Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela  (Przeczytany 238745 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kutanoid

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1065 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 11:26:41 »
Dzień dybry wszystkim! :)

Szukając informacji o komiksach, przypadkowo trafiłem na Wasze forum. Sporo tu informacji, od których dla laika (takiego jak ja) boli głowa. Polecaliście stronę, którą (jeśli dobrze zrozumiałem) prowadzi jeden z Was. Opisuje z niej chronologię czytania Marvela i DC. Odnosi się przede wszystkim do WKKM, która nie jest wydawana w Polsce. A ja chciałbym wsiąknąć w świat komiksów i odkrywać historie uniwersum m.in Marvela. I stąd moje pytanie. Czy Waszym zdaniem istnieje jakaś szansa na wznowienie całej takiej kolekcji? Czy pozostaje mi szukać pojedynczych egzemplarzy a aledrogo bądź w bibliotekach? Choć zebranie całej kolekcji może być już niemożliwe.

Pozdrawiam!

Offline Bazyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1066 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 12:07:06 »
Nie będzie wznowienia polskiej WKKM, niestety przez czynniki wrogie i obce światopoglądowo.
Jeśli masz pieniądze, to zgromadzenie wszystkich 170 numerów przez Allegro, OLX i antykwariaty w dużych miastach, nie jest jakąś wielką sztuką - da się.
O ile ponownego wydania WKKM nie będzie, to są szanse, że Hachette wypuści nową kolekcję komiksową, nawet w tym roku. Ultimate, Classic lub Legends. I w tych potencjalnych Kolekcjach są też niektóre historie, które były w WKKM. To zależy czy masz czas poczekać trochę, czy zależy ci tylko na wydaniu w WKKM. Wtedy pozostaje ci tylko drugi obieg.

https://salvat.com/colecciones/marvel-ultimate/index.html#index
https://legendary.hachettepartworks.com/
« Ostatnia zmiana: Wt, 04 Styczeń 2022, 12:09:29 wysłana przez Bazyliszek »

Offline Kutanoid

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1067 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 12:11:13 »
Nie zależy mi konkretnie na wydaniu WKKM tylko na poznaniu historii poszczególnych postaci. Poczekać mogę. Nie spieszy mi się. Najbardziej zależy mi na tym by poznać to uniwersum.

Offline Sparnage

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1068 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 12:21:53 »
Jak zależy Ci na poznaniu historii poszczególnych postaci oraz uniwersum, to lepiej się wziąć za regularne serie wydawane przez Egmont lub Muchę Comics :)

Offline Kutanoid

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1069 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 12:34:28 »
Łatwo się mówi. Tyle jest tego, że powiem szczerze nie mam pojęcia od czego zacząć.  :o
A posiłkuje się stroną od Radagasta, który mniej więcej tłumaczy co i jak bo bez tego kompletnie bym nie wiedział co i jak.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1070 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 12:44:43 »
Dzień dybry wszystkim! :)

Ło Jezusicku, ale żeś zapodał temat

Czy Waszym zdaniem istnieje jakaś szansa na wznowienie całej takiej kolekcji?
Niestety takiej możliwości na pewno nie ma. Kolekcja WKKM zakończyła się na numerze 170. Hachette wydał jeszcze kolejną kolekcję Superbohaterowie Marvela, łącznie 128 numerów, kolekcja również zakończyła już swój żywot. Tutaj masz spis wszystkich kolekcji Marvela z Hachette (była jeszcze testowa kolekcja Spider-Mana, 4 numery) - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_kolekcja_komiks%C3%B3w_Marvela.
Na horyzoncie jest szansa na kolejną komiksową kolekcję, ale to tylko pieśń przyszłości i to na dodatek dość niepewnej.

Czy pozostaje mi szukać pojedynczych egzemplarzy a aledrogo bądź w bibliotekach? Choć zebranie całej kolekcji może być już niemożliwe.
Jeśli chodzi o zebranie całości to zdecydowanie sobie odpuść. Czasochłonna i droga impreza, tym bardziej że część komiksów nie jest warta ceny, za którą ludzie je sprzedają. Poza tym sporo komiksów z kolekcji dostała nowe, pełniejsze wydania, np. Astonishing X-Men, Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz, New X-Men, wszystkie tytuły z Daredevilem, Punisher: Witaj ponownie, Frank, Ultimate Spider-Man, Deadpool.

Przede wszystkim musisz określić target jaki poszukujesz; czy wolisz starsze historie, czy preferujesz raczej współczesne wątki, komiksy drużynowe czy raczej pojedynczy bohaterowie. Osobiście jestem zdania, że laik powinien zacząć od Marvel NOW - https://pl.wikipedia.org/wiki/Marvel_Now!. Jest to przekrój aktualnych wydarzeń w świecie marvelowskiego superbohaterstwa bardzo fajnie i w miarę w pełni wydanego przez Egmont. Nie wiem jak z dostępnością poszczególnych tomów, ale całość na pewno jest łatwiej zebrać niż jakąkolwiek kolekcję.

Ze strony kolegi @Maragasta można jak najbardziej korzystać  - https://marveldcchronologia.wordpress.com/ (ja sam w miarę często tam zaglądam), jednakże problem jest z jej aktualizacją, tak więc nie zawsze nowe wydania są na niej uwzględnione

posiłkuje się stroną od Radagasta
Pójdźmy na całość, nazwijmy go Rademenesem  ;)
« Ostatnia zmiana: Wt, 04 Styczeń 2022, 12:46:30 wysłana przez laf »

Offline nori

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1071 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 13:04:22 »
Kutanoid, co do zakończonych kolekcji, możesz obserwować oferty na Allegro czy OLXie, zdarza się, że ktoś pozbywa się całego, lub prawie całego kompletu. Znajomy dwa miesiące temu sprzedawał pierwsza połowę kolekcji, i poszło za całkiem przyzwoitą kwotę, choć oczywiście jest to sporo tomów, więc musisz nastawić się na większy wydatek, ale w przeliczeniu na jeden tom, powinno to najbardziej się kalkulować.

W między czasie możesz zainteresować się innymi liniami u nas wydawanymi:

- pojedyncze tomy z Muchy czy Egmontu, jest całkiem tego sporo, np,: choćby ostatni Pajączek - piękne tomiszcze, DC Deluxe itp

- pojedyncze serie: masz piękne tomy zbierające perypetie takich postaci jak Daredevil, Punisher, Kapitan Ameryka, X-men, Deadpool, Wolverine, Amazing Spider-man itp. I są to zazwyczaj pełne runy, więc w odróżnieniu do kolekcji, otrzymujesz ciągłość przygód danego bohatera. Całkiem grube tomiszcza w twardych oprawach.

- Marvel NOW, Marvel NOW, Marvel Fresh - sporo różnych serii z jednego okresu wydawniczego. Bardzo fajne wydania, tomiki w miękkiej oprawie.

- DC NEW52, Odrodzenie, Uniwersum - podobnie jak wyżej, NEW wydawane było w twardych oprawach, kolejne już w miękkich.

Co do dwóch ostatnich punktów, to dodatkowo do poradników Maragasta możesz posiłkować się rozpiskami:
https://forum.komikspec.pl/komiksy-amerykanskie/chronologia-marvel-i-dc-comics/
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Kutanoid

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1072 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 13:14:34 »
Co do targetu to muszę sam sprawdzić co mi bardziej leży. Poczytam stare i nowe historie. I może wtedy będę mądrzejszy. Także zacznę od Marvel NOW i zobaczymy. Dzięki za obszerną odpowiedź! Będę też przeglądał to forum, gdyż widzę dość spory ruch (jestem pozytywnie zaskoczony) i sporo się mogę stąd dowiedzieć! :)
Te pojedyncze serie też brzmią ciekawie :)

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1073 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 13:18:10 »
Co do dwóch ostatnich punktów, to dodatkowo do poradników Maragasta możesz posiłkować się rozpiskami:
https://forum.komikspec.pl/komiksy-amerykanskie/chronologia-marvel-i-dc-comics/
O, to też jest dobre!!! Zapomniałem o tym, sorki @nori

- pojedyncze tomy z Muchy czy Egmontu (...)

