Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - radef

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 75
46
Dział ogólny / Odp: Egmont 2024
« dnia: Pt, 10 Listopad 2023, 21:23:47 »
Ciekawe czy pozostałe 7 tomów będzie trzymać poziom, czy też to już najsłabsze części, do tego w większości ze scenariuszami innych twórców.
To już zależy od indywidualnej opinii, ale według mnie obecnie "Kaczogród" wychodzi z najgorszego okresu w karierze Barksa, czyli przełomu lat 50. i 60., gdzie w dużym stopniu robił krótkie komiksy i historie pisane do scenariuszy innych twórców. W 8 tomach, które pozostały do wydania jest zaledwie parę komiksów, których Barks nie napisał, a w późniejszych tomach będą dominować przygodowe historie z Sknerusem, ponieważ Barks stopniowo zaczął rezygnować z tworzenia ten-pagerów.
Czymś zupełnie innym będą oczywiście dwa ostatnie tomy kolekcji, ponieważ tam będą komiksy, które Barks napisał, a narysował (głównie) Jippes. Ale według mnie jest to rzecz naprawdę fajna, a przy tym trochę różniąca się od tego co pojawiło się we wcześniejszych tomach.

47
Komiksy amerykańskie / Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« dnia: Nd, 05 Listopad 2023, 18:23:22 »
Dlaczego nowe, albumowe wydania zbiorcze W.I.T.C.H. są na Inducks traktowane jak kolejne numery czasopisma?
Dlatego że ktoś tak to wprowadził do systemu, choć nawet nie posiada tych wydań (długa sprawa). Zamierzam się tym zająć po tym, jak w końcu zindeksuję do końca numery czasopisma.

48
Komiksy polskie / Odp: Kajko i Kokosz
« dnia: Nd, 05 Listopad 2023, 15:08:57 »
Chodzi o to, że gdyby nie wpis Kaprala, ingerencja w komiks mogłaby zostać zauważona nawet miesiąc-dwa po premierze i do czasu wyjścia faktu na jaw, wciąż zachwalalibyśmy kunszt scenopisarski Christy.
Stałoby się tak prawdopodobnie z innego powodu. Wszyscy ten komiks by kupili, ale nikt by nie przeczytał.

49
Komiksy polskie / Odp: Kajko i Kokosz
« dnia: Nd, 05 Listopad 2023, 14:18:25 »
Nie, ale każdy rozróżni liternictwo Christy od komputerowo wstawionych tekstów, a także rozpozna, który dymek narysował Christa, a który nałożono komputerowo. Nie trzeba też wielkiej wyobraźni, by bez znajomości oryginału dostrzec, gdzie teksty narratora zostały usunięte i zostały nienaturalnie wyglądające kadry.

50
Komiksy polskie / Odp: Kajko i Kokosz
« dnia: Nd, 05 Listopad 2023, 13:34:45 »
Stawiam dolary przeciwko orzechom, że gdyby Kapral nie zwrócił uwagi na te zmiany na FB i na blogu, to nikt by tego nie zauważył :) To jest jednak ta klasyka, której nie znamy na pamięć, tak jak choćby Kajkoszy.
Ja się właśnie pluję w brodę, że miałem te plansze na dysku od paru dni, a na nie nie zerknąłem, bo byłem przekonany, że nic się w nic nie kryje. Bo gdybym zerknął, to od razu zauważyłbym przepisany tekst i zacząłbym patrzyć, czy coś dziwnego się nie stało. A dodany komputerowy dymek pewnie zauważyłbym niedługo po tym.

I to właśnie te komputerowe dymki, bo podejrzewam, że to nie jest jedyna tego typu zmiana, to jest według mnie największy zarzut do tego wydania. Nie dość, że jest de facto przepisaniem komiksu, to na dodatek wygląda tragicznie i wyróżnia się na tle reszty komiksu. Ponieważ doskonale znam przykłady podobnych ingerencji w komiksy, gdzie dymki tego typu był tak dorysowane, żeby stanowiły integralną i niewyróżniającą się część komiksu. A tak tutaj nie jest.

