Autor Wątek: Jednolita cena książki  (Przeczytany 8105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pawel.M

Jednolita cena książki
« dnia: Wt, 13 Luty 2024, 14:03:57 »
Książki, czyli także komiksu. Nie wiem czy słyszeliście, ale pomysł wraca. Co o tym sądzicie?

Swoje zdanie wyłożyłem na blogu:

Izba Książki planuje skok na naszą kasę

Wraca PSL do władzy, to wraca idiotyczny pomysł – ongiś przez ludowców popierany – czyli ustawa o książce z jednolitą ceną książki. Rzekomo pochylają się na stanem księgarń stacjonarnych i poziomem czytelnictwa – jedno i drugie chcą dobić tą ustawą.

W Izraelu po wprowadzeniu analogicznej ustawy, ceny książek wzrosły o 117%! Po trzech latach Izrael ustawę ukatrupił.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2024/02/polska-izba-ksiazki-planuje-skok-na.html

Offline eyesore

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 14:40:08 »
A niech wprowadzają, dorżną i tak juz słabo dychający polski rynek książki. Tak jak ktoś napisał w komentarzach pod blogiem: "Czyli trzeba będzie czekać, aż cena przestanie obowiązywać, proste. Może znajdę czas, żeby nadrobić te kilkadziesiąt nieprzeczytanych pozycji, które stoją na półce. No i będzie wrzask, że ludzie więcej piracą, mogę się założyć."
Nic więcej dodać, jest co czytać, na 100% każdy z nas ma jakieś zaległości a rynek wtórny jest ogromny więc będzie w czym wybierać.

Offline Zwirek

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 14:53:28 »
Dokładnie, nie widzę problemu, poczeka się okres karencji i tyle.

Offline parsom

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 14:59:29 »
Prawie dokładnie rok temu pokłóciłem się na ten temat z jednym z wydawców. Poziom jego argumentacji do dziś minie rozwala: https://www.facebook.com/wydawnictwo.eperonsostrogi/posts/pfbid02NqNqc4CF1ydg1HHYBC4gsxynjEUS2qQLMRsDM9vrhGmt8NZuwMs3Su3YS5iXbuEPl

Offline starcek

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 15:09:09 »
Dokładnie, nie widzę problemu, poczeka się okres karencji i tyle.

Ty przeczekasz, a mniejsi wydawcy padną, bo tylko dużych graczy stać na zamrożenie kasy na 3 lata. Będzie to, co na początku lat 90. Księgarnie i wydawcy wpadali w tarapaty, rósł segment książek dyskontowych skupowanych od padających przedsiębiorstw, a zyskali tylko hurtownicy. No i czytelnictwo się zmniejszy.
« Ostatnia zmiana: Wt, 13 Luty 2024, 15:14:17 wysłana przez starcek »
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline eyesore

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 15:16:23 »
Ty przeczekasz,a mniejsi wydacy padną, bo tylko dużych graczy stać na zamrożenie kasy na 3 lata. Będzie to, co na początku lat 90. Księgarnie i wydawcy wpadali w tarapaty, rósł segment książek dyskontowych skupowanych od padających przedsiębiorstw, a zyskali tylko hurtownicy. No i czytelnictwo się zmniejszy.
Może tak ale zwróć proszę uwagę że Studio Lain nie sprzedaje mocno poniżej swoich cen okładkowych (lub w ogóle) i daje radę, najwyżej mniejsi zrobią z tego swój sidebiznes a duzi ograniczą ilości wydawanych pozycji, minie rok-dwa i wszystko wróci do normy. Wtedy tylko dobrze by było napisać gdzieś dużymi literami kto wpadł na ten durny pomysł (w sensie który wydawca) i mijać go szeroki łukiem lub wybierać jego pozycje jako ostatnie (tak w ramach kary  ;)  )

Offline stab

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 15:34:21 »
Prawie dokładnie rok temu pokłóciłem się na ten temat z jednym z wydawców. Poziom jego argumentacji do dziś minie rozwala: https://www.facebook.com/wydawnictwo.eperonsostrogi/posts/pfbid02NqNqc4CF1ydg1HHYBC4gsxynjEUS2qQLMRsDM9vrhGmt8NZuwMs3Su3YS5iXbuEPl

Grubo, koleś nie rozróżnia ustawy od polityki firmy.

Offline Koalar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 15:44:06 »
Kurde, kolejny raz wyskakują z tym pomysłem i już nie wiem, czy są tak głupi i ich tak łatwo wkręcić, czy jednak są uczciwi i skoro wzięli parę lat temu łapówy za przeforsowanie tej szkodliwej ustawy, to znowu podrzucają tego zgniłego buraka.

Już parę razy tu i tam o tym dyskutowaliśmy, więc chyba nie ma się co rozpisywać. Argument o upadających małych księgarniach mogą sobie wsadzić tam, gdzie ich mam. Równie dobrze mogą bredzić, że należy wprowadzić jednolitą cenę każdego produktu spożywczego, bo upadają małe sklepiki, a rynkiem rządzą duże sieci. Komuno, wróć!

Ten projekt ustawy był (jest) na maksa głupi, zamiast wyrazu "książka" można tam było dać "cebula" czy "zapałki" i forsować równie durne rozwiązania.

Ale po tym przynajmniej widać, jacy odklejeni (lub skorumpowani) są politycy.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Zwirek

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 15:54:23 »
Ty przeczekasz, a mniejsi wydawcy padną, bo tylko dużych graczy stać na zamrożenie kasy na 3 lata. Będzie to, co na początku lat 90. Księgarnie i wydawcy wpadali w tarapaty, rósł segment książek dyskontowych skupowanych od padających przedsiębiorstw, a zyskali tylko hurtownicy. No i czytelnictwo się zmniejszy.
Ja patrzę ze swojej perspektywy, ale masz rację, zasięg szkód jest dość duży. Jeśli chodzi o same komiksy, to zrobi się jakieś obejście. Kiedyś do listów Poczty Polskiej dołączano metalowe blaszki, wszystko się da, trzeba tylko pokminić.

Edit: już wymyśliłem, mała część nakładu sprzedawana jako nowa, reszta jako powystawowa / używana /uszkodzona, coś w ten deseń.
« Ostatnia zmiana: Wt, 13 Luty 2024, 15:56:52 wysłana przez Zwirek »

Offline xanar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 15:56:19 »
Niech wprowadzają, później będą to jakoś dziwnie naprawiać, jak te wszystkie "regulowane" pomysły.

Tamten wydawca z facebooka wychodzi z dziwne założenia, że książki to to samo co samochód czy ubrania. Jakiś mocno odrealniony jest albo ma w tym jakiś interes. Ubranie musisz kupić samochód jak mieszkasz nie w mieście to raczej potrzebny a książki są gdzieś na samym końcu zakupów.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Pawel.M

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 15:59:26 »
Może tak ale zwróć proszę uwagę że Studio Lain nie sprzedaje mocno poniżej swoich cen okładkowych (lub w ogóle) i daje radę
Studio Lain jest bardzo specyficznym przykładem, bo właściwie sprzedaje się w kilku miejscach, głównie wyspecjalizowanych w komiksach. Analogicznym przypadkiem wśród wydawnictw książkowych będzie np. Stalker Books. Ale to nie jest droga dla dużych wydawców, to jest droga dla wydawcy, który ma swoją pracę, a dorabia sobie puszczając od czasu do czasu jakiś komiks/książkę.

To tak, jakbyś powiedział, że firmy produkujące wyroby ze stali nic nie stracą, jak przejdą na tradycyjne kowalstwo.

Online misiokles

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #11 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 16:00:08 »
Wraca PSL do władzy, to wraca idiotyczny pomysł – ongiś przez ludowców popierany – czyli ustawa o książce z jednolitą ceną książki. Rzekomo pochylają się na stanem księgarń stacjonarnych i poziomem czytelnictwa – jedno i drugie chcą dobić tą ustawą.

Nie jestem pewien czy to kwestia powrotu PSL do władzy, skoro ów projekt powraca co rok od paru lat. Są w ogóle jakieś zmiany od ostatniego roku?

Offline parsom

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #12 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 16:21:29 »
Kiedyś do listów Poczty Polskiej dołączano metalowe blaszki, wszystko się da, trzeba tylko pokminić.

To był listowy odprysk InPostu - na szczęście padli, uprzednio oskubawszy na kasie swoich pracowników.

Grubo, koleś nie rozróżnia ustawy od polityki firmy.

A do tego menda pamiętliwa, przy jakieś innej okazji odpowiedział, że nie ma siły "odpowiadać na moje zaczepki" i podziękował, że jakiś tam "Pan Profesor" odpowiedział za niego.
Co w sumie nasuwa mi inny pomysł na ustawę - żeby ludzie z przerostem ego nie brali się za prowadzenie wydawnictwa.
« Ostatnia zmiana: Wt, 13 Luty 2024, 16:27:03 wysłana przez parsom »

Offline Pawel.M

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 18:02:42 »
Nie jestem pewien czy to kwestia powrotu PSL do władzy, skoro ów projekt powraca co rok od paru lat. Są w ogóle jakieś zmiany od ostatniego roku?
W każdym razie, PSL jest jedyną partią, która od lat to otwarcie popiera:
https://www.psl.pl/psl-jednolita-cena-ksiazki/

Offline Kadet

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #14 dnia: Wt, 13 Luty 2024, 21:01:10 »
Luuuudzie, znowu? Ten projekt jest bardziej niedobijalny niż zombiaki z horrorów klasy B. Tyle razy było mówione, że zyskają na nie pośrednicy i molochy, tylko wydawcy i czytelnicy. Zwalmy to na ciągle jeszcze kulejący po kryzysie inflacyjnym biznes i coś mi się zdaje, że w branży dojdzie do spektakularnych plajt. A na naszym poletku komiksowym, które w ogóle stanowi niszę w niszy, to już może być naprawdę grubo.

Choć może chcą zadbać, żebyśmy się nie nudzili - teraz do wszystkich dylematów dojdzie jeszcze: "kupować po premierze za więcej, czy czekać rok i ryzykować, że nakład się skończy"?

W sumie może to jest jakiś pomysł: najpierw wydrukować jakieś 100 egzemplarzy w przedsprzedaży za pełną cenę, a po roku zrobić normalną premierę ze standardowym nakładem i obniżką...
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!