Autor Wątek: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 1254 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sędzia

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #30 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 11:08:24 »
Przecież nie musimy się zaraz kłócić. Zawsze jest kompromisowe rozwiązanie. Jeśli nie przeszkadzają wam górnicze przywileje to wszystko jest okay. Jeśli uważacie, że powinni zarabiać po 20 tysi to w porządku. Chcecie to proszę bardzo. Po prostu fundujcie im to z własnych składek.

Przecież tak właśnie jest. Plemię Polan wybierając swoich przedstawicieli zdecydowało za ich pośrednictwem, że z własnych składek płacimy za te przywileje. Nie płaci za to żadna kolonia ani podbite terytorium, tylko my sami z własnych składek.

Offline Guru_Komiksu

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #31 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 11:19:39 »
Póki co Lasy Państwowe sadzą więcej niż ścinają. Zalesienie kraju cały czas się zwiększa, przyrost masy drewna jest wciąż dodatni i bardzo dobrze. Tak powinno być.

Natomiast w prywatnych lasach każdy może ciąć ile chce, więc może to te lasy widzą Ci, którzy narzekają że tnie się na potęgę?

Dwa akapity i dwie ogromne głupoty.
Po pierwsze zalesienie kraju się zwiększa, ale to efekt tego, że drzewa rosną na nieużytkach. Dawniej krajobrazy wokół mnie to były głównie pola uprawne a teraz większość z nich to pozarastane lasami miejsca. Gospodarstwa rodzinne wymierają, bo młodzi przenoszą się do miast. Pola nie są uprawiane i zarastają brzozami, bukami, czy jodłami. Działalność LP jest tutaj znikoma.

A po drugie nie wytniesz tyle ile chcesz w lesie prywatnym. Chcesz się o tym przekonać, to powiadom o wycince swoje nadleśnictwo to się zdziwisz ile będziesz mógł wyciąć w swoim lesie. Chyba, że masz tam dobre znajomości, to pozwolą na nieco więcej, ale nadal to będzie znikoma liczba.

-----------

Natomiast co do górników, to Polacy dopłacają do tego, by określona grupka chlorów bawiła się za ich pieniądze. To ciągła reanimacja trupa. Z racji wykonywanego zawodu mam dostęp do tego, ile kto zarabia, więc czasami trafił się górnik albo młoda osoba, która zaczynała karierę w kopalni - czy to za biurkiem, czy na dole. Ilość premii, dodatków jest niespotykana gdzie indziej. Już na sam start zarabia się tam przyzwoite pieniądze. W ciągu roku mają już stażowe na poziomie 20% więcej, czyli tyle ile w innych zawodach masz po 20 latach pracy... I to z kolejnymi latami im rośnie, aż to stażowe urośnie do 60% wypłaty, która z biegiem lat tez im rośnie. Więc zarabia się tam ogromne pieniądze. Dlatego, gdy płaczą w tv na temat małych zarobków, to są to zwyczajne kłamstwa i w ogóle mi ich nie żal. Czy praca jest niebezpieczna? I tak i nie. Teraz większość prac wykonują tam maszyny, technologia idzie do przodu, więc wypadki zdarzają się rzadko, choć gdy już do nich dojdzie, to są bardzo medialne. Bardziej niebezpieczną prace mają chociażby kierowcy busów, autobusów, bo przewożą ludzi, są odpowiedzialni za ich życie a nigdzie indziej jak na drodze łatwo o śmierć. Jak ich odpowiedzialność jest wyceniana? Zazwyczaj na najniższą krajową.

sum41

  • Gość
Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #32 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 11:40:46 »
Tzw. samosiejki na bylych polach uprawnych  nie sa wliczane w procent lasow. Obok mnie  jakis inwestor wykupil kilka hektarow  ziemi - 3/4 z tego obszaru ludzie wycieli bo mogli bo byly to samosiejki a kuzy ktory mial normalnie sadzony las nie moze go wyciac no chyba ze zaplaci 80tys bo tak mu wyliczyli w urzedzie miejskim. Natomiast inwestor moze wyciac ten las ale tylko jesli gdzies w Polsce zasadzi identyczna  ilosc metrow.

Offline bibliotekarz

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #33 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 12:02:18 »
U mnie w tym roku zrobili duzo wycinki i przecinki ale juz tam sa posadzone sadzonki i tym razem nie tylko sosna ale duzo lisciastych. Wiec rabunku tam nie widze a standardowe postępowanie.
Póki co Lasy Państwowe sadzą więcej niż ścinają. Zalesienie kraju cały czas się zwiększa, przyrost masy drewna jest wciąż dodatni i bardzo dobrze. Tak powinno być.
Ale po co go ograniczać? Do pozyskania surowca nie ścina się przypadkowych drzew w losowych miejscówkach. LP to gospodarstwa zajmujące się m.in. uprawą drzew właśnie w celu ich przerobu. Ludzie mają znikome pojęcie o pracy leśników ale ochoczo nawalają w nich klepiąc głupoty.

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C83379%2Cnaukowcy-moze-i-przybywa-lesnych-plantacji-ale-lasow-naturalnych-jest-coraz

Słyszymy, że w Polsce przybywa zasobów leśnych. To jednak nie znaczy, że dotyczy to lasów starych, naturalnych. W statystykach terenem leśnym jest też teren, gdzie drzewa już wycięto lub dopiero zasadzono. A Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wyrąb lasu - zwracają uwagę naukowcy.

"Może i przybywa nam terenów zadrzewionych, ale coraz większą mamy powierzchnię plantacji. A tego, co jest lasem naturalnym - ubywa" - mówi prof. Tomasz Wesołowski, kierownik Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego. I żartuje, że procent "lasu w lesie" zmniejsza się. Jego zdaniem jeśli chodzi o zachowanie różnorodności oraz zdolność lasu do pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla - sytuacja nie poprawia się, a wręcz pogarsza.

Z badań tych wynika, że w latach 2016-2018 powierzchnia wyrębu w skali Europy zwiększyła się średnio o 49 proc. w stosunku do okresu 2011-2015. Biomasa wyciętego drewna w tym czasie wzrosła aż o 69 proc. Zwiększyła się też o 34 proc. średnia powierzchnia pojedynczego zrębu.

Z artykułu wynika też, że w ostatnich latach w Polsce powierzchnia wyrębu zwiększyła się o 58 proc. , a więc powyżej średniej europejskiej.

Dr hab. Przemysław Chylarecki z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN zaznacza, że w oficjalnych statystykach GUS każda powierzchnia lasu, która była lasem - lasem pozostaje nawet wtedy, kiedy nie ma już na niej drzew. Jako las traktuje się tam również obszary, na którym drzewa wycięto; młodniki czy plantacje, które de facto lasem staną się za kilkadziesiąt lat.

Prof. Kowalczyk zaznacza, że w Europie wycina się głównie lasy iglaste - sosnowe i świerkowe. A Polska jest liderem, jeśli chodzi o wycinkę lasów liściastych i mieszanych.

Naukowiec z IBS PAN informuje, że 87 proc. powierzchni wszystkich lasów w Polsce stanowią drzewostany iglaste. Natomiast lasów mieszanych i liściastych - ważnych z punktu widzenia ochrony bioróżnorodności - jest coraz mniej. Tłumaczy, że wynika to głównie z rachunku ekonomicznego. Drzewostany liściaste rosną wolniej, trudniej je hodować i potrzebują zwykle lepszych gleb. Natomiast są one lepiej przystosowane do zmieniającego się klimatu, podczas gdy gatunki iglaste, związane z chłodniejszym klimatem, będą ustępować.

Batman returns
his books to the library

Offline keram2

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #34 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 17:30:10 »
Skoro o górnictwie i leśnictwie to może jeszcze o rybołówstwie.

Offline Leyek

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #35 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 17:31:32 »
@bibliotekarz A co to za naukowcy - pewnie przekupieni / lewacy / Izraelici albo i wszystko na raz. @Gazza ma kumpli leśników, oni mu powiedzieli, że dbają o lasy i jest dobrze, więc na pewno tak jest.


O proszę nawet pod artykułem "ekspert" Kflik się wypowiedział, że to ściema:

Cytuj
Trudno się zgodzić z tym artykułem...wszystko przeinaczone tak by osiągnąć konkretne wnioski.
« Ostatnia zmiana: Pn, 12 Grudzień 2022, 17:34:06 wysłana przez Leyek »

sum41

  • Gość
Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #36 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 17:53:47 »
Pewno tacy sami co przez ostatnie 2 lata gadali ze jak sie nie zastosujesz do tego lub tamtego, nie wezmiesz tego czy tamtego to  wszyscy  przeniesiemy sie na pas astralny a gdy przyszla data 24 lutego nagle to wszystko przestalo miec znaczenie  i kurde nadal jestesmy na tym lez padole mimo iz polowa nie wypelniala tych nakazow, juz nie wspominajac  ilu braci ze wschodu je wypelnialo  u siebie czy potem u nas... :)

Dzis mozna kupic wszystko i to po stronie szurow jak i po stronie naukowcow.

Co do lasow to jest tez duzo inicjatyw na poziomie lokalnym, w moim regione  znajomi zwiazani z lesnictwem twierdza ze jest lepiej. Przeciez mamy niby prawo dla calej polski takie samo a mimo to sa bogatsze i biedniejsze  wojewodztwa.

Offline Leyek

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #37 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 17:59:48 »
@sum41 Ty to się w złych czasach urodziłeś. W takim średniowieczu jakimś inkwizytorem byłbyś świetnym :)
Ziemia miałbyś płaską, wirusy by nie istniały (no chyba, że by przyjąć za nie 60 diabłów na czubku igły) i świat byłby piękny :)

Offline Dracos

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #38 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 18:04:06 »
Z wyrębem lasów sprawa jest chyba bardziej skomplikowana niż to co potrafią przekazać suche dane. Jeśli las był sadzony x lat  temu na określonych obszarach w kraju i w latach dajmy na to 2015-2020 przypada optymalna pora na wyrąb to się go dokonuje i jednocześnie możemy obserwować większy wzrost wyrębu. Można z tego wysnuć wnioski że to ta zła władza i jej poplecznicy z lasów państwowych dokonują rabunkowej eksploatacji zasobów naturalnych, ale to nie do końca musi być prawda. O tym kiedy te lasy były sadzone z myślą o wyrębie nikt już nie informuje. Imo w takich artykułach za mało jest podawanych danych i jak w innych sprawach w zależności gdzie kto stoi potrafi tymi danymi manipulować.

Z jednym na pewno bym się zgodził, że procent "lasu w lesie" ubywa, że większość tych nasadzeń to jednak leśne farmy dla pozyskania surowca, a nie lasy o jakich myślimy.

sum41

  • Gość
Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #39 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 18:17:15 »
@sum41 Ty to się w złych czasach urodziłeś. W takim średniowieczu jakimś inkwizytorem byłbyś świetnym :)
Ziemia miałbyś płaską, wirusy by nie istniały (no chyba, że by przyjąć za nie 60 diabłów na czubku igły) i świat byłby piękny :)

Dzisiejsza nauka wychodzi ze to nadal sredniowiecze bo ten nietypowy i wyjatkowy  na skale wszech czasow wirus istnial tylko 2 lata (pewnie bylby dluzej ale Putler okazal sie najlepszym eliksirem niz to co zafundowali naukowcy)  a taki wirus grypy np. jest z nami od starozytnosci, no chyba nie powiesz ze nasz celebryta to czesc grypy  takie dyrdymaly to pisza tylko stuknieci  foliarze :)

Offline Crono

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #40 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 18:30:07 »
Powiem Ci że szczęściarz jesteś sum41. Bo widzisz, przez pierwszy rok istnienia tego wirusa z mojego otoczenia (rodzina, znajomi z pracy) zmarło sześć osób. Ja węch i smak odzyskałem ok. półtorej roku od przebytej choroby. Ale to ściema korporacji pewnie, te osoby nie zmarły z powodu covida, a ja węch pewnie straciłem przez to że żona przywaliła mi w nos, tylko tego nie pamiętam.

sum41

  • Gość
Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #41 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 18:36:58 »
Tez go przechodzilem, goraczka i 5 dni w lozku, tyle ze identyczna sytuacje mialem 7 lat wczesniej i w tedy  przez to ze bylem na L4 zabrano mi premie, teraz za kichniecie dostawalo sie 2 tygodnie wolnego nie potracanego z urlopu.

Choroba byla tylko czy tak grozna czy bardzo rozdmuchana przez media,  u mnie zmarly dwie osoby niby na c19 tylko obie mialy raka ale wiadomo...

Offline Crono

Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #42 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 18:40:11 »
Nie wiem. Wiem natomiast, że nigdy po chorobie nie traciłem węchu i smaku, a mam już 39 lat.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #43 dnia: Pn, 12 Grudzień 2022, 18:46:44 »
To nie jest mój głos w dyskusji o covidzie, ale utrata smaku to akurat nic nowego. Tutaj fragment z serialu Czterdziestolatek, na YT niestety nie znalazłem.

https://gloria.tv/post/6vmCozfaEEtLAMgH1XC6wMeu4