Autor Wątek: Alan Moore  (Przeczytany 103175 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tymon Nadany

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #390 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 16:27:22 »
To nic że superbohaterowie walczą od zawsze z faszyzmem, ku Klux klanem, skin headamii innymi tzw białymi suprematystami.
Jakość tych opowiastek to inna sprawa. Widać że stary druid chyba zażywa srogie eliksiry w swojej pustelni.

Online parsom

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #391 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 16:30:41 »
No ale co wynika z tego, że "superbohaterowie walczą od zawsze z faszyzmem, ku Klux klanem, skin headamii innymi tzw białymi suprematystami"? W jaki sposób unieważnia to tezę Moore'a?

Offline Tymon Nadany

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #392 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 16:35:00 »
Stary cudak gada że w 2016 roku wybrali faszystę Trumpa bo Batman był w kinie. To nic że Hollywood zawsze miało tendencje pro demokratyczne  i tego batmana zagrał facet który poparł Hilary Clinton. W jakiejś Choroszczy go powinni zamknąć a nie wywiady robić
« Ostatnia zmiana: Pn, 10 Październik 2022, 16:51:23 wysłana przez Tymon Nadany »

Online parsom

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #393 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 16:38:35 »
Nie, nie dlatego wybrali Trumpa, że Batman był w kinie. Tylko raczej obydwie te rzeczy są konsekwencją jakiegoś społecznego trendu.

Offline starcek

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #394 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 17:17:36 »
Mnie zastanawia jak bardzo wciąż go boli fakt wydym@ni@ przez DC, bo o stojących w kolejce do Pajączka nie wspomniał, tylko o Gacku.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #395 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 17:32:19 »
Równie dobrze możesz napisać, że jakiegoś rodzaju zaburzenia emocjonalne ma 90% ludzi na świecie. Jak nie więcej.

Raczej 100%. Co nie znaczy, że nie warto identyfikować rzeczy niesłużących człowiekowi, bo to pierwszy krok ku naprawie. A jeśli ktoś żyje wymyślonym życiem (wiadomo, że komiksy to już dzisiaj mniejszy procent takich przypadków, eskapizm przeniósł się do gier, z czasem może do VR) to, moim zdaniem, mu to nie służy. Ale to jest każdego sprawa indywidualna i nie śmiałbym nikogo do tego namawiać, moje wady czy zaburzenia (które mam jak każdy) również mogą dla kogoś wydawać się czymś, z czym warto walczyć, a mi one nie przeszkadzają.

Offline Koalar

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #396 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 18:36:51 »
Zupełnie się nie zgadzam z Moore'em w tej kwestii. Filmy SH są dla większości dorosłych zwykłą rozrywką. Fakt, są to filmy często infantylne i proste. Ale spędzenie 2 godzin raz na jakiś czas na obejrzeniu takiego filmu, który zresztą najczęściej przekazuje wartości całkowicie odmienne od faszystowskich, w żaden sposób nie prowadzi do faszyzmu.
Prawie każdy ma jakieś rozrywki, dzięki którym ucieka od problemów życia codziennego. Jeden słucha opery, inny się bawi klockami, inny ogląda filmy SH, inny gra w gry planszowe albo komputerowe, inny układa puzzle, inny uprawia ogródek. Czemu niby filmy SH miałyby być bardziej infantylne od niektórych rozrywek?
Poza tym konwencja SH niewiele się różni od wielu innych konwencji. Motywem przewodnim jest walka dobra ze złem, a główna różnica polega na tym, że zamiast supermocy bohater ma pistolet (western albo film sensacyjny), miecz, łuk, czary (fantasy), lasery (SF) albo gadżety (film szpiegowski). OK, filmy SH są z reguły robione tak, żeby podobały się i dzieciom, i dorosłym, ale to wynika z przemyślanej strategii marketingowej. Poza tym prawdopodobnie także filmy SH będą za jakiś czas w większym stopniu skierowane tylko do dorosłych i będą podejmować trudniejsze tematy, bo będzie na to zapotrzebowanie (patrz Joker).
Generalnie nie wydaje mi się, żeby żadnego rodzaju infantylizacja społeczeństwa prowadziła do faszyzmu. Może prowadzić do jakiegoś rodzaju totalitaryzmu, ale raczej nie do faszyzmu. Tyle że ten totalitaryzm będzie pochodził wprost od demokratycznych władz, które pod pozorami uszczęśliwiania (zobojętniałego i ogłupionego) społeczeństwa będą powolutku przykręcać śrubę wolności. Alan, patrzysz i nie widzisz. Jakie fimy SH? Już bardziej do faszyzmu prowadzi sama demokracja i jej wypaczenia.

