Autor Wątek: Timof Comics  (Przeczytany 552177 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline Jaszczu

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1800 dnia: So, 24 Grudzień 2022, 20:18:21 »
Rysunek świetny! Z jakiego komiksu? :)

Rety, chłopaki, co Wy tacy wrażliwi. To był żart z tym avatarem. No offence :D

Offline Jaszczu

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1801 dnia: So, 24 Grudzień 2022, 20:33:16 »

EDIT
Nie czytam i oceniam po przykładowych planszach. Niestety nie mam zbyt wiele czasu i jeśli moge wybrac coś co bardziej mnie zacheca do kupna to właśnie robię. Podkreślam przy tym, że nie oceniam fabuły którą zachwlałeś, a wyłącznie rysunek, wiec pytanie nie do końca zasadne.

Ależ zasadne, bo ten syfiasty rysunek klei się z tą syfiastą, przerysowaną, na wskroś polską fabułą. Topor może nie jest wirtuozem kreski, ale to jest świadoma stylizacja na komiks rysowany byle jak, na kolanie, kreślony grubą krechą, bez retuszu, jak życie bohaterów "Dziadostwa". Do tego generyczny font jak z worda. To jest undergroundowe gówno, które do nikogo się nie łasi, ale jest szczere, pisane i rysowane z wątroby. Serio, panowie, nie każdy komiks musi być arcydziełem Larcenta rozpisanym na 6 albumów w twardej oprawie, Donżonem albo sterylnym Drnaso. Zresztą jak fabuł tego ostatniego pasuje idealnie ta zimna, beznamiętna stylówa rodem z instrukcji postępowania w razie awarii w samolotach, tak do komiksów Topora pasuje jego brudny, syfiasty, niechlujny styl. I nie obchodzi mnie czy Topor umie lepiej. Bo tu, w tej konkretnej historii to się wszystko klei. I to nie jest żadne psucie rynku, tylko jego urozmaicanie. Jest Spell ze ze swoją przekminioną, wycyckaną Zasadą Trójek, jest Rycerz Janek z epickim cartoonem Wolskiego, jest Unka ze swoją teenage dramą z potworami, jest Berenika z Liskami dla dzieciaków, są chlopaki z Wydziałem VII, Świszcz z Mieszkiem, jest Leśniak z Wawszczykiem z pojebanym hoororem na czterysta stron, jest Świdziński ze swoim przesmacznym minimalem i jest kurde bele Topor z Dziadostwem czy Minkiewicz z Wilqiem! Dla wszystkich jest miejsce i nikt nikogo nierozleniwia i nie psuje żadnego rynku. No ludzie kochane!

Bender

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1802 dnia: So, 24 Grudzień 2022, 20:50:53 »
Serio, panowie, nie każdy komiks musi być arcydziełem Larcenta rozpisanym na 6 albumów w twardej oprawie, Donżonem albo sterylnym Drnaso.

Tyle że nikt nic takiego nie mówi. A przynajmniej nie ja.

Offline pokia

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1803 dnia: So, 24 Grudzień 2022, 22:58:12 »
12/43. Timof od lat jest w czołówce moich ulubionych wydawnictw. Tradycyjnie szacunek za wydawanie polskich autorów.

Offline Leyek

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1804 dnia: Nd, 25 Grudzień 2022, 12:00:56 »
@Leyek serio, jestem ciekaw tych innych przykładów, to ciekawsze niż złośliwostki ubierane w cudzysłów, lub przytyki Jaszczu do avatara ;)  BTW Jaszczu ale przynajmniej dobry rysunek ;)

