Autor Wątek: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie  (Przeczytany 17885 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zwirek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #15 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 13:31:59 »
Ze względu na to, że plebiscyt ten ma też służyć pokazaniu pewnego przekroju naszych preferencji, uważam za zasadne żeby w podsumowaniu liczyć głosy na dany tytuł, a nie na konkretny numer, tak jak liczymy głosy na serie a nie na konkretny tom serii. Czyli jeżeli ktoś w moim przykładzie odda głos na MH 4 oraz na MH 6 to zostanie on policzony tylko raz i dostanie tylko punkty oddane na wyższą lokatę. To teoretycznie zapobiegnie sytuacji z top listą składająca się np z samych Relaxów

Tak ja bym to widział.

Moim zdaniem porównanie do serii komiksowej nietrafione, bo komiksy w serii prawie zawsze coś łączy, autorzy, temat, często jest to po prostu jedna opowieść podzielona na części. Co łączy dwa numery tego samego magazynu w kontekście zawartości? Nawet komiksy w jednym magazynie często nie mają ze sobą nic wspólnego, może poza tym, że są np europejskie.

Mało tego, taka seria komiksowa Mroczne Miasta od Scream, proponujesz oceniać to jako całość, a nie w rozbiciu na poszczególne tomy? Komiksy z serii Mroczne Miasta mają ze sobą więcej wspólnego (autorów i wspólny temat) niż komiksy w poszczególnych numerach Relaxu czy MH.

Poza tym, co to znaczy, że magazyn jest zwycięski? Chodzi o to, żeby głosować na magazyn, który się najbardziej lubi, czy na magazyn który publikuje najlepsze komiksy? Szczerze mówiąc nie rozumiem tej kategorii. Czy jest możliwość, że dla kogoś najlepsze i najwięcej dobrych komiksów publikuje magazyn A, jednak jako najlepszy magazyn ta osoba wskazuje B? Według mnie, o zwycięskim magazynie powinny decydować właśnie liczba ulubionych komiksów z tego magazynu. No chyba, że w tej kategorii bierzemy pod uwagę wszystko oprócz komiksów np wywiady, recenzje, publicystykę, wydanie, okładki alternatywne, wszystko, za co lubimy dany magazyn i niekoniecznie musi on mieć najlepsze komiksy. Tylko że wtedy, powinna być taka kategoria, która jasno to określa, że oceniamy magazyn z pominięciem samych komiksów. Zaś na komiksy głosowalibyście osobno i wtedy na sam koniec też można przygotować ranking statystyczny, który magazyn miał najwięcej zwycięskich komiksów.

Z resztą to samo według mnie powinno być przy typowaniu wydawnictw. Co znaczy, że wydawnictwo jest najlepsze? Kupuję najwięcej komiksów z tego wydawnictwa, czy może uważam, że dane wydawnictwo najlepiej ogarnia marketing, jakość wydań, tłumaczenia, okładki alternatywne, terminowość, ceny itd.?

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 15:00:10 »
Martin Eden
Odp: Najlepsze Komiksowe Wydawnictwo - Rok 2023
« Odpowiedź #7 dnia: Dzisiaj o 10:01:13 »
Cytuj
1. Lost in Time
2. Mandioca
3. -----
4. wciąż nikt

Nie ma takiego wydawnictwa. :D

Ze swojej strony jako liczącego prosiłbym o spróbowanie uniknięcia tego typu głosowań. Bo przez to od razu wysypie mi się sprawdzenie w Excelu. Inna sprawa, że wg mnie zaburza to również sam ranking "podpompowując" wydawnictwa "znad kreski" przy obecnej ustalonej punktacji.

Offline Martin Eden

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #17 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 17:13:22 »
Ok, sypię sobie głowę popiołem ze zmielonych przez Egmont komiksów.
Nie wziąłem pod uwagę, że excell ma tu coś do powiedzenia :)
Tak, taka nieco żartobliwa formuła miała na celu dodatkowe zdystansowanie tych wydawnictw względem pozostałych. Nikt u mnie nie zasługuje na 8 i 7 punktów.

Czyli co, po prostu wrzucić mój ranking jeszcze raz, a tamto zignorujesz?

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 17:22:54 »
Moim zdaniem porównanie do serii komiksowej nietrafione, bo komiksy w serii prawie zawsze coś łączy, autorzy, temat, często jest to po prostu jedna opowieść podzielona na części. Co łączy dwa numery tego samego magazynu w kontekście zawartości? Nawet komiksy w jednym magazynie często nie mają ze sobą nic wspólnego, może poza tym, że są np europejskie.
Nie porównuję magazynu do serii komiksowej. Natomiast uważam, że w przypadku głosów na magazyny najlepiej przyjąć metodę liczenia głosów jak w przypadku serii. Co do dotychczasowej szczegółowej metodologii liczenia głosów w tym plebiscycie to odsyłam do tematów z poprzednich lat.

I nie zawsze jest tak, że w danym numerze magazynu są jedynie bądź głównie szorty. Śmiem twierdzić, żę w Relaxie od Labrum objętościowo większość to są "pełnometrażowe" komiksy podzielone na części w kolejnych numerach (np. "Sangoma" albo "Stare zgredy"), a nie szorty albo są to swoiste hybrydy jak np. ujmując ściśle szorty, zebrane następnie w albumy i jako albumy wydane ("Dryfy" i "Objawienia pośmiertne" Andreasa) i następnie ponownie podzielone na potrzeby Relaxu.

Mało tego, taka seria komiksowa Mroczne Miasta od Scream, proponujesz oceniać to jako całość, a nie w rozbiciu na poszczególne tomy? Komiksy z serii Mroczne Miasta mają ze sobą więcej wspólnego (autorów i wspólny temat) niż komiksy w poszczególnych numerach Relaxu czy MH.
Temat z Mrocznymi Miastami był już poruszany w poprzednich latach i raczej wszyscy są zgodni, że to jest jedna seria niezależnie od tego, że kolejne albumy tej serii są sobą luźno związane.

Ja zapytam Ciebie. Czy dopuściłbyś głos na antologię? Jeżeli tak to dlaczego, skoro składa się ona z szortów?

Uważam, że w zasadach trzeba zachować też jakiś zdrowy rozsądek. Głosowanie na konkretne historie a nie na woluminy to jest według mnie za duże rozdrabnianie się. I tak w zeszłych latach było wytypowanych aż blisko 200 tytułów (175 tytułów w liście za 2022 r. i 172 w liście za 2021 r.), co dla liczącego te głosy też nie jest łatwym zadaniem.

Poza tym, co to znaczy, że magazyn jest zwycięski? Chodzi o to, żeby głosować na magazyn, który się najbardziej lubi, czy na magazyn który publikuje najlepsze komiksy? Szczerze mówiąc nie rozumiem tej kategorii. Czy jest możliwość, że dla kogoś najlepsze i najwięcej dobrych komiksów publikuje magazyn A, jednak jako najlepszy magazyn ta osoba wskazuje B? Według mnie, o zwycięskim magazynie powinny decydować właśnie liczba ulubionych komiksów z tego magazynu. No chyba, że w tej kategorii bierzemy pod uwagę wszystko oprócz komiksów np wywiady, recenzje, publicystykę, wydanie, okładki alternatywne, wszystko, za co lubimy dany magazyn i niekoniecznie musi on mieć najlepsze komiksy. Tylko że wtedy, powinna być taka kategoria, która jasno to określa, że oceniamy magazyn z pominięciem samych komiksów. Zaś na komiksy głosowalibyście osobno i wtedy na sam koniec też można przygotować ranking statystyczny, który magazyn miał najwięcej zwycięskich komiksów.

