Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1552259 razy)

0 użytkowników i 24 Gości przegląda ten wątek.

Offline KubciO

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1860 dnia: Śr, 29 Kwiecień 2020, 16:17:32 »
Dzięki. Pytam, bo oglądając prezentację komiksu, wydawało mi się, że bliżej mu do offsetu niż kredy. :)

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1861 dnia: Cz, 30 Kwiecień 2020, 14:23:05 »
kreda sprawia sie przy tym komiksie bardzo dobrze, ladnie oddaje surowa kolorystyke
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Online Leyek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1862 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 23:41:14 »
Wizyta w Studio Lain.

Playstation VR jest świetne (AstroBot). Zazdroszczę posiadania i używania, bo sam niezbyt mogę korzystać i miałem raptem 2-3 tygodnie (wypala mi oczy, tak jak i większość nowych LEDowych TV czy monitorów), ale wrażenia są niesamowite. Wg mnie jeśli dobrze pójdzie to będzie jedna z najważniejszych gałęzi przyszłości gamingu.

Kończąc offtop, przeczytałem dziś 1 album z Zayi i jestem rozczarowany. Sam nie wiem co gorsze scenariusz czy rysunki (a przykładowe plansze dawały nadzieję na coś niebanalnego), oba przeszłyby może jako dzieło nowicjuszy, ale nie w albumie wydanym u poważnego wydawcy (we Francji i u nas :) ).
Scenariusz 70-80 stron, a treści tyle, że w 10-15 str. dałoby radę zmieścić (nie musi to być wada, bo w Halo Jones pierwsza część też była w skali mikro w stosunku do makroskali dalszej części, ale to zupełnie inny poziom). Relacje, zachowania głównej bohaterki sztuczne, tak samo dialogi (jeśli główna bohaterka okaże się w końcu robotem/androidem będę w stanie to kupić :) ). Przed Zayą czytałem dziś najnowszy tom Criminal, po połowę Czarnej Wdowy Waida (czyli żadne arcydzieło) i przeskok jakości w prowadzeniu akcji, opowiadaniu historii był olbrzymi. No i największa bolączka, że cyberpunku tu jak na lekarstwo.
Rysunki też sztucznawe, do tego często zupełnie nieczytelne. Poza tym autor ma problemy z proporcjami, perspektywą (to raczej nie zamierzone jako część stylu, bo często jest ok). Do tego kolorowanie raz wygląda klasycznie, raz bardziej komputerowo + niektóre elementy wydają się poprzeklejane z innych kadrów (wrzucam poniżej przykład wozu ze str. 29, z dużą pewnością przeklejonego ze str. 28, widać, że niezbyt pasuje kreską do reszty kadru i jest ewidentnie za mały w stosunku do domu).
Podsumowując jak na razie zdecydowanie najgorszy album z wydanych przez Studio i słabo widzę szanse żeby to się miało zmienić (a do tej pory nie podszedł mi tylko Solo - fabularnie). Poczekam na inne opinie, żeby zobaczyć czy warto w ogóle kończyć, bo jeśli szłoby w pojedynczych albumach, a nie jako integral, to na pewno bym po następny nie sięgnął.


Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1863 dnia: So, 02 Maj 2020, 00:05:57 »
rozumiem, ze nie przeczytales do konca? przeczytaj, ten komiks nie jest tym czym sie wydaje ;)

rysuje tak specjalnie, rybie oko, ujecia z dolu - pokazal juz to w Ya san, generalnie uwielbia wykrecac rysunek





a z innych opinii moge tylko poki co zaproponowac portal bdquest


ps. Criminal zbiera tam podobne oceny ;) 4 gwiazdki to tam komiks bardzo dobry, piatka genialny
ps2 no i Leyku nie zgodze sie, ze tam jest malo cyberpunka, ten komiks jest tym przesiakniety - ten gatunek to nie tylko VR :) jego cecha charakterystyczna jest czlowiek spiety z nowoczesna technologia itp, itd ;)
« Ostatnia zmiana: So, 02 Maj 2020, 00:18:07 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Online Leyek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1864 dnia: So, 02 Maj 2020, 11:38:19 »
ps2 no i Leyku nie zgodze sie, ze tam jest malo cyberpunka, ten komiks jest tym przesiakniety - ten gatunek to nie tylko VR :) jego cecha charakterystyczna jest czlowiek spiety z nowoczesna technologia itp, itd ;)

Jest przesiąknięty, ale to wszystko otoczka. Równie dobrze wszystkie te rzeczy mogłaby tłumaczyć magia i nie byłoby żadnej szkody dla fabuły. Nie idzie za tym jak na razie żadne przesłanie, przemyślenia o ludzkim gatunku, itd., a tego bym oczekiwał od dobrego SF.
Ale masz rację doczytam do końca i wypowiem się jeszcze raz, i mam nadzieję, że odwołam swoje słowa :)
« Ostatnia zmiana: So, 02 Maj 2020, 11:40:12 wysłana przez Leyek »

Online Leyek

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1865 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 22:44:10 »
rozumiem, ze nie przeczytales do konca? przeczytaj, ten komiks nie jest tym czym sie wydaje ;)

Ok dzisiaj się wziąłem i doczytałem Zayę do końca. Było lepiej, ale niewiele. Rysunki w 3 albumie były już czytelne - zmieniło się kolorowanie, choć czy takie eksperymentowanie na przestrzeni krótkiej serii to plus to już inna sprawa. Była też fajna głupotka (chyba w drugim albumie) gdzie statek głównej bohaterki nagle się zrobił podczas pościgu mniejszy niż ludzie przechodzący na ulicy :) to, że był zdolny do manewrowania między budynkami to już dodatkowy smaczek.
Za to fabularnie dla mnie jest to tylko średnia i sztampowa opowiastka SF (z dużą przewagą action, ale jednak SF). Ostateczna tematyka jest czymś co mnie dość mocno w SF i osiągnięciach nauki kręci, niestety tutaj żadnego nowego spojrzenia/pomysłu nie otrzymałem. Pewnie to moja wina, że za dużo się spodziewałem po autorze tasiemca w sosie SF (choć nawet rzemieślnikom się zdarzają przebłyski i na to liczyłem). Oprócz tego najbardziej leży same wyważenie serii. Długie wprowadzenie (cały 1 album + trochę drugiego, a potem jak już autor przechodzi do meritum i robi się trochę ciekawiej to szast prast akcja, akcja, akcja i koniec.  I dalej podtrzymuję, że cyberpunka to tutaj z lupą szukać ;) Dla mnie całościowo 4,5/10.
Choć nie wykluczam, że niektórym, nie czytającym na codzień SF, podejdzie ten tytuł bardziej niż mnie.

Sorki za antyreklamę, ale kto miał kupić to już pewnie wziął ;) a i nie wszyscy czytają forum :) Wolałbym więcej 2000 A.D i Dredda od Was, ale chyba było pisane, że te "europejczyki" lepiej idą, więc nie narzekam :)

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1866 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 23:00:01 »
nic sie nie stalo

jednych Zaya zachwyca, jak mnie - bardzo spojna wizja, docenia sie to czytajac ten komiks kolejny raz, gdzie zwraca sie uwage na wiele detali, nie ma tu przypadkowosci, to co dla ciebie jest minusem, czyli oprawa graficzna, dla mnie jej dynamizm, zabawa persfektywa, nierealnosc, wbrew pozorom spora szczegolowosc - sprawia, ze jest to bardzo fajna podroz do innego swiata :) jak masz ochote znajdz inne prace tego autora, ma olbrzymie umiejetnosci i dokonuje swiadomych wyborow - dla mnie to jest troche jak wskoczenie z alicja do dziupli krolika :)

innych nie zachwyca :) tak jak na przyklad mnie Criminal, ktory po pierwszym tomie lezy i czeka, az sie zmusze ;)

to nie jest tez tak, ze europejczyki sie lepiej sprzedaja - zreszta przy takich nakladach, to roznica miedzy hitem, a dobra sprzedaza to 50 sztuk ;) po prostu wydajemy komiksy, ktore nas jaraja, co nie zawsze przeklada sie na gust czytelnika :)

