Autor Wątek: Egmont 2022  (Przeczytany 500927 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2160 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 11:37:12 »
1. Jeżeli aktualnie MICROSOFT wydaje najwięcej SYSTEMÓW OPERACYJNYCH PC na rynku to raczej ich "strategia softowa" na przestrzeni lat był słuszna/najlepsza i to raczej oczywiste, że zły BG jest tam gdzie jest. Pewnie, niektóre rzeczy można było zrobić lepiej, ale pewnie też można było gorzej i na przykład w ogóle przestać wydawać SYSTEMY OPERACYJNE, tak jak ta mityczna konkurencja, która była taka dobra, że aż przestała istnieć.

2. Jeżeli aktualnie ROPA NAFTOWA posiada najwięcej silników na rynku to raczej ich "strategia paliwowa" na przestrzeni lat był słuszna/najlepsza i to raczej oczywiste, że zły ROCKEFELLER jest tam gdzie jest. Pewnie, niektóre rzeczy można było zrobić lepiej, ale pewnie też można było gorzej i na przykład w ogóle przestać PRODUKOWAĆ SILNIKI, tak jak ta mityczna konkurencja, która była taka dobra, że aż przestała istnieć.

3. Jeżeli aktualnie KOŚCIÓŁ KATOLICKI ma najwięcej wyznawców na rynku to raczej ich "strategia religijna" na przestrzeni lat był słuszna/najlepsza i to raczej oczywiste, że zły PAPIEŻ jest tam gdzie jest. Pewnie, niektóre rzeczy można było zrobić lepiej, ale pewnie też można było gorzej i na przykład w ogóle przestać PROMOWAĆ WIARĘ, tak jak ta mityczna konkurencja, która była taka dobra, że aż przestała istnieć.

Nie no, bądźmy poważni choć trochę, porównanie Egmontu do Microsoftu jakiś tam sens jeszcze ma, ale porównanie firmy do produktu albo do instytucji religijnej nie stało nawet obok jakiejkolwiek logiki.

Offline Castiglione

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2161 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 11:39:57 »
A ty piszesz, że konkurencja była słaba i dlatego jej nie ma... Nie, konkurencja została wykoszona, żebyś kupował mainstreamowe komiksy tylko od Egmontu.
A że tak spytam - czy przez te powiedzmy 20 lat ktoś tej konkurencji bronił inwestować w rynek i wydawać więcej od Egmontu?

Na marginesie w jaki sposób JPF, Waneko i JG rozwijają rynek? Tzn. co robią, czego Egmont nie robi?

Offline Dracos

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2162 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 11:47:59 »
Ale popularność mangi to chyba zjawisko globalne,a nie jakieś zasługi naszych wydawców. Niedawno we FR były jakieś bony na kulturę i podniósł się szum że młodzi wydają na mangę a nie na ich własne produkcje komiksowe. W Stanach zdaje się podobna sytuacja że coraz więcej nastolatków czytających komiksy wybiera mangę przed SH. Więc to że w PL manga sobie dobrze radzi to raczej nie zasługa ich wydawnictw a trend światowy tak jak w muzyce popularność K-Pop.

Offline Castiglione

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2163 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 11:51:09 »
Ja bym po prostu chciał wiedzieć na czym polegają te działania rozwojowe polskich wydawców poza wydawaniem coraz większej liczby tytułów - bo rozumiem, że gdyby dajmy na to taki Egmont wydawał całość oferty tej trójki to już rozwojem by to nie było.

Offline Gazza

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2164 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 12:46:42 »
Ale popularność mangi to chyba zjawisko globalne (...)
Obserwuję ten trend w comiesięcznym katalogu preorder z USA. Z miesiąca na miesiąc mangi jest coraz więcej. Ba, zaryzykuję, że gdyby nie mnogość zeszytów amerykańskich (warianty) to manga dominowałaby albo zbliżała się do przejęcia tytułu leadera. W USA!  :o

Offline Kot Tip-Top

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2165 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 12:47:16 »
Już podawałem wcześniej przykład, że w przypadku Egmontu jest to konkurs im. Janusza Christy co pozwolił zaistnieć pewnym nowym lub mało znanym twórcą i przyczynił się do powstania serii jak "Lisek i Dzik" czy "Lil i Put".

 


Offline Kot Tip-Top

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2166 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 12:49:38 »
Obserwuję ten trend w comiesięcznym katalogu preorder z USA. Z miesiąca na miesiąc mangi jest coraz więcej. Ba, zaryzykuję, że gdyby nie mnogość zeszytów amerykańskich (warianty) to manga dominowałaby albo zbliżała się do przejęcia tytułu leadera. W USA!  :o
Jak zmobilizuje to DC i Marvela do pisania fajniejszych historii to tylko na plus wyjdzie.

Offline Cringer

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2167 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 12:52:35 »
A dane, którymi dysponuję, to tylko dane ilości tytułów. Zakładam jednak po dystrybucji, cenie okładkowej i charakterze tytułów skierowanych do masowych odbiorców (w przeciwieństwie do zeszytów Huberta Ronka, czy nawet mangi), że wartościowo dominacja Egmontu jest tak duża, że celowo nikt jej nie bada, bo przyszedłby UOKIK i nałożyłby wielomilionowe kary.
What? :o

A ty piszesz, że konkurencja była słaba i dlatego jej nie ma... Nie, konkurencja została wykoszona, żebyś kupował mainstreamowe komiksy tylko od Egmontu. To cię cieszy? Jarasz się tym? Trochę jak żona w patologicznym związku, nie? Czasami uderzy, czasem przyniesie kwiatki, ale generalnie mogło być gorzej. Przecież do pracy chodzi, pieniądze są, czasami premia. Trochę osobisty ten wywód, ale te ze względu na skróty myślowe, chyba nie muszę pisać jakie zagrożenia niesie monopol i jak ważna jest konkurencyjność rynkowa, co IDEALNIE pokazało Hachette - jedyny gracz z kapitałem i know-how, który jedną decyzją rozwinął rynek lepiej niż dekada Egmontu.
To całe potężne Hachette z kapitałem obecnie wydaje raptem 2 komiksy. I tu nie chodzi o to aby Egmont był jedynym wydawcą w PL ale o fakt że dzięki swojej polityce komiksowej wydaje coraz więcej komiksów. A zarzuty czemu x-lat temu czegoś nie wydał są moim zdaniem są słabe i zasługują na krytykę. Bo te x-lat temu mało kto to kupował. Opis patologicznego związku sobie daruję. Nie bardzo chcę wnikać w to co siedzi w twoich analogiach.

Online misiokles

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2168 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 12:59:44 »
Jak zmobilizuje to DC i Marvela do pisania fajniejszych historii to tylko na plus wyjdzie.
Tylko wielbicielom komiksów superhero. Popularność mang wcale nie bierze się z miernoty fabularnej marvela/dc.

Offline xanar

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2169 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 13:04:59 »
Grzmichuju jakieś niesamowite głupoty żeś powypisywał, to porównanie wydawcy komiksów do ropy czy religii to już w ogóle jakiś niesamowity odlot, nie wiem co ty bierzesz, ale mógłbyś się podzielić jak takie jazdy po tym są.

A gdzie ja napisałem, że jakby nie było Egmontu to nic by nie było  ::) 

W jaki sposób Egmont wykosił całą konkurencje i sam zaczął wydawać te Marvele i Dc ? Przecież każda inna firma np. Grzmichuj sp. z o.o. mógł zacząć to robić, przez parę ładnych lat nikt tego nie wydawał, nawet co najśmieszniejsze Bazyl ma pretensje do Egmontu, że nie wziął się za superhero przed 2012.

No i jako to jest, że Egmont wykosił konkurencje z superhero, którego nie wydawał a nie wykosił konkurencji z Mangi, którą wydawał.

I to, że aktualnie Manga ma się rewelacyjnie to jest trend ogólnoświatowy a nie to, że konkurencja jest na polskim rynku.

No i gdzie to Hachette teraz jest, albo zaraz będzie, gdzie jest TM-Semic, który też rozwinął rynek.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Grzmichuj

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2170 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 13:13:05 »
Ja bym po prostu chciał wiedzieć na czym polegają te działania rozwojowe polskich wydawców poza wydawaniem coraz większej liczby tytułów - bo rozumiem, że gdyby dajmy na to taki Egmont wydawał całość oferty tej trójki to już rozwojem by to nie było.

Dobre pytanie, ale myślę, że przemawia przez ciebie lenistwo. Widziałeś kiedyś Egmont na konwencie polsko-japońskim Lotus? Jak japońską kulturę w ogóle, a w szczególności mangę promuje Bolałek? Słyszałem go jak daje wywiad po japońsku, wiem że Kołodziejczak mówi po angielsku, całkiem nieźle jak na patriotę o zacięciu ksenofobicznym, ale to jednak nie to samo. Porównaj społeczność mangową, ludzi zrzeszonych wokół Yatta, ich dystrybucję, wspieranie poprzez preorderowe dodruki, inicjatywy jak Wiedźmin Ronin z CDP, komunikację (mówcie, co lubicie, a my to wydamy), zamiast (zaraz wam powiemy, co lubicie, bo to wydamy), nastawienie na feedback, crossowanie na imprezach typu "Święto Kwitnących Mangolii", gdzie pośród kebabów możesz kupić ofertę Hanami.
Egmont nigdy nie pofatygował się na Niech Żyje Papier (przynajmniej ja nie widziałem na tych edycjach, na których byłem), a tegoroczne stoisko na Komiksowej Warszawie odbieram jako butę i pychę. Nie rozumiem tego, przecież to na FKW 19  lub 18 negocjował przy mnie z wydawnictwami francuskimi i jestem święcie przekonany, że wtedy zainteresował się Negalyodem, bo tego roku Ambasada Francji przywiozła zajebiste komiksy i Kołodziejczak krótko po mnie wpadł tam z seryjnymi już rozmowami, zapraszając do siebie, strzeliłem z ucha i wiem o czym rozmawiano (nic tajnego, nie musicie mi wierzyć).
Jak do tego wszystkiego mają się wiecznie tajne plany wydawnicze, to one man show kiedy z PPT strzelają kolejne tytuły jak prezenty z worka Świętego Mikołaja. Thrill jak przy premierze nowego iPhone, a przecież to tylko polskie edycje zagranicznych komiksów. Daliśmy się lekko ogłupić. Traktujemy Egmont jak dobrego wujka, od którego widzimisię zależy czy będziemy coś mieć na półce czy nie. To jest odwrócenie roli wydawcy, to my powinniśmy mówić, a on słuchać i to wydawać. A jest odwrotnie. Owszem tytułów jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, ale nie wku#vI@ was już to, że nie można nic zaplanować, że jesteśmy trochę skazani jak na TM-Semic? Co się zmieniło od lat 90? Nadal wyczekujemy tytułów jak tlenu, a jak zostaną zapowiedziane, to dopytujemy w ilu tomach, a czy do końca, a czy wytną jakieś zeszyty, a czy dokończą, a dlaczego ta seria a nie tamta w ramach DC Odrodzenie, a co z ceną.
To jest obłęd i odpowiadają za to lata posuchy, gnębienia czytelników komiksowych nieudanymi seriami, niedotrzymywaniem terminów, planów wydawniczych, kiepskich pomysłów (Fantasy Komiks, który miał rozruszać rynek, a okazało się, że nie sprzedawał się nawet w okresie jego boomu - bo zwyczajnie pomysł był totalnie odklejony). Egmont był najgorszym, co mogło nas spotkać w latach 2000-2013, potem przyszły lata prosperity firmy, więc nasze oczekiwania dostosowaliśmy do wydawcy. Teraz nadchodzą kruche lata i zobaczycie jak szybko Egmont powróci do szantażu emocjonalnego (nie kupujecie, zamykamy) i destrukcyjnych środowiskowo praktyk.

-------------------------------------
Grzmichuju jakieś niesamowite głupoty żeś powypisywał, to porównanie wydawcy komiksów do ropy czy religii to już w ogóle jakiś niesamowity odlot, nie wiem co ty bierzesz, ale mógłbyś się podzielić jak takie jazdy po tym są.
Jeśli naprawdę uważasz, że to głupoty, to jak wielkim głupkiem musisz być, skoro chcesz z nimi polemizować. Myślę, że nie uważasz tego za głupoty, tylko zwyczajnie nie rozumiesz metafory. A porównanie Egmontu do Kościoła Katolickiego jest celowym i bekowym wyolbrzymieniem choć wprost proporcjonalne do równie śmiesznego porównania Papieża z Kołodziejczakiem.