Z resztą to samo według mnie powinno być przy typowaniu wydawnictw. Co znaczy, że wydawnictwo jest najlepsze? Kupuję najwięcej komiksów z tego wydawnictwa, czy może uważam, że dane wydawnictwo najlepiej ogarnia marketing, jakość wydań, tłumaczenia, okładki alternatywne, terminowość, ceny itd.?
Nie uregulujesz kryteriów ocen, którymi kierują się głosujący. Możesz jedynie postulować, aby kierowali się takimi a nie innymi kryteriami. Jeżeli chodzi o top wydawnictw to uważam, że kategoria ta jest niepotrzebna ale skoro cieszy się popularnością wśród forumowiczów, to najwyraźniej jestem w błędzie :). A uważam tak dlatego, że moim kryterium przy wyborze wydawnictwa jest to ile najlepiej ocenionych przeze mnie komiksów dane wydawnictwo wprowadziło w moim rankingu na najlepszy komiks roku. Ale dla innych ważny może być np. kontakt wydawnictwa z czytelnikami (pozdrawiam Studio Lain!) lub jakość wydania lub ceny lub jakość tłumaczeń lub cosobotnie filmiki na Youtube lub cokolwiek innego, co dla kogoś jest ważne.

Generalnie zachęcam do głosowania wszystkich na wszelkie kategorie, a zwłaszcza na top roku. Im nas będzie więcej tym statystycznie wyniki będą lepsze. :)

Offline Zwirek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #19 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 18:49:46 »
Ja zapytam Ciebie. Czy dopuściłbyś głos na antologię? Jeżeli tak to dlaczego, skoro składa się ona z szortów?

Dopuściłbym "najlepszy komiks z antologii" bo chodzi o to, żeby promować konkretne utwory, autorów, artystów, a nie zbiory.

Co do Mrocznych Miast, czyli serii komiksowej, gdzie każdy tom jest samodzielnym komiksem, to uważam, że należałoby głosować właśnie na te samodzielne komiksy i osobno na serię. Dlatego, że jest to wskazówka dla czytelników, i wydawców, które historie cieszą się największą popularnością i po które warto sięgnąć.

Inaczej jest w przypadku takiej złotej kolekcji KiK, gdzie tutaj podział na tomy według mnie, nie ma sensu, dlatego, że ten podział jest sztuczny, na potrzeby wydania. Po drugie dlatego, że cały KiK na przestrzeni wszystkich tomów jest spójny, jest to ciąg dalszy przygód tych samych bohaterów. I podobnie Thorgal, przy czym tutaj mamy do czynienia z kilkoma seriami, np Thorgal: Kriss de Valnor to osobna seria.

Dla mnie ogólnie zasada jest prosta. Jako czytelnik chcę się dowiedzieć, co warto przeczytać.

Jeśli jest to seria, którą można czytać od dowolnego tomu (Mroczne Miasta), to chcę mieć możliwość sięgnięcia od razu po ten uznany.
Jeśli chronologia ma znaczenie (Thorgal) to chcę wiedzieć, która seria jako całość jest uznawana za najlepszą.
Jeśli są to pojedyncze utwory różnych artystów (Magazyn) to chcę wiedzieć, który konkretnie utwór wśród całej różnorodności, jest wart uwagi.

Jak rozumiem, ideą publikowania komiksów w magazynach i antologiach jest m.in. promocja artystów lub konkretnych tytułów. To może być również wskazówka dla wydawców, co warto wydać. Wybierając po prostu cały magazyn, albo całą antologię, niewiele się dowiadujemy, tym bardziej, jeśli mamy tak niesprecyzowane zasady. Część osób zagłosuje na magazyn, bo podobała im się publicystyka, albo jakiś wywiad.

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #20 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 19:07:42 »
Dopuściłbym "najlepszy komiks z antologii" bo chodzi o to, żeby promować konkretne utwory, autorów, artystów, a nie zbiory.
A jeżeli uważam że 10 komiksów w danej antologii jest lepsze niż 50 komiksów w albumach, które przeczytałem w danym roku, to dlaczego odbierasz mi możliwość zagłosowania na te pozostałe 9 komiksów z antologii?

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 20:07:46 »
Ok, sypię sobie głowę popiołem ze zmielonych przez Egmont komiksów.
Nie wziąłem pod uwagę, że excell ma tu coś do powiedzenia :)
Tak, taka nieco żartobliwa formuła miała na celu dodatkowe zdystansowanie tych wydawnictw względem pozostałych. Nikt u mnie nie zasługuje na 8 i 7 punktów.

Czyli co, po prostu wrzucić mój ranking jeszcze raz, a tamto zignorujesz?

