Autor Wątek: Chronologia Marvel i DC Comics  (Przeczytany 6924 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline nori

Chronologia Marvel i DC Comics
« dnia: Śr, 07 Lipiec 2021, 21:34:00 »
Chronologia Marvel i DC Comics

Pozwoliłem sobie na założenie osobnego wątku poświęconego tematowi "jak czytać", czyli chronologii albumów wydawanych głównie w ramach Marvel NOW, Marvel NOW 2.0 oraz Nowe DC, DC Odrodzenie i DC Universum. Wiele osób narzekało, że grafiki te giną w poszczególnych wątkach, więc zapewne osobny temat pozwoli na łatwiejszy do nich dostęp. Przy okazji grafiki Marvela doczekały się małej aktualizacji, oprócz małych poprawek kosmetycznych, dorzuciliśmy także kolumnę z tomami wydanymi w ramach kolekcji oraz przez Wydawnictwo Mucha Comics. Oczywiście ogromne podziękowania należą się koledze michał81, który podzielił się swoja ogromną wiedzą, i zadbał, by wszystko było ułożone jak należy!



Nowe DC Comics

Grafika oparta na oryginalnej rozpisce Egmontu, ale poprawiona i uzupełniona. Zawiera, oprócz regularnych serii, także tomy wydane w ramach linii DC Deluxe.





DC Odrodzenie i DC Universum

Egmont sporo miesza w tych liniach, poszczególne serie są wydawane w szacie graficznej zarówno Odrodzenia jak i Uniwersum, stąd też jedna rozpiska poświęcona obu liniom. Z powodu sporej liczby najróżniejszych zależności układ może wydawać się skomplikowany, ale michał tak to pokładał, że wszystko składa się w logiczną całość. Albumy w fioletowej ramce nie wchodzą bezpośrednio do tych linii, ale są ważne dla niektórych wydarzeń przedstawionych w pozostałych seriach, stąd ich obecność na grafice. Oczywiście grafika będzie aktualizowana, wraz z pojawianiem się nowych tytułów.





Marvel NOW

W dwóch wersjach: z tytułami wydanymi tylko przez Egmont (dla tych, co nie trawią kolekcji) i z bonusową kolumną w której znalazło się miejsce na pozycje z WKKM, SM i Mucha Comics.







Marvel NOW 2.0! (Fresh)

Także w dwóch wersjach, dodatkowo zamieściliśmy tutaj Wojny Nieskończoności, które Egmont wydał już jako Marvel Fresh, ale tak naprawdę jest to bezpośrednia kontynuacja i zamknięcie wątków z serii Strażnicy Galaktyki.







Marvel Fresh

Na pewno będzie, jak już na rynku ukaże się trochę tytułów z tej linii.



Marvel DC Chronologia

Oczywiście w takim wątku nie można zapomnieć o stronie prowadzonej przez naszego forumowego kolegę Maragasta. Strona w całości poświęcona jest zagadnieniu jak czytać dane eventy, serie, przygody bohaterów, linie itp. Dodatkowo Maragast bierze na tapet wszystko, co ukazało się w polskojęzycznej wersji. Wspaniała skarbnica wiedzy, cały czas także aktualizowana!

https://marveldcchronologia.wordpress.com/



Ogólnie, jak ktoś się w tym gubi i przeraża go ten ogromny świat, nie ma się co bać: najważniejsze, to zacząć czytać! Z każdym kolejnym zeszytem, wszystko będzie się pięknie układać!
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline laf

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #1 dnia: Cz, 08 Lipiec 2021, 12:20:55 »
Świetne opracowanie!!! Dzięki bardzo  ;D

Offline Burizleif

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 26 Sierpień 2021, 11:07:16 »
Jestem ciekaw, czy wraz z przewidywanym wydaniem w WKKDCBiZ kilku tomów z N52 i Rebirth, które nie były wydane przez Egmont, zostaną zaktualizowane grafiki na wzór marvelowski wliczającymi do rozpiski tomy kolekcyjne? Bardzo by mi to pomogło, bo jestem fanem takich świetnych grafik, a i łatwiej można wytłumaczyć zależności nowej osobie, która dopiero wchodzi w temat

Online michał81

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 26 Sierpień 2021, 11:45:30 »
Po zakończeniu kolekcji, najprędzej za dwa lata z hakiem jak nie będzie przedłużeń. 8)

Offline R3wolw3rowi3c

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 26 Sierpień 2021, 12:09:22 »
Po zakończeniu kolekcji, najprędzej za dwa lata z hakiem jak nie będzie przedłużeń. 8)

Raczej za niecałe 4 lata przy wydanych 26 tomach rocznie :D

Offline nori

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 26 Sierpień 2021, 13:00:54 »
Myślę że co jakiś czas będzie aktualizacja, dlatego już dopytywałem w odpowiednim wątku, które tomy z kolekcji przynależą do Nowego DC i Odrodzenia.

I jeżeli można: bardzo dziękuję za miłe słowa, bardzo się cieszę, że grafiki się przydają.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 29 Maj 2022, 19:36:09 »
Jak czytać Kosmos Marvela v1.0 Chronologia

Na forum/blogu znajdziecie już szereg grafik będących poradnikami w stylu „jak czytać” dotyczących takich linii wydawniczych jak Marvel NOW, Marvel NOW 2.0, DC NEW52, DC Odrodzenie/Uniwersum. Wszystkie te poradniki będą uzupełniane, oczywiście powstają także nowe (Marvel Fresh już niedługo). Dzisiaj jednak coś nieco innego, jednak nadal utrzymane w klimacie komiksu superbohaterskiego. Kosmos Marvela to ogromny temat, przez lata wielu bohaterów wybierało się na wycieczki poza naszą planetę, także w Uniwersum powstało wiele bytów, dla których naturalnym środowiskiem są gwiezdne przestworza. Poniższa rozpiska skupia się na głównych ewentach, obecnie mamy to szczęście, że na naszym rynku ukazało się tego całkiem sporo. Obejmuje historie od praktycznie początku do Marvel NOW. W seriach Marvel NOW, NOW 2.0, Fresh także motywy kosmosu są mocno zaakcentowane, ale wydarzenia z tych linii znajdziecie już na rozpiskach im poświęconych.



Klasyczny Kosmos Marvela to w większości przypadków pojedyncze tomy opowiadające o losach postaci, które w późniejszych seriach będą miały znaczny wpływ na losy kosmosu. Większość z tych historii mocno się postarzała, ale przynajmniej parę stanowi nadal wyśmienitą lekturę. Poznamy tutaj takie postacie jak Galactus i Silver Surfer (Nadejście Galactusa WKKM73, Silver Surfer WKKM103), Kapitan Marvel (SBM10, WKKM77, 81) Warlock (WKKM121, 123), czy członków Strażników Galaktyki (SBM13, 43, 44, Saga o Korvacu WKKM90). Ważnym tomem jest bezsprzecznie Avengers: Wojna Kree ze Skrullami WKKM107 przestawiający zarówno postać Kapitana Marvela jak i rasy Scrulli i Kree. Mroczna Phoenix WKKM6 to nadal jedna z najlepszych historii, w której sporą rolę odgrywa Imperium Shi’ar. Na deser Tajne Wojny WKKM 26, 40 czyli swoista reklama zabawek. Należy podkreślić, że tomiki z kolekcji Superbohaterowie Marvela skupiają się na danej postaci, stąd zazwyczaj zawierają różne historie, zarówno starsze jak i nowsze. Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku tomów ze Strażnikami Galaktyki, gdzie tylko część zawartości dotyczy Klasycznego Kosmosu, a w albumach znajdziemy także historie, które rozgrywają się znacznie później i zazwyczaj zostały wydane także w innych wydaniach zbiorczych.

Saga Nieskończoności to dosłownie epicka epopeja napisana przez słynnego Jima Starlinga i doskonale zilustrowana m.in przez George’a Pereza, Rona Lima, Toma Raneya. Na sagę składają się trzy grube tomy wydane przez Egmont: Rękawica Nieskończoności, Wojna Nieskończoności i Krucjata Nieskończoności. Jako uzupełnienie można sięgnąć dodatkowo po tom Warlock SBM33 zawierający oryginalne zeszyty serii Warlock and the Infinity Watch 1-6, w Wojnie Nieskończoności znalazły się zeszyty 7-10 tejże serii. W ramach ciekawostki, kiedyś wydawnictwo TM-Semic wydało Infinity War w ramach linii wydawniczej Mega Marvel, jednak był to mały wycinek całej sagi, dotyczący głównie Fantastic Four. Jako, że w tym wydaniu pojawiło się jednak parę zeszytów, właśnie dotyczących tej grupy, których nie znajdziemy w wydaniu Egmontu, można się pokusić o lekturę tego tomu. O ile ktoś ma go pod ręką, bo na siłę nie ma co go kupować, tym bardziej, że pozostaje tylko rynek wtórny i przesadzone ceny. Już niezależnie od całej sagi warto jeszcze na deser przeczytać Misję Heroldów, bardzo dobrą historię, wydaną zarówno w Mega Marvelu 3 jak i SBM39.

Operacja galaktyczna burza przedstawia ponownie wydarzenia na skalę kosmiczną, tym razem poruszające kwestię konfliktu między Kree a Imperium Shi’ar. Z obowiązkową obecnością Avengers. Chronologicznie wydarzenia tutaj przedstawione dzieją się po Rękawicy, ale można spokojnie czytać Operację po skończeniu całej Sagi Nieskończoności. Warto jednak przed lekturą znać opowieść Avengers: Wojna Kree ze Skrullami.

Anihilacja to najważniejsza i największa współczesna saga Kosmiczna, a wydarzenia w niej przedstawione miały wpływ na wiele postaci z Uniwersum Marvela. Sagę (prawie) w całości wydał Egmont w pięciu tomach, pierwsze trzy to Anihilacja, ostatnie dwa to bezpośrednia kontynuacja Anihilacja Podbój. Niestety, w polskim wydaniu zabrakło tomu Nova Knowhere, niewydanego w ogóle u nas w żadnej nawet kolekcji, a w którym są dość znaczące wydarzenia dla sagi. Żeby nie było luki fabularnej, w polskim wydaniu znajdziemy jednostronicowe streszczenie. Spory minus polskiego wydania.

Planeta Hulka to swoisty przerywnik, owszem, porusza kwestie kosmicznych przygód Hulka, ale nie ma większego wpływu na pozostałe wydarzenia o kosmicznej skali. Oczywiście jak najbardziej warto przeczytać, to doskonała lektura. Całość znajdziemy w WKKM w trzech tomach.

Wojna Królów opiera się na wątkach z Anihilacji, i jest to kolejna monumentalna kosmiczna saga składająca się w sumie z aż ośmiu tomów! Polskie wydanie jest nieco dziwnie oznaczone, całość należy czytać w kolejności: X-Men: Mordercza Geneza, X-Men: Powstanie i Upadek Imperium Shi’ar, Strażnicy Galaktyki tom 1, Wojna Królów: Preludium, Wojna Królów, Strażnicy Galaktyki tom 2, Domena Królów, Imperatyw Thanosa. Dodatkowo, jako lekturę uzupełniającą, można sięgnąć po tomy Tajna Inwazja WKKM55 i Tajna Inwazja: Inhumans SBM29.

Po Wojnie Królów warto jeszcze sięgnąć po parę dodatkowych tomów, akcja niektórych toczy się jednak w rożnych okresach, szczególnie tych poruszających postać Silver Surfera.

Reasumując, Kosmos Marvela to ogrom naprawdę przyjemnego czytadła, najważniejsze sagi to Saga Nieskończoności, Anihilacja i Wojna Królów. Jako dodatki warto jednak sięgnąć także po opowieści z Hulkiem czy Galaktyczną Burzę, a także oczywiście po pojedyncze tomy zarówno te starsze, jak i nowsze.

Wydarzenia na skalę kosmiczną obiły swoje piętno także na kolejnych seriach, w Marvel NOW otrzymaliśmy serię Strażnicy Galaktyki, przeplatającą się z All-new X-men, a wydarzenia z serii New Avengers i Uncanny Avengers prowadziły do eventu Tajne Wojny. W Marvel NOW2.0 otrzymaliśmy dwa tomy Thanosa, oraz Przygody Strażników które wieńczyło wydarzenie Wojny Nieskończoności, będące także początkiem Marvel Fresh. Standardowo: jest co czytać.

Wiele osób prosiło o grafiki w większej rozdzielczości, eksperymentalnie, niniejszą możecie ściągnąć stąd, postaram się przygotować podobnie poprzednie rozpiski.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Roszadok

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 01 Czerwiec 2022, 23:29:57 »
Zabawne to jest że zanim trafiłem na forum, to trafiłem na obie strony i gdy te 3 lata temu zacząłem przygodę z komiksem były one niezastąpione. Zawsze gdy ktoś pyta co i jak linkuje bo wydaje mi się że dobrze opracowany timeline pomaga ogarniać temat. Teraz już mam ten wątek :P Świetna i niezastąpiona robota, was trzech, oby tak dalej :P Co najwyżej może lepiej dodawać content/zmiany jako edycja pierwszego posta ? No i kiedy timeline wszystkiego :D

Offline stab

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 02 Czerwiec 2022, 14:45:15 »
Ja po powrocie do komiksowa jakiś rok temu, również najpierw trafiłem na rozpiskę, a potem na forum :) Ogromne dzięki @nori za te wszystkie timeliney, mega pomocne na początku drogi. Mam nawet wydrukowaną rozpiskę z Marvel NOW, gdzie odhaczam czego brakuje.

