Autor Wątek: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce  (Przeczytany 28292 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hansior

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #105 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 14:12:26 »
Sporo wydawnictw brakuje nie tylko KG, a wydaje się że liczba komiksów przez nich wydana oscyluje co najmniej w okolicy tych 20 tak jak Kotori i NSC więc chyba powinny być wyszczególnione.

W sumie, to nie jest liczba komiksów wydanych, a ilość tytułów, jakie wydawcy przysłali do Biblioteki Narodowej ;)

Offline PJP

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #106 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 14:36:58 »
Swoją drogą to bardzo pouczające widzieć jak niektóre wydawnictwa komiksowe leją na przesłanie jednego czy dwóch (nie mówiąc o kilkunastu) egzemplarzy do BN, aby chociaż gdzieś zostało dla potomności 8) Ale pewnie to pomyłka i przypadek. Wielu dba o fanów komiksu i budują kulturę komiksowa, czyż nie? A może chodzi tylko i wyłącznie o kasę i głupi komiksiarz wszystko łyknie?

Offline chch

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #107 dnia: Pn, 11 Lipiec 2022, 14:57:53 »
W sumie, to nie jest liczba komiksów wydanych, a ilość tytułów, jakie wydawcy przysłali do Biblioteki Narodowej ;)
Jest teżożliwość, że wysyłają, ale BN ma bałagan. Miałem taką sytuację. Twierdzili, że nie dostali, a znalazłem maila z podziękowaniem za wgz. Obowiązkowy (mail albo pismo). Niestety o ile Jagiellońska zawsze odpisuje i mam potwierdzenie odbioru, to BN rzadko kiedy (na 7 publikacji dostałem raz potwierdzenie)

Offline holcman

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #108 dnia: Wt, 12 Lipiec 2022, 09:50:57 »
Swoją drogą to bardzo pouczające widzieć jak niektóre wydawnictwa komiksowe leją na przesłanie jednego czy dwóch (nie mówiąc o kilkunastu) egzemplarzy do BN, aby chociaż gdzieś zostało dla potomności 8) Ale pewnie to pomyłka i przypadek. Wielu dba o fanów komiksu i budują kulturę komiksowa, czyż nie? A może chodzi tylko i wyłącznie o kasę i głupi komiksiarz wszystko łyknie?

Wysyłamy nasze egzemplarze do BN (choćby dlatego, że inaczej nie dostalibyśmy nowych numerów ISBN :-)), więc to ciekawe dlaczego nasze publikacje nie są uwzględnione w tym raporcie?

Offline PJP

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #109 dnia: Wt, 12 Lipiec 2022, 11:33:06 »
W takim razie zgłosiłbym reklamację :)

Offline holcman

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #110 dnia: Wt, 12 Lipiec 2022, 12:10:36 »
W takim razie zgłosiłbym reklamację :)

Chyba szkoda czasu.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #111 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 21:16:37 »
Najnowsza topka Gildii pokazuje, że sentyment u nas to nadal chyba główny powód kupowania komiksów. Oczywiście mam na myśli całokształt rynku, nie indywidualne decyzje zakupowe. Topka prawie w całości polska (tylko Wiedźmin się wyłamuje, ale to polska marka i scenarzysta, więc nie do końca) i w całości oparta na sentymencie (tu też pewnie Wiedźmin częściowo się wyłamuje). Trochę szkoda, bo nowe filmy ogląda więcej ludzi niż reedycje starych, nowe książki też czyta więcej ludzi niż nowe wydania starych, a w komiksach mamy jak mamy.

Cytuj
1️⃣. Binio Bill Integral
2️⃣. Kapitan Żbik - 27 - Skoda TW 6163
3️⃣. Kapitan Żbik - 54 - Pięć błękitnych goździków (wydanie II, kolorowe)
4️⃣. Wiedźmin - 1 - Ziarno prawdy
5️⃣. Kajko i Kokosz - Złota Kolekcja. Tom 4

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #112 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 21:25:10 »
  Ja bym nie brał jakichś topek gildii jako argumentów na wielkość sprzedaży czegokolwiek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #113 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 21:41:08 »
  Ja bym nie brał jakichś topek gildii jako argumentów na wielkość sprzedaży czegokolwiek.

Zbyt daleko idących wniosków na pewno bym nie wyciągał, ale wydaje mi się, że sprzedaż na Gildii jest jednym z bardziej reprezentatywnych wskaźników. Oczywiście bardzo dalekim od ideału, jednak skoro wydawcy z jakiegoś tajemniczego powodu nie ujawniają takich danych, tylko takie nieidealne wskaźniki zostają zwykłemu czytelnikowi żeby spróbować się czegoś o rynku dowiedzieć.

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #114 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 22:22:52 »
  No właśnie mi o to chodziło, że to raczej nie jest żaden strasznie reprezentatywny wskaźnik. Powody, że nie podają żadnych danych są raczej oczywiste. Napewno Kajko i Kokosz oraz Wiedźmin się sprzedają dobrze bo to się wszędzie powtarza, ale czy tutaj akurat sentyment wchodzi w grę?

Offline holcman

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #115 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 22:25:00 »
Trochę szkoda, bo nowe filmy ogląda więcej ludzi niż reedycje starych, nowe książki też czyta więcej ludzi niż nowe wydania starych, a w komiksach mamy jak mamy.

Trochę szkoda to prawda, ale z resztą zdania będę dyskutował :-)
Te nowe filmy, które tak chętnie są oglądane to najczęściej kolejne części, albo remejki. Rzadko kiedy zupełnie nowe IP podbija światowe boxoffice.
Z książkami podobnie - kontynuacje, spin offy, nowe wydania w odświeżonej formie, albo kolejne książki popularnych autorów (w świecie literackim czytelnicy wyjątkowo mocno przyzwyczajeni są do autorów, których już znają i lubią).

Offline holcman

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #116 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 22:25:46 »
Napewno Kajko i Kokosz oraz Wiedźmin się sprzedają dobrze bo to się wszędzie powtarza, ale czy tutaj akurat sentyment wchodzi w grę?

Nie, to przecież zupełnie świeżutkie i nikomu nie znane marki :-)

Offline Megatron

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #117 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 22:37:39 »
O Binio Billu dowiedziałem się gdy pojawił się w sklepie. Nie każdy musi znać klasykę na pamięć.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #118 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 22:40:24 »
Trochę szkoda to prawda, ale z resztą zdania będę dyskutował :-)
Te nowe filmy, które tak chętnie są oglądane to najczęściej kolejne części, albo remejki. Rzadko kiedy zupełnie nowe IP podbija światowe boxoffice.
Z książkami podobnie - kontynuacje, spin offy, nowe wydania w odświeżonej formie, albo kolejne książki popularnych autorów (w świecie literackim czytelnicy wyjątkowo mocno przyzwyczajeni są do autorów, których już znają i lubią).

To wszystko prawda, to że ludzie najchętniej kupują to, co już znają nie ulega wątpliwości. Ale jednak widzę w tym pewną nierównowagę. No i wypowiadam się nie znając konkretnych liczb oczywiście, tylko na bazie tego, co mi się wydaje. A wydawać mi się może źle ;) Takie przykłady - na jakiś serwis streamingowy wjeżdża nowa część Star Wars i jednocześnie wszystkie poprzednie. Stawiam, że więcej ludzi obejrzy jednak tę nowość. Wychodzi nowa książka Kinga a jednocześnie wznowienie jakiejś starej niedostępnej (chyba Colorado Kid nie był wznawiany, ale to nieistotne dla przykładu) - większość moim zdaniem kupi nową etc., etc. A teraz komiksy - gdyby razem z integralem Binio Billa wyszła jakaś nowa część rysowana przez kogoś innego, wydaje mi się, że i tak więcej osób by kupiło integral. Gdyby razem z zapowiedzianą antologią Kasprzaka wyszedł jakiś jego nowy komiks, też sądzę, że więcej ludzi by kupiło tą antologię. Tak więc oczywiście wszystko w ramach tego, co ludzie znają, ale jednak w innych mediach wydaje mi się, że ludzie w ramach tego, co znają wolą coś choć trochę nowego. W komiksach raczej wolą dokładnie to, co już znają najlepiej bez zmian.

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #119 dnia: Nd, 21 Sierpień 2022, 23:02:03 »
Nie, to przecież zupełnie świeżutkie i nikomu nie znane marki :-)

To, że się teza zgadza z jednym z dowodów nie stanowi automatycznego potwierdzenia prawdziwości tezy, no nie?