Możesz zostawić. Pisałem już na przyszłość dla reszty głosujących :)

Offline Zwirek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #22 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 21:48:03 »
A jeżeli uważam że 10 komiksów w danej antologii jest lepsze niż 50 komiksów w albumach, które przeczytałem w danym roku, to dlaczego odbierasz mi możliwość zagłosowania na te pozostałe 9 komiksów z antologii?
Nie rozumiem. Nie wybierasz jednego komiksu, tylko np 10 komiksów ze wszystkich antologii, przyznając im punkty odpowiednio 10 pkt za pierwsze miejsce, 9 pkt za drugie itd. Na koniec można zrobić statystyczny ranking samych antologii, więc w tym przypadku, wszystkie Twoje punkty poszły na jedną antologię, co jest równoznaczne jakbyś zagłosował na tę antologię. Chyba że, jak pisałem wcześniej, kryterium oceny antologii ma być coś innego, niż komiksy w niej zawarte.

Mniejsza z tym, bo już ustaliliście zasady, więc nie widzę sensu tego drążyć. Ja i tak nie głosuję, bo za mało czytam, żeby to miało sens.

Offline bibliotekarz

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #23 dnia: Nd, 07 Styczeń 2024, 11:35:08 »
Kiedy ruszą listy z jakimiś ciekawymi topkami, czyli najlepszy komiks polski, europejski, sh?
Batman returns
his books to the library

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #24 dnia: Nd, 07 Styczeń 2024, 11:43:56 »
Kiedy ruszą listy z jakimiś ciekawymi topkami, czyli najlepszy komiks polski, europejski, sh?
A przede wszystkim głosowanie główne.

Offline 79ers

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #25 dnia: Nd, 07 Styczeń 2024, 16:25:44 »
Kiedy start głosowania na komiks roku  ;D ;D ;D

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 07 Styczeń 2024, 16:52:15 »
@up
Jeśli się wyrobię to dziś. Chcę minimalne zmiany zrobić w regulaminie (np. o magazynach) i to dobrze opisać, a jednocześnie nie popełnić błędów, jak z datą w temacie wydawnictw.


@up poprzednie
Superhero  - w tym roku nie planuję tego moderować, zainteresowanie było takie sobie, robienie rankingu upierdliwe (pełno pojedynczych głosów na pozycje z kolekcji, sprawdzanie czy dany głos to na taką serię tego autora czy na inną). Jeśli ktoś jest chętny to śmiało proszę zakładać odpowiedni wątek :)

Komiks polski -  jeśli do 15.01 nikt się nie zaoferuje z poprowadzeniem takiego głosowania, to założę odpowiedni wątek, bo takie głosowanie MUSI być :)

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #27 dnia: Nd, 07 Styczeń 2024, 22:23:59 »
Temat założony: https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/komiksowa-top-lista-rok-2023-(glosowanie-glowne)/msg257093/#msg257093

Rzućcie okiem i jak są jakieś błędy dajce znać, to poprawię póki można post edytować.

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #28 dnia: Pn, 08 Styczeń 2024, 08:28:57 »
Biorę pod uwagę jedynie głosy oddane na minimum 6 komiksów-nowości i min. 3 komiksy powracające (zasada 50%+1, oczywiście można głosować np. jedynie na same nowości).
Co oznacza zasada 50% + 1? Chodzi o to, że za wznowienie uznawany jest dany wolumin, w którym ponad połowa komiksów to wznowienia? Jeśli tak, to chodzi o ilość czy liczbę stron? Pewnie w praktyce taka sytuacja nie zaistnieje ale lepiej mieć to zawczasu wyjaśnione.

Offline Necr09

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #29 dnia: Pn, 08 Styczeń 2024, 08:36:45 »
Co oznacza zasada 50% + 1? Chodzi o to, że za wznowienie uznawany jest dany wolumin, w którym ponad połowa komiksów to wznowienia? Jeśli tak, to chodzi o ilość czy liczbę stron? Pewnie w praktyce taka sytuacja nie zaistnieje ale lepiej mieć to zawczasu wyjaśnione.

Ale to chodzi o listę, żeby tych pozycji było chociaż ponad połowę, nie o to czy komiks jest wznowieniem :D
FGO: 758,469,198