Spokojnie, spokojnie poza domem byłem, a jak wróciłem to mam zasadę, że po alko staram się w internecie nie udzielać ;)
Katalog D+Q to Ty sam wyśmienicie znasz, ja znam tylko wybiórczo to co wyszło u nas, a u nas też wychodzi wybiórczo (ale jak widzę na okładce polecajkę Z. Smith, Drnaso/Tomine to już wiem, że trzeba podchodzić z najwyższą dozą ostrożności, bo duża szansa na grafomaństwo na horyzoncie :) ).  Drugie co miałem na myśli pisząc tamtego posta to to co ma wydać w przyszłym roku KG - Ducks (ale zastrzegam, że znam to tylko ze stron przykładowych - choć zakładam, że są dość przekrojowe). Festiwal gadających głów, narysowany w stylu Topora tyle, że "chudszą" kreską (zaryzykuję stwierdzenie, że gorzej, bo bardzo statycznie, vide ten rysunek "jadącego"* autobusu vs tramwaj u Topora w 1 tomie - jak będziesz zainteresowany cyknę i wrzucę fotkę; choć przyznam, że kompozycja całej planszy autobusowej jest niezła).
O dziwo kolejny z "kliki" Tomine potrafi rysować :)

* specjalnie dla Ciebie, bo wiem, że lubisz te cudzysłowy ;) Kliki nawet nie oznaczam, bo tam pasuje idealnie :)

PS. A z katalogu D+Q to żałuję, że nie wychodzi pełno fajnych rzeczy wymiatających, które sam wrzucasz w wątku zakupowym tylko głównie te pewniaki i "bestsellery".




Offline Corto Maltese

  • Wiadomości: 145
  • Polubień: 314
  • „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie"
    • Zobacz profil
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1805 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 11:07:30 »
"Donżon" tom 4. Ten tom zawiera wszystko to co najbardziej podoba mi się w serii "Donżon". Bywały tu na forum głosy, że najlepszy tom 2, rozumiem, gusta są różne, moje zdanie jest raczej odwrotne. Głównie z uwagi na dwie cechy tomu 2, koncentrację na jednej, dłuższej historii przez kilka albumów oraz unoszący się przez całą historię, minorowy nastrój. Tom 4 jest dość pokaźny, ponad 350 stron i aż siedem albumów, czyta się jednak płynnie, szybko pochłaniając kolejne opowieści. W mojej opinii wynika to z żonglowania nastrojem oraz występowania całej galerii postaci. Każda z nich wnosi coś innego i poznajemy kolejne elementy układanki jakie składają się na historię Donżonu, jego mieszkańców i postaci pierwszoplanowych.
W smutniejszych tonach utrzymana jest historia podwodna. Nie wnosi za wiele lecz pokazuje wpływ działań Wielkiego Chana na życie maluczkich. Podobnie z historią braci, strażników twierdzy i kary spadającej na jednego z nich gdy nie udaje mu się zatrzymać starego Marvina wybierającego się by przemówić Wielkiemu Chanowi do rozsądku.
Przemoc oczywiście jest w każdym albumie lecz w innych historiach podlana jest solidnie sosem absurdu i parodii czyli wszystkim tym co najlepsze w serii Donżon. Przykładem choćby kolejne machinacje i przekręty De La Kura, jakich jesteśmy świadkami. Nad spójnością scenariusza serii czuwają oczywiście Sfar i Trondheim ale rysownicy się zmieniają i to niestety, siłą rzeczy, czasami razi. Nie każdemu każdy styl pasuje i zawsze gdy więcej niż jeden rysownik rysuje komiks, przeskoki między jednym stylem, a drugim, mogą razić.
To jest oczywiście kwestia gustu, a pod względem historii i elementów fabularnych ten tom oferuje dość szeroką gamę, zostawiając w czytelniku chęć sięgnięcia po dalsze tomy serii.
"Głównym obiektem zainteresowania całego chrześcijaństwa jest człowiek stojący na rozdrożu. Natomiast rozległe, płytkie filozofie – wielkie syntezy bredni – zawsze traktują o epokach, ewolucji i ostatecznych rozwiązaniach." G.K. Chesterton

Login lichess/chess.com: CortoMaltesePL

Offline herman

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1806 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 20:46:48 »
"Epilog" Pablo Velarde rzutem na taśmę wskakuje do absolutnej czołówki tego roku. Zmierzch i upadek dyktatury Franco. Młody dziennikarz, który lata temu wyparł się swojego ojca - znienawidzonego cenzora czasów reżimu - wpada na trop pewnego tajemniczego wydarzenia, która na zawsze może odmienić sposób myślenia o jego tacie. Czyta się to świetnie, komiks nie jest przegadany, czarno-biała prosta kreska pasuje idealnie, a fabułą trzyma w napięciu do samego końca. Koniecznie!

Offline kenji

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1807 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 20:55:28 »
Taaak. Epilog jest świetny. Bardzo dobra historia. Myśle ze ten tytuł przejdzie niezauważony , a szkoda. U mnie tez znajduje się w czołówce fajnych ( top 10)komiksów przeczytanych w tym roku

Offline plast

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1808 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 22:05:11 »
W temacie Donżona dodam, że dotarły do mnie dodruki T1 i T2 - te bez odwolut - i w moim odczuciu to lepsze rozwiązanie, teraz mi się T3 i T4 z obwolutami mniej podobają :)

Offline herman

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1809 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 22:13:11 »
Bestia

Komiks ani to dla dzieci, ani dla dorosłych. Dla nastolatków? Sam nie wiem. Niby chciałbym przeczytać kolejny tom, ale wiem, że komiks i tak nie zagrzeje miejsca w mojej biblioteczce. Nie jest to jednak zła pozycja - dość sztampową fabułę ratuje bardzo fajna warstwa graficzna, ale ponownie - czy dobrze dobrana do tematu?  (5/10)

Offline herman

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1810 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 22:18:37 »
"Przy dźwiękach Fado"

Nic sobie nie obiecywałem i pozytywnie się zaskoczyłem. Portugalia czasów dyktatury Salazara. Główny bohater to lekarz, który prowadzi barwne życie towarzyskie, ale
ze względu na przeszłość nie miesza się do życia politycznego. Co nie oznacza, że życie polityczne nie zainteresuje się nim ponownie. Bardzo udana opowieść z pogranicza obyczajówki i komiksu historycznego.
Mamy tu zarówno trochę rozważań z różnych dziedzin życia, ale wszystko gładko przeplatane jest wartką akcją i doprawione fajnymi, klimatycznymi ilustracjami. Jeśli spodobał ci się "Twierdzi Pereira" czy "Koleje losu" - śmiało sięgnij po ten tytuł - nie powinno być zawodu. (7/10)

Bender

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1811 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 22:54:42 »
W temacie Donżona dodam, że dotarły do mnie dodruki T1 i T2 - te bez odwolut - i w moim odczuciu to lepsze rozwiązanie, teraz mi się T3 i T4 z obwolutami mniej podobają :)

Wrzuć fotę

Offline JanJ

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1812 dnia: Śr, 28 Grudzień 2022, 23:14:38 »
Bestia

Komiks ani to dla dzieci, ani dla dorosłych. Dla nastolatków? Sam nie wiem. Niby chciałbym przeczytać kolejny tom, ale wiem, że komiks i tak nie zagrzeje miejsca w mojej biblioteczce. Nie jest to jednak zła pozycja - dość sztampową fabułę ratuje bardzo fajna warstwa graficzna, ale ponownie - czy dobrze dobrana do tematu?  (5/10)

Ja też chciałbym przeczytać kolejny tom, ale nigdzie nie widzę info kiedy ma się ukazać. "Jedynka" wyszła w 2020...

Offline plast

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1813 dnia: Cz, 29 Grudzień 2022, 15:23:43 »
Wrzuć fotę

ciężko tu z limitem per fotka, ale coś tam wrzucam

Offline plast

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1814 dnia: Cz, 29 Grudzień 2022, 15:24:29 »
Wrzuć fotę

generalnie po zdjęciu obwoluty nie pasuje to nijak do siebie
w obwolucie nie widać dużej różnicy, poza tym że obwoluta się dużo łatwiej niszczy niestety
dlatego wolę bez :)