Autor Wątek: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce  (Przeczytany 27964 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline amsterdream

Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 10:54:28 »
Czy w związku z szalejącą inflacją i rosnącymi cenami komiksów zamierzacie w jakiś sposób ograniczyć komiksowe hobby? Ceny komiksów w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosły mocno, nawet relatywnie tanie dotychczas u nas mangi u niektórych wydawców stały się już droższe o około 30% a podejrzewam, że to i tak nie koniec podwyżek. O poziomie inflacji większość ludzi nawet nie zdaje sobie jeszcze sprawy - prowadzę dość spory sklep i w ciągu ostatnich kilku dni coraz więcej firm przysyła mi nowe cenniki - u niemal wszystkich ceny hurtowe netto są już wyższe niż u mnie ceny końcowe brutto dla klienta. Największe podwyżki są na rynku stali, nawozów i mieszanek paszowych (dla kur i innego drobiu). Dzieje się naprawdę źle a to podobno nie koniec podwyżek.
Jestem ciekaw jakie nastroje panują wśród komiksiarzy - czy ten kryzys ominie nas bokiem czy ponownie czekają nas lata komiksowej smuty, jak w okresie 2007-2012?

Offline Voitas

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:03:52 »
Brakuje odpowiedzi "Ograniczę, bo i tak zamierzałem ograniczyć" :)

Offline pokia

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:12:11 »
Od kilku lat kupuje znacznie mniej niż 5-10 lat temu.
To oznacza, że będę kupował mniej więcej tyle samo i taką opcję wybieram. Chociaż patrząc w szerszej perspektywie to kupię mniej niż bym mógł, ale nie wynika to inflacji, stąd mój wybór.
« Ostatnia zmiana: Śr, 16 Marzec 2022, 11:14:19 wysłana przez pokia »

Online eyesore

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:18:45 »
Od kilku lat próbuje ograniczyć a teraz będę do tego zmuszony.
W listopadzie  w końcu kupiłem dom ale dostałem już kilka strzałów finansowych w pysk więc na papier już nie wystarczy (170% podwyżki gazu + stopy procentowe które jeszcze przed kolejną marcową podwyżką podniosły mi ratę o 900zł).
Na razie odrabiam zaległości (wystarczy mi ich na dobre dwa lata czytania) + książki i czekam na lepsze czasy.

Offline Teli

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:22:32 »
Do pewnej chwili będzie to tyle samo, ale z opcją przyhamowania poprzez nie wchodzenia w nowe serie do czasu zamknięcia starych. Sztywny, miesięczny budżet komiksowy w tym pomaga. Ewentualnie racjonalnie poczekam na jakieś promocje/okazje z drugiej ręki.

Jakoś się będzie ciągnąć. Jednak czasy kiedy po zdjęciu paczki z Glidii z paki samochód kuriera unosił się w tajemniczy sposób o 2 centymetry do góry na chwilę obecną przeminęły.

Offline vision2001

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:30:25 »
Osobiście skłaniam się do rozsądniejszego wrzucania tytułów do koszyka, zatem pewnie będę kupował mniej. I nie wynika to tylko z podwyżek cen, ale od wielu miesięcy widzę, że naprawdę nie mam w mieszkaniu gdzie układać komiksy. Więc nie dość, że mniej będę kupował, to będę też powoli wyzbywał się tytułów, do których nie będę miał weny powrócić.

Poza tym prócz inflacji widać również trend na mniejszą ilość fajnych promocji. I to nawet nie chodzi o 50% taniej, ale ogólnie rabaty w różnych sklepach internetowych uległy pomniejszeniu. Przykładem są tu np. komiksy z Egmontu, gdzie okładkowo mamy tę samą cenę, a przez ceneo mamy widoczną różnicę:
* Liga Sprawiedliwości: Wojna totalna. Rok Łotrów - od 90,50 zł,
* Amazing Spider-Man Epic Collection. Kosmiczne przygody - od 100,50 zł.

Możliwe, że cena tego drugiego po dacie premiery pójdzie w dół, ale czy to będzie taniej o te 10,00 zł? Powątpiewam. Choć chciałbym się miło zaskoczyć. :)

Brakuje odpowiedzi "Ograniczę, bo i tak zamierzałem ograniczyć" :)
Przytakuję i potwierdzam, że taka odpowiedź jest najbliższa moim przemyśleniom ;)
« Ostatnia zmiana: Śr, 16 Marzec 2022, 11:41:44 wysłana przez vision2001 »

Offline Rodrigues

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:41:23 »
Osobiście skłaniam się do rozsądniejszego wrzucania tytułów do koszyka, zatem pewnie będę kupował mniej. I nie wynika to tylko z podwyżek cen, ale od wielu miesięcy widzę, że naprawdę nie mam w mieszkaniu gdzie układać komiksy. Więc nie dość, że mniej będę kupował, to będę też powoli wyzbywał się tytułów, do których nie będę miał weny powrócić.



