Autor Wątek: Scream Comics  (Przeczytany 808389 razy)

Tanatos i 10 Gości przegląda ten wątek.

Offline plast

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4350 dnia: Cz, 31 Sierpień 2023, 17:32:06 »
Świat Incala należy zacząć od Incala.

Podobnie jak np. Gwiezdne Wojny należy zaczynać od Nowej Nadziei.

Owszem, można od Mrocznego Widma i jakiegoś serialu, ale po co?

Offline maxim1987

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4351 dnia: Pt, 01 Wrzesień 2023, 10:03:29 »
Cytuj
Może też się okazać że Incal nie podejdzie i całe to czekanie i zbieranie innych serii okaże się psu na budę, więc może warto zacząć już teraz lekturę Przed Incalem.
Niedawno zrobiłem sobie maraton: Przed Incalem - Incal - Po Incalu. Przed Incalem dużo bardziej mi podszedł niż oryginalny Incal. I szczerze - zaczęcie od Incala może zniechęcić do innych serii. A taka Kasta Metabaronów czy Technokapłani i tak prawie się nie łączą z Incalem

Offline freshmaker

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4352 dnia: Pt, 01 Wrzesień 2023, 10:15:58 »
egmont zaczął wydawać od kasty metabaronów i w takiej kolejności czytałem te komiksy. mimo że była to wtedy jedna z moich ulubionych serii to uważam, że pownni zacząć od incala. te spinoffy nadbudowują to co zostało zaszczepione w incalu. incala też dostaliśmy z dziwnymi kolorami beltrana, więc ten komiks te x lat temu miał na naszym rynku na prawdę kiepski start.

teraz incal jest co jakiś czas bez problemu dostępny w różnych formatach i wydaniach. od tego komiksu wg mnie należy zaczynać, właściwie pozostałych nie trzeba czytać bo jest to zamknięta historia. bardzo dobre porównanie plasta - to tak jakby się podniecać prequelami gwiezdnych wojen nie znając oryginalnej trylogii.

Offline tuco

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4353 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 09:44:13 »
Mroczne miasta śmiało możesz czytać dowolnie wybrane tomy, nie są z sobą powiązane. Każdy to odrębna historia, aczkolwiek w tomie Teoria ziarna piasku występuje bohaterka z Pochyłego dziecka, ot jedno powiązanie które kojarzę, fabularnie jednak historie nie mają związku z sobą. Sam czekam na dodruk Wieży i Gorączki, pozostałe tomy w większości posiadam.
powiązań jest trochę więcej, ale nie mają większego znaczenia dla odbioru całości. Chyba trzeba też przypomnieć, że nasz Scream NIE wydaje cyklu po kolei, więc tym bardziej nie musisz po skimowemu. MM mają też wiele publikacji satelickich, których u nas albo w ogóle nie wydano, albo wydano jako dodatki do albumów.

Wg mnie Przed Incalem i Technokapłanów możesz spokojnie czytać.
nie polecam takiej kolejności.

Świat Incala należy zacząć od Incala.

Podobnie jak np. Gwiezdne Wojny należy zaczynać od Nowej Nadziei.

Owszem, można od Mrocznego Widma i jakiegoś serialu, ale po co?
całkiem dobre porównanie. gdybym osobiście poznawał Star Wars od Pomrocznego widma, to na bank bym odpuścił serię już w połowie tego filmu (chyba żeby to było oglądanie wspólnie z dzieciakami, ale to inna sprawa).
Można wymyślić jako przykład inny absurd, np. zaczęcie Jodoversum od Killa Psiej Głowy...

Jeśli komuś podchodzi świat Incala bez samego Incala lub Kasty, to moim skromnym zdaniem odbiera to uniwersum w zupełnie inny sposób niż sam autor je stwarzał. czyli da się ale po co?
wiem, że porównania bywają czasem dziwaczne, a mnie przychodzą do głowy też raczej nienajmądrzejsze..... ja bym porównał do kupna samochodu i jazdę nim tymczasem jedynie na wstecznym: niby się da i też można dokądś dojechać, a kiedyś w przyszłości nauczyć się przerzucać biegi i jeździć do przodu.

