Autor Wątek: Alan Moore  (Przeczytany 103158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tymon Nadany

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #510 dnia: Pn, 31 Październik 2022, 17:01:25 »
A wam się naprawdę chce tak rozwodzić nad twórczości człowieka który żyje w brudzie i syfie jak nasz Kononowicz. Dla mnie to taki angielski Kononowicz tyle w temacie.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #511 dnia: Pn, 31 Październik 2022, 17:04:19 »
A wam się naprawdę chce tak rozwodzić nad twórczości człowieka który żyje w brudzie i syfie jak nasz Kononowicz. Dla mnie to taki angielski Kononowicz tyle w temacie.


Online parsom

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #512 dnia: Pn, 31 Październik 2022, 19:34:53 »
U, kolega się naczytał SH, to i faszyzuje. Zaraz będzie sprawdzał czystość rasową.

Offline Pan M

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #513 dnia: Pn, 31 Październik 2022, 20:04:19 »
U, kolega się naczytał SH, to i faszyzuje. Zaraz będzie sprawdzał czystość rasową.

Raczej przedawkował internetową twórczość tworzoną dookoła Kononowicza i zamieszkiwanej przez niego Szkolnej 17 w Białymstoku  ::)

Online parsom

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #514 dnia: Pn, 31 Październik 2022, 21:11:46 »
Niech sobie przedawkowuje co chce, ale są granice pier... bzdur i stylu w jakim się to robi.

Offline bibliotekarz

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #515 dnia: Wt, 01 Listopad 2022, 01:09:31 »
Na marginesie dyskusji trzy krótkie vota separata pod rozwagę.

1. Istnienie komiksów z niezwykłymi bohaterami, którzy nie są uznawani za superbohaterów nie jest ideologicznym wymysłem bieżącej dyskusji. Za pierwszego superbohatera uznawany jest Superman. Co istotne, poprzedziły go takie postacie jak Zorro, Tarzan, Shadow czy Fantom. Jednak zaliczani są oni do grona proto(super)bohaterów. Pisano o tym na długo przed tą dyskusją.

2. DC wydawało nie tylko komiksy sh. Dosyć często jednak uprawiało politykę włączania ich do świata sh poprzez np. gościnne występy Batmana. Dotknęło to również komiksów Moore'a, ale nie tylko.

3. Światy sh można rozwijać na różne sposoby. Można je np. pogłębiać i urealniać i to dalej jest gatunkowo po prostu sh i tak robił Moore. Ale można je również rozwijać mieszając różne gatunki ze sobą i tak również robił Moore. Tylko w tym drugim przypadku takie komiksy nie dają się prosto zaszufladkować jako tylko sh.
Batman returns
his books to the library

Offline Pan M

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #516 dnia: Wt, 01 Listopad 2022, 01:30:29 »


3. Światy sh można rozwijać na różne sposoby. Można je np. pogłębiać i urealniać i to dalej jest gatunkowo po prostu sh i tak robił Moore. Ale można je również rozwijać mieszając różne gatunki ze sobą i tak również robił Moore. Tylko w tym drugim przypadku takie komiksy nie dają się prosto zaszufladkować jako tylko sh.

Pełna zgoda, ale sh jako takie chyba nigdy nie było niepowiązane z innymi gatunkami, no ja poważnie nie umiem tego stwierdzić.

Pije nie do tego, ze gatunek nie ma własnej definicji i cech jedynych dla niego  ::) Chodzi mi o to, że bardzo często bohater i jego otocznie czerpie z innej tradycji gatunkowej o czym pisałem wcześniej.  To nie są po prostu przedstawiciele sh. Constatine nierzadko miał przygody w konwencji horroru, Batman kryminalne, Doom Patrol sięgające surrealizmu itd.

Sh ma praktycznie na stałe wpisane elementy sci-fi gdzie mamy postaci bazujące na bardzo rozwiniętej technologii czy fantasy bo magia też ma się tam dobrze. Właściwie sh, jest tak skonstruowanym gatunkiem, że to w sumie często nakładka na mieszczenie w sobie jeszcze innych gatunków i to jest totalnie naturalne. Dlatego ja np. sam nie rozumiem dylematu Popiela jakoby historia obyczajowa o herosie nie była już w ramach sh. No a, że Kent niby nie miał życia prywatnego i nie mógł dajmy na to wyjść do spożywczaka jak normalny człowiek? Przecież to się akurat świetnie wpisuje w mitologie tej postaci i obserwując udane próby jej uczłowieczenia to jej ludzki pierwiastek jest jej naturalnym elementem co się przewija i od filmów Donnera, przez Superman Tas po komiksy takie jak All Star Superman.

Offline Takesh

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #517 dnia: So, 05 Listopad 2022, 15:58:37 »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #518 dnia: Pt, 18 Listopad 2022, 14:37:51 »
Dzisiaj urodziny Alana Moore'a. Czego jemu życzyć to nie wiem. Wiem, że sobie bym życzył żeby jeszcze kiedyś się pojawił taki scenarzysta komiksowy, który aż tak będzie potrafił mnie zachwycić. Aktualnie jestem w trakcie czytania Czarnych akt i mimo szczerych chęci nie przychodzi mi do głowy nikt z choćby podobnym rozmachem wyobraźni, czytam z efektem wow na niemalże każdej stronie.

Offline bibliotekarz

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #519 dnia: Pn, 28 Listopad 2022, 10:30:11 »
Znów trochę na przekór notorycznym utyskiwaniom na to, że Moore nie lubi komiksów sh i jak mogą go nie wzruszać skoro muszą wzruszać, postanowiłem trochę poszperać. Zaintrygowało mnie, które komiksy Moore czyta i ceni. Bo przecież jakieś czyta i coś mu przypada do gustu. Akurat mnie nie zaskoczyło, że czyta i rekomenduje głównie literaturę a nie komiksy, ale trochę tytułów komiksowych też udało się wyszperać.

