Autor Wątek: Scream Comics  (Przeczytany 808487 razy)

0 użytkowników i 13 Gości przegląda ten wątek.

Offline Chmurny

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2385 dnia: Cz, 03 Czerwiec 2021, 15:16:39 »
Mam nadzieję, @Bender, że po tym, co popisałeś, to teraz to Ciebie ktoś się czepi, że chyba ślepy jesteś, przynajmniej nie będę sam  8)
A Holcmanowi to tego "Miotacza śmierci" nie wybaczysz (czy czym sobie u Ciebie jeszcze nagrabił), przykładowo oczywiście  ;)

Offline tuco

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2386 dnia: Cz, 03 Czerwiec 2021, 15:18:43 »
Zaczyna być oczywiste czemu nikt nie chce wydać Chrisa Ware ;)
jak nie chce, jak chce :)

masz rację, Bender. z tym że od tego do zmiany rzeczywistości wokół - zazwyczaj droga daleka. nie wiem dlaczego, ale jakoś mniej mnie razi postawa KG czy nowego Relaxu niż Screamu; być może dlatego, że Szymon H zazwyczaj słucha krytycznych uwag (mimo, że śmieszkuje przy tym, bo po prostu wcześniej nie zauważa problemu), a Relax to z założenia magazyn, w którym z założenia wolno więcej (patrz przykład ikonicznego HM), no i Relax też stara się nadrabiać swoje błędy. w przypadku Screamu mamy do czynienia z betonowym zaklinaniem czytelników, że mają uwierzyć, że po prostu lepiej być nie może, i w zasadzie z pewnym rodzajem zdziwienia, że zamiast całować wydawcę po stopach, czytelnicy kręcą nosami.

Sądzę, że naszym wydawcom przydałby się czasem (a może zawsze?) taki przysłowiowy Bender, który mógłby zwrócić uwagę na pomniejsze kiksy, jakich nie zauważa statystyczny czytelnik. Myślę, że ktoś taki lepiej przysłużyłby sprawie, niż doktor liternictwa na etacie w Screamie.

Bender

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2387 dnia: Cz, 03 Czerwiec 2021, 16:22:31 »
@Chmurny Ależ ja do Holcmana nic nie mam. Wręcz szanuję, że się ustosunkował na forum. Może nie tak jakbym oczekiwał jako odbiorca, ale przynajmniej była jakaś wymiana punktów widzenia.

@tuco Tyle, że to nie przysłowiowe Bendery są od takich rzeczy. To wydawnictwo powinno nas uczyć jak to się robi. Nie odwrotnie. Byłbym bardziej wyrozumiały, gdyby rozmowa odbywała się lata wstecz, gdy wydawnictwa się rodziły z niczego. Bez żadnej podpory, z której można by czerpać doświadczenia. Teraz nie widzę powodu dla taryfy ulgowej. Minęło sporo czasu, wydali masę komiksów.

A co do Relaxu, to nie wiem czy widziałeś artykuły, reklamy w nowym numerze. Poprawili literówki (łaskawie) natomiast na polu layoutu i grafiki polegli. Poziom z poczatków lat 90 (niestety amatorski).

EDIT: No niby chcą ale jakoś ten Jimmy się nie może zmaterializować ;)
« Ostatnia zmiana: Cz, 03 Czerwiec 2021, 16:28:55 wysłana przez Bender »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2388 dnia: Cz, 03 Czerwiec 2021, 17:19:32 »
Tytuły rozdziałów zdecydowanie skopane na całej linii. Ale wrócę jeszcze do papieru, bo jednak kupiłem pierwszy tom i moim zdaniem wygląda to naprawdę super. Ja jestem trochę skrzywiony i wszędzie bym dawał offset, nienawidzę kredy, szczególnie tej mocno błyszczącej, ale chcę zwrócić uwagę, że to jest naprawdę świetny offset i bardzo dobrze wydrukowany. Tylko standardowo już w PL słaby grzbiet, który momentalnie odłazi.

