 1993. To również historia pierwszego spotkania Batmana z Jokerem opowiedziana dla współczesnego czytelnika (1993), ale moim zdaniem lepsza od słynniejszego Człowieka, który się się śmieje i lepiej klejąca się z Batman: Year One. Świetna rzecz, choć z Jokerem, którego chcesz uniknąć.

Czytałem również ten komiks i podobał mi się zacznie mniej niż "Człowiek, który się śmieje". Po części pewnie ze względu na rysunki, bo styl Douga Mahnke bardziej trafia w mój gust, a po części może dlatego, że z racji wieku nie mam szczególnego sentymentu do "Batmana" Keatona, a więc Joker jako Napier też mnie ani ziębi, ani grzeje. Jak w wielu przypadkach, tak i tu - sprawa indywidualnego gustu :)
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3518 dnia: Pt, 20 Październik 2023, 08:41:02 »
Czyli Egmont spoileruje swoim opisem :D

"W tej pełnej rozmachu opowieści mamy do czynienia z trzema planami czasowymi."
Wiesz, że DC daje taki opis, a gdy Egmont to tłumaczy, nie sprawia, że to nie jest spoiler. Podobna sytuacja z była z komiksem Joker/Harley - Zabójczy umysł, gdzie tył okładki zdradza ważne wydarzenia z komiksu. I tu jest podobnie. Wiem, że to jest część opowieści (i to ważna) jednak sam wydawca zamiast pozostawić możliwość jej odkrycia czytelnikowi to wali w niej zapowiedzią. Dlatego wg mnie jest to spoiler, o którym nie chciałem pisać. Można zrobić opis, który będzie intrygujący a nie zdradzający tej ważnej rzeczy fabuły i tak np. jest w Pętli od Timofa, zresztą drugi tom z tyłu na okładce ma jeszcze bardziej odjechany pomysł opisu komiksu. I naprawdę nie wiem o co @Kyms się tak unosi, kiedy zaznaczyłem, że wg mnie to jest spoiler.

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #3519 dnia: Pt, 20 Październik 2023, 09:09:00 »
Spoilerem "Morderstwa w Orient Expressie" jest to kto zabił a nie to, że akcja dzieje się w pociągu, bohaterem jest Poirot i zostaje popełnione morderstwo. Litości!
Batman returns
his books to the library

Offline Juby

Odp: Batman
« Odpowiedź #3520 dnia: Pt, 20 Październik 2023, 09:12:48 »
Czytałem również ten komiks i podobał mi się zacznie mniej niż "Człowiek, który się śmieje". Po części pewnie ze względu na rysunki, bo styl Douga Mahnke bardziej trafia w mój gust, a po części może dlatego, że z racji wieku nie mam szczególnego sentymentu do "Batmana" Keatona, a więc Joker jako Napier też mnie ani ziębi, ani grzeje. Jak w wielu przypadkach, tak i tu - sprawa indywidualnego gustu :)

Oba komiksy po raz pierwszy przeczytałem stosunkowo niedawno (Semica w 2020, Człowieka, który się śmieje w tym roku), więc również nie mam do nich sentymentu (Batman Keatona i Joker-Jack Napier tutaj nie występują; coś pomieszałeś czy czegoś nie zrozumiałem?) i zgodzę się co do rysunków, bo również nie jestem fanem kreski Breta Blevinsa, to element którym wygrywa nowsza interpretacja tej historii. Niemniej, starsza jest bardziej zwarta i lepiej wpasowuje się jako bezpośrednia kontynuacja Year One Franka Millera oraz prolog Świtu Mrocznego Księżyca Matta Wagnera, których jestem fanem. Jeśli cię to ciekawi, moje bardziej rozbudowane opinie o obu komiksach znajdziesz poniżej.

» Batman TM-Semic #50 (1/95, Wizerunki)

» Batman: Człowiek, który się śmieje


W kwestii spoilerowania przez wydawnictwa w oficjalnych opisach i na okładkach - zdarza się. Dlatego ich nie czytam (wstępów często też nie) dopóki nie skończę lektury komiksu. Jestem zainteresowany grudniowym Batman/Catwoman, ale akurat informacji, która tu padła, nie uważam za spoiler. Ale to ja, ktoś inny może uważać, więc trochę słabo że ciągniecie tę dyskusję przez co rosną szanse, że ktoś się na niego natknie. Szkoda, że na forum opcja edycji postu jest tak ograniczona czasowo, wtedy @Kyms mógłby po prostu ukryć ten fragment swojej opinii w spoiler tagu i byłoby po problemie.

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #3521 dnia: Pt, 20 Październik 2023, 09:21:50 »
Tak, wiemy, nawet teaserów nie oglądasz, bo dla ciebie to spoilery. Więc po prostu niczego nie oglądajcie, niczego nie słuchajcie, nie czytajcie i dajcie ludziom żyć.
Batman returns
his books to the library

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3522 dnia: Pt, 20 Październik 2023, 09:25:46 »
Spoilerem "Morderstwa w Orient Expressie" jest to kto zabił a nie to, że akcja dzieje się w pociągu, bohaterem jest Poirot i zostaje popełnione morderstwo. Litości!
Spojrzałeś chociaż na opisy przytoczonych przez mnie komiksów? Wiesz tytuł Spider-man: Śmierć Jean DeWolff też podchodzi to o czym piszesz powyżej, ale nie o to chodzi w tym komiksie, a o śledztwo kto to zrobił. Jak zaznaczyłem to jest spoiler wg mnie, bo po prostu znam tą historię z Batman/Catwoman i tyle.

Zresztą to jest większy problem amerykańskich komiksów i ich zapowiedzi, aby podtrzymać nimi zainteresowanie. Przykładem niech będzie
Spoiler: PokażUkryj
śmierć Ms Marvel i zanim jeszcze szybko powróciła, to zapowiedzi komiksów z innej serii już spoilerowały jej zmartwychwstanie, w trakcie jej pogrzebu.
« Ostatnia zmiana: Pt, 20 Październik 2023, 09:30:10 wysłana przez michał81 »

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #3523 dnia: Pt, 20 Październik 2023, 10:59:02 »
Zgadzam się, że to większy problem trawiący współczesne sh, przez co nawet jeśli coś dałoby się określić jako stricte spoiler to traci to na znaczeniu.

Ja dam inny przykład. W ubiegłym roku DC przeszło kolejny Kryzys, którego początek reklamowany był jako śmierć Ligi Sprawiedliwości. Czytałem mnóstwo komentarzy i absolutnie wszystkie sprowadzały się do podsumowań typu "ta, jasne, na pewno, umarli i nigdy nie powrócą, ha ha". Trzeba byłoby mieć w sobie niewiarygodną naiwność, by w to uwierzyć. Czy więc napisanie, że Liga Sprawiedliwości powróci psuje cokolwiek?
Batman returns
his books to the library

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3524 dnia: Pt, 20 Październik 2023, 12:01:13 »
Czy więc napisanie, że Liga Sprawiedliwości powróci psuje cokolwiek?
Tylko że
Spoiler: PokażUkryj
Liga Sprawiedliwości nie wróciła jako drużyna ;). Bohaterowie tak, ale drużyna przestała istnieć w obecnej chwili.