Autor Wątek: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie  (Przeczytany 17889 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perek82

Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« dnia: So, 30 Grudzień 2023, 21:18:03 »
Zagajam temat corocznych głosowań.
Ma ktoś ochotę pobawić się w ustalenie zasad, ich egzekwowanie i podliczenie wyników?
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 31 Grudzień 2023, 16:41:31 »
Ja mogę w sumie tak jak ostatnio popilotować ranking ogólny i wydawnictw. Jak się nikt nie zgłosi to i komiks polski też.
Powiedzmy, że 2-3 stycznia założę odpowiednie tematy.

Co do głównego głosowania proszę jak przed rokiem o pomoc i wypisanie co kto wie wznowień komiksów (w szczególności mang), żebym mógł podczepić po 1 post taką pomocniczą listę.
Plus o zgłoszenia propozycje ewentualnych zmian w regulaminach.

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 01 Styczeń 2024, 09:22:27 »
Dajesz Leyek!

Poddaję pod rozwagę kwestię magazynów. Można, nie można głosować? Jeśli można, to na konkretny wolumin (numer) czy na dany tytuł? Jeśli nie można głosować na magazyny, to czy można głosować na konkretny komiks z magazynu?

Offline 79ers

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 01 Styczeń 2024, 15:37:40 »
Mangę dobrze byłoby wydzielić, podobnie jak komiks polski, jako osobną kategorię.

Offline raz0req

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 11:12:04 »
Mangę dobrze byłoby wydzielić, podobnie jak komiks polski, jako osobną kategorię.
Kolega mnie ubiegł, bo miałem/ mam identyczną sugestię. Z racji coraz większej popularności oraz mnogości wydawanych tytułów, mangi mogłyby dostać osobną kategorię.

Offline Necr09

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 11:53:58 »
Za mangę mogę wziąć odpowiedzialność tylko trzeba ustalić czy głosujemy na osobne tomy czy na całe serie, bonusowo można by na wydawnictwa zagłosować bo ich dużo nie ma (Akuma, Dango, Egmont, Hanami, JPF, Kotori, Studio JG, Waneko).

Z dubli na 100%:
BiZ #39: Superman na cztery pory roku
BiZ #41: Liga Sprawiedliwości: Końce i początki
BiZ #45: BoP: Wielkie umysły myślą podobnie
BiZ #48: Wydział Gotham: Wrażliwe cele
BiZ #57: Wonder Woman: Odrodzenie: Kłamstwa
BiZ #59: All-Star Batman: Mój najgorszy wróg

Nie bardzo wiem jak potraktować kolekcję Marvel Origins, część się ukazała jako Essentiale od Mandragory, przy czym tam były czarnobiałe tutaj są kolorowe, wystarczająco aby uznać za nowy materiał?

FGO: 758,469,198

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 20:56:09 »
Poddaję pod rozwagę kwestię magazynów. Można, nie można głosować? Jeśli można, to na konkretny wolumin (numer) czy na dany tytuł? Jeśli nie można głosować na magazyny, to czy można głosować na konkretny komiks z magazynu?

Pomysł dobry, tylko pomóż w kwestii jak to zorganizować? Jakie masz pomysły, bo ja myślę od wczoraj i wszystkie mają jakieś minusy.
- głosowanie na magazyn niby ok, ale jednak średnie, bo tam jest pełen przekrój komiksów, krótkich, dłuższych, lepszych, gorszych
- głosowanie na pojedynczy komiks sensowniejsze, ale głównie w przypadku tych dłuższych, bo na dany szort zagłosuje z 1-2 osoby i tyle (i piszę to też z perspektywy liczącego, że te pojedyncze głosy do liczenia to jest udręka ;) ).
- osobne głosowanie na szorty było by z jednej strony najsensowniejsze, z drugiej pewnie zainteresowanie byłoby znikome.

Dodatkowe głosowanie na mangę fajny pomysł, choć coś czuję, że zainteresowanie będzie tak jak w przypadku superhero takie sobie (a dział sh w porównaniu do mangi to jest forumowy kolos :) ). Fajnie, że się tym zajmiesz @Necr09, bo ja z zeszłego roku czytałem okrągłe 0 mang :) (choć coś tam kupowałem).

Dziś wrzucę temat z głosowaniem na wydawnictwo. Jutro na komiks roku (jak ustalimy co z tymi rzeczami z magazynów i może ktoś jeszcze pomoże w kwestii wznowień).

Offline tuco

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 21:05:50 »

- głosowanie na pojedynczy komiks sensowniejsze, ale głównie w przypadku tych dłuższych, bo na dany szort zagłosuje z 1-2 osoby i tyle (i piszę to też z perspektywy liczącego, że te pojedyncze głosy do liczenia to jest udręka ;) ).
- osobne głosowanie na szorty było by z jednej strony najsensowniejsze, z drugiej pewnie zainteresowanie byłoby znikome.

pomysł okej, ale wątpię, by była na to ogólna zgoda.

Moim zdaniem powinniśmy mieć osobną kategorię dla albumów, osobną dla szorciaków. A najlepiej jeszcze inną dla wydań zbiorczych.
....bo po startemu zagwozdka: czy "lepszy" np. szort Moebiusa w Hurlancie (a głosować mogę jedynie na cały magazyn!!!), czy taka Tytusopedia.

Offline Zwirek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 21:55:02 »
To zróbcie tak:
- najlepszy komiks z magazynu. Obojętnie jakiej długości, bo one i tak są krótkie w porównaniu do zwykłych komiksów. Poza tym dzielenie tego na podkategorie długie/krótkie, spowoduje, że będzie znikoma liczba głosów, bo to nisza w niszy.

-  najlepszy magazyn. Bez głosowania, zamiast tego wytypować na podstawie "najlepszy komiks z magazynu". Jeśli dajmy na to w TOP 10 znajdzie się 6 zwycięskich komiksów z magazynu A, to on wygrywa. Można się ewentualnie pokusić o wprowadzenie punktacji, bo komiks z miejsca 1 nie jest wart tyle samo, co z miejsca 10.

PS można jeszcze to zrobić na zasadzie oddanych głosów. Na komiksy z magazynu A oddano sumarycznie 99 głosów, na drugim miejscu magazyn B na którego komiksy oddano sumarycznie 89 głosów itd. Wtedy rozwiązuje się problem że magazyn A ma komiks z 1 miejsca, a magazyn B ma 2 komiksy z ostatniego.
« Ostatnia zmiana: Śr, 03 Styczeń 2024, 22:00:18 wysłana przez Zwirek »

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 22:12:02 »
To zróbcie tak:
- najlepszy komiks z magazynu. Obojętnie jakiej długości, bo one i tak są krótkie w porównaniu do zwykłych komiksów. Poza tym dzielenie tego na podkategorie długie/krótkie, spowoduje, że będzie znikoma liczba głosów, bo to nisza w niszy.

To zróbmy tak, mogę wrzucić na próbę w tym roku taką właśnie kategorię "Najlepszy komiks z magazynu", coś ich tam jednak na rynku jest. Tylko pytanie czy w głównym głosowaniu (byłyby wtedy 3 podkategorie - najlepszy komiks, najlepsze wznowienie, najlepszy komiks z magazynu) czy jako osobny temat. Mi do liczenia to obojętne, pytanie gdzie jest szansa na więcej oddanych głosów?

Offline perek82

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 22:24:11 »
Ja bym proponował, żeby z głosowania głównego nie wyłączać za wielu opcji (wznowienia już się chyba przyjęły jako osobna kategoria). Dla mnie relax pca, relax labrum i metal mogłyby funkcjonować jako serie. Ma to minusy, ale plusem jest prostota podejścia. Głosowanie na poszczególne komiksy to ból przy weryfikacji skąd dany tytuł pochodzi (trzeba by się upewniać, że to z 2023 roku, premiera u nas) i pewnie pojedyncze głosy. Aczkolwiek takie podejście też ma plusy - zwróci się uwagę na konkretne tytuły, których może się nie wychwyciło w czasie lektury.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Zwirek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 22:53:24 »
Głosowanie na poszczególne komiksy to ból przy weryfikacji skąd dany tytuł pochodzi (trzeba by się upewniać, że to z 2023 roku, premiera u nas) i pewnie pojedyncze głosy.