« Ostatnia zmiana: Cz, 02 Czerwiec 2022, 14:49:33 wysłana przez stab »

Offline nori

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 20:32:27 »
Jak zwykle michał81 przygotował układ, jak to wszystko ogarnąć, więc udało się sklecić kolejną graficzkę, tym razem z Marvel Fresh, czyli bezpośredniej kontynuacji Marvel NOW i Marvel NOW2.0. Jeszcze w dość prostej formie, nowe tytuły czas się pojawiają, więc aktualizacje z pewnością będą. Póki co, jest tutaj wrzucone wszystko, co oficjalnie się ukazało lub zostało zapowiedziane w katalogu Egmontu.



Egmont niestety standardowo nieco miesza, choćby w mało eleganckiej formie wydawania serii X-men, czy też oznaczenia Wojny Nieskończoności jako Fresh, gdy tak naprawdę to jeszcze był Marvel NOW2.0 i bezpośrednie zakończenie tamtejszej serii Strażnicy Galaktyki. Póki co, najważniejszym wydarzeniem Fresh jest właśnie opublikowana Wojna Światów, czyli swoiste zwieńczenie serii Thor, rozpoczętej jeszcze w Marvel NOW, i akurat Thora i serie z nim powiązane warto czytać od początku. Reszta serii nie ma zbyt mocnych powiązań ze starszymi historiami, nawet przygody pajączka zostały nieco zresetowane. Z poziomem poszczególnych serii bywa różnie, z pewnością warto zainteresować się Thorem czy rewelacyjnym Hulkiem, Deadpool jest całkiem przyzwoity, Doktor Strange także daje radę. Reszta wg gustów, Pajączek, Avengers czy X-meni mają zarówno lepsze jak i gorsze momenty. Zdarzają się także perełki w stylu Silver Surfer Czarny, a także bardzo przyzwoite czytadła jak Bez drogi do domu. Jessica Jones została wydana przez wydawnictwo Mucha Comics, jednak od razu znalazła swoje miejsce na grafice, niestety, Egmont nieco zwolnił z tempem wydawania, poszczególnych serii nie ma tak dużo, podobnie jak tomów.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Online xanar

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 05 Czerwiec 2022, 20:38:40 »
A to nie jest tak, że nie tyle co zwolnił co wydaje więcej podwójnych/grubszych tomów i stąd to złudzenie optyczne ?
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline nori

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 06 Czerwiec 2022, 10:26:29 »
Możliwe, absolutnie nie robiłem żadnego zestawienia, ile tego wychodziło, obecnie wychodzi, ale zamawiam zarówno Marvele jak i DC na bieżąco i patrząc po paczkach, jest tego jakby mniej. Fakt, niektóre tomy, i to całkiem sporo obecnie (Hulk, Strange, iron-man) są podwójne, znowu te standardowe są jakby cieńsze (Spider-man, Deadpool, Avengers). Więc to może być tylko moje wrażenie.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 09 Czerwiec 2022, 14:15:13 »
Aktualizacja grafiki

Jak czytać DC Odrodzenie, Uniwersum DC Chronologia wydarzeń

zarówno o nowe wydane pozycje, jak i zapowiedzi z katalogu Egmontu.



Wersja w większej rozdzielczości.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #13 dnia: So, 19 Sierpień 2023, 16:19:55 »
Aktualizacja grafiki poświęconej linii Marvel FRESH. Pozostałe grafiki także będą miały aktualizację, DC powinna być już na dniach. Opieką merytoryczną jak zawsze zajął się nieoceniony michał81.



Coraz więcej serwisów wydziwia z obrazkami, zmieniają nazwy, dodatkowo kompresują, zmieniają formaty... Stąd wersję oryginalną graficzki, w większej rozdzielczości i bez kompresji, umieszczam na serwerze zewnętrznym w archiwum zip (2 mega). W środku jest plik w formacie png: Jak czytac Marvel FRESH Chronologia v20.png.

Wcześniejsze grafiki:

Klasyka Polskiego Komiksu:
Marvel/DC:
Gry:
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline nori

Odp: Chronologia Marvel i DC Comics
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 27 Sierpień 2023, 00:17:25 »
Mała aktualizacja. :)



Coraz więcej serwisów wydziwia z obrazkami, zmieniają nazwy, dodatkowo kompresują, zmieniają formaty… Stąd wersję oryginalną graficzki, w większej rozdzielczości i bez kompresji, umieszczam na serwerze zewnętrznym w archiwum zip (4.5 mega). W środku jest plik w formacie png: Jak czytac DC Odrodzenie Chronologia v20.png.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.