Online Crono

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2389 dnia: Cz, 03 Czerwiec 2021, 18:37:39 »
Scream odpowiedział na FB odnośnie tytułów:
"Stąd prośba o precyzję. Czyli chodzi o skład.:)  w tym wypadku to kwestia plików źródłowych. Takie otrzymaliśmy od DH. Nie wszystkie były warstwowe, a dtp nie ingeruje zasadniczo w oryginalne plansze poza przypadkami, że nie jest to widoczne. TM pewnie 20 lat temu miało inne pliki, otwarte. Niestety to częsty problem przy starszych rzeczach.
Ingerencja w pliki byłaby masakrą wlaśnie. Polecam tytuły wiodącego wydawnictwa na rynku w Pl. Też tak czynią, choćby: Kaznodzieja."
Nie wiem dlaczego ingerencja w pliki miałaby być masakrą, ale ok, niech im będzie...

Bender

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2390 dnia: Cz, 03 Czerwiec 2021, 19:07:25 »
Biorąc pod uwagę że to Egmont, to raczej nie powinni naśladować ;) Wręcz przeciwnie

Offline isteklistek

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2391 dnia: Cz, 03 Czerwiec 2021, 19:34:22 »
Mętne tłumaczenie, że niby im dali pliki i wszyscy wiedzieli, że będzie problem, którego nie da się przeskoczyć, bo .,. trzeba posiadać umiejętności zwykłego użytkownika internetu, który w godzinę potrafi sobie z tym poradzić. No tak od 20 lat nic się nie znieniło, co tam, że filmy są odświeżane, czy sceny od nowa są kręcone i wplatane w film tak, jak w Łowcy Androidów, gdzie syn Harrisona Forda zastąpił go w kręceniu sceny, później nałożono filtry na syna i nie ma różnicy. Mnie mało interesuje TR, ale Kabuki już tak, mam zamiar kupić, bankowo preorder odpada. 


Najciekawsze jest to, że napisali o plikach zamkniętych, a za chwilę twierdzą, że można to zrobić, ale to masakra, bo zrobil w godzinę, a tak musieliby z 8, 12 godzin robić jedną stronę czy wiecej, ale chyba niewarto. Wiedziałem, że ręce opadna jak pojawi się odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Cz, 03 Czerwiec 2021, 20:01:28 wysłana przez isteklistek »

Offline donT

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2392 dnia: Cz, 03 Czerwiec 2021, 20:09:08 »
Oni bankowo nie ogarną Kabuki. Nie ma takiej opcji. Zapomnijcie o tym tytule od Scream.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2393 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 12:45:23 »

Offline Chmurny

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2394 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 12:46:33 »
@tuco
Dotknąłeś pewnego szerszego zjawiska, ale nie odlatując z dotychczasowej orbity: rzecz nie w tym, czy ktoś jest ministrem grafiki, ministrantem czy samoukiem, rzecz w tym, czy uznajemy graficzny projekt literniczy (czy inne zaprojektowane elementy publikacji książkowej czy komiksowej) za coś wartościowego, czy takie coś staje się nieodłączną składową komiksu i wpływa na (nawet nieuświadomione) doznania estetyczne i odbiór całości dzieła. Ja uważam, że tak i że to na wydawcy (czy redaktorze prowadzącym) spoczywa wręcz obowiązek zadbania o te sprawy, a już co najmniej nie wolno psuć rzeczy dobrych, no bo kto ma nam nie tylko dostarczać rozrywki ale też być może edukować nas plastycznie, jak nie ludzie tym się zajmujący zawodowo. Ja wiem, że dobry projekt literniczy zauważy i doceni może garstka, ale właśnie dlatego jest dobry, że nikomu z nieprzywiązujących wagi do takich spraw nawet nie zaświta wymieniając przykładowe wady komiksu wskazać na np.: literki śródtytułów.
Ten, kto robił Screamowi (oprócz amatorki i niechlujstwa wykonania), jedyne o co się pokusił (mówimy o meduzie), to próba dobrania grubości liter i zrobienia tego w jakimś łuku; nie pokusił się nawet o dotrzymanie górnej linii oryginału. Nie sądzę, by był w stanie dostrzec ten prosty patent na pierwowzór (najważniejsze to popatrzeć na te litery względem ich pionowych osi środkowych, że nie tu zostały ruszone), ale gdyby ktoś to dojrzał, to reszta to już tylko umiejętności techniczne i staranność wykonania, nawet, gdyby trzeba było zaczynać od ręcznego rysowania. Zostałaby decyzja co do wielkości polskiego tytułu na stronie - albo zostawiamy oryginalne i dodajemy tłumaczenie.
(Nawiasem mówiąc, pierwotny projektujący też nie dochował pełnej dbałości, ale miał prosty i niezły pomysł)



