Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 573377 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Chmielu

Odp: Batman
« Odpowiedź #2925 dnia: Nd, 09 Październik 2022, 18:09:28 »
Chuck Dixon jest legendą. Tworzył opowieści w gigantycznym rozrzucie od Simpsonów po Punishera. W latach dziewięćdziesiątych - w swojej Złotej Erze - prowadził kilka serii miesięcznie jednocześnie. Pełny profesjonalizm, głowa pełna pomysłów i zmysł do doskonałych dialogów. Zaprawdę powiadam, przed Bendisem nie było komiksowego scenarzysty konstruującego tak naturalnie brzmiące wymiany zdań, w pełni oddających charakter postaci, które je wygłaszały. A jednak, z bliżej niesprecyzowanych względów, nie udało się nigdy napisać Dixonowi czegoś na poziomie "Killing joke", "Trash" lub "Dumpster killers". Dlaczego? Złośliwi powiedzą, że zabrakło talentu; przychylni - że Dixon poruszał się zawsze w ramach tego co mu powierzono, tworzył historie przede wszystkim rozrywkowe, jechał szybko, ale zachowawczo. W każdym razie nigdy nie był moenchący. To autor wielu komiksów, które również polskim czytelnikom zapadły w pamięć. Ale jest wiele, wiele, których polski czytelnik nigdy nie przeczytał. Jednym z nich dwuzeszytowa opowieść o kolejnym starciu Batman vs Penguin z "Detective Comics" # 683 ("Odds against") - 684 ("Darkest day").

Ludzie Oswalda Cobblepota namierzyli w jego kasynie mężczyznę, który wygrywa raz po raz, nic nie robiąc sobie z tego w czyim przybytku gra. Mężczyzna przedstawia się jako Actuary (profesjonalista z dziedziny obliczania ryzyka). Facet jest arogancki, przeświadczony o własnej nieomylności i niczego się nie boi. Początkowo Penguin rozważa upłynnienie bezczela, ale zmienia zdanie. Stwierdza, że można przecież wykorzystać talent Aktuariusza, tak aby ten zaplanował skok, którego Batman nie będzie w stanie pokrzyżować. Pierwszy z nich udaje się na tyle, że Cobblepot wreszcie pojmuje, w którym miejscu przez te wszystkie lata popełniał błąd. Tylko... no właśnie, czy aby na pewno?

Dixon prowadził "'tec" przez ponad osiemdziesiąt zeszytów. Bywało różnie, były wzloty i upadki. Ale "Odds against" i "Darkest day" to jak dla mnie jego opus magnum. Oparte na nieco kuriozalnym (ale jednak odkrywczym) pomyśle i z rewelacyjnym finałem. Jest tu też kilka zapadających w pamięć scen, jak chociażby ta z Montoyą przy łóżku szpitalnym Bullocka czy najdłuższego (acz jakże efektownego) przesłuchania bandziora w karierze Mrocznego. Scena przesłuchania przypomina błyskotliwością (i cóż - zbija z pierwszego miejsca) kultową scenę pościgu Batmana za Bigger Melvinem z "The Joker's five way revenge" Dennisa O'Neila i Neala Adamsa (do których Chuck robi zresztą sympatyczną wrzutkę). I ten dixonowy Cobblepot. Napisany dokładnie tak jak powinien być. Wzorcowo.

A wszystko narysowane przez Grahama Nolana, poinkowane przez Scotta Hanna - w czasach kiedy ten pierwszy jeszcze przykładał się do tego co robi.

Nostalgicznie nastawionym - dla masy sympatycznego contentu, komiksowych wspominek i krótkich opinii na temat przeróżnych filmów - polecam: https://www.chuckdixon.net/

Małe próbki: 
"Think of it as a Polish version of SE7EN. It's dour, nasty and quite gross in places. This might be the most burnt-out cast of cops I've ever seen in a movie and I really hope this movie is not an accurate representation of the national mood of Poland. I mean, these folks are damaged." O jakim filmie napisał Chuck? :D

Albo to:
"Very little in this movie makes sense and no one acts or reacts to anything like a normal human being would and characters spend a lot of time feeling sorry for themselves. In other words, the perfect X-Men story."
To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

Offline Bazyliszek

Odp: Batman
« Odpowiedź #2926 dnia: Nd, 09 Październik 2022, 22:11:35 »
@UP
Lata 90-te, lata 90-te. Nie zapominajmy, że chwilę wcześniej Dixon napisał wiele scenariuszy do Savage Sword of Conan, po tym jak odsunięto z serii Roya Thomasa. I choć rzeczywiście trochę historii było zbyt powtarzalnych, to jednak były one zabawne. Conan zyskał ten ironiczny sznyt, sarkazm i czarny humor. A ta ciągła historia o tym gościu co go Conan wysłał do piekła ale potem wrócił i chciał się mścić, też była fajna.

Punisher Dixona też był bardzo dobry. A Puerto Dulce super.

Offline Odyn

Odp: Batman
« Odpowiedź #2927 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 07:50:51 »
Ja bardzo lubię Birds of Prey Dixona :D Może nawet bardziej niż od Simone, którą też mi się dobrze czyta (a to run Simone uważa się za najlepsze co spotkało Ptaszyny).

Liczę, że uświadczymy więcej komiksów Dixona o nietoperzu na naszym rynku.
"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline Komediant

Odp: Batman
« Odpowiedź #2928 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 20:11:04 »
"Think of it as a Polish version of SE7EN. It's dour, nasty and quite gross in places. This might be the most burnt-out cast of cops I've ever seen in a movie and I really hope this movie is not an accurate representation of the national mood of Poland. I mean, these folks are damaged." O jakim filmie napisał Chuck? :D

Pierwsze skojarzenie to Smarzowski. Dom zły?

ukaszm84

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2929 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 20:20:40 »
A nie Drogówka jeśli Smarzowski?

Offline Komediant

Odp: Batman
« Odpowiedź #2930 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 20:44:04 »
Z tych dwóch chyba jednak Dom miał większe przebicie na zachodzie, wątpie by Dixon miał dostęp do Drogówki.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2931 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 20:51:12 »
Ale wspomina o "cops" i o Seven, bardziej mi to do Drogówki pasuje. W Domu złym też byli policjanci oczywiście, ale bardziej na drugim planie.

Offline Deg

Odp: Batman
« Odpowiedź #2932 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 20:54:21 »
"Think of it as a Polish version of SE7EN. It's dour, nasty and quite gross in places. This might be the most burnt-out cast of cops I've ever seen in a movie and I really hope this movie is not an accurate representation of the national mood of Poland. I mean, these folks are damaged." O jakim filmie napisał Chuck? :D

"Plagi Breslau" zapewne ;)
This is my truth, tell me yours.

Offline Chmielu

Odp: Batman
« Odpowiedź #2933 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 21:34:06 »
Bingo. Deg wygrał toster i ekskluzywne wydanie "Legend polskich" Seidler i Rosińskiego w grzmichujowym przekładzie na starosłowiański.
To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

ukaszm84

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2934 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 21:37:14 »
No to trafił na wybitny polski film, nie ma co.

Offline Deg

Odp: Batman
« Odpowiedź #2935 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 22:06:46 »
A mógłbym poprzestać na tosterze? Bo te "Legendy" to jakiś stary komiks jest, przynajmniej ze dwa lata ma :P
This is my truth, tell me yours.

Offline Kyms

Odp: Batman
« Odpowiedź #2936 dnia: Wt, 11 Październik 2022, 11:45:22 »
Porozmawialiśmy o mniej popularnych przeciwnikach Batmana w gronie: Ja, Wojtek (Batcave), Marek (Gotham w Deszczu) oraz Damian i Michał (DCManiak). Do każdego "kandydata" podaliśmy komiksy z nimi w rolach głównych, które warto znać. Zapraszam do odsłuchania rozmowy :)

Offline Kyms

Odp: Batman
« Odpowiedź #2937 dnia: Wt, 11 Październik 2022, 15:13:22 »
Link do wspomnianej rozmowy:

Offline Kyms

Odp: Batman
« Odpowiedź #2938 dnia: Wt, 11 Październik 2022, 22:54:28 »
Kilkanaście dni temu wrzucano tutaj informację o kompletnym przewodniku o Batmanie z przykładowymi ilustracjami. Przewodnik już u mnie, przyjrzałem mu się dokładnie i przygotowałem materiał podzielony na prezentację przewodnika z oceną + osobne wrażenia. Zapraszam zainteresowanych do bliższego poznania
pozycji :)

Offline Pocztar

  • Wiadomości: 528
  • Polubień: 904
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Zobacz profil
    • Movies Room!
Odp: Batman
« Odpowiedź #2939 dnia: Śr, 12 Październik 2022, 09:44:34 »
Kilkanaście dni temu wrzucano tutaj informację o kompletnym przewodniku o Batmanie z przykładowymi ilustracjami. Przewodnik już u mnie, przyjrzałem mu się dokładnie i przygotowałem materiał podzielony na prezentację przewodnika z oceną + osobne wrażenia. Zapraszam zainteresowanych do bliższego poznania
pozycji :)

Dzięki. A w kilku żołnierskich słowach dla osób, które nie oglądają 20-minutuowych materiałów video, tylko wywodzą się ze starej szkoły czytania? ;)