Autor Wątek: Studio Lain  (Przeczytany 1551635 razy)

0 użytkowników i 22 Gości przegląda ten wątek.

Online LukCook

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3450 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 13:41:03 »
A co do ceny samego komiksu, to wydaje mi się, że Studio ceny wyjściowe ma teraz całkiem przystępne (w porównaniu do innych wydawnictw).

Nie mów o tym głośno bo skorygują.

Offline eyesore

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3451 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 13:47:06 »
czyli będzie dodruk?

Offline studio_lain

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3452 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 14:06:27 »
nie planujemy - nie oplacalne
Plany Studia Lain

Acriborea - marzec
CE - kwiecień/maj
Kroniki barbarzyńców - kwiecień
Shane - maj
Slaine Pogromca Smoków - czerwiec
Tenebres - lipiec
Tales of Telguth - sierpień

Offline Mruk

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3453 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 15:22:45 »
nie planujemy - nie oplacalne

Próbuję sobie wyobrazić dlaczego dodruk tytułu, który się wyprzedał w miesiąc miałby być nieopłacalny.

Jedyna sytuacja, jaka przychodzi mi do głowy to taka, że komiks jest tak słaby, że w przedsprzedaży wszyscy się rzucili, a po ukazaniu się recenzji i opinii pies z kulawą nogą się nim nie zainteresuje.

Offline kas1

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3454 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 15:26:18 »
Wydaje mi się, że teraz mamy takie czasy, że albo kupuje się w tym pierwszym miesiącu albo wcale bo ginie w kolejnych nowościach.

Offline Szekak

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3455 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 15:47:51 »
Ej, dobra, przypomniało mi się coś - kiedy ABC? Obiecywane już latami i ciągle leży. Ze złożonych obietnic należy się wywiązywać, szczególnie, gdy jest się wyjątkowo lubianym wydawnictwem, dlatego pełen sympatii dopytuję - co się ruszyło w sprawie? ;)
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline eyesore

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3456 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 15:48:29 »
W sumie też jestem zdzwiony, jeżeli sprzedał się cały nakład tzn. że jest zapotrzebowanie na ten tytuł.
Ja nie zdążyłem bo nie sądziłem że będzie taki szał na ten tytuł.

Offline misiokles

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3457 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 15:49:07 »
Próbuję sobie wyobrazić dlaczego dodruk tytułu, który się wyprzedał w miesiąc miałby być nieopłacalny.

Ale ludzi kupujących komiksy Lain jest 800 +/- 100 osób, a tytuły kupują spekulanci, więc dla tych 100 spoznialskich nie opłaca się drukować.

Online michał81

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3458 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 17:27:55 »
Próbuję sobie wyobrazić dlaczego dodruk tytułu, który się wyprzedał w miesiąc miałby być nieopłacalny.
Myślę, że Studio Lain nauczyło się na dodruku komiksu Slaine - Król, który też wyprzedał się w rekordowym tempie, że robienie dodruk jest nieopłacalne, bo sprzedawał się on kilka przez kilka lat. Takie było nim prawdziwe zainteresowanie. Zresztą podobna sytuacja chyba była z ABC Warriors - Czarna dziura.

Offline Mruk

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3459 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 20:31:34 »
Myślę, że Studio Lain nauczyło się na dodruku komiksu Slaine - Król, który też wyprzedał się w rekordowym tempie, że robienie dodruk jest nieopłacalne, bo sprzedawał się on kilka przez kilka lat. Takie było nim prawdziwe zainteresowanie. Zresztą podobna sytuacja chyba była z ABC Warriors - Czarna dziura.

To, ze książka sprzedaje się parę lat, to jest normalne, a nie nieopłacalne...

Dla wydawcy nie jest istotne, kiedy nakład się wyprzeda. Ważne jest kiedy zwrócą się włożone środki. Idealnie jest, kiedy środki się zwrócą szybko, a nakład nigdy się nie wyprzeda do zera, przynajmniej nie w ciągu pierwszych powiedzmy pięciu lat. Przynajmniej nikt mu nie będzie truł tyłka kiedy zrobi dodruk...

No dobra, w przypadku Studia Lain mogą wchodzić dodatkowe czynniki, na przykład mały magazyn.

Offline Death

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3460 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 20:36:21 »
Sprzedać 800 nakładu w tak krótkim czasie to marzenie każdego wydawcy. Będzie kasa na inne albumy np. Slaine'a :)
Ja, przyznam się bez bicia, nie kupiłem tego albumu, bo mnie kompletnie nie zainteresował. :) Czekam na coś innego.

Online michał81

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3461 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 20:38:34 »
Dla wydawcy nie jest istotne, kiedy nakład się wyprzeda. Ważne jest kiedy zwrócą się włożone środki. Idealnie jest, kiedy środki się zwrócą szybko, a nakład nigdy się nie wyprzeda do zera, przynajmniej nie w ciągu pierwszych powiedzmy pięciu lat. Przynajmniej nikt mu nie będzie truł tyłka kiedy zrobi dodruk...
Rozmawiałem z kilkoma wydawcami i jest pewien czas kiedy utrzymywanie serii jest opłacalne na rynku a kiedy już nie. Inna sprawa to licencje, które jak się kończą najczęściej zobowiązują do przemielenia pozostałego niesprzedanego nakładu (i tak się nieraz działo). Prawda jest taka, że im szybciej zwrócą się włożone środki tym lepiej. Utrzymywanie nakładu ma jeszcze sens jeśli jest o seria (i tak samo dodruki), ale nie kiedy są to pojedyncze albumy. Mniejsi wydawcy nie mają takiego zaplecza jak Egmont, NSC, czy Mucha.
« Ostatnia zmiana: Pn, 06 Grudzień 2021, 20:42:48 wysłana przez michał81 »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3462 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 20:51:22 »
W sumie nie wiem co bardziej smutne na naszym rynku - to, że 800 egzemplarzy sprzedanych przez 2 tygodnie w prawie 40 milionowym kraju to sukces czy to, że po takim sukcesie nie opłaca się robić dodruku. Pozytywne za to jest to, że wydawnictwo się cieszy i ja też, bo jednak udało mi się dzisiaj kupić.

Offline Midar

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3463 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 20:52:47 »
Taka sytuacja trochę dopinguje, żeby nie zwlekać i kupować, co daje dalsze możliwości wydawcom. Jak tytuł jest kilka lat na rynku, to człowiek się przyzwyczaja do odkładania zakupów, a nikt nie ma interesu zamrażać na tak długo pieniądzy.
Sam niestety mam tu trochę za kołnierzem. Przyzwyczajony, że tytuły NSC praktycznie się nie wyczerpują, czekam cały rok, a czasem nawet dwa lata z zakupami. Teraz np. wolałem kupić Sarię, bo wiedziałem, że przynajmniej limitka zniknie, a taką Maskę odłożyłem na razie do czasu ukazania się 2 lub nawet 3 tomu.

Offline misiokles

Odp: Studio Lain
« Odpowiedź #3464 dnia: Pn, 06 Grudzień 2021, 20:55:27 »
To, ze książka sprzedaje się parę lat, to jest normalne, a nie nieopłacalne...
Dla wydawcy nie jest istotne, kiedy nakład się wyprzeda.

Dla małych wydawnictw to bardzo istotne. Słowo kluczowe: płynność finansowa.