Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1552182 razy)

Zielcok i 29 Gości przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9000 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 00:02:26 »
Jasne, że nie wszyscy, ale pamiętam niedawną dyskusję na temat Avatara na forum i kojarzę u niektórych użytkowników pewną 'sprzeczność'.

Offline Randal63

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9001 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 00:31:38 »

Pytam tutaj bo natrafiłem na tego mega rysownika ktory wymiata w ilości szczegółów no i czesto rysuje tego gostka niebieskiego a kojarze go z brytyjskich komiksow.
Staz Johnson był jednym z kilku którzy rysowali Rogue Trooper o którego tak badruję Arka. ;)
Rysował też fajną serię "Viking" i "Vigilant", gdzie widać jego kunszt. Ale w nowej odsłonie mi się już nie podoba. Chodzi mi o "Cable & Deadpool" dla Marvela czy też "Kings Road" dla Dark Horse (przeciętne). No może jeszcze "Commando" i "Wonder Woman 77" ujdzie. Ale fakt, to co robił dla 2000AD było dobre.
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Wrzesień 2023, 01:14:20 wysłana przez Randal63 »

Offline Dracos

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9002 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 08:20:00 »
Offtopując: jak to jest, że w komiksie cenimy na pierwszym miejscu rysunki wybaczając pretekstowe fabuły, ale już w filmie nie - vide Avatar: Istota wody?

To jest dobre pytanie, może dlatego że rysunki co do zasady to praca jednej osoby i można podziwiać jej talent. Może każdy chciałby umieć tak rysować i podświadomie zazdrości takiego powera w łapie jaki posiadają rysownicy. Komiksy z pretekstową fabuła możesz czytać i stronę dziennie, a film jednak w dłuższych posiedzeniach optymalnie jak wciągnie na raz, a taki Avatar oglądałem chyba na 3-4 razy takie to było niemożebnie nudne. W filmie strona wizualna to kolaboracja bardzo wielu osób, a wśród ludzi od CGI może nie być nawet jednego tak graficznie uzdolnionego jak rysownik komiksowy. Kiedyś miałem koleżkę który gdybyś mu dał kartkę papieru to by mógł tylko patyczaki narysować a i to z problemami natomiast w 3dstudio tworzył prawdziwe perełki. Tłumaczył mi że to kwestia praktyki i funkcji cofnięcia, że każdy mógłby poświęcając odpowiednio dużo czasu mieć podobne wyniki jak on. Teraz pracuje dla znanego developera gier i nie nie jest  to CDP.

A tak ogólnie to chyba nie jest tak że ktoś daje ocenę 10/10 jakiemukolwiek komiksowi tylko dlatego że ma wspaniałe rysunki. Raczej rysunki mogą  podnieść ocenę ogólną.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9003 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 11:25:34 »
Przy okazji milo mi doniesc ze tlumaczem Nemesis jest swietnie wam znany Jacek Żuławnik, swoja droga takze fan 2000ad :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline dinogal

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9004 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 12:09:46 »
a pan juz swoje ukochane kraby przeczytal? :)

W końcu przeczytałem i nie będę udawał że piszę recenzje bo nie umiem a tylko parę zdań sklece o komiksie :)

Świetny komiks z przepięknymi rysunkami co już zostało wielokrotnie napisane. Każdy kadr ma olbrzymie znaczenie i świetnie budują napięcie - jak np na poczatku komiksu jest potrójne zbliżenie na korytarz gdzie zmienia natężenie światła zwiastujące że coś się może wydarzyć. Tak samo jak tło kadrów zmienia się od lokalizacji bohaterów czy też sytuacji w której się znaleźli (jak w grze Darkest Dungeon). Sztos
Co do fabuły - bardzo fajnie poprowadzona, już od początku bohaterowie są wrzuceni w wir akcji, mamy wrażenie że w końcu mogą odpocząć po ostatniej a okazuje się że znów muszą stawić czoła kolejnej "przygodzie". Relacja i dialogi między młodymi bohaterami są bardzo prawdziwe, w żaden sposób nie przerysowane czy ugrzecznione co dodatkowo przyciąga do komiksu. Dla mnie nie była ona przewidywalna i choć zaciągnięcia z popkultury początkowo wydawały mi się mało oryginalne po  przeczytaniu i przemyśleniu jak najbardziej są teraz dla mnie zrozumiałe i pasują do wydarzeń.