Na koniec myślę, że Alan powinien jednak podłączyć się do internetu. Może by się dowiedział czegoś nowego o świecie. Bo chyba nie jest podłączony do Akaszy, skoro znowu przypomina o tej bezsensownej korelacji filmów SH z faszyzmem.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline perek82

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #397 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 18:56:44 »
Zamiast udzielać wywiadów powinien napisać komiks o tym jak świat zalewany przez SH zmienia się w faszystowski raj, a potem pojawia się bezimienny bohater, który rzuca wyzwanie złym faszystom i przywraca ludziom nadzieję na lepsze jutro.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #398 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 21:36:55 »
  Kocham gościa i jego komiksy, ale czytałem i oglądałem sporo wywiadów z nim już i to jest kabotyn i atencjusz do potęgi n-tej od dziecka walczący z faszyzmem. Tyle, że w/g niego faszyzm to się lęgnie we flatach i wiktorianach wśród klasy średniej i przejawia w tym, że ci mówią iż powinieneś iść do pracy, założyć rodzinę, chodzić do łóżka z jedną żoną a nie z pięcioma w różnych konfiguracjach i głosować na torysów. Facet nigdy się nie zetknął z totalitaryzmem bo niby gdzie, ale teorię swoją na ten temat zawsze jest gotowy wyłożyć. Tyle że teorie Engelsa jakoś się rozminęły z praktyką Lenina. Ot bohema i jej farmazony, mi to nie przeszkadza, dalej go lubię.

Online parsom

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #399 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 21:58:53 »
Tyle, że w/g niego faszyzm to się lęgnie we flatach i wiktorianach wśród klasy średniej

No tam akurat faszyzmu było aż po brzegi, tylko udało się to potem wyciszyć.
Faszyzm czy nie, to o czym on mówi tutaj w odniesieniu do rosnącej popularności tandetnej dość wersji SH jest jednak jakimś objawem stanu społeczeństwa. Podobnie jak to, że coraz częściej i w różnych krajach zyskują na popularności i są popierane dość mało zniuansowane wizje świata (i to po każdej stronie sceny politycznej). A SH w tym najbardziej popularnym wydaniu wpisuje się w nurt manichejskiego dzielenia świata na tych dobrych (to oczywiście my) i złych (to oczywiście oni).

Offline amsterdream

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #400 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 22:35:53 »
Dużej ilości osób na starość odbija i Moore jest tego wzorcowym przykładem. Generalnie Moore pisze świetne świetne komiksy, ale światopoglądowo to jest kompletny wykolejeniec.

Mnie na przykład komiksy superbohaterskie nauczyły ogromnego poczucia sprawiedliwości społecznej. To właśnie dzięki takim komiksom czytanym od dziecka nie lubię jak słabszym dzieje się krzywda. I nie wiem co to ma wspólnego z faszyzmem ???

Online parsom

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #401 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 22:47:35 »
Nie bronię tezy po faszyzmie, ale co to ma wspólnego to bardzo łatwo dostrzec:
1. Prosty podział na dobrych i złych - ci uznani za złych są zwalczani
2. Nadludzkie moce superbohaterów
3. Oddanie losu społeczeństwa w ręce tych nadludzi
4. Kostiumy itd. jako w zasadzie mundury i symbole (w tych faszyści się wręcz lubowali)

Offline death_bird

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #402 dnia: Pn, 10 Październik 2022, 23:32:21 »
Mnie na przykład komiksy superbohaterskie nauczyły ogromnego poczucia sprawiedliwości społecznej.

Przepraszam, ale nie rozumiem: co zwykła ludzka przyzwoitość ("nie lubię gdy słabszym dzieje się krzywda") ma wspólnego z tzw. "sprawiedliwością społeczną"? Bo nie widzę punktów stycznych...
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Tymon Nadany

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #403 dnia: Wt, 11 Październik 2022, 08:47:03 »
Mnie zastanawia jak bardzo wciąż go boli fakt wydym@ni@ przez DC, bo o stojących w kolejce do Pajączka nie wspomniał, tylko o Gacku.
O erze swojego chałturzenia dla image też zapomniał, widocznie było dobrze płatne.

Offline laf

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #404 dnia: Wt, 11 Październik 2022, 09:08:55 »
Czy aktualne wznowienia LND różnią się od poprzedniego wydania? Porównując format, liczbę stron i tłumacza (a właściwie to tłumaczkę) nic się nie zmienia.