- pojedyncze serie: masz piękne tomy zbierające perypetie takich postaci jak Daredevil, Punisher, Kapitan Ameryka, X-men, Deadpool, Wolverine, Amazing Spider-man itp.
Przede wszystkim polecam serię wydawniczą Klasyka Marvela od Egmontu (tytuły sprzed okresu Marvel Now, pełne serie i runy, eventy, pojedyncze albumy z daną postacią) - https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasyka_Marvela
oraz
serię Jessica Jones i X-tytuły od Mucha Comics (Uncanny X-Force, New X-Men, Era Apocalypse'a, Wolverine) - https://www.gildia.pl/szukaj/wydawnictwo/mucha-comics

Offline Bazyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1074 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 13:29:51 »
Osobiście jestem zdania, że laik powinien zacząć od Marvel NOW - https://pl.wikipedia.org/wiki/Marvel_Now!. Jest to przekrój aktualnych wydarzeń w świecie marvelowskiego superbohaterstwa bardzo fajnie i w miarę w pełni wydanego przez Egmont. Nie wiem jak z dostępnością poszczególnych tomów, ale całość na pewno jest łatwiej zebrać niż jakąkolwiek kolekcję.

Chyba że chodzi o Thanos Powstaje, a wtedy tylko wydanie z Superbohaterów Marvela u wydawnictwa jest jeszcze dostępne.

Marvel Now, ok, tylko dla mnie punktem wyjścia do Marvel Now jest Avengers vs X-Men. Jedynym polskim wydaniem tej historii są 3 tomy zawarte w WKKM.

I jeszcze moim punktem widzenia do zaczęcia tego wszystkiego jest Bendisversum. W 2012, gdy Kolekcja wyszła pierwszy raz, miałem właśnie takie skromne założenie co będę kupował - tomy ze Spider-Manem, Punisherem, tomy z grupami bohaterów i eventy. WKKM bardzo ładnie przeszedł od 2003 roku i Avengers Impas, Upadek Avengers, aż do 2014 i Grzechu Pierworodnego. Dużo eventów z tych 10 lat znalazło się w WKKM. Moim zdaniem jest to szkielet od którego można zacząć, a uzupełniać wątki które cię zainteresują innymi pozycjami.

I oczywiście Kompleks Mesjasza co dopiero został wydany przez Egmont.

Offline laf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1075 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 13:38:06 »
Chyba że chodzi o Thanos Powstaje, a wtedy tylko wydanie z Superbohaterów Marvela u wydawnictwa jest jeszcze dostępne.
A na co komu odgrzewane kotlety w postaci kolejnego nic nie wnoszącego originu  ;)

Offline donKamillo92

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1076 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 14:09:26 »
Polecam wziąć się za drugą kolekcję, która niedawno się skończyła: Superbohaterowie Marvela. Wiele zeszytów jest w naprawdę niezłych cenach (10/15/30zł). Są też oczywiście ceny przesadzone, ale jak regularnie sprawdzasz to jesteś w stanie zebrać prawie całość. Zeszyty z wkkm są przeważnie dużo droższe.

Ja mam około 100 tomów i 90% z nich kupione za mniejsze pieniądze. Seria wbrew opinii wielu bardzo udana. Masz tam wiele originów postaci, także możesz zobaczyć ich debiut i fragment późniejszych przygód. Więcej info w dedykowanym wątku.


Offline Bazyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1077 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 14:17:18 »
@UP
No SBMy sa tańsze, bo WKKM jest lepsze. :) To jest pytanie czy zależy ci na continuity czy na postaciach? Eventów na których oparta jest w sumie narracja Marvela jest więcej w WKKM bo dla SBM niewiele ich zostało. Chociaż oczywiście tom z Wasp i Avengers Under Siege Sterna to musiszmieć.

Offline ThePinkFin

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1078 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 14:50:00 »
A na co komu odgrzewane kotlety w postaci kolejnego nic nie wnoszącego originu  ;)
Nie no, to nie jest złe, ale jeśli Kutanoid chciałby jeszcze kupić "Rękawicę nieskończoności", to nie ma sensu kupować tego tomu kolekcji, chyba że dla dodatków i panoramy.

Eventów na których oparta jest w sumie narracja Marvela jest więcej w WKKM bo dla SBM niewiele ich zostało.
W SBM z założenia nie ma miejsca na eventy, ale mogliśmy chociaż dostać tie-iny do nich.

Offline Bazyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
« Odpowiedź #1079 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 15:02:26 »
No i dostaliśmy - do Fear Itself czy do Secret Invasion.