Więc tak, nie trzeba mieć zaraz liternika na etacie, wystarczy, że ktoś w wydawnictwie zwróci na takie rzeczy uwagę i o to zwyczajnie zadba, choćby wymagając od własnego grafika (w wersjach pro ekskluziff no wypadałoby), albo pójdzie do kogoś, komu się chce (nasz kolega w godzinę zrobił lepiej, ale jemu się chciało), bo chyba wstyd, żeby ludzie z jakiegoś forum robili zawodowcom wstyd.

Do wszystkich: patrzycie trochę na literki? Bender wiem, że patrzysz.

Offline Piterrini

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2395 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 18:14:01 »
Fonty dobrane na szybko, można je lepiej dopasować. Chodziło tylko oto, żeby wyczyścić oryginał (angielski) i nałożyć polski tytuł. Można?
Damn, jakbym wiedział że tyle lajków dostaniesz to sam bym się za to zabrał :P Serio to nie, mnie by zajęło to dłużej, przyznasz jednak, że jest to prosta sprawa i jak komuś się chce, to i po "kursie" z Youtube'a da radę lepiej lub gorzej to zrobić.
Jak Scream "nie chce" ingerować w plansze (bo to zrozumiałe), to akceptowałbym wyjście w postaci - oryginalny tytuł rozdziału nieruszony, a dodany tytuł polski, bez ramek itp. (mniejsze zło), Scream jednak takiego zabiegu jak widać unika (różne są "szkoły", tutaj wg tego, że jak wydanie po polsku, to bez angielskich tytułów).

To co pisze Scream jest w pewien sposób żałosne, przykro się to czyta (nawet nie będąc docelowym odbiorcą tytułu). Wiem że czytacie forum @Scream - szkoda że "zepsuł się" Wam poprzedni komiks, do którego mankamentów podeszliście "po męsku", może gdyby nie ta sytuacja to do TR tak właśnie byście podeszli. Z tym że przepraszanie za każdą kolejną publikację wiadomo co by oznaczało, ludzie ślepi nie są i między wierszami widzą o co chodzi - ogarnijcie trochę swój "bajzel", tyle.

Nie wiem czy coś się dowiem, może osobny post powinienem zrobić, ale...
Gdyby nie ta "afera" z TR to prawdopodobnie jeszcze długo nie wiedziałbym co to Kabuki ;) Czy mogę prosić krótko jakie były/są plany wydawnicze odnośnie tej serii (nie znajduję konkretów)? Widzę są Library Edition po 400 stron 4 tomy, wcale od TR to nie odbiega znacząco w takim przypadku. W 7 tomach różnej grubości raczej by nie wydawali, nie? Zapowiedziane ze dwa lata temu z tego co widzę, coś więcej Scream mówił odnośnie tego tytułu?
Rozumiem dlaczego Egmont się za Kabuki nie wziął, chociażby na forum większość miłośników komiksów preferuje wewnątrz grafikę bardziej konwencjonalną, komiksową, a co dopiero poza forum ;) Także...
(...)Kabuki, ale kiedy to wydadzą, czy wydadzą całość czy zostawią nas z pierwszym tomem(...)
(...)przeraza mnie wizja wiecznego oczekiwania na kolejne czesci i cena jaka krzykacze sobie krzykna. Ten wydawca nigdy nie mial tanio. Obawiam sie takze, ze bedzie to wydanie khe khe - ekskluzywne (co jest jak wszystkim wiadomo - na topie), w slipkejsie ze skory jednorozca, za miljon cebulionow, bo przeciez zyjemy w nowoczesnym, bogatym kraju gdzie pieniedzmi sie pierdzi.
Ten drugi cytat z grubsza w całości, bo względnie "ładnie" ujęte (ciekawe jak się na forum nastroje zmieniły przez lata, a zarzuty, poza $, te same) :P Kabuki, nie znając samego komiksu bezpośrednio, widziałbym rzeczywiście w takim dużym wydaniu, chociaż z drugiej strony, gdyby była szansa na niższą cenę, to standardowy format (lub lekko większy, jak DC Deluxe) preferowałbym mimo wszystko bardziej. Z tym że cena raczej pod dyskusję nie podpada, tytuł zapowiadany dawno temu jakoś nie idzie na tapetę, czyli "wiara" w niego nie jest największa(?). Hm, jeśli byłyby 4 tomy, każdy okładkowo jak TR to odpadam, niestety. Jeśli ceny bliżej pierwszych dużych Screamów (szary Terminator itd.), to już sensowniej (ale na to szans raczej nie ma...). Właśnie nie wiem czy ktoś dałby radę to wydać względnie "tanio", inna sprawa to:
Oni bankowo nie ogarną Kabuki. Nie ma takiej opcji. Zapomnijcie o tym tytule od Scream.
Pod kątem jakości tego co leży w TR, już pisałem że niezbyt mnie ruszają niedoróbki (na taki TM-Semic krzywo nie patrzę, wręcz odwrotnie, a jak to się akceptuje to pole akceptacji jest szerokie :) ), ale w tzw. idealnym świecie wolałbym żeby z ceną szła w parze jakość, a tego w Scream tymczasowo nie ma (serio @Scream, to jest Wasza wina z TR, zrzucanie jej na wszystko inne /"podwykonawców" - redakcja, dtp; "dostawców" - Dark Horse.../ i nieudolne próby wyjaśniania świadczą tylko o Was, zarządzanie biznesem mocno Wam kuleje).

Offline donT

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2396 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 19:56:55 »
Az wzialem dwa pierwsze tomy Kabuki i cyknalem kilka randomowych fotek.
Sami ocencie czy Scream to ogarnie (majac na uwadze jak wspaniale ogarnal polskie tytuly w TR).











You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2397 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 19:59:10 »
Zastanawiam się czy jest w ogóle w Polsce wydawca, który by to ogarnął.

Offline celtic

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2398 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 20:19:33 »
Wątpię, ale chyba przed wydaniem Mack musi wszystko zatwierdzić.
Trzy Cienie - 10/10
Opowieści z czasów Kobry -8/10
Twierdzi Pereira -10/10
Bezprawie - 7/10
Locke & Key #1-6 - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2399 dnia: Pt, 04 Czerwiec 2021, 20:21:23 »
Damn, jakbym wiedział że tyle lajków dostaniesz to sam bym się za to zabrał :P Serio to nie, mnie by zajęło to dłużej, przyznasz jednak, że jest to prosta sprawa i jak komuś się chce, to i po "kursie" z Youtube'a da radę lepiej lub gorzej to zrobić.
Jasne, że to jest prosta sprawa i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Zwykle jest tak, że więcej czasu zajmuje pisanie i gadanie o czymś, niż sama robota.



« Ostatnia zmiana: Pt, 04 Czerwiec 2021, 20:31:34 wysłana przez pokia »