O to, to, dokładnie.

Myślę, że rynek wtórny zaliczy porządny wzrost natomiast nowe nakłady będą dłużej schodzić. Może większego tępa nabierze też wprowadzanie ofert cyfrowych (i pomimo miłości do papieru zaczynam coraz bardziej dojrzewać do takich rozwiązań).

Offline Death

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:46:55 »
No właśnie. Zniżki na Egmont od jakiegoś czasu poszły w dół.

Szczerze mówiąc ja naprawdę komiksów, gier, książek i filmów mam na kilka lat i mogę nie kupować praktycznie nic. Ale potem np. taki Timof wydaje taki fajny pakiet na marzec + Donżon też pewnie będzie na początku kwietnia i ciężko nie kupić.
U mnie też dużo zależy od pracodawcy. Bo są różne plotki, że premie pójdą w dół, że soboty nie będą płatne itd. Ataku z trzech stron czyli podwyżek rzeczy potrzebnych jak paliwo i jedzenie, zbytków typu gry i komiksy i jeszcze mniejszej pensji, to już nie przeskoczę.
Zresztą wielu z nas się to przyda. A nie, że kilkaset nieprzeczytanych pozycji na półkach, a kupujemy tony kolejnych. Może wyjdziemy z nałogu. :)

brvk

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:48:40 »
Nie mam miejsca w mieszkaniu, zapasy książkowo-komiksowe dawno przekroczyły moje zdolności przerobowe, więc ograniczam się tylko do znanych i lubianych serii, autorów, oczekiwanych premier i daję sobie pewien margines dla jakichś cudownych objawień. A i tak co miesiąc przybywa za dużo tytułów.

Poważnie rozważam sprzedaż części kolekcji, a nie sądziłem, że do tego dojdzie.

Offline amsterdream

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:54:48 »
Ja już od kilku lat trochę ograniczam zakupy a w tym roku mocno ograniczę. Jeśli ceny przekroczą pewien akceptowalny przeze mnie pułap to zamierzam zupełnie przestać kupować komiksy.

A propos inflacji to z rozmów z klientami zauważyłem, że sporo osób myśli że ich to nie będzie dotyczyć bo oni nic nie sieją i nie hodują a będzie dotyczyć to niestety nas wszystkich. Wzrost cen pasz spowoduje wzrost cen mięsa a wzrost cen nawozów spowoduje wzrost cen wszelakich innych produktów spożywczych. Ceny żywności mogą w ciągu kliku miesięcy wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Generalnie wydaje mi się, że komiksiarze raczej nie należą do biednych ludzi (bo nie wydawaliby co miesiąc na makulaturę tylu pieniędzy ;) ), ale pewne grupy społeczne, jak sytuacja na świecie się nie ustabilizuje i wojna szybko nie zakończy, mogą nie mieć co do gara włożyć i komiksy będą ostatnią rzeczą jaka przyjdzie na myśl im kupić. Nie chcę być złym prorokiem, ale wydaje mi się że jesteśmy świadkami końca rynku komiksowego w obecnej formie (czyli w miarę tanio i dużo).

Offline Hobgoblin

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:55:49 »
Czy w związku z szalejącą inflacją i rosnącymi cenami komiksów zamierzacie w jakiś sposób ograniczyć komiksowe hobby? Ceny komiksów w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosły mocno, nawet relatywnie tanie dotychczas u nas mangi u niektórych wydawców stały się już droższe o około 30% a podejrzewam, że to i tak nie koniec podwyżek. O poziomie inflacji większość ludzi nawet nie zdaje sobie jeszcze sprawy - prowadzę dość spory sklep i w ciągu ostatnich kilku dni coraz więcej firm przysyła mi nowe cenniki - u niemal wszystkich ceny hurtowe netto są już wyższe niż u mnie ceny końcowe brutto dla klienta. Największe podwyżki są na rynku stali, nawozów i mieszanek paszowych (dla kur i innego drobiu). Dzieje się naprawdę źle a to podobno nie koniec podwyżek.
Jestem ciekaw jakie nastroje panują wśród komiksiarzy - czy ten kryzys ominie nas bokiem czy ponownie czekają nas lata komiksowej smuty, jak w okresie 2007-2012?