51
Komiksy polskie / Odp: Kajko i Kokosz
« dnia: So, 04 Listopad 2023, 09:42:37 »
Porównywanie "Hugo" i "Kajtka" nie ma sensu, co zostało wcześniej powiedziane. Nawet porównywanie tego i komiksów Baranowskiego wydanych przez Egmont dwie dekady nie ma sensu, bo tamte poprawki w tekstach były wprowadzone przez Baranowskiego. Egmont dużo różnych złych decyzji podejmował przez lata, wydawał publikacje pełne błędów, ale coś tego kalibru się nie wydarzyło.

Bo nie wiem, czy dokładnie przejrzeliście powyższe plansze, ale tam tekst nie jest tylko uwspółcześniony i skrócony. Jakby co - to nadal jest wątpliwa decyzja, ale można byłoby jeszcze ją bronić. Natomiast na 4. kadrze pierwszej przykładowej planszy nastąpiła zmiana naturalnego tekstu narratora na sztywny tekst Koka, który jest wypowiadany przez niego "w powietrze" i nie ma sensu w kontekście fabuły czy logiki rządzącej opowieścią.  Na dodatek dymek nie jest kopią jakiegokolwiek dymku Christy, lecz został wstawiony z najprostszego komputerowego szablonu.

To już nawet nie da się nazwać redakcją, lecz jest pisaniem komiksu na nowo! I nie da się tego obronić, że dzięki temu łatwiej będzie się komiks czytać młodym osobom. Ciekawe, czy w stopce wydania będzie chociaż wyraźna wzmianka, że komiks został zmieniony.




52
Komiksy amerykańskie / Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« dnia: Cz, 02 Listopad 2023, 21:52:21 »
Może być tak, ponieważ tak zdarzyło się w przypadku włoskiej edycji, że wydanie było już klepnięte kilkanaście miesięcy temu i z tego powodu mogą je wydrukować.
Choć to jest baaardzo naciągane i mam wrażenie, że w tym jest jakiś szacher-macher.

53
Komiksy polskie / Odp: Tytus
« dnia: Cz, 26 Październik 2023, 12:37:15 »
No ale na okładce i tak jest "Tytus, Romek i A'Tomek".
Tak, ale czasem prawa są bardzo skomplikowane. Przypomnę sytuację, że Marvel nie może robić filmu z Hulkiem w roli głównej, ale może korzystać z niego w innych produkcjach.
Wątpię, żeby tak było, ale może właśnie tak jest, że to musi być TYTUSOPEDIA, a nie "Tytus, Romek i A'Tomek", natomiast nie ma już problemu, żeby użyć tego drugiego tytułu jako podtytułu czy winety.

54
Dział ogólny / Odp: Mucha Comics
« dnia: Wt, 17 Październik 2023, 16:22:28 »
Na rynku książek ile wychodzi tytułów rocznie? Setki, tysiące? Każda z nich przechodzi korektę, proces wydawniczy dotyczy pewnie każdej książki. Może wielkie wydawnictwa mają własnych korektorów, a mniejsze zlecają innym ... jakoś nie słychać, aby książki były wydawane skandalicznie. Pewnie osób pracujących przy tych książkach też nie jest kilka, więc wnioskuję, że rynek korektorów jest duży, więc redakcję wydanie można zrobić raczej bez problemu, bo raczej pracowników nie brakuje, ale skoro wydawnictwo woli zatrudnić znajomego, to nie mój problem, lub woli trzymać kogoś, kto sobie średnio radzi ze swoimi obowiązkami to też jego wina.
Nie chcę bronić tej sytuacji, ale na rynku książki też zdarzają się ogromne babole, szczególnie jeżeli jest ciśnienie, żeby dostarczyć produkt szybko. Tak było z książką o historii "Gwiezdnych wojen" wydaną przez Znak, które miała tak tragiczne pierwsze wydanie, że drugi nakład z poprawionymi setkami błędów miało napis na okładce "NOWE WYDANIE".

55
Dział ogólny / Odp: Egmont 2024
« dnia: Pn, 09 Październik 2023, 11:51:54 »
Co do wydania po polsku, to owszem, zasługują te zeszyty na powiększony format, ale dlaczego zaraz Limited? Albo czy nie można w ramach tej serii wydać taniej, z miękką okładką? Bo ostatnie ceny tych tomów są kosmiczne. A ceny kartonu na okładki stanowią już sporą część ceny, a nie jak kiedyś niewielki procent. Wydanie tego w dwóch lub trzech tomach na miękko, nawet w standardowym formacie, będzie droższe od innych tytułów, ale po co windować cenę, która odstraszy nawet zainteresowanych?
Tylko problem polega na tym, że niższa cena tomów w miękkiej okładce, a wyższa cena tomów z DC Limited nie wynika tylko z formatu i okładki, ale też z nakładu. A co zostało wskazane wcześniej - raczej nie ma zbyt wielkiego zapotrzebowania na klasycznego "Swamp Thinga", szczególnie u czytelników nie hardcorowych, którzy szczególnie zwracają uwagę na cenę.

56
Dział ogólny / Odp: Egmont 2023
« dnia: Nd, 08 Październik 2023, 22:10:01 »
Równie dobrze może się okazać, że Egmont planuje cykl dwumiesięczny, a pierwszy tom jest zaplanowany np. na maj i Targi w Warszawie (raczej nie szybciej, bo pewnie pojawiłaby się okładka).

57
Komiksy europejskie / Odp: Tintin
« dnia: Pt, 06 Październik 2023, 10:49:37 »
powyższy link dla inspiracji - są fajne okładki np dla tintin en amerique.
Tylko to jest okładka pojedynczego tomu, a dokładnie pokolorowanej czarno-białej wersji "Tintina w Ameryce".
Tak jak pisałem w innym temacie - widziałem wiele integrali Tintina na świecie i wszystkie były z tego samego szablonu, czyli losowy obrazek Tintina na kolorowym tle.

58
Dział ogólny / Odp: Egmont 2023
« dnia: Cz, 05 Październik 2023, 21:53:08 »
Akurat w przypadku "Przygód Tintina" wszystko musi być drobiazgowo klepnięte przez belgijskiego licencjodawcę. A z tego co kojarzę, wszystkie integrale "Tintina" na świecie, w tym nasze wydanie sprzed kilkunastu lat, są tak minimalistyczne, więc prawdopodobnie taki styl jest preferowany.
Zresztą - nie bardzo widzę innych opcji. Bo ilustracji Herge, które można użyć w zamian nie było za wiele, a prawdopodobnie nie ma zgody na użycie okładek poszczególnych albumów jako okładki integrala.

59
Komiksy amerykańskie / Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« dnia: Pn, 25 Wrzesień 2023, 21:09:01 »
Tak, tylko jest jeden problem. A tak naprawdę wiele.
W zagranicznych Gigantach wydawanych 13 razy w roku (nie 12, jak głosi 8azyliszek) jest publikowanych wiele serii, więc niewydawanie u nas części numerów oznacza np. że w tym roku straciliśmy 2 czy 3 komiksy z Kwantomasem, pewnie jakąś historię z uniwersum Gervasio z Superkwękiem i kontynuację "19 999 mil podmorskiej żeglugi".
Więc w tym wypadku, WYJĄTKOWO, nie dziwię się, że 8azyliszek na to narzeka, bo sam wolałbym Giganta 13 razy w roku zamiast połowy wydań specjalnych.
Lub też jest inne wyjście - wydawać pominięte Giganty w "Mamucie" i wówczas "Mamut" znów stałby się serią prezentującą komiksy z ostatnich lat, a nie kopią "MegaGiga".

60
Komiksy amerykańskie / Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« dnia: Pn, 25 Wrzesień 2023, 20:16:41 »
Hmm - w Galaxy 3 są kolorowe reklamy na końcu tomu.
Było to wcześniej mówione.
Giganty są drukowane razem, Extra nie są drukowane razem, a w przypadku MGG/MAM jest to różnie. I z tego wynika czy w środku mogą pojawiać się polskie napisy kolorowe czy nie.

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 75