Osoba głosująca podaje konkretny numer magazynu z tej listy i tytuł komiksu na który głosuje (najlepiej ze spisu treści, dobrze gdyby był podany też numer strony).

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 03 Styczeń 2024, 23:11:05 »
Osoba głosująca podaje konkretny numer magazynu z tej listy i tytuł komiksu na który głosuje (najlepiej ze spisu treści, dobrze gdyby był podany też numer strony).

Optymista :)

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 07:41:49 »
Pomysł dobry, tylko pomóż w kwestii jak to zorganizować? Jakie masz pomysły, bo ja myślę od wczoraj i wszystkie mają jakieś minusy.
- głosowanie na magazyn niby ok, ale jednak średnie, bo tam jest pełen przekrój komiksów, krótkich, dłuższych, lepszych, gorszych
- głosowanie na pojedynczy komiks sensowniejsze, ale głównie w przypadku tych dłuższych, bo na dany szort zagłosuje z 1-2 osoby i tyle (i piszę to też z perspektywy liczącego, że te pojedyncze głosy do liczenia to jest udręka ;) ).
- osobne głosowanie na szorty było by z jednej strony najsensowniejsze, z drugiej pewnie zainteresowanie byłoby znikome.

Dodatkowe głosowanie na mangę fajny pomysł, choć coś czuję, że zainteresowanie będzie tak jak w przypadku superhero takie sobie (a dział sh w porównaniu do mangi to jest forumowy kolos :) ). Fajnie, że się tym zajmiesz @Necr09, bo ja z zeszłego roku czytałem okrągłe 0 mang :) (choć coś tam kupowałem).

Dziś wrzucę temat z głosowaniem na wydawnictwo. Jutro na komiks roku (jak ustalimy co z tymi rzeczami z magazynów i może ktoś jeszcze pomoże w kwestii wznowień).
Odpowiadając na swoje pytania od tyłu to jestem przeciw liczeniu głosów na szorty w ramach danej publikacji. Tu sytuacja jest analogiczna jak z antologiami, co do których nikt nie ma chyba wątpliwości że głos powinien liczyć się na dany wolumin, a nie konkretny komiks w antologii. Technicznie, na potrzeby plebiscytu, nie widzę różnicy pomiędzy czasopismem a antologią.

Konsekwentnie, nie mam też wątpliwości że powinna być możliwość zagłosowania na magazyny skoro jest możliwość głosowania na antologie.

Natomiast, trudniej jest mi rozstrzygnąć czy liczyć głosy na konkretny wolumin np MH nr 6 czy też na dany tytuł np ktoś głosuje na nr 6 a w podsumowaniu jest ujmowany razem że wszystkimi głosami oddanymi na nr 4 i 6.

Ze względu na to, że plebiscyt ten ma też służyć pokazaniu pewnego przekroju naszych preferencji, uważam za zasadne żeby w podsumowaniu liczyć głosy na dany tytuł, a nie na konkretny numer, tak jak liczymy głosy na serie a nie na konkretny tom serii. Czyli jeżeli ktoś w moim przykładzie odda głos na MH 4 oraz na MH 6 to zostanie on policzony tylko raz i dostanie tylko punkty oddane na wyższą lokatę. To teoretycznie zapobiegnie sytuacji z top listą składająca się np z samych Relaxów

Tak ja bym to widział.

Online greg0

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 13:16:07 »
 Martin Eden
Odp: Najlepsze Komiksowe Wydawnictwo - Rok 2023
« Odpowiedź #7 dnia: Dzisiaj o 10:01:13 »
Cytuj
1. Lost in Time
2. Mandioca
3. -----
4. wciąż nikt

Nie ma takiego wydawnictwa. :D

Ważne żeby narzekać...