Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 573131 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Gieferg

Odp: Batman
« Odpowiedź #3570 dnia: Śr, 08 Listopad 2023, 17:12:33 »
"Dziedzictwo" zaliczone, ogólnie jest spoko, ale finał jednak nieco rozczarowuje (i rewanż z Bane'em taki sobie), graficznie na pewno lepiej niż w "Epidemii" - nawet w "Robinie" tylko jeden zeszyt w tym lipnym kreskówkowym stylu a potem zmienia sie rysownik na znacznie lepszego), ale Balent się tu coś mocno popsuł. No i ogólnie kolorystyka w tym albumie mi niezbyt leży, może to coś charakterystycznego dla drugiej połowy 90s? (jak przeglądałem No Man's Land miałem podobne wrażenie, że to już wizualnie nie to co lubię) Nie wiem, nie czytałem wcześniej chyba żadnych komiksów z tego okresu.
No i mimo że było nieźle, to zdecydowanie nie czuję już potrzeby czytać dalej. Nasyciłem się Batmanem na te chwilę.

Recka na dniach.
« Ostatnia zmiana: Śr, 08 Listopad 2023, 17:14:27 wysłana przez Gieferg »

Offline Gieferg

« Ostatnia zmiana: Pt, 10 Listopad 2023, 20:29:22 wysłana przez Gieferg »

Offline Juby

Odp: Batman
« Odpowiedź #3572 dnia: Pn, 13 Listopad 2023, 09:18:23 »
No i ogólnie kolorystyka w tym albumie mi niezbyt leży, może to coś charakterystycznego dla drugiej połowy 90s? (jak przeglądałem No Man's Land miałem podobne wrażenie, że to już wizualnie nie to co lubię) Nie wiem, nie czytałem wcześniej chyba żadnych komiksów z tego okresu.
U mnie dokładnie odwrotnie. W połowie lat 90-tych rozpoczęło się masowe wychodzenie z ograniczenia do 64-kolorów, dzięki czemu strony zyskały o wiele więcej barw i gradientów, a gdzie było trzeba "mroku" = komiksy zyskały na jakości, wyglądają mniej archaicznie i o wiele lepiej prezentują się na papierze kredowym, na którym (niestety) w 100% wydaje Egmont (mowa o DC i Marvelu). M.in. dlatego dla mnie Dziedzictwo prezentuje się zdecydowanie lepiej od poprzednich tomów z Batmanem 90s, a NML zapowiada się jeszcze lepiej.

Recenzja spoko, poza wspomnianym problemem względem kolorów, zgadzam się z nią w 90%. Sam zbieram się z napisaniem własnej, może dzisiaj uda się do tego przysiąść.

Offline Gieferg

Odp: Batman
« Odpowiedź #3573 dnia: Pn, 13 Listopad 2023, 13:02:13 »
Do komiksów superhero to jednak głównie z sentymentu wracam, więc mają wyglądać archaicznie :)
Bo w momencie gdy ten klasyczny look się kończy to i sentyment ulatuje.

Spójrz choćby na grafikę w nagłówku recenzji, pierwotnie była tam wersja znajdująca się na stronie 459 komiksu - i ona mi się DUŻO bardziej podoba. Nie wiem jak wyglada nowa wersja "Zabójczego żartu" ale jeśli to unowocześnienie w podobnym stylu to nawet nie chcę tego widzieć.

Egmont mi ostatecznie rozwiązał jakiekolwiek dylematy względem NML, bo coś zmieniają politykę względem recenzji i nie będzie egzemplarza do recenzji nawet gdybym chciał :P 

Cytuj
zgadzam się z nią w 90%

A te pozostałe 10% to?
« Ostatnia zmiana: Pn, 13 Listopad 2023, 13:51:18 wysłana przez Gieferg »

Offline Castiglione

Odp: Batman
« Odpowiedź #3574 dnia: Pn, 13 Listopad 2023, 18:25:50 »
Ja bardzo lubię tę klasyczną kolorystykę w superhero czy w ogóle w komiksach. Zdecydowanie wolę to niż komputer.

Offline Juby

Odp: Batman
« Odpowiedź #3575 dnia: Cz, 16 Listopad 2023, 08:44:24 »
Dla mnie też im mniej komputera, tym lepiej, ale akurat w komiksach z lat 90-tych i pierwszej dekadzie XXI wieku nie było żadnych efektów blur, itp., które zdradzałyby jego użycie, dzięki czemu komiksy prezentowały się znacznie lepiej niż teraz. A starszy typ kolorystyki ograniczony do 64 barw też lubię, ale o wiele lepiej wypada on na offsecie.

Nie wiem jak wyglada nowa wersja "Zabójczego żartu" ale jeśli to unowocześnienie w podobnym stylu to nawet nie chcę tego widzieć.
Wrzucałem porównania, możesz sam ocenić (kolorystyka jest nowsza, ale moim zdaniem w duchu epoki, spokojnie mogłaby być taka również w 1988).

A te pozostałe 10% to?
No właśnie zdanie na temat kolorystyki. No i mimo wszystko chyba Dziedzictwo podobało mi się trochę bardziej, bo na pewno jeszcze wejdę w NML. Co potem? To zależy co będzie planował wydać Egmont, bo Husha mam (nawet dwa wydania) Broken City mam (Egmont, wyd. 2007), a run Granta Morrisona to już nie moja bajka (mam oba polskie wydania Batman i syn i starczy).

Moja recenzja:
https://www.batcave.com.pl/komiksy-polska-2023/batman-dziedzictwo/#1

Offline psychoszoku

Odp: Batman
« Odpowiedź #3576 dnia: Cz, 16 Listopad 2023, 10:29:45 »
Obok Husha może zdecydowaliby się też na Heart of Hush. Często wspominają tą kontynuację na Reddicie lub anglojęzycznych reading orderach, ale nie miałem okazji się z nią zapoznać.

Offline sir Nick

Odp: Batman
« Odpowiedź #3577 dnia: Cz, 16 Listopad 2023, 10:38:55 »
Obok Husha może zdecydowaliby się też na Heart of Hush.

Słabe to jest. Jak cała ta postać w bandażach. Plus Scarecrow przerobiony na potwora/mutanta (ale to akurat wcześniej wymyślił Winnick). Dini w kiepskiej formie - większość jego runu w Detective Comics była słaba. Już lepiej Hush wypadł w "Batman: Gotham Knights" tam to był w zasadzie pierwszoplanowy.
Nie ma różnic, nie ma płci
Nie ma walki, nie ma krwi
Tu problemów nie ma nikt
Nie pożądasz tutaj nic
Inkubator taki znam
Dorastają płody tam
Wielki ołtarz, dom ze szkła
Dał ci życie i śmierć da.

Proletaryat "Nowy wspaniały świat"

Offline michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3578 dnia: Cz, 16 Listopad 2023, 11:40:14 »
Co potem?
New Gotham Rucki + run Brubakera w Batmanie

Online OokamiG

Odp: Batman
« Odpowiedź #3579 dnia: Cz, 16 Listopad 2023, 13:04:00 »
Ciekawe jak to wydadzą, bo te serie dość mocna się przeplatają i nie można zapomnieć o Officer Down. No i nie zapomnijmy, że później jest dylogia Mordercy I Ściganego  który dubluje drugi tom Brubakera. Ciekawe więc jak zdecydują się to wydać i jakie będą składaki.

Offline Marticos22

Odp: Batman
« Odpowiedź #3580 dnia: Pt, 17 Listopad 2023, 17:03:25 »
Dawno  nic nie czytałem związanego z Batmanem, wyszło coś ciekawego w tym Uniwersum DC od Egmontu? Bardziej podobają mi się historie street level, nie cierpie tych wszystkich barbatosów, death metali itp.

Offline Sparnage

Odp: Batman
« Odpowiedź #3581 dnia: So, 18 Listopad 2023, 11:05:27 »
Run Tyniona z Uniwersum DC jest dość średni, z jego runu polecałbym tylko trzeci tom, bo jako jedyny jest przyjemną i niezależną historią, w czasie gdy reszta tomów jest podbudówką pod event(1 i 4), albo samym rozbuchanym eventem(2 i 5).

Detective Comics Tamaki(czytałem tylko dwa tomy) jest przyzwoitym czytadłem, ale to nic ponadprzeciętnego do czego miałbyś zamiar wracać.

Jak lubisz street levelowe historie powiązane z Gackiem, to bardzo Ci polecam Nightwinga Toma Taylora, chociaż tonalnie jest mu bliżej do Spider-Mana niż do Batmana.
« Ostatnia zmiana: So, 18 Listopad 2023, 11:45:45 wysłana przez Sparnage »

Online OokamiG

Odp: Batman
« Odpowiedź #3582 dnia: So, 18 Listopad 2023, 11:27:36 »
Run Tamaki jest całkiem przyzwoity, Nightwing jeszcze przede mną, ale ma bardzo pozytywne opinie.

Offline Jeez

Odp: Batman
« Odpowiedź #3583 dnia: So, 18 Listopad 2023, 11:29:32 »
Cześć. Przyda się mała pomoc od speców Batmana. Ostatnio nadrobiłem knightfalle i inne dziedzictwa, mega mi się podobają, miło było wrócić do czasów TM semica. Chciałbym teraz wskoczyć w aktualne serie - przygotowałem sobie listę, ale nie wiem czy czegoś nie przeoczyłem. Wstarczą te serię to pełnego zrozumienia i odnalezienia się w seriach, czy muszę dokupić eventy, dodatkowe tomy (Joker?) Żeby mieć pełny kontekst historii?

Batman - 1 - Ich mroczne plany
Batman - 2 - Wojna Jokera
Batman - 3 - Opowieści o duchach
Batman - 4 - Zabobonna zgraja
Batman - 5 - Stan strachu
Batman Detective Comics - 1 - Nowe sąsiedztwo
Batman Detective Comics - 2 - Stan strachu
Batman Detective Comics - 3 - Wieża

Offline szulig

Odp: Batman
« Odpowiedź #3584 dnia: So, 18 Listopad 2023, 11:37:46 »
Cześć. Przyda się mała pomoc od speców Batmana. Ostatnio nadrobiłem knightfalle i inne dziedzictwa, mega mi się podobają, miło było wrócić do czasów TM semica. Chciałbym teraz wskoczyć w aktualne serie - przygotowałem sobie listę, ale nie wiem czy czegoś nie przeoczyłem. Wstarczą te serię to pełnego zrozumienia i odnalezienia się w seriach, czy muszę dokupić eventy, dodatkowe tomy (Joker?) Żeby mieć pełny kontekst historii?

Batman - 1 - Ich mroczne plany
Batman - 2 - Wojna Jokera
Batman - 3 - Opowieści o duchach
Batman - 4 - Zabobonna zgraja
Batman - 5 - Stan strachu
Batman Detective Comics - 1 - Nowe sąsiedztwo
Batman Detective Comics - 2 - Stan strachu
Batman Detective Comics - 3 - Wieża

Wyszedl 6 (ostatni) tom Batman - 6 - Otchłań