W jaki sposób Egmont wykosił całą konkurencje i sam zaczął wydawać te Marvele i Dc ? Przecież każda inna firma np. Grzmichuj sp. z o.o. mógł zacząć to robić, przez parę ładnych lat nikt tego nie wydawał, nawet co najśmieszniejsze Bazyl ma pretensje do Egmontu, że nie wziął się za superhero przed 2012.
Zbliżamy się do sedna - nie rozumiesz rynku.
Egmont ma wyłączność na wydawanie DC i porozumienie z Marvelem na status quo. Nikt nie może nic wydać z tych dwóch wydawnictw na polskim rynku bez zgody Egmontu (w przypadku DC) i jeśli nie posiadałeś umowy z Hachette/Mucha/Panini i kilka innych w przypadku Marvela. Grzmichuj sp. z o.o. nie mogłaby dzisiaj wydać niczego z dwóch największych wydawców komiksów na świecie. I to nie jest monopol?
To tak jakby RTV Euro miało dystrybucję na telefony z iOS i Androidem. Jak tu rozwinąć firmę w takim otoczeniu rynkowym?
No i jako to jest, że Egmont wykosił konkurencje z superhero, którego nie wydawał a nie wykosił konkurencji z Mangi, którą wydawał.
Pisałem - Kołodziejczak nie rozumie mangi i uznał ją za nic nie znaczący trend. Gdyby się na mandze znał, to by ją wydawał.
I to, że aktualnie Manga ma się rewelacyjnie to jest trend ogólnoświatowy a nie to, że konkurencja jest na polskim rynku.
A no racja! A komiks superhero nie jest trendem ogólnoświatowym od dziesiątek lat.
No i gdzie to Hachette teraz jest, albo zaraz będzie, gdzie jest TM-Semic, który też rozwinął rynek.
Hachette nie jest wydawcą komiksów. Mieli licencję na kolekcje, to je wydali. Jutro będą wydawać samochodziki, a pojutrze minerały i skały. To, że cokolwiek wydaję, to efekt tego jak żarło im WKKM.
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Lipiec 2022, 13:29:54 wysłana przez Grzmichuj »
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline HugoL3

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2171 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 13:32:33 »
1. Jeżeli aktualnie MICROSOFT wydaje najwięcej SYSTEMÓW OPERACYJNYCH PC na rynku
2. Jeżeli aktualnie ROPA NAFTOWA posiada najwięcej silników na rynku
3. Jeżeli aktualnie KOŚCIÓŁ KATOLICKI ma najwięcej wyznawców na rynku

Dobra, ale wymieniłeś instytucje, które w jakiś sposób zagarnęły sobie rynek albo jego część wygrywając po drodze z wieloma poważnymi konkurentami.
Z drugiej strony, pycha też uderzyła mocno w Microsoft i Sony - wydawało im się, że są na topie, a przegrali: na rynku smartfonów chociażby.
Jakiego POWAŻNEGO konkurenta w Polsce miał Egmont? Czy można za taki uznać Axel Springer? Bo Hachette jak już ludzie wspomnieli - dziś komiksy, jutro samochodziki.

Offline Castiglione

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2172 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 13:53:06 »
Dobre pytanie, ale myślę, że przemawia przez ciebie lenistwo.
Nie, po prostu skoro o tym piszesz, to rozumiem, że masz jakieś przykłady na myśli.

Cytuj
Widziałeś kiedyś Egmont na konwencie polsko-japońskim Lotus?
Nie i zdziwiłbym się, gdybym zobaczył, biorąc pod uwagę, że Egmont nie ma z Japonią nic wspólnego.

Cytuj
Jak japońską kulturę w ogóle, a w szczególności mangę promuje Bolałek?
Tego nie wiem, ale widzę Kołodziejczaka w różnych mediach, festiwalach, itd., gdzie jak najbardziej promuje komiksy.

Cytuj
Słyszałem go jak daje wywiad po japońsku, wiem że Kołodziejczak mówi po angielsku, całkiem nieźle jak na patriotę o zacięciu ksenofobicznym, ale to jednak nie to samo.
No i wywiad po angielsku miałby promować komiks w Polsce?

Cytuj
ludzi zrzeszonych wokół Yatta, ich dystrybucję
Z dystrybucją komiksów Egmontu nie widzę żadnego problemu, raczej z pozostałymi wydawcami.

Cytuj
wspieranie poprzez preorderowe dodruki, inicjatywy jak Wiedźmin Ronin z CDP, komunikację (mówcie, co lubicie, a my to wydamy), zamiast (zaraz wam powiemy, co lubicie, bo to wydamy), nastawienie na feedback
No ale to akurat naturalne, że mniejszy wydawca będzie bliżej czytelnika, podobnie jak to jest u tych komiksowych. Dziwne oczekiwanie, żeby Egmont miał się tym zajmować, poza tym tak na dobrą sprawę głosu czytelnika zdaje się, że jednak słuchają, bo raz za razem ogłaszają coś, o co ludzie jeszcze niedawno musieli prosić.

