Autor Wątek: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły  (Przeczytany 26322 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hobgoblin

Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 11:17:05 »
Tytuły, które były może dobre w swoim czasie ale się zestarzały. Pozycje, które uzyskały dobrą renome ale waszym zdaniem są po prostu przeciętne. Albo zwyczajny przerost formy nad treścią. Jakie są wasze typy?

Żeby zacząć mocno to dla mnie Maus. Komiks broni się tematem i dlatego zdobył uznanie, sam scenariusz nie jest jakiś szczególnie dobry. Warstwa graficzna jest zwyczajnie słaba. Narodowości jako zwierzęta to pewnie był bardzo dobry pomysł kiedyś ale obecnie to nie jest nic nadzwyczajnego. Dodatkowo w serii cat shit one uważam, że zostały znacznie trafniej i mniej oczywisto dobrane pary zwierze-naród. A sam temat Zagłady jest przedstawiony znacznie lepiej, wierniej i bardziej poruszająco w dosłownie setkach książek i filmów.
« Ostatnia zmiana: Śr, 06 Kwiecień 2022, 11:18:44 wysłana przez Hobgoblin »

Offline Death

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 11:21:17 »
O kurde, zaraz się zacznie.
. - kropka taktyczna do obserwowania tematu. :D

Offline Nephilim

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 11:26:07 »
Cały, podstawowy Sandman oraz większość grafomanii Gaimana i Moore'a. Dzień dobry  :P

Offline Takesh

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 12:01:46 »
Grubo, Panowie, grubo....

Co do przereklamowanych, to musiałbym więcej pomyśleć jakie pozycje. Ale w swoim ponad 40-letnim żywocie miałem już pełno takich pozycji, które po ponownym przeczytaniu po jakimś czasie jednak okazały się warte swego miana. Czasem po prostu musimy do nich dojrzeć, ale też z czasem z nich wyrastamy i arcydzieła stają się makulaturą.

Ale temat ciekawy, o ile będą jakieś konkretne przykłady, uzasadnione opinie, które wzbudzą ciekawe dyskusje.

Chwila. Przecież to forum komiksowe... 🤦‍♂️

Offline isteklistek

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 12:09:54 »
Temat może ciekawy, ale trochę ciężko jest ocenić jakąś pozycję, która powstała ponad 30 lat temu i jak to w literaturze i w filmie bywa została przemielona przez tysiące innych pozycji, które powstały od tego czasu. Kiedyś była przełomowa i wyznaczała trend, którym wszyscy podążali ... a teraz ktoś piszę, że ta formuła jest przereklamowana - to niewłaściwe słowo, bo lepiej pasuje wyczerpana. Dziś robi się rzeczy inaczej, bo te dzieła zostały rozebrane na czynniki pierwsze. To tak, jakby w sporcie drużyna piłkarska legend światowego formatu w tamtym czasie z lat 70-tych zagrała z zawodową drużyną z 2020, która gra w grupie np. LM i jakby się to skończyło? Pisalibyśmy, że w sumie ci z lat 70-tych to słabiaki, nieudacznicy, gdyby się okazało, że dostali by dwu cyfrówkę?

Offline ryba

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 12:24:16 »
Saria - piękna grafika, słaba fabuła i jej prowadzenie.

Komiks jako całość nie jest najgorszy, ale dla mnie na pewno kwalifikuje się jako przereklamowany.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 13:31:25 »
Dni, których nie znamy i Indyjska włóczęga z ostatnich hitów. Z takiego top of the top klasyki to nic aktualnie mi nie przychodzi do głowy, uwielbiam wszystko Moore'a, Gaimana, Millera czy tam z innej strony globu Moebiusa czy Jodorovskiego.

Offline pokia

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 13:35:22 »
Powrót Mrocznego Rycerza. Może to było coś w okolicach premiery, ale dla mnie, czytającego to w drugiej dekadzie dwudziestego wieku to nic specjalnego. Komiks jakich na pęczki.

Incal - rysunki mistrzowskie, ale żeby scenariusz od czapy.


Offline amsterdream

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 13:51:41 »
Sandman. Oraz prawie wszystkie komiksy Jodo i Morrisona.

Offline parsom

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 14:12:04 »
Żeby zacząć mocno to dla mnie Maus. Komiks broni się tematem i dlatego zdobył uznanie, sam scenariusz nie jest jakiś szczególnie dobry. Warstwa graficzna jest zwyczajnie słaba. Narodowości jako zwierzęta to pewnie był bardzo dobry pomysł kiedyś ale obecnie to nie jest nic nadzwyczajnego. Dodatkowo w serii cat shit one uważam, że zostały znacznie trafniej i mniej oczywisto dobrane pary zwierze-naród. A sam temat Zagłady jest przedstawiony znacznie lepiej, wierniej i bardziej poruszająco w dosłownie setkach książek i filmów.

Panie nasadziłeś tyle tego, że po kolei:

Warstwa graficzna słaba? Bo? Bo to nie Rosiński, czy jak?

"Narodowości jako zwierzęta to pewnie był bardzo dobry pomysł kiedyś ale obecnie to nie jest nic nadzwyczajnego. " Ale wiesz dlaczego tam jest taki pomysł i że nie o jakąś wydumaną oryginalność chodziło?

"Dodatkowo w serii cat shit one uważam, że zostały znacznie trafniej i mniej oczywisto dobrane pary zwierze-naród." Znowu - skumałeś dlaczego takie tam były przedstawienia, czy niekoniecznie? I co ma do tego Cat Shit?

"A sam temat Zagłady jest przedstawiony znacznie lepiej, wierniej i bardziej poruszająco w dosłownie setkach książek i filmów." A czy tu chodziło  o wierność przedstawiania i wzruszeni cię do łez? I czy tylko o relację z Zagłady tu chodzi?

ukaszm84

  • Gość
Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 14:19:37 »
W Mausie mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to, że Spiegelman nie idealizował swojego ojca, pokazywał go wręcz w średnio pozytywnym świetle.

Offline perek82

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 14:29:45 »
Ja bym nie miał śmiałości nazwać jakiś komiks przereklamowanym. Jestem zwykłym zjadaczem, brak mi wiedzy i warsztatu.
Czasami zdarzy się, że coś mi nie podejdzie, ale to czysto subiektywne odczucie, być może nieraz spowodowane jakimś niezrozumiałym już później czynnikiem zewnętrznym.
W każdym razie podzieliłbym temat na 2 kategorie:

1 komiksy, które mnie odrzuciły / wymęczyły:
Black Kiss, LND (poza pierwszymi 2 częściami), Miracleman Gaimana, Towarzysze zmierzchu

2 komiksy, które trochę mnie rozczarowały - a próbowałem podejść do nich nawet kilka razy
Incal, Potwór Bilala, Rork, Dni których nie znamy, Salambo, Yans (tutaj w końcu pykło ale boję się wyjść poza pierwszy tom), Skarga utraconych ziem, Top10, Ziemia swoich synów
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Kielo

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 14:33:38 »
W Mausie mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to, że Spiegelman nie idealizował swojego ojca, pokazywał go wręcz w średnio pozytywnym świetle.

Dokladnie. Do wszystkiego co Parsom napisal mozna, a wlaciwie trzeba dopisac, ze krytyka przedstawienia Zaglady jest raczej chybiona, skoro glowna osia komiksu sa trudne relacje ojciec-syn.

Mnie osobiscie wymeczyl komiks Blankets, ale to z powodu irytujacego glownego bohatera, wiec chyba nie mozna podpiac tego pod "przereklamowany"...

Offline Hobgoblin

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 14:55:51 »
Można to nazywac jak chcecie - jesli komuś nie pasuje przereklamowane to może być archaiczne, mające kłopot w konkurencji z podobnymi tytułami albo mające waszym subiektywnym zdaniem zbyt wysokie notowania wzgledem tego co prezentuje. Z punktu widzenia tematu nie jest istotne kto był prekursorem czegoś - ale jak dziś dzieło wypada to na tle konkurencji. Jeśli pomimo rewelacyjnych ocen komiks (już) się waszym zdaniem za dobrze nie broni to pasuje do tematu.

Fajnie jakbyście dopisywali ze 2 zdania czemu akurat ten tytuł. Nie bede komentował tego z czym sie nie zgadzam bo to kontrproduktywne dla dobra tematu i zachęcania żeby każdy wynalazł coś co jego zdaniem ma zbyt wysokie uznanie. Za to skomentuje coś co się pojawiło a się przynajmniej po części zgadzam:
Seria Sandman - choć mi sie generalnie naprawde podoba to przyznam, że sprawia wrażenie nieco rozwleczonej i przedłużonej na siłe. Jak na coś aż tak wysoko cenionego powinno być nieco bardziej skomasowane.
Powrót Mrocznego Rycerza - historia jest dobra ale za każdym razem jak to kończyłem czytać to się zastanawiałem czemu to jest aż tak uznane? Jest jak najbardziej OK ale nie uważam, że to powinno być na podium historii o Batmanie.

Offline PabloWu

Odp: Najbardziej przereklamowane słynne tytuły
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 06 Kwiecień 2022, 14:59:12 »
Z ostatnich komiksów co czytałem ponownie,to chyba Rork. O ile pierwsze dwa tomy bronią się fabularnie, tak później mam wrażenie że sam autor nie do końca wie o co mu chodziło.A wyłapywanie na poszczególnych kadrach szczegółów typu tam była kreska a tu kółko i szukanie w tym czego istotnego dla fabuły to jednak nie dla mnie jest. A tom siódmy to już wogóle ciężko mi się czytało, panował dziwny chaos . Graficznie oczywiście petarda ale nie wiem czy będę to czytał po raz trzeci, na półce mimo wszystko zostaje.