Stąd polecam wszystkim komiks, szczególnie tym którzy się wahają się czy go przeczytać z uwagi na temat które podejmuję. Naprawdę komiks nie pozostawia wg mnie żadnej traumy czy poczucia bezradności wobec antagonisty wręcz przeciwnie daje do myślenia i daje siłe :)
POLECAM ;D

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9005 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:17:13 »
ja po jakims czasie doszedlem do wniosku
ze ta historia ma inny moral niz myslalem

Spoiler: PokażUkryj
wydaje mi sie, ze autorom chodzilo o pokazanie ze w walce wazna jest nie tylko nadzieja, ale takze wiedza o tym kim jest twoj wrog, bo wiedza sprawia, ze leki i generowane przez nie mysli i obrazy slabna na sile
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9006 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:28:13 »
W komiksie u mnie na 1 miejscu to rysunki, lubie czesto lazic po necie i szukac a potem gapic sie na piekne rysunki. Ostatnio natrafilem na tego goscia szukajsc czy cos nowego nie wyszlo z Naziolami w klimatch sf gdzie oczywiscie dostają po dupie.

Pytam tutaj bo natrafiłem na tego mega rysownika ktory wymiata w ilości szczegółów no i czesto rysuje tego gostka niebieskiego a kojarze go z brytyjskich komiksow.

rogue trooper - fajne militarystyczne s-f z mocnym antywojennym przekazem
moze sie uda kiedys ;) np 4 zbiorcze tomy w stylu nemesis ;)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9007 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:29:54 »
Offtopując: jak to jest, że w komiksie cenimy na pierwszym miejscu rysunki wybaczając pretekstowe fabuły, ale już w filmie nie - vide Avatar: Istota wody?

obraz jest mocniejszym stymulatem niz slowo
pokaze ci to na przykladzie seksulanym bo najlatwiej
zobacz jak dziala na ciebie
slowa - piekna kobieta, a jak obraz pieknej kobiety :)
mimo ze w jednym i drugim przypadku pracuje wyobraznia :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline dinogal

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9008 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:30:37 »
ja po jakims czasie doszedlem do wniosku
ze ta historia ma inny moral niz myslalem

Spoiler: PokażUkryj
wydaje mi sie, ze autorom chodzilo o pokazanie ze w walce wazna jest nie tylko nadzieja, ale takze wiedza o tym kim jest twoj wrog, bo wiedza sprawia, ze leki i generowane przez nie mysli i obrazy slabna na sile


Ja poobnie mam pierwsze przemyślenia ;)

Spoiler: PokażUkryj
Moment gdy Mael zagłebia się w meduze i widzi siebie na stole i lekarz mówi że on zrobił wszystko co mógł ale nie mógł zrobić więcej bo jego nie było - ja to odczytuje że bez tej wewnętrznej siły i walki sama medycyna nic nie poradzi , do tego potrzeba samego pacjenta i jego ducha walki i chęci pokonania kraba.
tak samo cała ta ucieczka bohaterów przez kolejnymi "wrogami" na początku to dla mnie wyrażenie jak pacjent na początku nie chce akceptować nowej sytuacji, jak nie chce wierzyć lekarzom że chcą mu pomóc a widzi ich tylko jako wrogów którzy chcą ich kroić

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9009 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:32:38 »
Hmmm, nie jestem przekonany. Graficznie mnie nie interesuje, fabuła "space opera wymieszana z czarnym humorem, satyra spoleczna" i "kosmita walczy z tyranem ktory chce zabic wszystkich ludzi" też nie bardzo.
Na ten moment za zakupem i lekturą przemawia tylko FOMO.

wiesz co nie da sie o tym komiksie opowiedziec nawet w kilku zdaniach
to jest opus magnum pata millsa - wlozyl tam calego siebie od pogladow po wyobraznie
to jest esencja kultowego 2000ad - moze byc ten komiks czym chcesz np tylko dobra zabawa, albo krytyka polityczna, filzoficzna rozprawa o kondycji ludzkosci albo rozwalka w kosmosie ;)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline dinogal