Komiksy, które lubi Alan Moore:

What current comic series are you reading? And who are your favorite writer/s in today's comic industry?

Alan Moore: I confess I don’t read many comics these days, chiefly those by my current Avatar stable-mates. So that would be Garth Ennis’s always-powerful War Stories along with anything else that the man happens to put out; Si Spurrier’s excellent and reinvigorated Crossed + 100 and his forthcoming Cry Havoc from Image; Kieron Gillen’s spectacular Mercury Heat, Phonogram, The Wicked + The Divine and, whenever he gets his lazy arse into gear, the next run of the exemplary Über; and, as mentioned earlier, the incredible Brian Vaughn’s concept-crammed Saga. As far as being given the chance to write any comic-book character, no matter what the inducements, can I say that I really wouldn’t want that in any circumstances? I genuinely have no further interest in any of the characters that the comic industry keeps in its massive police-auction horde of stolen property: for one thing, I’m sixty-two in a couple of weeks, and for another thing, how could I ever accept ‘full rights’ to a character that was created by some cheated creator of the past, and where those rights are not in the company’s gift from any ethical point of view? I have never had a real interest in Superman since I was around twelve years old, saving for when I was called upon to resurrect that interest for the Superman stories which I was offered. Even when offered the opportunity to write one of the only American comic characters that I retain affection for and interest in – this being Ogden Whitney and Richard Hughes’ sublime Herbie, the only comic character that is mentioned or discussed in Jerusalem, incidentally – I turned it down because I’m only interested in reading Hughes and Whitney’s Herbie, and have no interest at all in reading my own ‘take’, or ‘tribute’, or ‘homage’ to the character, which would add nothing new or interesting to already unique and fascinating work, and would at best amount to a fannish tribute which I’m sure that both of the original creators could have done without.

Of all the current books and graphic novels today, do you have any personal favorites that you feel deserve more attention by the public? Any books or graphic novels from the past? Thank you for everything you have written and given to the world to enjoy!

Alan Moore: I’m afraid that being a little out of touch with the contemporary comic scene, while there is some exemplary work out there I am probably not the best person to point it out, and a list of the writers that I’m currently reading most would look suspiciously partisan, in that it’s Garth Ennis, Si Spurrier, Kieron Gillen and the rest of my Avatar associates. I have only recently become belatedly acquainted with the remarkable work of Brian Vaughn, and I’m sure you don’t need me to recommend Saga, surely one of the most remarkable and inventive pieces of science-fantasy ever to emerge from the comic medium. As far as the ‘graphic novelists’ of the past go, one of the only people ever to produce work that was inarguably deserving of that term would be the unsurpassable Lynd Ward, author and artist of such sophisticated wordless narratives as God’s Manand Madman’s Drum amongst others. Anyone interested in the form should investigate Ward, a great American original whose work still has a great deal to teach us all these decades later.

Which is the most scarying comic book you've ever read?

Alan Moore: For sheer impact, at the time when I was actually reading them, the most frightening comics I’ve ever read would still have to be the best of E.C.’s horror line, with the brilliant Archie Goodwin’s exemplary work on Warren’s Creepy and Eerie running a very close second.
https://www.goodreads.com/author/3961.Alan_Moore/questions

I’ve had the good fortune to work with Davey Jones quite a bit recently

Oh, Davey Jones is a genius. I’ve only ever had brief contact with him, back in the 80s when he was working with an anarchist concern called, I think, Blast and I was briefly in touch with them and then I noticed his work coming out in Viz where he’s the author of so many of my favourite strips. I’m genuinely impressed that there’s such an incredible standard of craftsmanship throughout Viz, blinding cartoonists, writers, and creators on that book. I must admit that the only problem I have with Jones’ work — and it’s not any fault of his, it’s purely me — it’s Tin Ribs; the ghastly physical torture that is visited on Mr Snodgrass. Every issue he’s having slices of his skin ripped off [laughs] it’s a bit rich even for my blood!
https://seamas.medium.com/fantasy-must-be-sharper-an-interview-with-alan-moore-883d4b8196aa

Batman returns
his books to the library

Offline isteklistek

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #520 dnia: Pn, 28 Listopad 2022, 11:09:58 »
Ciekawa lista. Kilko pozycji mam, kilka też chciałbym przeczytać. Może na początek "Bolland Strips!".

Offline Takesh

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #521 dnia: Pn, 28 Listopad 2022, 12:01:07 »
Patrząc na wiek Alana w czasie wywiadu zakładam, że było to 7 lat temu, czyli ok 2015?

A lista zacna.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #522 dnia: Pn, 28 Listopad 2022, 12:07:39 »
To mi przypomniało, że z wielkim ukontentowaniem przywitałbym wznowienie Originals.

Offline adamarluk

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #523 dnia: Pn, 28 Listopad 2022, 13:11:49 »
To mi przypomniało, że z wielkim ukontentowaniem przywitałbym wznowienie Originals.
Bardzo słaby komiks, zdziwiła mnie obecność na liście.

Offline radioblackmetal

Odp: Alan Moore
« Odpowiedź #524 dnia: Pn, 28 Listopad 2022, 14:02:34 »
A dla mnie trochę "Good-bye Chunky Rice". Czytałem już dwa razy i coraz bardziej mam ochotę się pozbyć/oddać/sprzedać.

Lista Alana ciekawa, będzie można się kilku tytułom przyjrzeć.
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything