Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1552190 razy)

Zielcok i 28 Gości przegląda ten wątek.

Offline raj666

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4860 dnia: So, 17 Grudzień 2022, 17:09:18 »
Możesz mi powiedzieć co to za słowo: "tydzień-dwa"?

Czy ktoś ma oryginał i mógłby wrzucić zdjęcie strony, gdzie pojawia się tekst o "wzmocnieniu szopy na wędzarnię" w polskiej wersji? Bardzo mnie to zaintrygowało.

Nie chce mi się zdjęcia wklejać. Chodzi o scenę z niedźwiedziem?
Harry mówi "widzę że będzie trzeba/będę musiał wzmocnić wędzarnię". a potem do niedźwiedzia"Ostrożnie stary, ktoś mógłby cię zastrzelić. A teraz spadaj."

Offline starcek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4861 dnia: So, 17 Grudzień 2022, 17:47:14 »
Ja cofam zadane pytania. Już sprawdziłem.
"Tydzień-dwa" to wynik tłumaczenia: "Winter be here in a week, or two, I reckon".
Natomiast "wzmocnienie szopy na wędzarnię": "I can see I'm going to have to make that smokehouse stronger".

Jak widać pewnie rzeczy w kosmosie są stałe.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4862 dnia: So, 17 Grudzień 2022, 17:48:13 »
"Widzę, że będę musiał wzmocnić tę szopę na wędzarnię". No tak trochę to po polskawemu.

Offline starcek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4863 dnia: So, 17 Grudzień 2022, 18:52:17 »
@raj666
Dzięki za odpowiedź, mnie to tak zaintrygowało, że aż zacząłem nieprawomyślnie googlować i też znalazłem oryginały.

@SkandalistaLarryFlynt
Skoro przy tak prostym zdaniu wywinięto takie cudo, to już wolę nie myśleć, co się zadziało w dłuższych tekstach.

Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Death

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4864 dnia: Nd, 18 Grudzień 2022, 10:38:27 »
Lepiej byłoby: Widzę, że będę musiał wzmocnić tę wędzarnię.

Offline starcek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4865 dnia: Nd, 18 Grudzień 2022, 11:10:15 »
Motto SL to zdecydowanie: lasciate ogni speranza.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline michał81

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4866 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 07:59:08 »
Cyngiel przeczytany przez weekend. Pierwsza część dobra, bardzo dobra, ale to co się dzieje dalej jest rewelacyjne. REWELACYJNE. I realistyczna warstwa graficzna Ransona wymiata (DAWAĆ TU TEN MAZEWORLD) Topka wydanych w tym roku komiksów. Aż dziwię się, że Studio tak długo zwlekało z wydaniem tego komiksu.

A do tych co krytykują i hejtują jego tłumaczenie i mają wątpliwości to niech wypożyczą i sami się przekonają, że jest ono zrobione bardzo dobrze. Po tych jojczeniach czytałem i sprawdzałem go po tym kątem i nie ma nic do czego można by się przyczepić. To już większe kwiatki są u innych wydawców. Żeby potem ci sami maruderzy nie jęczeli, że się wyprzedało i nie kupili, a dodruku pewnie nie będzie, a zdecydowanie warto go mieć na półce.

Co do tłumaczenia "wędzarni" to w tym wypadku jest ona szopą i nie każdy też wie co to jest wędzarnia (która nie musi też wyglądać jak szopa, a tu tak jest). Rozumiałbym jakby tam nie pojawiło się słowa "wędzarnia", ale ona się pojawia w przekładzie.
« Ostatnia zmiana: Pn, 19 Grudzień 2022, 08:13:45 wysłana przez michał81 »

Offline horror

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4867 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 10:16:34 »

Co do tłumaczenia "wędzarni" to w tym wypadku jest ona szopą i nie każdy też wie co to jest wędzarnia (która nie musi też wyglądać jak szopa, a tu tak jest). Rozumiałbym jakby tam nie pojawiło się słowa "wędzarnia", ale ona się pojawia w przekładzie.

chyba nikt się nie czepia wędzarni, a raczej składni w tym zdaniu, która jest dość nieporadna.

Offline starcek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4868 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 11:03:42 »
Nieporadna jest próba wciśniecia na siłę szopy do tego zdania.

Wędzarnia na rysunku to budynek, a niektórzy mogą nie wiedzieć, co to jest wędzarnia (która nie musi też wyglądać jak budynek, a tu tak jest), więc nie wiem jak mozna było tak to skopać.

Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Death

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4869 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 11:04:43 »
Co do tłumaczenia "wędzarni" to w tym wypadku jest ona szopą i nie każdy też wie co to jest wędzarnia (która nie musi też wyglądać jak szopa, a tu tak jest). Rozumiałbym jakby tam nie pojawiło się słowa "wędzarnia", ale ona się pojawia w przekładzie.
Co?  :o O czym Ty do mnie rozmawiasz? :) Nie każdy wie co to wędzarnia, więc trzeba napisać, że to budynek? Czyli jak będzie księgarnia, masarnia, bawialnia, kawiarnia, szklarnia, to nie każdy wie co to jest dana "-arnia" i trzeba napisać, że to szopa czy inny rodzaj budynku? :D
"I wtedy Geralt wszedł do budynku na karczmę i podszedł do osoby zajmującej się podawaniem piwa czyli karczmarza i oparł się o drewniany mebel czyli ladę i zamówił wysoce orzeźwiający napój warzony na chmielu czyli piwo " :D

Na której stronie jest ta szopa?

Offline parsom

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4870 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 11:11:20 »
Death, a ty na pewno wiesz co to jest wędzarnia? Bo to wcale nie musi być budynek, i co więcej - często nim nie jest.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4871 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 11:14:37 »
Jeszcze trochę i wędzarnia w komiksowie osiągnie status legendy, jak "plecy konia".

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4872 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 11:20:54 »
nie ma co drzec szat - wiadomo, ze lepiej by brzmialo jakby byla sama wedzarnia
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline starcek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4873 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 11:23:20 »
Na początku 3 części - a tam jak byk widać, że wędzarnia jest osobną konstrukcją (stoi obok innego obiektu, może nawet i szopy :-) )- i cały ten bełkot sypie się jak domek z kart.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline pokia

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #4874 dnia: Pn, 19 Grudzień 2022, 11:23:26 »
Death, a ty na pewno wiesz co to jest wędzarnia? Bo to wcale nie musi być budynek, i co więcej - często nim nie jest.
Potwierdzam. Mam wędzarnię i nie jest to szopa. Nie jest to nawet budynek.

Przyznaję też, że to zdanie jest jakie jest. Ale czy determinuje to cały komiks? Raczej nie. Opierając się na opiniach i recenzjach tych którzy przeczytali cały komiks, a nie zawiesili się na jednym zdaniu, wynika, że to świetny, dobrze wydany komiks.