https://inwestycje.pl/gospodarka/depozyty-ogolem-wzrosly-o-18-m-m-kredyty-wzrosly-o-06-m-m-w-xi/

Polacy maja TONY odlozonych pieniedzy. Inflacja CPi ma byc 10% w tym roku czyli realna z 14%. Wiec jezeli ktos ma pieniadze to po co sie powstrzymywac z zakupami jak za 2 lata bedzie drozej?
Duzo sie mowi ostatnio o osobach co braly niedawno kredyt hipoteczny i im wyraznie wzrosly raty (stopy poszly z 0.1 na 3.5%), ale tak naprawde  oni ciagle sa na plusie przy tak wysokiej inflacji i tak wysokich cenach nieruchomosci. Jest nadplynnosc na rynku bankowym, mimo bardzo niskiego oprocentowania depozytow klienci maja tam za duzo pieniedzy!
Sytuacja na rynku pracy wciąż jest dobra,  Przykladowo budowlanka oferuje powyzej 200PLN za dniowke ale chetnych brakuje. Nowe rocznik wchodzace na rynek pracy sa znacznie mniejsze niz te odchodzace na emeryture. Nie ma komu robić :)

Moim zdaniem potencjalny kryzys 2022-2023 związany z inflacją moze wykosić tylko jakies pojedyncze, mniejsze wydawnictwa. Nikt duzy nie upadnie. ALE zaczyna się pełzający kryzys demograficzny, który dotknie komiksy i to bardzo. Młodzi mają już inne formy spedzania wolnego czasu i wydawania pieniedzy. Takze zapewne za 15 lat to dopiero zobaczymy co to jest kryzys na rynku komiksow.

Ja nic nie bede ograniczał, bo nie mam co kupować.
Praktycznie nic nie wychodzi po polsku co mnie interesuje - same skladaki albo jednostrzalowe historie to juz nie dla mnie. Epic collection spidera no i moze Knightfall bo bedzie przynajmniej 30 amerykanskich numerow po kolei z danej serii bez omijania (Bat i DC). Ale to bedzie zaledwie 1 komiks na 2 miesiace? Jedyne czego potencjalnie odmowie zakupu to czegos takiego jak Dr Strange - bojkotuje takie pozycje Ultra Premium.
« Ostatnia zmiana: Śr, 16 Marzec 2022, 12:01:28 wysłana przez Hobgoblin »

Online xardas

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:56:07 »
(...) że soboty nie będą płatne (...)
To brzmi jak niewolnictwo ;)

Offline Szekak

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 11:58:38 »
Wszyscy ograniczają prawie, nikt nie zamierza kupować więcej. Rodzi się pytanie - czy jest wystarczający dopływ nowych komiksiarzy by utrzymać rynek?
Piękno jest w oczach patrzącego.

Online eyesore

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:00:46 »

Duzo sie mowi ostatnio o osobach co braly niedawno kredyt hipoteczny i im wyraznie wzrosly raty (stopy poszly z 0.1 na 3.5%), ale tak naprawde  oni ciagle sa na plusie przy tak wysokiej inflacji.



Wytłumacz mi proszę w jaki sposób jestem na plusie jak płacę o 900zł większą ratę a wiem ze to początek.
Inflacja mnie też dotyczy, płacę więcej za benę, jedzenie i opłaty typu prąd.


Offline dreamer36

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:05:15 »
Niestety wzrost cen jest wyraźnie zauważalny i pomimo ogólnych możliwości utrzymania poziomu zakupów, to po prostu jest pewnie akceptowalny przeze mnie pułap wydatków na rzeczy będące na dziesiątym planie. Stad pewnie nie będzie to jakiś drastyczny spadek zakupów, nie mnie jednak w tym roku postaram się nie wchodzić w żadne nowe serie, ponadto jeżeli stosunek cena/objętość/jakość będzie niekorzystny, to pozycja będzie odrzucana, a nie na później lub w kolejnym zamówieniu (patrz - SSM od Muchy czy DD t.1 od Waida). Jest różnica między dużymi zakupami, a najzwyklejszym dawaniem się doić (i tak miłościwie nam panujący nie ułatwiają życia przedsiębiorcom - może lepiej zostanę żulem na zasiłkach?)...