Autor Wątek: nori - kolekcja  (Przeczytany 24648 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hansior

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #15 dnia: Pn, 17 Październik 2022, 08:21:37 »
Sandman. Oczywiście po serialu naszła mnie ochota na powrót do tego uniwersum, więc powygrzebywałem z biblioteczki co w tym temacie jest, a przy okazji oczywiście będzie graficzka, choć z czytaniem nie ma tutaj większej filozofii, aczkolwiek jednak trochę tych tomów jest.

Główna seria, u mnie w pierwszym wydaniu.

Plusy za pierwsze wydanie. Ja wymieniłem kiedyś na drugie wydanie, bo bałem się, że będę miał problemy z miękkimi okładkami. Dzisiaj mam mnóstwo komiksów z tamtych czasów w miękkich i wszystko jest ok. Nie bawię się już w wymiany.

Offline nori

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #16 dnia: Pn, 17 Październik 2022, 20:42:15 »
Pstryknąłem parę fotek Melindy, proszę bardzo:















Taka ciekawostka: kolorowe obrazki są drukowane osobno i zostały wklejone do albumu.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 04 Listopad 2022, 20:03:27 »
Zabawa w teorię, czyli książki i książkopodobne twory poświęcone komiksowi. Całkiem tego sporo wyszło na naszym rynku, takie małe podsumowanie z mojej biblioteczki. I od razu prośba, jeżeli polecacie jakąś książkę tego typu, której nie ma na fotkach, byłbym wdzięczny za informację, co warto przeczytać. A, większość pozycji z tej listy oczywiście nadal znajduje się na mojej kupce wstydu. Jednej z wielu kupek wstydu...

Na początek klasyka, czyli książka, która sama w sobie może być już obiektem analizy, czyli Sztuka komiksu (Krzysztof Teodor Toeplitz) z 1985 roku. Obok TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce (Łukasz Kowalczuk) bardzo przyjemna lektura, aczkolwiek zostawia spory niedosyt, który idealnie można uzupełnić choćby wywiadami z Arkiem i Naczelnym, zarówno w formie pisanej (szukajcie np.: na KZ) jak i filmików (YT).



Książki poświęcone klasycznym polskim autorom, nie jest tego wcale tak wiele.
- Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych (Maciej Jasiński) Rewelacyjna pozycja!
- Urodzony, żeby rysować. Twórczość komiksowa Jerzego Wróblewskiego (Marcin Jaworski)
- Polch. Kowal od komiksów (Daniel Koziarski, Wojciech Obremski) Nowość, laurka, ale napisana z sercem.



O polskiej "rzeczywistości" komiksowej:
- Kapitan Żbik. Portret pamięciowy (Mateusz Szlachtycz, Max Suski) Świetna pozycja, poniżej pierwsze wydanie, drugie ma nieco dodatkowej zawartości
- Kolorowa rzeczywistość czyli obraz PRL w polskim komiksie (Maciej Jasiński)
- Z każdej strony. Rozmowy o polskim komiksie (Łukasz Chmielewski) Sporo osób polecało, więc się skusiłem
- Od Nerwosolka do Yansa. 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią (Daniel Koziarski, Wojciech Obremski) Bardzo przyjemna pozycja



Dwa opracowania o Chriście i jego bohaterach



Książki komisksiarzy, czyli Papcio i Szarlota za sterami.



Jerzy Szyłak, czyli:

- Komiks: świat przerysowany.
- Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku. Wstęp do poetyki komiksu
- Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa



- Komiks i okolice pornografii
- Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej.
- Komiks

Na liście poszukiwanych mam jeszcze pozycję Komiks i okolice kina (jakby ktoś miał na zbyciu :) )



Adam Rusek:

- Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych. Na fotce wydanie drugie, poprawione, pozycja na której mi bardzo zależało, i dzięki koledze PJP (jeszcze raz ogromne podziekowania!) zasiliła moją biblioteczkę!
- Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939.
- W królestwie Tytusa de Zoo - cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1956-1967.

