Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 573140 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline dreamer36

Odp: Batman
« Odpowiedź #3330 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 12:29:55 »
Cena może być straszliwa.....

Niekoniecznie - zobacz, że Egmont utrzymał cenę sagi Knightfall przez cały okres, teraz Epidemia ponad 500 stron dalej okładkowo 200zł.  Myślę, że Egmont zdaje sobie sprawę z popularności klasycznego Batmana, Morrison to okres późniejszy, ale dalej bardzo uznany run i samo nazwisko przyciąga, do tego wszystkie omnibusy są poniżej 700 stron (a przypomnę, że tom 3 Knighfall miał ich ponad 700), w związku z czym prawdopodobnie nakłady będą wciąż na tyle duże, że cena nie powinna być jakaś wybitnie zaporowa. Może się oczywiście zdarzyć mała podwyżka, ale nie sądzę, żeby ostateczna cena miała być "straszliwa".

Offline Buc

Odp: Batman
« Odpowiedź #3331 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 12:43:19 »
W sumie sporo racji w tym co piszesz i mam nadzieję, że tak będzie gdyż Nietoperka by Morrison chętnie bym w swojej kolekcji umieścił.

Offline xanar

Odp: Batman
« Odpowiedź #3332 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 12:50:46 »
No, ale teraz już nie będzie złego TK, a zła kobieta i może być do tego chciwa, także różnie może być  :)

Nagle te nowe Marvele 144 strony mają okładkową 60 - przypadek  :)
« Ostatnia zmiana: Wt, 18 Lipiec 2023, 12:56:10 wysłana przez xanar »
Twój komiks jest lepszy niż mój

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3333 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 13:33:36 »
Omnibusy fajna sprawa, ale .....

Niestety w pierwszym jest brak pełnego crossovera The Resurrection of Ra's al Ghul (Batman #670-671, Robin #168-169, Nightwing #138-139, Detective Comics #838-840). Są tylko dwa zeszyty serii Batman, bo tyle napisał Morrison. Jest tam jakieś streszczenie, ale spokojnie można byłoby wydać całość.

Druga sprawa to zeszyty #682-683, które są już u nas zawarte w wydaniu Ostatniego kryzysu, więc marudy o "dublowanie" materiału miałby by tu pole do marudzenia ;)

W drugim mamy pominiętą mini serię Batman: Battle for the Cowl , bo nie napisał jej Morrison. Kiedyś popełniłem taki wpis i nadal uważam, że to jedno z lepszych rozwiązań 2w1 tpb na wydanie tego runu. Może przy większych grubasach to 4w1 tpb wtedy zamykamy całość w 3 tomach.

Lepszym wg mnie wydaniem byłoby tego w ten sposób:

Batman by Morrison 1: Batman and Son (Batman #655-658, #663-666) + The Resurrection of Ra's al Ghul (Batman #670-671, Robin #168-169, Nightwing #138-139, Detective Comics #838-840)

Batman by Morrison 2: The Black Glove (Batman #667–669, #672-675) + Batman R.I.P. (Batman #676–681)

Zeszyty Batman #682–683 są zawarte w wydanym już u nas Ostatnim Kryzysie, a wiadomo co się tam stało

Batman by Morrison 3: Batman: Battle for the Cowl (#1-3) + Batman Reborn (Batman and Robin #1-6) + Batman vs. Robin (Batman and Robin #7-12)

Spoiler: PokażUkryj
Battle for the Cowl wyjaśnia jak i dlaczego Nightwing został nowym Batmanem. Bo nigdzie wcześniej nie jest wyjaśnione jak do tego doszło.


Batman by Morrison 4: Time and the Batman (Batman #700-702) + Batman: The Return of Bruce Wayne (#1–6) + Batman and Robin Must Die! (Batman and Robin #13-16; Batman: The Return #1)

Batman by Morrison 5: Batman Incorporated, Vol. 1 (Batman Incorporated #1–8, Batman Incorporated: Leviathan Strikes! #1)

Batman by Morrison 6: Batman Incorporated Vol. 1: Demon Star (Batman, Incorporated Vol. 2 #0–6) + Batman Incorporated Vol. 2: Gotham's Most Wanted (Batman, Incorporated Vol. 2 #7–13, Special #1)

No ale co ja tam mogę wiedzieć, w końcu jak nie wydane w PL to pewnie nie czytałem :P


Offline Maragast

Odp: Batman
« Odpowiedź #3334 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 14:24:37 »
Oni też pewnie będą chcieli "dojść" do tego Morrisona, bo najpierw dostaliśmy Knightfall, teraz Epidemia i Dziedzictwo, a następnie Kataklizm i Ziemia Niczyja. Więc może Egmont wyda potem Bruce Wayne Fugitive oraz War Games, a następnie run Morrisona.

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3335 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 14:35:48 »
Właśnie pytanie czy będą szli w przód po Ziemi Niczyjej, czy jednak cofną się i wydadzą klasykę.
Jak kiedyś wspomniał @kelen
Nie mam pod ręką swojej listy, którą już układałem i wysyłałem już spory czas temu jako podpowiedź/sugestia, ale wyglądała mniej więcej tak samo (nie było wtedy jeszcze wydanych/zapowiedzianych tyle tomów Caped Crusader i Dark Knight Detective, jak to robiłem).

I jak już byłyby wydany run Morrisona to następny powinien być Batman Paula Diniego (plus zeszyty innych autorów wchodzące pomiędzy):
Batman: Detective (Detective Comics #821–826)
Batman: Death and The City (Detective Comics #827–834)
(Detective Comics #835–837) to chyba nigdzie nie jest zebrane
Batman: Private Casebook (Detective Comics #841–845, DC Infinite Halloween Special)
Batman: Heart of Hush (Detective Comics #846–850)
Batman: Streets of Gotham Vol. 1: Hush Money
Batman: Streets of Gotham Vol. 2: Leviathan
Batman: Streets of Gotham Vol. 3: The House of Hush

Materiał na trzy zbiorcze tomy.
« Ostatnia zmiana: Wt, 18 Lipiec 2023, 14:51:20 wysłana przez michał81 »

Offline dreamer36

Odp: Batman
« Odpowiedź #3336 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 14:57:32 »
@michał81

Uwielbiam Twoje rozpiski (podobnie jak Maragasta) - są bardzo szczegółowe i pokazują, że masz (macie) bardzo dużą wiedzę w temacie.

Pozostaje tylko pytanie, czy wszystko to jest takie w 100% niezbędne? Czy część rzeczy to nie są takie zwykłe zapychacze? Wydanie samego Morrisona jest wg mnie dużo bardziej prawdopodobne ze względu głównie na Gacka i Scenarzystę. Czy faktycznie te wszystkie dodatkowe serię są takie mega ważne? No i nawet jak ważne, to nie zawsze znaczy że dobre i warte wydania - może streszczenie na początku tomu wystarczy? Nie wiem - pytam...

Odnośnie powrotu do jeszcze starszego Batmana to przyznam szczerze, że nie wiem jaka to jakość. Czy to jest jakieś ponadprzeciętnie dobre i warte wydania? Nieprędko się dowiemy, po pewnie cały przyszły rok to No Man's Land więc na festiwalu w Łodzi raczej będą kolejne tomy. Ja to chyba zamiast starszego Batmana wolałbym coś z Supermana (np. śmierć, rządy supermanów, powrót - to bym bardzo chętnie przeczytał w całości po polskiemu).

W ogóle Morrison to już okres mniej więcej 2006-2013, Ziemia niczyja to okres do końca 1999. Zostaje nam 6 lat różnych scenarzystów, różnych serii - czy to jest możliwe do wydania w jakichś sensownych zbiorczych? I czy w ogóle to jest warte wydania?