Jesli nie bedzie jakiejs zapasci to po Yiu wydamy komiksy z 2000ad beda to Mroczni Sedziowie 2 Bezprawie 2 i Slaine

A teraz przygotuj sie na Wiek Evy (xxe ciel.com) - komiks uznany za dzielo sztuki, arcydzielo gatunku - potezna rzecz i tematycznie i pod wzgledem konceptu graficznego :)
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Maj 2020, 23:04:51 wysłana przez studio_lain »
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

ramirez82

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1867 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 23:25:54 »
No ja podobne odczucia po Zayi - do Leyeka, generalnie zawód. Ale coś mi ostatnio z s-f nie po drodze, bo zawodziły mnie Negaylod i Shangri-La (za to Bezprawie i druga Sędzia Anderson rewela!). Co prawda graficznie nie miałem aż takich zastrzeżeń (ale na ten statek wielkości przechodniów też zrobiłem WTF???), ale po samej historii spodziewałem się więcej.

...po prostu wydajemy komiksy, ktore nas jaraja, co nie zawsze przeklada sie na gust czytelnika :)

I to się chwali! Ja choć jak na razie, mogę powiedzieć, że poza 2000AD mijam się gustem z Studiem Lain, to nie zrażam się i na pewno innym waszym propozycjom też dam szansę :)

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1868 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 23:42:24 »
Patrz, a ja bardzo lubie Negaylod i Shangri-La - chcielismy nawet te 2 pozycje wydac :)

Teraz natomiast wydamy komiks z zupelnie innej bajki - oniryczna fantastyka wymieszana z historycznym dyskursem

Jutro wieczorem leci do druku :)



Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

ramirez82

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1869 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 23:46:14 »
Te trzy okładki dacie? Chyba tą środkową przygarnę...

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1870 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 23:50:52 »
jest tyle pieknych grafik do tego, ze zal byloby zmarnowac - zrobilsimy chyba 6 okladek, z ktorych ciezko bylo nam cos wybrac - ostatecznie te 3 sie ukaza - a czemu nie mozna bylo ich dac do srodka - dowiecie sie kiedy dostaniecie komiks do rak, nie da sie tego wytlumaczyc nie psujac "zabawy" :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

ramirez82

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1871 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 23:54:22 »
Trzeba było wziąć wszystkie które się nadawały, podzielić nakład na 10, czy 15 okładek, to byłby ewenement na skalę światową ;)


Jest już znana cena? Chyba, że już pisaliście, a ja zapomniałem...

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1872 dnia: Nd, 03 Maj 2020, 23:55:34 »
Udalo sie nie przekroczyc stowy - to bedzie powiekszony format i 280 stron komiksu - 99,90 okladkowa
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

ramirez82

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1873 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 00:01:38 »
Super - kto by pomyślał te kilka lat temu, że będziecie takie kobyly w kolorze wydawać :)

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #1874 dnia: Pn, 04 Maj 2020, 00:09:43 »
No troche ryzykujemy :) - ale ten komiks kocham miloscia bezgraniczna, czego sie nie robi dla milosci :)

To wszystko jest mozliwe, dzieki temu, ze ludzie kupuja nasze komiksy, czasem biorac w ciemno nieznanych im autorow :) Teraz jeszcze trzy kolejne kobylki - Metronom, juz przetlumaczony, w korekcie i Yiu tom 1 i 2 :)
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień