Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1552229 razy)

donKiszot i 15 Gości przegląda ten wątek.

Offline michał81

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8385 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 21:35:29 »
Może trochę to za bardzo uprościłem. Bo poza przenoszeniem się w czasie jest też podróżowanie pomiędzy dwoma światami. Pierwszym gdzie są żywi i drugim gdzie są martwi.

Spoiler: PokażUkryj
I jeśli założymy, że początek komiksu, kiedy poznajemy Hotisa to odległa przyszłość, co już zostało zasugerowane w dyskusji, miedzy innymi przez przykład jaskini i potem w wyniku śmierci trafia on do tego drugie świata, gdzie poznaje pozostałych bohaterów w tym Aberzena. I potem mamy cała historię z podróżą całej ekipy do świata żywych do czasów Janko i tu Hotis staje się Aberzen, a Aberzen staje się Hotisem. I teraz ważne dwie rzeczy. Pierwsza to wiemy, że Aberzen ustanowił cała tą przepowiednie wieki temu. I druga to zakończenie, którego nikt nie porusza, gdzie widzimy Janko oraz Hotisa jako Aberzena, gdzie jest wyraźnie powiedziane, że chce on odejść od Janko (ten się nawet pyta gdzie). I wg mnie to się dzieje już wiele wieków przed wydarzeniami, które mamy w komiksie.

Po prostu uważam, że każde przeniesienie się do drugiego świata (świata umarłych, chyba tak jest on określany) i następny powrót do świata żywych cofa bohatera wstecz.


Oczywiście nie wiemy wszystkiego, między innymi z jakich czasów pochodzi Ano, Ono i Bachel. I oczywiście nie wiemy dlaczego Aberzen nie pamięta swojej przeszłości po mimo, że to on dał początek całej historii, czyli coś musiało się jeszcze wydarzyć. My znamy dobrze tylko ten wycinek który dostaliśmy w komiksie.

Online Takesh

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8386 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 21:43:36 »
No właśnie ta niewiedza jest fajna. Można sobie kombinować i próbować ustalić jak to było. Każdy ma swoją interpretację. Każdy inaczej coś zrozumiał.

Przy okazji przypomniała mi się Brygada. Tam też było wiele pozostawione wyobraźni czytelnika. Lubię takie pozycje zmuszające do myślenia i polecam wszystkim, którzy się wahają. Bierzcie, póki są!

Offline michał81

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8387 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 21:59:38 »
@Takesh masz rację, bo jeszcze jedna rzecz. Pomimo, że częściowo jest wyjaśnione jak bohaterowie podróżują pomiędzy wymiarami, to jednak nie wiemy dlaczego przenoszą się w czasie. Możemy przypuszczać, że trafiają do czasów Janko, bo on to spowodował, ale sama zasada podróży w czasie nie jest wyjaśniona.
Spoiler: PokażUkryj
Można przypuszczać, że Aberzen finalnie poznał sposób podróże w czasie, ale spowodował też, że zapomniał o wszystkim ze względu na wydarzenia, które musiały zajść, aby stał się kim miał się stać.


Na pewno nie jest o prosty komiks w odbiorze. Bo można tu kombinować na wiele sposób jak wspomniałeś.

Online Takesh

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8388 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 22:05:49 »
Jutro wyjeżdżam na urlop, ale może jak wrócę zrobię powtórkę. Przy czym będę z pewnością końcówkę czytał na początku, a może i w trakcie, żeby jak najbardziej dokładnie rozpisać sobie w głowie co wiemy, a potem resztę samemu wymyślać.

Przy okazji naszła mnie ponownie ochota na Brygadę...

Offline michał81

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8389 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 22:30:24 »
Ja do Brygady wrócę jak się w końcu wydawca zdecyduje wydać kontynuacje ;)

Offline Voitas

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8390 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 22:33:47 »
Im więcej Was czytam tym bardziej żałuję zakupu tego komiksu. Jakoś nie lubię takich niedomówień i domyślania się co też autor miał na myśli. Najlepiej i tak pewnie wie "babka z Polaka" w liceum. No ale sam przeczytam to zobaczę. Najwyżej się sprzeda :)

Online Takesh

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8391 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 22:41:15 »
To nie jest tak, że musisz się wszystkiego domyślać. Po prostu jest to taka jakby całość pewnej historii, ale dookoła jest trochę więcej. Można by robić spinoffy, prequele, sequele itp., albo samemu się domyślać.

A co do Brygady, to nie jest potrzebna kolejna część. Już to było omawiane. To co wydane to zamknięta historia. Może nie do końca, bo zostawiająca wiele możliwości, ale wtedy zamknięta. Po latach autor wrócił i coś dopisał. Nie ma sensu czekać. Brać i czytać. A ja Brygade bardzo cenie. Świetna pozycja. Takie 8 na 10. A nawet może 9.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8392 dnia: Cz, 20 Lipiec 2023, 22:48:10 »
Im więcej Was czytam tym bardziej żałuję zakupu tego komiksu. Jakoś nie lubię takich niedomówień i domyślania się co też autor miał na myśli. Najlepiej i tak pewnie wie "babka z Polaka" w liceum. No ale sam przeczytam to zobaczę. Najwyżej się sprzeda :)

A dla mnie to zawsze dodatkowy plus. Poza opowieścią mam jeszcze zagadkę. Dwa w cenie jednego. Sęk w tym żeby to było dobrze wyważone, bo takie Dark na przykład (poza pierwszym sezonem, który miał dobry klimat) to były już tylko puzzle i zero emocji. W Aberzen jest duuużo lepiej, choć też w mojej opinii rozkmina wypada lepiej niż "goła" opowieść. Choć też ciężko to rozdzielić :P

Offline rzodkiew

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8393 dnia: Pt, 21 Lipiec 2023, 09:09:56 »
Czy Mazeworld jedzie już do sklepów?

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8394 dnia: Pt, 21 Lipiec 2023, 09:33:06 »
Powinien w nich byc od wczoraj. Strone wczesniej masz foto z komiksiarnii.
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline amsterdream

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8395 dnia: Pt, 21 Lipiec 2023, 09:40:52 »
Czyli tylko regularna nadaje się do kupna. Limitki jak dla mnie tragedia.
« Ostatnia zmiana: Pt, 21 Lipiec 2023, 09:44:24 wysłana przez amsterdream »

Offline ilon

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8396 dnia: Pt, 21 Lipiec 2023, 11:13:15 »
Czy Mazeworld jedzie już do sklepów?

a co za różnica czy jedzie czy nie?
i tak nie można kupić, jak rubina, pralki czy lodówki z 40 lat temu..  :-\

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8397 dnia: Pt, 21 Lipiec 2023, 11:13:40 »
no przeciez wlasnie mozna :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline michał81

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8398 dnia: Pt, 21 Lipiec 2023, 11:14:59 »
a co za różnica czy jedzie czy nie?
i tak nie można kupić, jak rubina, pralki czy lodówki z 40 lat temu..  :-\
To brać póki jest, a nie za kolejne 40 lat
https://komiksiarnia.pl/studio-lain/16244-mazeworld-koszmary-z-labiryntu.html

Offline srogin

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #8399 dnia: Pt, 21 Lipiec 2023, 11:19:10 »
"Z innej beczki": co z resztą brytyjskiego Alana Moore'a? Macie w planach?