Offline Takesh

Odp: Batman
« Odpowiedź #3337 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 15:23:42 »
Ja klasyki typu Caped Crusader biorę, sam mam kilka. Dla mnie są super. Zaczynają się trochę przed TM-Semic, potem cały Breyfogle i Grant i inni tam są.

Co do Hurt of Hush i tego okresu, to całkiem fajne są tam historie. Taki trochę odpoczynek był od Morrisona, który czasem niezłe jazdy miał... Plus są tam prace m.in. Nguyena, który odwalił kawał dobrej roboty.

Offline Maragast

Odp: Batman
« Odpowiedź #3338 dnia: Wt, 18 Lipiec 2023, 21:31:41 »
Battle for the Cowl wydaje się faktycznie niezbędne bo to taki pomost pomiędzy Final Crisis, a serią Batman i Robin.
Heart of Hush i Streat of Gotham bardzo fajnie uzupełniają się z tym okresem i naprawdę fajnie się to czyta.

Czytałem całość tego z translacji.

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3339 dnia: Śr, 19 Lipiec 2023, 07:56:29 »
Pozostaje tylko pytanie, czy wszystko to jest takie w 100% niezbędne?
W przypadku The Resurrection of Ra's al Ghul masz pełną historię. Bo żaden zbiorczy Batman Morrisona nie zbiera całości.

Batman: Battle for the Cowl to tak jak ja napisał @Maragast. Po Final Crisis nie masz wyjaśnione dlaczego Batmanem jest Grayson. Seria startuje od razu z nowym Dynamic Duo. Ta mini seria wyjaśnia jak do tego doszło, a kandydatów na zastąpienie Mrocznego Rycerza było kilku. Sama historia jest średnia, ale rysuje Tony Daniel więc wizualnie jest dobrze.

W przypadku Batman Paula Diniego to są po prostu dobre historię.

Jakbym miał obstawiać wydanie runu Morrisona to Egmont może celować z premierą zapowiedzianego The Brave and the Bold. Bo bazą dla tej opowieści mają być właśnie komiksy Granta Morrisona. Choć bardziej by mi tu pasowała seria Batman and Robin Tomasiego, ale żeby ją wydać i tak najpierw trzeba wydać serię Morrisona.

Natomiast rzeczywiście droga wydawania Batman po zakończeniu Ziemi Niczyjej, jaką Egmont może przyjąć wydaje się w obecnie ciekawszym tematem.

Osobiście jestem rozdarty czy wolałbym, aby cofnął się aż do lata 80 o czym pisałem tutaj, czy jednak ruszył dalej wydając Batman: New Gotham, Batman: Officer Down, Bruce Wayne: Murderer?, Bruce Wayne: Fugitive, Batman: Hush, Batman: War Drums + Batman: War Games (czyli kolejny wielki crossover), Batman: Under the Red Hood itd. A może właśnie zacząć od Batmana Morrisona, kontynuując ją Batmanem Paula Diniego i kończąc na Batmanie i Robinie Tomasiego. Bo wątpię aby możliwe było wydawanie nagle 3 obszernych (w sensie w grubych tomach) serii jednocześnie na naszym rynku.
« Ostatnia zmiana: Śr, 19 Lipiec 2023, 09:24:55 wysłana przez michał81 »

Offline Bazyliszek

Odp: Batman
« Odpowiedź #3340 dnia: Śr, 19 Lipiec 2023, 08:31:57 »
Osobiście zdecydowanie bym nie chciał cofania się po wydaniu całej Ziemi Niczyjej. Już niektóre fragmenty Knightfalla trąciły myszką, zwłaszcza te rysowane przez Aparo, więc nie wiem jak czytałoby mi się te jeszcze wcześniejsze historie. Znaczy tak - jako komplecista uważam, że idealnie byłoby wydać wszystko, ale może najpierw priorytety. Czyli po NML wydawać przedział czasowy 2000-2011 do N52. Polskie premiery. A dopiero potem cofnąć się sprzed Knightfall i wydawać przedział KnNZ - TM Semic. Powtórki po TM Semic wolałbym jak najpóźniej. Chyba że dałoby się wydawać to jednocześnie. Wystarczyłoby zrezygnować z tych DC BL i innych elseworldów i skupić się na klasyce z continuuity. W porównaniu z Knightfallem taki Przeklęty czy Ostatni Rycerz na Ziemi wypadły słabo.