Offline NuoLab

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4354 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 10:13:00 »

całkiem dobre porównanie. gdybym osobiście poznawał Star Wars od Pomrocznego widma, to na bank bym odpuścił serię już w połowie tego filmu (chyba żeby to było oglądanie wspólnie z dzieciakami, ale to inna sprawa).


Abstrahując od poziomu filmów a biorąc pod uwagę fabułę to nie ma dobrej kolejności oglądania SW.
Zaczynając od Nowej Nadziei to przy prequelach wiemy, że Anakin skończy po złej stronie a gdy zaczniemy od prequelów to oglądając klasyczną trylogię od razu znamy odpowiedź kto jest ojcem Luke'a.

Offline freshmaker

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4355 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 10:24:30 »
nie znam żadnej serii która ogląda się / czyta lepiej niż w kolejności powstawania. incal był tworzony jako zamknięta całość i to widać jak się go czyta. cała reszta to rozbudowanie uniwersum powstałe na fali popularności głównej serii. czytanie przed incalem właśnie przed incalem mija się z celem bo tracisz wszystkie niedopowiedzenia które są w głównym albumie. tak samo czytając kastę masz metabarona rozłożonego na czynniki pierwsze a w incalu jest to jednak tajemniczy zabójca, nie wiadomo w sumie do czego zdolny itd.

Offline tuco

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4356 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 10:26:01 »
Abstrahując od poziomu filmów a biorąc pod uwagę fabułę to nie ma dobrej kolejności oglądania SW.
Zaczynając od Nowej Nadziei to przy prequelach wiemy, że Anakin skończy po złej stronie a gdy zaczniemy od prequelów to oglądając klasyczną trylogię od razu znamy odpowiedź kto jest ojcem Luke'a.
niby tak, ale z trzeciej strony można powiedzieć: Po cholerę w ogóle eksplorować głębiej jakąś serię, gdy możemy (wg rad zaufanych osób) poznać z tych serii to, co najlepsze i odpuścić, gdy powoli robi się byle jak. Idąc tym tropem:
- z uniwersum SW proponuję kolejność Nowa nadzieja -> Imperium kontratakuje + (ewentualnie dla kochających happy endy) Powrót Jedi (ale to na własne ryzyko); dalej odradzam,
- ze świata Incala: Incal -> Kasta Metabaronów, reszta jest wtórna do bólu.

Trawestując powiedzenie pewnego światłego człowieka (ale z innej, niekomiksowej bajki):

 Życie jest za krótkie na kiepskie komiksy!

Offline Death

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4357 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 10:36:03 »
Ja tylko chciałem napisać, że główny Incal jest super, a druga trylogia Star Wars nie jest taka zła jak ją malują. Mroczne widmo było naprawdę fajne. Chociaż powinni bardziej pójść w makiety i charakteryzację, a mniej w komputer (zresztą ten sam zarzut mam do Hobbita, we Władcy jakoś dało się robić więcej fizycznych efektów). Wyścig na Naboo do dziś robi wrażenie. Ale ja też nigdy nie byłem jakimś wielkim fanem podstawowej Trylogii, po prostu lubię te filmy. Tak samo lubię drugą trylogię. A trzecią kupiłem sobie na blu i jeszcze muszę zobaczyć.

Offline freshmaker

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4358 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 10:40:54 »
ja lubię komiksy ze świata incala i sw ale pytanie było o kolejność czytania. to jakby ktoś zaczynał czytanie thorgala od młodzieńczych lat. da się ale czy ma to sens?

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4359 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 10:46:36 »
Powtarzałem to ze 100 razy i powtórzę jeszcze raz. Wszystko tylko i wyłącznie w kolejności powstawania. Amen.

Offline maxim1987

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4360 dnia: Nd, 03 Wrzesień 2023, 15:56:32 »
Cytuj
Jeśli komuś podchodzi świat Incala bez samego Incala lub Kasty, to moim skromnym zdaniem odbiera to uniwersum w zupełnie inny sposób niż sam autor je stwarzał. czyli da się ale po co?
Nie raz zdarzalo mi się odbierać dzielo inaczej niż opisują je krytycy lub inaczej niż wynika z pierwotnego zamierzenia autora - i co z tego? Dla mnie ważne jest, by czytanie komiksu sprawiało mi przyjemność. "Przed Incalem" czytalo mi się super, przy "Incalu" strasznie się wymęczyłem.
Za pierwszym razem czytałem w kolejności "Kasta...", "Technokapłani", "Incal", "Przed Incalem". Za drugim razem "Przed..." - "Incal" - "Po..." - "Kasta..." - "Metabaron". Ani za pierwszym ani za drugim razem nie odczulem żadnej straty z czytania w takiej a nie innej kolejności. W obu przypadkach "Incal" wypadl bardzo slabo na tle innych serii (oczywiście- rzecz gustu).

Offline vision2001

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4361 dnia: Pn, 04 Wrzesień 2023, 08:46:49 »
Ani za pierwszym ani za drugim razem nie odczulem żadnej straty z czytania w takiej a nie innej kolejności.
Rozumiem o czym piszesz. Tylko, że przy takim "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" (z którym miałem okazję zapoznać się dopiero po raz pierwszy, bodajże, w poprzednim roku - jaki to cudny komiks!) traci się efekt "WOW" dla niektórych wątków, gdy czyta się wpierw serię traktowaną jako prequel, bo tam podane są na tacy takie wątki, które w serii "głównej" do pewnego momentu są tajemnicą.

Czyli i mnie utwierdziliście w przekonaniu, że najpierw zapoznać się w kolejności powstawania, a ewentualnie później można tu próbować w kolejności wydarzeń chronologicznych.
« Ostatnia zmiana: Pn, 04 Wrzesień 2023, 09:09:17 wysłana przez vision2001 »

Offline Gieferg

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4362 dnia: Pn, 04 Wrzesień 2023, 10:16:32 »
Abstrahując od poziomu filmów a biorąc pod uwagę fabułę to nie ma dobrej kolejności oglądania SW.
Zaczynając od Nowej Nadziei to przy prequelach wiemy, że Anakin skończy po złej stronie a gdy zaczniemy od prequelów to oglądając klasyczną trylogię od razu znamy odpowiedź kto jest ojcem Luke'a.

Zdecydowanie lepiej to wypada oglądając od Mrocznego Widma. To co się dzieje z Anakinem w III jest o wiele bardziej szokującym zwrotem akcji, niż "I am your father" i daje sporo emocjonalnej podbudowy pod OT. Z córką zawsze oglądaliśmy od I do VI.

Offline plast

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4363 dnia: Pn, 04 Wrzesień 2023, 14:11:32 »
Powtarzałem to ze 100 razy i powtórzę jeszcze raz. Wszystko tylko i wyłącznie w kolejności powstawania. Amen.

Niekoniecznie. Thorgala czytałem od "Gwiezdnego Dziecka" i "Alinoe" i potem dalej, a tomy 1-6 dopiero 2-3 lata później, bo nigdzie ich nie potrafiłem dorwać w tamtych czasach i uważam, że to była idealna kolejność. Po latach miałem co prawda spory dylemat jaką kolejność podsunąć synowi, bo 1-6 są świetne, ale sporo zmieniają odbiór postaci Thorgala i Aaricii -> a to można przeżyć tylko raz, ostatecznie jednak poszło jak u mnie i raczej nie ma do mnie o to pretensji.

Online Warpath

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4364 dnia: Pn, 04 Wrzesień 2023, 14:19:26 »
Cytuj
A tak będzie wyglądała okładka Powrotu Kapitana Nemo, najnowszego tomu Mrocznych miast. U nas na wiosnę 2024.