Autor Wątek: Scream Comics  (Przeczytany 808517 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2160 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 09:31:56 »
Lara jest wg. mnie świetnie wydrukowana, tutaj nie mam się do czego przyczepić.

Tylko, że ten komiks powinien być wydrukowany na kredzie. Kreda mniej 'pije' farbę, przez co kolory są bardziej nasycone. To proste, nie wymaga wykładu.

Piszesz (akwarele) o specjalistycznych niskonakładowych drukach. Nie wiem na jakim sprzęcie, ale to często są maszyny drukujące z ośmiu i więcej farb. Możliwe, że papier o którym wspominasz, też przyjmuje więcej farby niż offsetowy.

Ale to są zupełnie inne bajki. Inne technologie, surowce. Inne ceny.

Z półtora metra to ja niczego nie widzę. Nawet rastra na billboardach.


Offline Takesh

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2161 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 09:37:48 »
Nie wiem czy jest off top czy nie z tą czernią, ale ja od sobie dodam tylko, że "Archiwum Ekspansji" Marka Turka ma niesamowitą czerń. Nie znam się na papierze i druku, ja tylko czytam komiksy. Ale kreda tam chyba nie była, a czerń jak smoła. Tak się powinno drukować czerń.

Offline Chmurny

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2162 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 09:48:25 »
Nie wiem czy jest off top czy nie z tą czernią, ale ja od sobie dodam tylko, że "Archiwum Ekspansji" Marka Turka ma niesamowitą czerń. Nie znam się na papierze i druku, ja tylko czytam komiksy. Ale kreda tam chyba nie była, a czerń jak smoła. Tak się powinno drukować czerń.
Cienka kreda, druk cyfrowy. Najlepsza czerń jaką widziałem w drukowanym w Polsce komiksie.
I mam wrażenie ;) że to ogromna zasługa drukarni, w tym przypadku.

Offline nori

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2163 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 10:00:02 »
Na Gildii coraz więcej negatywnych komentarzy: https://www.gildia.pl/komiksy/483903-tomb-raider-archiwa-tom-1
Obawiam się, że przez tę ewidentna wtopę, może być problem z wydaniem tomu 4... Sam się też wstrzymam jednak, czytałem w oryginale, bardzo chętnie przytuliłbym wydanie w PL, ale nie z tymi wadami. Format i cena do zaakceptowania, ale te wyblakłe kolory straszą...
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2164 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 10:00:13 »
Temat rzeka. Można drukować jednym kolorem, ale to wcale nie musi być czarny cmykowy. To może być od razu mieszanka, tak samo jak może to być czerwony, zielony, złoty. W tym przypadku dalej mówimy o druku jednokolorowym. To są tematy, które powinny być ustalone między drukarnią, a zleceniodawcą.

Offline turucorp

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2165 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 10:36:31 »
Cienka kreda, druk cyfrowy. Najlepsza czerń jaką widziałem w drukowanym w Polsce komiksie.
I mam wrażenie ;) że to ogromna zasługa drukarni, w tym przypadku.

Rozmawialiśmy już o tym, tak, to zasługa drukarni, ale trzeba było ją najpierw znaleźć ;)
Tyle, że to cyfra, nadal zbyt droga przy dużych nakładach.
Przy druku offsetowym robiliśmy eksperymenty z Wydziałem, normalnie drukujemy czerń z pełnego CMYK (warstwy są zlane, z każdego koloru drukuje się „coś” jako element czerni), jednak w przypadku „Heleny” musieliśmy drukować czerń z samej czerni i to była masakra, bo okazało się, że kolor pod czernią po prostu przebija (taki efekt można często zobaczyć w starszych komiksach), aby uzyskać jednolitą czerń trzeba było pod nią „dolać” inny kolor.
Nie mam wglądu w „TR”, ale domyślam się, że mogli drukować np. w samym CMY, wtedy czerń uzyskana z nałożenia trzech kolorów bywa wyblakła, za mało intensywna, a czasami jest to jakiś odcień brązu.

Offline Mruk

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2166 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 11:59:49 »
Dla mnie - w przypadku paru mniejszych wydawnictw - wynikają raczej z minimalizacji kosztów (tłumacze po taniości, brak redakcji, średnia korekta), co na szczęście nie jest regułą (przykładowo do komiksów KBOOM, które czytałem, nie mam zastrzeżeń).

Biorąc pod uwagę ile kosztuje korekta, a ile licencja i druk, nie wierzę, że brak korekty wynika z kosztów, bo przy cenie druku to są grosze. Wydawca, który płaci grube tysiące lub dziesiątki tysięcy za druk, a oszczędza dwieście złotych na korekcie, byłby po prostu debilem. Nie podejrzewam nikogo o bycie debilem, więc sądzę, że wydawcy po prostu wydaje się, że nie jest ona potrzebna, a nie że jest za droga.

Podobnie z tłumaczeniem - nie sądzę, żeby słaby tłumacz wziął znacznie mniej, niż niezbyt drogi dobry tłumacz.

Realna minimalizacja kosztów to druk w szarościach zamiast koloru albo zszywki zamiast grzbietu.

Oczywiście, niezadowoleni czytelnicy mają prawo wytknąć wydawcy błędy, ale w większości przypadków nie wynikają one ani z braku szacunku, ani z obniżania kosztów, to według mnie mity. Pytanie czy ci czytelnicy chcą podyskutować o faktycznych powodach tych problemów, czy po prostu sobie ponarzekać. Niestety mam wrażenie, że takie zwykłe narzekactwo bardzo mocno zdominowało wszelkie komiksowe dyskusje w internecie.

W 1958 magazyn komiksowy "Przygoda" napisał, że niestety nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu komiksów oraz jakości druku, więc z szacunku do czytelników zakończy działalność. Gdyby współcześni wydawcy mieli potraktować poważnie komentarze w internecie, zapewne zrobiliby to samo, co Przygoda.
« Ostatnia zmiana: Cz, 13 Maj 2021, 12:03:18 wysłana przez Mruk »

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2167 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 12:31:46 »

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2168 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 12:34:58 »

Offline turucorp

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2169 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 12:35:09 »
W 1958 magazyn komiksowy "Przygoda" napisał, że niestety nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu komiksów oraz jakości druku, więc z szacunku do czytelników zakończy działalność. Gdyby współcześni wydawcy mieli potraktować poważnie komentarze w internecie, zapewne zrobiliby to samo, co Przygoda.

Tymczasem już rok wcześniej wystartowała „Karuzela”, komiks na stałe zagościł w „Świecie młodych” a „Szpilki” mocno poszły w kierunku narracji graficznej, gdyby ówcześni decydenci poważnie traktowali takie deklaracje, to komiks w Polsce byłby dzisiaj na etapie rysunków naskalnych  ;)
Nie mylmy polityki centralnego sterowania z realiami wolnego rynku.

Offline tuco

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2170 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 13:28:54 »
Wydawca, który płaci grube tysiące lub dziesiątki tysięcy za druk, a oszczędza dwieście złotych na korekcie, byłby po prostu debilem.
skąd ta niesamowita wiedza o stawkach korekciarzy? :)
Podobnie z tłumaczeniem - nie sądzę, żeby słaby tłumacz wziął znacznie mniej, niż niezbyt drogi dobry tłumacz.
a ja właśnie tak sądzę. ci "niezbyt drodzy tłumacze" to amatorszczyzna na poziomie wczesnolicealnym (nie myślę tu jedynie o komiksach ale też większości tzw. literatury popularnej), więc debilem byłby wydawca, płacąc tylko nieco mniej takiemu "tłumaczowi".
Pytanie czy ci czytelnicy chcą podyskutować o faktycznych powodach tych problemów, czy po prostu sobie ponarzekać. Niestety mam wrażenie, że takie zwykłe narzekactwo bardzo mocno zdominowało wszelkie komiksowe dyskusje w internecie.
a z tym to akurat się zgodzę.

Offline Crono

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2171 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 14:01:31 »
sum41 ten drugi filmik mnie rozbawił. Nagrywający mówi że nie ma powodu do narzekań, a jednocześnie przyznaje że w oryginale komiks wygląda lepiej. Oczywiście że lepiej!
A porównywanie do Tm-Semic i na tym m.in. opieranie swojej teorii że jest dobrze to już niepoważne, bo każdy wie jak wydawał Semic.

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2172 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 14:05:47 »
sum41 ten drugi filmik mnie rozbawił. Nagrywający mówi że nie ma powodu do narzekań, a jednocześnie przyznaje że w oryginale komiks wygląda lepiej. Oczywiście że lepiej!
A porównywanie do Tm-Semic i na tym m.in. opieranie swojej teorii że jest dobrze to już niepoważne, bo każdy wie jak wydawał Semic.

Tez to zaowazylem ale to widac mega fan Lary zobacz jak na poczatku wielbi jedna z okladek :)

Offline Takesh

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2173 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 14:05:58 »
Plus na tym filmiku otwiera okładkę i mówi jaki super papier, po czym dopiero przegląda komiks... Czy tylko ja to dziwnie odebrałem....?

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2174 dnia: Cz, 13 Maj 2021, 14:24:41 »
W tak wielu miejscach jeszcze komiksow SC nie widzialem - ładna cenka :)

https://multiszop.pl/tomb-raider-archiwa-t-1-jurgens-dan-andy-park-francis-manapul,p694551