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9010 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:34:15 »
obraz jest mocniejszym stymulatem niz slowo
pokaze ci to na przykladzie seksulanym bo najlatwiej
zobacz jak dziala na ciebie
slowa - piekna kobieta, a jak obraz pieknej kobiety :)
mimo ze w jednym i drugim przypadku pracuje wyobraznia :)

dokładnie świetne obrazy obronią średnią fabułę natomiast słabę obrazy nie obronią świetnej fabuły. Pewnie zabijcie mnie za to co napisze ale tak miałem z V jak Vendetta. Kreska dla mnie mocno średnia wręcz archaiczna, męcząca mimo genialnej fabuły i przekazu komiks zapamiętam jako męczący i nie będę chciał do niego wrócić ::)

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9011 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:36:53 »
Ja poobnie mam pierwsze przemyślenia ;)

Spoiler: PokażUkryj
Moment gdy Mael zagłebia się w meduze i widzi siebie na stole i lekarz mówi że on zrobił wszystko co mógł ale nie mógł zrobić więcej bo jego nie było - ja to odczytuje że bez tej wewnętrznej siły i walki sama medycyna nic nie poradzi , do tego potrzeba samego pacjenta i jego ducha walki i chęci pokonania kraba.
tak samo cała ta ucieczka bohaterów przez kolejnymi "wrogami" na początku to dla mnie wyrażenie jak pacjent na początku nie chce akceptować nowej sytuacji, jak nie chce wierzyć lekarzom że chcą mu pomóc a widzi ich tylko jako wrogów którzy chcą ich kroić


dokladnie

Spoiler: PokażUkryj
to jest studium lekow zwiazanych z choroba pokazane w formie komiksu przygodowego - co jest dla mnie mega wyczynem ze to zagralo, potem ten genilany pomysl z frankensteina ktory sklada nadzieje z drobnych fragmentow, resztek i finalna konfrontacja ze nasza smiertelnoscia i najbardziej przerazajaca dla mnie scena kiedy dziecko budzi sie i krzyczy mamo boli brzuszek i wielki final kiedy ofiary staja "katami raka"
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:38:31 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Castiglione

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9012 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 13:44:23 »
dokładnie świetne obrazy obronią średnią fabułę natomiast słabę obrazy nie obronią świetnej fabuły. Pewnie zabijcie mnie za to co napisze ale tak miałem z V jak Vendetta. Kreska dla mnie mocno średnia wręcz archaiczna, męcząca mimo genialnej fabuły i przekazu komiks zapamiętam jako męczący i nie będę chciał do niego wrócić ::)
Ja mam inaczej. Według mnie świetna fabuła wybroni komiks ze słabymi obrazkami.

Tymczasem świetne obrazki nie obronią u mnie słabej fabuły. Rysunki są dla mnie środkiem wyrazu do opowiedzenia historii.

sum41

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9013 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 14:11:51 »
Ja gdy chce wciagajaca rozbudowana fabułę siegam po książki a w komiksach od zawsze przedewszystkim wizualia. 90 procent mojej kolekcji to zakupy ze względu na rysunki.

Offline dinogal

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #9014 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 14:17:31 »
dokladnie

Spoiler: PokażUkryj
to jest studium lekow zwiazanych z choroba pokazane w formie komiksu przygodowego - co jest dla mnie mega wyczynem ze to zagralo, potem ten genilany pomysl z frankensteina ktory sklada nadzieje z drobnych fragmentow, resztek i finalna konfrontacja ze nasza smiertelnoscia i najbardziej przerazajaca dla mnie scena kiedy dziecko budzi sie i krzyczy mamo boli brzuszek i wielki final kiedy ofiary staja "katami raka"


Spoiler: PokażUkryj
Do tego świetnie psychologicznie sprofilowanie Maela gdzie podejrzewam każdy z nas się będzie utożsamiał z jego początkowymi wyborami które okazują się później błędnę jak np pozbycie się balona. To pokazuje że w gruncie rzeczy jesteśmy podobni i podobnie reagujemy na podobne problemy