Cytuj
crossowanie na imprezach typu "Święto Kwitnących Mangolii", gdzie pośród kebabów możesz kupić ofertę Hanami.
Ofertę, która prawie nie istnieje.

Cytuj
Jak do tego wszystkiego mają się wiecznie tajne plany wydawnicze
No tak tajne, że zazwyczaj znasz tytuły przynajmniej na pół roku w przód.

Cytuj
To jest odwrócenie roli wydawcy, to my powinniśmy mówić, a on słuchać i to wydawać.
Powiedziałbym, że tak jest. Jednak głosem klienta zawsze jest portfel, a nie życzenia na forum.

Cytuj
Owszem tytułów jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, ale nie wku#vI@ was już to, że nie można nic zaplanować, że jesteśmy trochę skazani jak na TM-Semic?
Czego nie można zaplanować, bo nie bardzo rozumiem? Katalog zapowiedzi dostarcza całkiem dużo możliwości na planowanie zakupów.

Na dobrą sprawę co mnie jako czytelnika obchodzi czy dostanę 6 komiksów z logiem Egmontu czy po 2 od trzech różnych wydawców?

Cytuj
Nadal wyczekujemy tytułów jak tlenu, a jak zostaną zapowiedziane, to dopytujemy w ilu tomach, a czy do końca, a czy wytną jakieś zeszyty, a czy dokończą, a dlaczego ta seria a nie tamta w ramach DC Odrodzenie, a co z ceną.
Mnie się wydaje, że podobne pytania i wątpliwości padają przy zapowiedziach każdego wydawcy - chociażby przy ogłoszeniu "Samotnego wilka i szczenięcia" pierwsze głody, które się odezwały brzmiały ile Hanami to zajmie, czy dadzą radę dojechać do końca, itd.

Cytuj
Teraz nadchodzą kruche lata i zobaczycie jak szybko Egmont powróci do szantażu emocjonalnego (nie kupujecie, zamykamy) i destrukcyjnych środowiskowo praktyk.
Podobnie mówi Waneko - ludzie proszą o dodruki, ale pada "za wolno kupowaliście - nie będzie".

Cytuj
Egmont ma wyłączność na wydawanie DC i porozumienie z Marvelem na status quo. Nikt nie może nic wydać z tych dwóch wydawnictw na polskim rynku bez zgody Egmontu (w przypadku DC) i jeśli nie posiadałeś umowy z Hachette/Mucha/Panini i kilka innych w przypadku Marvela. Grzmichuj sp. z o.o. nie mogłaby dzisiaj wydać niczego z dwóch największych wydawców komiksów na świecie. I to nie jest monopol?
Cały ogrom wydawców w PL miał przynajmniej z 15 lat, żeby zabrać się za wydawanie DC i Marvela, jednak dziwnym trafem nikt poza Egmontem tego nie robił. I teraz ktoś ma mieć pretensje do Egmontu, że podpisał z DC umowę na wyłączność? To trzeba było samemu podpisywać.

Marvela dalej inni mogą wydawać i dalej jakoś chętnym nie ma (niby NSC chce wydać cały jeden tytuł), a jedyny inny wydawca, który po niego sięga, robi to w takim tempie, że jego rezygnacja praktycznie nie wpłynęłaby na dostępność tych komiksów w PL.
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Lipiec 2022, 13:54:45 wysłana przez Eguaroc »

Offline Teli

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2173 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 13:59:40 »
Chcę zgłosić skargę.

Siedzę na tym forum od początku, a nikt mi nie dał namiaru na dilera który się gdzieś tu ukrywa :( Biorąc pod uwagę jakie w tym temacie ostatnio są jazdy to musi tu latać niezłe zioło.

Ja też chcę :)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #2174 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 14:19:00 »
Chcę zgłosić skargę.

Siedzę na tym forum od początku, a nikt mi nie dał namiaru na dilera który się gdzieś tu ukrywa :( Biorąc pod uwagę jakie w tym temacie ostatnio są jazdy to musi tu latać niezłe zioło.

Ja też chcę :)

To klej drukarski tak działa, ja też zawsze lubię się sztachnąć po rozfoliowaniu komiksu.