Niestety nie mam " Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 - 1955." coś niełatwo zakupić, natomiast "Od Łapigrosza do Funky'ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989." strasznie kusi, ale cena niestety poza moimi możliwościami...



Bartosz Kurc jako autor:

- Trzask prask. Wywiady z Mistrzami polskiego (i nie tylko) komiksu. Rewelacyjna pozycja!
- Komiks. Opowiadanie obrazem



Bartosz Kurc jako wydawca:

- Każdy komiks jest fantastyczny. (Maciej Parowski) Pozycja obowiązkowa.
- Kolorowe zeszyty. Podziemny front, Pilot śmigłowca i inne serie komiksowe PRL. (Marcin Osuch, Konrad Wągrowski) Jeszcze nie czytałem, opinie są różne o tej pozycji, ale chciałem sprawdzić osobiście.
- Moje komiksy. Vol. 1 Od Tajfuna do Supermana. i Moje komiksy. Vol. 2 Niebiańskie emporium. (Paweł Ciołkiewicz) Także różne opinie, skusiłem się na targach.
Miałem jeszcze Teczka personalna. O komiksie "Kapitan Żbik", ale po przeczytaniu połowy, pozbyłem się tej pozycji, nie przepadam za czystymi streszczeniami, bez jakiś wniosków, analiz, ciekawostek, a tego było w tej pozycji tyle, co kot napłakał. Co ciekawe, książka doczekała się trzeciego wydania, więc chyba się sprzedaje? No nie mój klimat. Tak samo nie zdecydowałem się na zakup Czas na Relax. tego samego autora, choć podobno w tej znowu pozycji, oprócz streszczeń, jest więcej zawartości. Może kiedyś się skuszę...



Takie ciekawostki:
- Komiks kontra sztuka (Bart Beaty)
- Wprowadzenie do kognitywnej poetyki komiksu (Paweł Gąsowski)



Ciekawostki o większym formacie i z większą liczbą ilustracji (i twardymi oprawami)

- Komiks na świecie i w Polsce. (Michał Traczyk) Pozycja przepięknie wydana, ale z ohydną okładka, do tego można ja kupić bez problemu w bardzo przyzwoitej kwocie.  Wziąłem z ciekawości, choć opinie o tej publikacji raczej nie są  zbyt pochlebne. Po raz pierwszy otworzyłem na przykładowej stronie i od razu znalazłem błąd rzeczowy...
- Komiks erotyczny Historia w obrazach (Tim Pilcher) No ba!



O komiksie w formie komiksu:

Czyli dwie pozycje, ogólnie uznawane za genialne. Chętnie się przekonam.

- Zrozumieć komiks (Scott McCloud)
- Samotność komiksiarza (Adrian Tomine)



Wygrzebane z biblioteczki:



I bonusik: :)




8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Eyeless

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 04 Listopad 2022, 20:58:03 »
"Sterta", której zazdroszczę i będę szukał po bibliotekach w celach poznawczych :)

Offline PJP

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 04 Listopad 2022, 21:22:06 »
Dzięki Nori za wymianę i tytuły :) Nie wiedziałem, że jest coś Szarloty Pawel!

Offline michał81

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #20 dnia: So, 05 Listopad 2022, 07:02:44 »
Miałem jeszcze Teczka personalna. O komiksie "Kapitan Żbik", ale po przeczytaniu połowy, pozbyłem się tej pozycji, nie przepadam za czystymi streszczeniami, bez jakiś wniosków, analiz, ciekawostek, a tego było w tej pozycji tyle, co kot napłakał. Co ciekawe, książka doczekała się trzeciego wydania, więc chyba się sprzedaje?
I każde kolejne wydanie zawiera dodatkowy materiał, bo Chosiński cały czas przy kolejnym dodruku-nowym wydaniu grzebie i dokłada coś nowego (nie tylko o samej serii Żbika).

Offline Chmurny

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #21 dnia: Nd, 06 Listopad 2022, 14:11:51 »
Zabawa w teorię, czyli książki i książkopodobne twory poświęcone komiksowi. Całkiem tego sporo wyszło na naszym rynku, takie małe podsumowanie z mojej biblioteczki. I od razu prośba, jeżeli polecacie jakąś książkę tego typu, której nie ma na fotkach, byłbym wdzięczny za informację, co warto przeczytać. A, większość pozycji z tej listy oczywiście nadal znajduje się na mojej kupce wstydu. Jednej z wielu kupek wstydu...

Jeśli jest do zdobycia (a chyba nie masz), to "Wyjście z getta" Frąckiewicza może Cię zainteresować.
Na kupce wstydu nie masz chyba też "Komiksu w szponach miernoty" Szyłaka i tegorocznej "Antologii konkursu Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka" - to możesz rozważyć, jeśli czytujesz teksty o teorii i kulturze komiksu.
Plus ewentualnie "Coś więcej, czegoś mniej. Poszukiwania formuły powieści graficznej w komiksie 1832 - 2015" również Jerzego Szyłaka.

Pierwsza może Ci się spodobać (bo "Trzask prask"). Druga skutkowała chyba śmiercią Sympozjów Komiksologicznych; z trzeciej przeczytałem tylko kilka interesujących mnie tekstów - obie te pozycje są ciekawe wg mnie, ale polecam bez reklamacji. Ostatnią tylko pobieżnie przekartkowałem.

Offline Motyl

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #22 dnia: Nd, 06 Listopad 2022, 16:31:53 »
Świetny księgozbiór, gratulacje :) Dorzuciłbym jeszcze Drugą stronę komiksu Szyłaka (trochę rzeczy z KZtu i inne), Apokaliptycy i dostosowani Umberto Eco (rozdziały o języku komiksu, micie Supermana i świecie Charliego Browna), Seryjne oblicza zła. Przemiany w obrazowaniu zła w amerykańskich serialach komiksowych o superbohaterach, Janusz Christa - wyznania spisane czy Kontrakt rysownika, czyli komiksowy żywot Bogusława Polcha. Chyba że masz, ale nie załapały się do fotek :)

Offline PJP

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #23 dnia: Nd, 06 Listopad 2022, 21:30:25 »
Dorzuciłbym m.in. Miejsce w dymku, Dydaktyczny potencjał komiksu historycznego, Nienarysowane historie, Mordobicie, Stana Lee. Człowieka-Marvela, Niezwykłą historię Marvel Comics, Joe Shustera. Opowieść o narodzinach Supermana, Książkę obrazkową. Leksykon, Komiks i mit, Rozmaite gatunki szarańczy, Na dworze Goździkowego Króla.

Offline nori

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #24 dnia: Pn, 07 Listopad 2022, 06:57:27 »
I tym sposobem zupełnie już zbankrutuję. Dzieki Panowie, idę ogarniać podane przez Was tytuły. PJP nie brałem w sumie do fotek książek o tematyce Marvel / DC, parę mam, obfotografuję przy najbliższej okazji.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline PJP

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #25 dnia: Pn, 07 Listopad 2022, 22:08:24 »
Jeszcze z takich, które kiedyś czytałem albo mam można poczytać lub nabyć: 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości, Papierowy bandyta. Książka kramarska i brukowa w Polsce, Disney. Wielka księga. Wspaniały świat Disneya, Grzegorz Rosiński. Monografia, Komiks i jego konteksty, Komiks. Wokół warstwy wizualnej, Kanon graficzny. Od Gilgamesza do Tybetańskiej księgi umarłych, 333 popkultowe rzeczy… PRL, Książka obrazkowa. Wprowadzenie, PRL w stylu pop, Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003),  Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce, Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim, Narracja w powieści graficznej.

Offline Lech54

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #26 dnia: Wt, 08 Listopad 2022, 13:28:22 »
I jeszcze "Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)" Wojciecha Obremskiego.


Offline nori

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #27 dnia: Cz, 10 Listopad 2022, 20:20:47 »
Jeszcze raz dziękuję za polecajki, skorzystałem i część pozycji upolowałem, niestety nie wszystkie są dostępne na chwile obecną, a jak już są, to w chorych cenach... Jak dojdzie ostatnia paczuszka, zapewne po długim weekendzie, to zrobię fotorelacje.

A w międzyczasie książeczki nawiązujące tematyką do Superbohaterów:

- Stan Lee: Człowiek-Marvel (Bob Batchelor)
- Niezwykła historia Marvel Comics (Sean Howe)
- Mordobicie. Wojna superbohaterów Marvel kontra DC (Reed Tucker)

Trzy obowiązkowe pozycje, które, mimo sporej "objętości", połyka się w trymiga.




- Marvel Avengers. Kompletny przewodnik
- Ultimate Marvel. Encyklopedia superbohaterów, arcyłotrów, technologii i pojazdów

Dwa albumy o sporym rozmiarze i całkiem przyzwoitej zawartości. Sporo grafik, ale i sporo tekstu. Był jeszcze podobny album z Hulkiem na okładce, ale to wydanie była przeznaczone dla najmłodszych i pozbyłem się. A teraz jakoś wychodzi jeszcze podobne wydanie poświęcone Batmanowi.






- Spider-man Encyklopedia postaci
- Avengers Encyklopedia postaci
- Superbohaterki

Encyklopedie postaci, czyli jak ktoś pamięta TM-Semic, to taka namiastka biosów postaci, tutaj niestety w bardzo uproszczonej formie. Superbohaterki jak najbardziej także warte polecenia.






- Sztuka DC. Świt Superbohaterów

Dla mnie zaskoczenie, gdyż tej pozycji nie znałem wcześniej. Kupiłem całkiem niedawno, do tego w bardzo przyzwoitej cenie, sporo poniżej okładkowej. Katalog wystawy w Łodzi, czyli zbiór najróżniejszych grafik, szkiców i zdjęć, w sumie spory tutaj misz-masz, ale ogląda się bardzo przyjemnie. Do czytania jest o niestety wiele mniej.












- Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity Stan Lee
- Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity - Cudowne wspomnienia

O komiksie w komiksie. Stan lee to niestety taka totalna laurka, aż za bardzo cukrowata, ale czyta się dobrze. Joe zachwyca przede wszystkim wydaniem (uwielbiam zaokrąglone grzbiety) i ilustracjami,




- Seryjne oblicza zła (Radosław Swółł)
- Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego (Tomasz Żaglewski)

Dwa całkiem świeże nabytki, więc jeszcze na kupce wstydu. O kinie chętnie poczytam, swego czasu trochę tych filmów opisałem, ciekaw jestem wrażeń ze zweryfikowaniem własny odczuć, i może jakieś ciekawostki się tutaj znajdą, o których nie miałem pojęcia?




« Ostatnia zmiana: Cz, 10 Listopad 2022, 20:24:36 wysłana przez nori »
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Kadet

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #28 dnia: Cz, 10 Listopad 2022, 21:17:08 »
Ten katalog sztuki DC wygląda ciekawie. Ile to ma stron?
Bardzo Was proszę o wsparcie i/albo udostępnienie zbiórki dla dziewczynki walczącej z rakiem: https://www.siepomaga.pl/walka-agatki.

Dziękuję z całego serca!

Offline OokamiG

Odp: nori - kolekcja
« Odpowiedź #29 dnia: Cz, 10 Listopad 2022, 21:46:15 »
Przydałby się jeszcze Cudowny Chłopak Billy do kolekcji.