Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1551947 razy)

donKiszot, jabbol, Zielcok i 17 Gości przegląda ten wątek.

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5010 dnia: So, 24 Grudzień 2022, 15:43:51 »
Jesli polubiles kreske Ransona siegnij po Sedzie Anderson
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5011 dnia: Nd, 25 Grudzień 2022, 10:47:45 »
To i ode mnie kilka chaotycznych refleksji po przeczytaniu Buttonmana:

Dwie rzeczy moim zdaniem powodują mocne wybicie tego komiksu ponad przeciętność.

Pierwsza to to, że hasło "Brak pozytywnych bohaterów" jest tutaj w zasadzie prawdziwe. Wiele wytworów (pop)kultury się tak reklamuje, ale przeważnie jest to nieprawda, szczególnie w przypadku głównego bohatera. Na ogół jest on pisany tak, że nawet jeśli moralnie możemy mieć mu dużo do zarzucenia, to i tak mu kibicujemy i traktujemy go jako pozytywnego bohatera, bo na przykład robi złe rzeczy w imię dobrych celów. Tutaj tak nie jest i jest to naprawdę bardzo odświeżające. Niestety, autorzy od drugiego tomu postanowili wprowadzić drobne uczłowieczenie Harry'ego, co moim zdaniem było błędem, natomiast było na szczęście kroplą w morzu i nie miało wpływu na całokształt.

Druga z tych rzeczy to to, że ten komiks nie udaje czegoś, czym nie jest. W dużym uproszczeniu artyści tworzą coś z dwóch powodów - albo chcą wyrazić w jakiś sposób siebie, swoje poglądy czy uczucia. Albo też chcą opowiedzieć historię, która po prostu czytelnika wciągnie w sposób eskapistyczny. Oczywiście obie te skrajności mogą być zrobione dobrze albo źle, jak również jest pomiędzy nimi całe spektrum "szarości". Najgorzej jednak się dzieje, kiedy ktoś boi się, że po prostu historia będzie odbierana jako coś płytkiego i na siłę, w sposób sztuczny, próbuje ją "uartystycznić", dodać do niej jakąś głębię, której tam nie ma. I, niestety, dzieje się to bardzo często, choćby w komiksach superhero. W Buttonmanie nie mamy żadnych warstw ani głębi i bardzo dobrze. A jeszcze lepiej, że twórcy nie próbują nas przekonywać, że jest inaczej. Dzięki temu ta jedna warstwa - zimnej opowieści sensacyjnej - broni się w 100% i miałem wrażenie pełnej konsekwencji. Tego, że autorzy zrobili od początku do końca dokładnie to, co chcieli.

Rysunki mnie zarówno zachwycały, jak i momentami konsternowały. Świetnie jest prowadzona narracja, bardzo filmowo, obrazy przesuwają się przed oczami, poziom mistrzowski. Podobnie gra światłocieniem, doborem kolorów, nawet sceny nocne są całkowicie czytelne. Naprawdę najwyższa półka. To, co mi się nie podobało to część teł. Prawdopodobnie sceny w miastach czy w lokalach były odrysowywane ze zdjęć, albo przynajmniej tak wyglądają. Nie lubię takiego zabiegu. W trzeciej części Ranson trochę to zmienia, rysunki są mniej precyzyjne, bardziej niedbałe, ale dzięki temu mi się podobały dużo bardziej. Nie miałem wrażenia sterylności tła (a czasami również postaci ludzkich). Jednocześnie w tym trzecim tomie trochę siada narracja, za dużo jest wewnętrznych monologów bohatera, oraz nic niewnoszących dialogów jego przeciwników. Coś za coś :P

Jakbym miał w skrócie komuś powiedzieć czym jest ten komiks i czy warto go kupić to bym powiedział, że to jest duchowo taki film sensacyjny z najntisów w formie komiksowej. Zrobiony jednak bardzo na serio, na bardzo wysokim poziomie i faktycznie bez pozytywnych bohaterów. Jeśli kogoś coś takiego przekonuje, to polecam bardzo, ciężko znaleźć coś lepszego w tym obszarze. Jeśli ktoś jednak potrzebuje postaci, z którą się może identyfikować albo szuka w komiksach zawsze czegoś więcej niż tego, co jest na wprost podane w fabule - tutaj tego nie znajdzie. U mnie z pewnością wskakuje na szeroką listę, z której będę robił top 10 tego roku, choć raczej bez szans na podium.

Offline sad_drone

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5012 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 21:45:57 »
@Studio_Lain Nakład button mana już się skończył ? Kaskam na grupie fb wrzuciła info że nakład na gildii już poszedł, będziecie jeszcze robili do nich dostawy jakieś ? Miałem w planach zakup tego tytułu ale że zejdzie w tak szybkim czasie to sie nie spodziewałem :(
« Ostatnia zmiana: Pn, 26 Grudzień 2022, 21:49:51 wysłana przez sad_drone »
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Online zombie001

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5013 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:02:54 »
O żesz w mordę, ale tego że podstawka też im zejdzie tak szybko, to się nie spodziewałem.

Uff. Dobrze, że jednak zamówiłem tę limitowaną (B).
KEEP CALM AND HATE EVERYONE

Offline Konrad

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5014 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:16:18 »
Komiksiarnia ma jeszcze 8 egzemplarzy:
https://komiksiarnia.pl/studio-lain/15067-button-man-cyngiel-9788396657701.html
Tania Książka ma jeszcze tylko 1 (a kilka godzin temu jak sprawdzałem to było 9, sam kupiłem przed chwilą 1 sztukę za niecałe 137zł dzięki dodatkowym rabatom):
https://www.taniaksiazka.pl/button-man-cyngiel-p-1759039.html
« Ostatnia zmiana: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:18:49 wysłana przez Konrad »

Online Ty_draniu

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5015 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:25:01 »
i cyk, już nie ma :)
dobrze że kupiłem wcześniej

Offline Dracos

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5016 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:34:37 »
To chyba można się cieszyć że SL trochę chciało, a trochę się wstydziło i mimo wszystko wydało komiks. A Cyngiel sprawił taką sprzedażową niespodziankę :)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5017 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:39:29 »
Oj tam, niespodziankę ;)

Możemy robić zakład, że pod koniec stycznia już nie będzie? Jak będę miał rację to wygrywam egzemplarz Mazeworld :P

stoi! i to we wszytskich wariantach okladkowych ;)

Offline Eyeless

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5018 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:42:05 »
Ciesz się, ciesz z tego Mazeworld (dołożyłem cegiełkę), jeszcze kilka takich hitów i może doczekamy kontynuacji Bezprawia w 2024 :)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5019 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:46:59 »
W zasadzie to najbardziej się cieszę, że Buttonman się dobrze sprzedaje. SL wydaje komiksy, jakich nikt inny by nie wydał i bardzo się cieszę, że cały czas ma swoją rację bytu w tej niszy w niszy. I zawsze cieszy jak ta nisza robi się ociupinkę mniej niszowa.

Offline sad_drone

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5020 dnia: Pn, 26 Grudzień 2022, 22:58:36 »
@Konrad Dziękuje bardzo za informacje, wydawało mi się że studio lain sprzedaje tylko przez gildię więc nawet nigdzie indziej nie szukałem. Zamówiłem z komiksiarni. ^^
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline FDH

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5021 dnia: Wt, 27 Grudzień 2022, 00:03:47 »
Tania Książka ma jeszcze tylko 1 (a kilka godzin temu jak sprawdzałem to było 9, sam kupiłem przed chwilą 1 sztukę za niecałe 137zł dzięki dodatkowym rabatom):
https://www.taniaksiazka.pl/button-man-cyngiel-p-1759039.html
Dziwna sprawa z tym Button Man,chyba mają jakiś błąd na TK.Pojawił się na chwilę przedpremierowo ,miałem brać ale zaraz był niedostępny ,potem jeszcze parę dni czekałem bo mam rabat i chciałem kupić trochę taniej ale w końcu kupiłem na gildii.Ale teraz znowu się pojawił?dziwne,z ciekawości sprawdzam TK i niedostępny,kliknąłem na twórców ,na Wagnera i zrobił się dostępny,pokazał się przycisk "do koszyka"kliknąłem i dodało do koszyka potem dodało drugi.Na Bee to samo się dzieje.
« Ostatnia zmiana: Wt, 27 Grudzień 2022, 00:05:29 wysłana przez FDH »

Offline Konrad

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5022 dnia: Wt, 27 Grudzień 2022, 00:42:37 »
@FDH
Żaden błąd. Tania Książka miała około 20 egzemplarzy na sprzedaż. Zamawiać można było dopiero jak komiks trafił już fizycznie do ich magazynu, czyli jakoś od 19 czy 20 grudnia. Do dzisiaj do około godziny 21 mieli jeszcze 9 sztuk, ale jak pojawił się post na FB o końcu nakładu to wszystkie te egzemplarze sprzedały się w ciągu niecałych 2 godzin

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5023 dnia: Wt, 27 Grudzień 2022, 11:21:34 »
@Studio_Lain Nakład button mana już się skończył ? Kaskam na grupie fb wrzuciła info że nakład na gildii już poszedł, będziecie jeszcze robili do nich dostawy jakieś ? Miałem w planach zakup tego tytułu ale że zejdzie w tak szybkim czasie to sie nie spodziewałem :(

tak ostatnie egzemplarze wysylamy w tym tygodniu do gildii i poznanskiego kiku
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #5024 dnia: Wt, 27 Grudzień 2022, 11:23:12 »
To chyba można się cieszyć że SL trochę chciało, a trochę się wstydziło i mimo wszystko wydało komiks. A Cyngiel sprawił taką sprzedażową niespodziankę :)

najbardziej lain sie balo, ze cena sprawi, ze ludzie beda odkladac zakup w czasie itp itd
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień