Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 573229 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline hansior

Odp: Batman
« Odpowiedź #2430 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 14:35:45 »
Jak coś to tu masz mój poradnik jak zacząć czytać Batmana:
https://marveldcchronologia.wordpress.com/jak-zaczac-czytac-batmana-cz-1/

Sugerujesz, żeby zacząć od DKR?

Offline Maragast

Odp: Batman
« Odpowiedź #2431 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 14:47:14 »
DKR można przeczytać w dowolnym miejscu dlatego o tym wspomniałem na początku.
Jest to klasyk nad klasyki, który nie potrzebuje żadnej dodatkowej podbudowy więc śmiało można też od tego zacząć  ;)

Offline gashu

Odp: Batman
« Odpowiedź #2432 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 16:12:14 »
DKR zawiera tyle rozmaitych smaczków, odniesień oraz rozmaitych nawiązań do świata DC oraz rzeczywistego kontekstu epoki, w której powstawał, że osoba rozpoczynająca przygodę z nietoperzem nie będzie w stanie tego wszystkiego ogarnąć i może skończyć lekturę z myślą: "O co tyle hałasu?".
 
Na początek zdecydowanie lepszy jest "Year One".

Offline hansior

Odp: Batman
« Odpowiedź #2433 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 16:40:25 »
DKR zawiera tyle rozmaitych smaczków, odniesień oraz rozmaitych nawiązań do świata DC oraz rzeczywistego kontekstu epoki, w której powstawał, że osoba rozpoczynająca przygodę z nietoperzem nie będzie w stanie tego wszystkiego ogarnąć i może skończyć lekturę z myślą: "O co tyle hałasu?".

Dokładnie. Błędem wydaje mi się umieszczanie DKR na początku artykułu bo nowicjusz może się zasugerować i od niego zacząć. W efekcie nie tylko narobi mu chaosu w głowie, co dodatkowo spowoduje, że straci mnóstwo przyjemności z lektury jednego z lepszych komiksów o Batmanie.

Offline Maragast

Odp: Batman
« Odpowiedź #2434 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 16:42:18 »
DKR zawiera tyle rozmaitych smaczków, odniesień oraz rozmaitych nawiązań do świata DC oraz rzeczywistego kontekstu epoki, w której powstawał, że osoba rozpoczynająca przygodę z nietoperzem nie będzie w stanie tego wszystkiego ogarnąć i może skończyć lekturę z myślą: "O co tyle hałasu?".

Te wszystkie smaczki i odniesienia są do świata DC sprzed Kryzysu (bo wtedy powstawał DKR) więc w kolejnych komiksach ich nie znajdziecie. Zresztą większość wątków występujących w DKR są znane przez tzw. osmozę - każdy doskonale wie kim są postacie z otoczenia Batmana (Catwoman, Joker, Superman) więc każdy powinien się bez problemu odnaleźć w świecie DKR.

Komiks jest tak przystępnie skonstruowany, że każdy się w nim odnajdzie więc można go czytać w praktycznie dowolnym momencie.

Offline death_bird

Odp: Batman
« Odpowiedź #2435 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 21:09:05 »
To ja zapytam z czystej ciekawości: ile materiału należałoby przerobić żeby DKR móc docenić?
Wszystko co wyszło od Kane`a (Bob`a)? Czy jednak trochę mniej?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #2436 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 21:29:59 »
Do tego komiksu po prostu trzeba dojrzeć. Można od niego zacząć, ale chyba lepiej przeczytać wcześniej chociaż Rok Pierwszy.
Batman returns
his books to the library

Offline Maragast

Odp: Batman
« Odpowiedź #2437 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 22:08:06 »
A co ma wspólnego lektura Roku Pierwszego z dojrzeniem do lektury DKR???
Zgoda, że trzeba dojrzeć do tego komiksu ale nie poprzez lekturę późniejszych pozycji tylko przez ogólną dojrzałość - jest to komiks dla dojrzałego czytelnika, a to czy ktoś jest dojrzałym człowiekiem czy nie ma wpływu ilość przeczytanego materiału.

Raz jeszcze raz powtórzę DKR został tak napisany i skonstruowany, że można go czytać w dowolnym momencie bo wszystko co potrzebne by go zrozumieć jest zawarte w samym komiksie.

Zresztą czy ktoś jest w stanie podać jakieś treści w DKR, które nie są zrozumiałe dla początkującego czytelnika?

Offline death_bird

Odp: Batman
« Odpowiedź #2438 dnia: Śr, 17 Listopad 2021, 22:35:13 »
Ale co ogólna dojrzałość czytelnicza ma do smaczków/nawiązań/odniesień zawartych w komiksie o których tutaj czytam?
Te albo jest się w stanie wyłapać albo nie. A to chyba zależy od znajomości świata DC.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #2439 dnia: Cz, 18 Listopad 2021, 08:14:46 »
A co ma wspólnego lektura Roku Pierwszego z dojrzeniem do lektury DKR???
Przecież nie napisałem, że ma coś wspólnego. Trzeba do niego dojrzeć, bo to nie jest trywialna przygodówka tylko wikła komiksowe postacie w politykę,  świat mediów, napięcia społeczne. Część czytelników, szczególnie młodszych, odbierze to powierzchownie.

A warto przeczytać najpierw choćby Rok Pierwszy, bo to przeciwległe krańce wizji Batmana Franka Millera. Najpierw dowiadujemy się jak Batman zaczął a potem jak skończył.
Batman returns
his books to the library

Offline laf

Odp: Batman
« Odpowiedź #2440 dnia: Cz, 18 Listopad 2021, 08:50:33 »
a potem jak skończył.
Raczej "jak zaczął ponownie"  ;)

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #2441 dnia: Śr, 15 Grudzień 2021, 19:40:55 »

Offline Koalar

Odp: Batman
« Odpowiedź #2442 dnia: So, 25 Grudzień 2021, 02:43:10 »
Pyknąłem sobie 2 Batmany i były takie se. W Ostatnim Rycerzu na Ziemi zabrakło mi charakterystycznych dla Snydera zwrotów akcji czy napięcia. Rozwiązania tłumaczące, co to się "stanęło", OK, ale bez szału. Przyczyny, czemu główny zły, jest zły - mało przekonujące.

Niestety, następny Kult jeszcze mniej mi przypadł do gustu. Dla mnie ten komiks zestarzał się kiepsko. Narracja przestarzała (bardzo nie lubię gadających głów z TV), przeciągnięta historia, naciągane wydarzenia (
Spoiler: PokażUkryj
bezdomni rozwalają wojsko
), nudy (zapychacze), nadmierna przemoc. Bernie Wrightson nierówno (na miny Batmana w stylu smutnego kotka nie mogłem patrzeć), a nie oczekiwałem po nim maksa. Parę elementów było ciekawych (
Spoiler: PokażUkryj
łamanie Batmana, mistyczne przeżycia, kąpiele we krwi
) i gdyby historię oprzeć bardziej na tych elementach i ją skondensować (żeby rysownik miał połowę plansz do zrobienia w tym samym czasie), to może wypadłoby to lepiej (no ale założenia były inne).
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Online OokamiG

Odp: Batman
« Odpowiedź #2443 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 22:49:15 »
Odkryłem dość późno, ale jeśli ktoś jescze nie czytał, to polecam serdecznie Ziemie Jeden, od dawna współczesny Batman nie dała mi tyle satysfakcji podczas lektury, a że nakład wydaje się na wyczerpaniu, to pomyślałem, że wspomnę o tym tytule. Mimo pewnych batmanowych schematów jest to rzecz naprawdę odświeżająca. Komiks ma wiele plusów: rysunki to coś, co chciałbym widzieć częściej w opowieściach o Batmanie, sama postać Nietoperza też jest pokazana w nowy sposób. Batman z Ziemi Jeden to człowiek uczący się, popełniający błędy i dlatego tak ciekawy. Alfred też jest na miarę naszych czasów. Relacja tego duetu to złoto. Historie z obu tomów to naprawdę udane komiksowe kryminały, choć mogłyby być trochę lepiej rozwinięte, czasami trochę za bardzo gnają. W niektórych fragmentach chciałoby się by Johns zwolnił. Ogólnie bardzo udana lektura na koniec tego roku i czekam na trzeci i może kolejne tomy.
« Ostatnia zmiana: Śr, 29 Grudzień 2021, 22:50:54 wysłana przez OokamiG »

Offline bibliotekarz

Odp: Batman
« Odpowiedź #2444 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 23:40:01 »
Jeden z najlepszych Batmanów ostatnich lat i chyba najlepszy komiks Johnsa, jaki czytałem. Niestety Egmont wciąż nie zapowiedział wydania w Polsce trzeciego tomu.
Batman returns
his books to the library