Autor Wątek: Najlepsze komiksowe fabuły  (Przeczytany 5239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Avarest

Najlepsze komiksowe fabuły
« dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 13:38:57 »
Cześć! Pewnie nie jestem jedyną osobą na świecie, która czyta komiksy głównie dla poznania świetnej, wciągającej historii. Fabuła to dla mnie zdecydowanie najważniejszy element nie tylko komiksów, ale również filmów czy gier.

Właśnie dlatego chętnie przyjmę polecanki. Jakie najlepsze (fabularnie) komiksy czytaliście w swoim życiu? Podajcie tytuły komiksów, które możecie polecić z czystym sumieniem.  ;)

Proszę tylko, aby ktoś nie polecał pojedynczego zeszytu (np. numeru #100) z jakiejś długiej serii. Wiele osób nie będzie przekopywać się przez całą serię, by przeczytać jeden świetny fabularnie zeszyt. Chodzi o one-shoty, lub nieco dłuższe, ale raczej skończone już historie, które trzymają wysoki poziom historii przez wszystkie zeszyty (jako całość).

Będę wdzięczny za wszystkie polecanki. Setting komiksu nie ma znaczenia, jeśli tylko można do niego wejść wraz z komiksem (bez znajomości innych dzieł). Style, kreska czy kolory również bez znaczenia. Chodzi tylko o to by dzieło opowiedało jakąś świetną historię.  ;D
« Ostatnia zmiana: Pt, 25 Sierpień 2023, 13:59:16 wysłana przez Avarest »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 13:53:56 »
Wszystkie komiksy o kaczkach Dona Rosy.

Offline pokia

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 13:54:04 »
Bardzo mnie korciło, czy nie zrobić sobie żartu i nie zaproponować coś z Manary - Borgia, Klik, Hard Boiled Millera czy nawet Feralnego Majora Moebiusa.

Będę jednak poważny i proponuję ARQ, RORK, Wypadek na polowaniu, Fotograf, Habibi, Portugalia, Cyann.

Online volker

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 13:56:18 »
Jak dla mnie świetny scenariuszowo jest komiks Dni, których nie znamy - Timothe Le Boucher

Offline Grzmichuj

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 13:58:51 »
Nie wiem czy warto komuś polecać, coś co pewnie na tym forum wszyscy znają. Moim zdaniem najlepiej napisany komiks i najlepiej pod fabułę zilustrowany (pamiętajmy, że za opowiadanie historii odpowiada w komiksie rysunek, więc nie można ignorować artysty w poszukiwaniu najlepszej treści) to seria Skalp wydana przez Egmont.

Poza tym (w przypadkowej kolejności):
Saga
XIII
Żywe Trupy
Invincible
Locke & Key
Parker
V jak Vendetta, Watchmen i cały dorobek Moore'a


i wiele innych, których teraz nie pamiętam.

Niestety nie mogę z czystym sumieniem polecić żadnego polskiego komiksu, bo polscy pisarze i artyści, choć lepsi niż kiedyś, wciąż cierpią na akademickie choroby podczas tworzenia treści. Nawet osławiona Zasada Trójek, która jest piękna i kreatywna, to pod względem fabuły jest zwyczajnie kiepska.
« Ostatnia zmiana: Pt, 25 Sierpień 2023, 14:56:15 wysłana przez Grzmichuj »
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline donT

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 14:02:34 »
Patrzac na swoje polki, tak na szybko beda to Piotrus Pan, Blankets, Essex County, Trzy Cienie, Persepolis, Raport Brodecka, Pinokio, Potwory, kolekcja Toppiego, komiksy Jasona, cykl Mroczne Miasta i wiele, wiele innych.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Online volker

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 14:04:28 »
Z polskich co pierwsze przychodzi mi do głowy to niezłą historię ma Będziesz smażyć się w piekle  - Krzysztofa Owedyka

Offline Leyek

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 14:21:22 »
W opozycji do @Grzmichuja będę bronił polskiego komiksu i tak jak @volker przede wszystkim pod względem fabuły polecam Będziesz się smażyć w piekle (chyba nigdy żaden komiks tak mnie nie wciągnął, że czytałem w każdej wolnej chwili aż do skończenia). Zasada trójek oczywiście też świetna, choć tam fabuła mniej rozbudowana, ale za to sam świat świetnie wykreowany.
Nie da się jednak ukryć, że kolega @Grzmichuj polecił jednak świetne fabularnie zagraniczne pozycję: Invincible, Saga i najlepszego scenarzystę w komiksowie czyli A. Moore'a (ode mnie rekomendacja na Miraclemana, Halo Jones, 1 tom Toma Stronga i Neonomicon + Providence).
Do tego dorzucę z mniej oczywistych (z wyjątkiem WW):
- SoS dla szczęścia (v. Hamme)
- Wieczna wojna (adaptacja książki; obok Moore'a to najlepsze komiksowe SF)
- Czarne Nenufary (adaptacja książki)
- Chew (do czasu skończenia Invincible'a byłą to dla mnie najlepiej poprowadzona amerykańska seria).