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3341 dnia: Śr, 19 Lipiec 2023, 09:10:56 »
Wystarczyłoby zrezygnować z tych DC BL i innych elseworldów i skupić się na klasyce z continuuity. W porównaniu z Knightfallem taki Przeklęty czy Ostatni Rycerz na Ziemi wypadły słabo.
Dlaczego Egmont ma rezygnować z wydawania DC Black Label? Wydawanie Black Label nie wyklucza wydawania klasyki. To jest jakieś jednowymiarowe i błędne myślenie. Jak już to zostało potwierdzone przez wydawcę to ta linia wydawnicza sprzedaj się bardzo dobrze właśnie ze względu na oderwanie od continuity, bo każdy może sobie sięgnąć po ten komiks. I zawsze co do jakości komiksu to kwestia dyskusyjna, bo jednak więcej szrotu wychodzi z regularnych seriach, czy nawet wydawanych u nas kolekcjach (porównując ilości wydanych komiksów).

Zresztą jak zwykle nie rozumiesz jak to funkcjonuje. Przeklęty był komiksem otwierającym tą linię, więc musiał wyjść jako pierwszy. Ostatni Rycerz na Ziemi to komiks zamykający run Snydera w przypadku Batman, więc trochę dziwne, jakby tego nie wydano.

W tej linii nie wychodzą tylko komiksy z Batmanem. Egmont ma zrezygnować z wznowień Sadmana, który sprzedaj się od czasu serialu jeszcze lepiej niż sam Batman? Czy też innych bohaterów którzy wychodzą w tej linii jak Wonder Woman, Hellblazer, Rorschach, Hitman, Harleen itd.?
« Ostatnia zmiana: Śr, 19 Lipiec 2023, 09:28:08 wysłana przez michał81 »

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #3342 dnia: Śr, 19 Lipiec 2023, 12:07:12 »
Nie wiem jak Egmont to zrobi, ale dla mnie nadal jedynym wyjściem pozostaje przejście na dwa równoległe tory - jeden to Batmany pokryzysowe a drugi morrisonowe. Później jednym torem szłyby Batmany od "big change" a drugim luka między NML a Morrisonem. Po prostu jest zbyt wiele do nadrobienia by inaczej dało się to osiągnąć w sensownym czasie.

A swoją drogą to Batman Morrisona ma w Polsce pecha wręcz absurdalnego. Najbardziej znana postać komiksowa + jeden z najbardziej znanych autorów a u nas nikt się za to nie wziął na poważnie.
Batman returns
his books to the library

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3343 dnia: Śr, 19 Lipiec 2023, 13:09:52 »
@bibliotekarz patrząc że tak właśnie jest wydawany obecnie Spider-man: Epic Collection i run Straczynskiego to mogę tylko mogę przyklasnąć twojemu pomysłowi


Offline Tymon Nadany

Odp: Batman
« Odpowiedź #3344 dnia: Śr, 19 Lipiec 2023, 19:32:53 »
Szanowni Państwo, proszę o opinię dot. nadchodzącego Batman Epidemia.

Przy Knightfall bawiłem się tak sobie, do tego stopnia, że skończyłem to na dwóch tomach. Jak to się ma do Epidemii? Kupować?
Epidemia jest znacznie gorsza od tych 2 pierwszych tomików Knight fall więc lepiej się za nią nie bierz.