Edit. Aaa i jeszcze Morrison w większość pisze świetne pozycje na poziom momentami bliskiemu Moore'owi, jednak zdarzają mu się też gniotki (Klaus), odloty (Flex Mentallo) itp. (z tych pierwszych: Doom Patrol, obecnie wydawani Niewidzialni, All-star Superman, Multiversum)
« Ostatnia zmiana: Pt, 25 Sierpień 2023, 14:27:38 wysłana przez Leyek »

Offline Dracos

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 14:47:41 »
Tak na szybko dodam Skalp bo chyba nikt nie wymienił wcześniej. Piotruś Pan Loisela, w zasadzie Loisela można większość tytułów poczytać i być zadowolonym z lektury. Pasażerowie Wiatru oba cykle

Offline Grzmichuj

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 14:55:13 »
W opozycji do @Grzmichuja będę bronił polskiego komiksu i tak jak @volker przede wszystkim pod względem fabuły polecam Będziesz się smażyć w piekle (chyba nigdy żaden komiks tak mnie nie wciągnął, że czytałem w każdej wolnej chwili aż do skończenia). Zasada trójek oczywiście też świetna, choć tam fabuła mniej rozbudowana, ale za to sam świat świetnie wykreowany.
Nie da się jednak ukryć, że kolega @Grzmichuj polecił jednak świetne fabularnie zagraniczne pozycję: Invincible, Saga i najlepszego scenarzystę w komiksowie czyli A. Moore'a (ode mnie rekomendacja na Miraclemana, Halo Jones, 1 tom Toma Stronga i Neonomicon + Providence).
Do tego dorzucę z mniej oczywistych (z wyjątkiem WW):
- SoS dla szczęścia (v. Hamme)
- Wieczna wojna (adaptacja książki; obok Moore'a to najlepsze komiksowe SF)
- Czarne Nenufary (adaptacja książki)
- Chew (do czasu skończenia Invincible'a byłą to dla mnie najlepiej poprowadzona amerykańska seria).

Edit. Aaa i jeszcze Morrison w większość pisze świetne pozycje na poziom momentami bliskiemu Moore'owi, jednak zdarzają mu się też gniotki (Klaus), odloty (Flex Mentallo) itp. (z tych pierwszych: Doom Patrol, obecnie wydawani Niewidzialni, All-star Superman, Multiversum)

A ja w opozycji do Ciebie zgadzam się z Tobą prawie w całości :)

Tzn. Wieczna Wojna - tak. Top 3 komiksowych fabuł. Będziesz smażyć się w piekle jest spoko, ale brakuje mu elementów dobrego scenariusza, akcja jest super przewidywalna, a zakończenie trywialne i na siłę. Podobnie jak w genialnej Ósmej Czarze - czuć kiedy pomysł fabularny dobrnął do momentu "a teraz jakieś zakończenie". Tak się nie pisze scenariuszy, szkoda że Krzysztof Owedyk - najlepszy z polskich żyjących komiksiarzy nie rozwija się w materii pisarskiej.

Zasada Trójek - podobnie. Genialny świat z fabułą wymyśloną w sposób amatorski.

Dzięki za SoS dla szczęścia, zastanawiałem się czy warto, ale mamy chyba podobne gusta, więc zaryzykuję.
« Ostatnia zmiana: Pt, 25 Sierpień 2023, 14:57:31 wysłana przez Grzmichuj »
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline Zwirek

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 15:04:32 »
Podobne tematy już były, zapewne ludzie będą proponować to samo, raczej trudno aby najlepszy komiks nie miał godnej polecenia fabuły.

https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/jeden-komiks/
https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/1010-czyli-komiksowa-perfekcja/

Tutaj zaś temat referencyjny, do powyższych.
https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/najbardziej-przereklamowane-slynne-tytuly/

Co do clue tematu, to wybiorę Usagi Yojimbo Saga. Jest to zbiór opowieści, połączonych wątkami na przestrzeni wielu tomów. Jest też sporo krótkich historyjek, tworzących zamkniętą całość. Komiks przemyca obyczaje i kulturę XVII wiecznej Japonii, a postacie są antropomorficzne. Komiks zmusza do refleksji, czasami do wytężenia intelektu, a jednocześnie jest lekki w odbiorze, wprowadza w dobry nastrój, nawet jeśli historie kończą się smutno.

Offline gashu

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 16:00:39 »
Patrzac na swoje polki, tak na szybko beda to Piotrus Pan, Blankets, Essex County, Trzy Cienie, Persepolis, Raport Brodecka, Pinokio, Potwory, kolekcja Toppiego, komiksy Jasona, cykl Mroczne Miasta i wiele, wiele innych.

Tak zacząłem zastanawiać się, czy jeżeli "Blankets", albo "Persepolis" to komiksy autobiograficzne, to czy możemy je określać jako "komiksowe fabuły".  ;)
Wiem. Czepiam się.  :P

Offline donT

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 16:14:17 »
Najlepsze scenariusze pisze zycie.
 ;)
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Rodrigues

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 19:49:16 »
A ja zarzucę:

Koleje losu (Paco Roca)

Rycerze Sidonii (Tsutomu Nihei) - manga, 15 tomów, ale warto po nie sięgnąć.

LastMan (Vivès, Balak, Sanlaville) - 10 z 12 tomów już u nas wydano. 11 tom będzie pewnie jeszcze w tym roku i 12 na początku przyszłego.

Blast (Manu Larcenet) - 15-tego września wyjdzie finalny 2 tom.

Offline nocny

Odp: Najlepsze komiksowe fabuły
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 20:43:44 »

Dzięki za SoS dla szczęścia, zastanawiałem się czy warto, ale mamy chyba podobne gusta, więc zaryzykuję.

Nie masz pojęcia o moim guście więc to nie ma znaczenia ale wyrażę też opinię, że "SOS dla szczęścia" to fabularnie znakomity tytuł.