Autor Wątek: Jak powinno się wydawać komiksy ?  (Przeczytany 10707 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline starcek

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #60 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 18:02:45 »
[...]

Wydawnictwa rekompensują sobie niskie nakłady szeroką ofertą, pozyskaną dzięki tanim licencjom (często kupowanym w pakietach), to nie ma nic wspólnego z "doskonałym rozwojem".

No tak - ciekawsze byłyby wysokie nakłady z wąskiej oferty, ale... To tak to już w PRL-u było. I fajnie nie było.
A tak w ogóle to o którym rynku dyskutujemy? Czytelnika, wydawcy, czy autora?
Dla czytelnika - piszę z tej perspektywy - rynek komiksowy dogonił rynek książki. Jest nadprodukcja, jest fajnie.

Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Death

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #61 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 18:07:47 »
Rynek komiksu będzie miał kryzys w momencie jak my wszyscy w końcu zrobimy coś z tym, że więcej kupujemy niż czytamy. Sztucznie zawyżamy jego wielkość.

Offline Pan M

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #62 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 18:17:58 »
Rynek komiksu będzie miał kryzys w momencie jak my wszyscy w końcu zrobimy coś z tym, że więcej kupujemy niż czytamy. Sztucznie zawyżamy jego wielkość.

Trochę takie szukanie dziury w całym. Analogicznie kiedy są wyprzedaże na steamie, to logicznym jest to, że sporo ludzi nie ogra tego wszystkiego co zakupi od razu, co nie znaczy, że wszyscy z nich nie zrobią tego nigdy.

Rynek komiksowy w Polsce nie jest z gumy, często się zdarza, że kupuje coś jak widzę, że kończy się nakład, a bardzo chciałem to mieć. Więc kupowanie na zapas nie jest aż takie głupie. Inna sprawa to już to na ile  każdy szczerze  sam przed sobą może powiedzieć, że autentycznie nadrabia to co kupuje. Jak ktoś np. ma przeczytane z 30% posiadanych zbiorów, a druga osoba 2% no to cóż w tym drugim przypadku faktycznie ktoś zwyczajnie nie ogarnia hobby, ale nadal jego prawo kupować.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #63 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 18:29:14 »
Whoah, 2 albo 30%? Mi się wydawało zawsze, że zbyt dużo kupuję na zapas a mam na pewno ponad 80% przeczytane.

Offline Pan M

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #64 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 18:32:33 »
Whoah, 2 albo 30%? Mi się wydawało zawsze, że zbyt dużo kupuję na zapas a mam na pewno ponad 80% przeczytane.

Zależy od przypadku  ;) Jak ktoś ma 200 pozycji na półkach z czego  przeczytane 30, 40% nie wygląda to tak źle, ale powiedzmy drugi  koło tysiąca i już to tak umiarkowanie nie wygląda.

Offline Death

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #65 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 19:06:57 »
Myślę że mam około 300 nieprzeczytanych. Ostatnio sporo czytałem, ale też kupowałem. Więc będzie się utrzymywać taki stan póki nie zabiorę się za jakąś dłuższą grę, a mam jeszcze kupione np. Metro Exodus, Trylogię Mass Effect czy dwójkę Mafii. Obecnie czytam też Mistrza i Małgorzatę, a mam zamiar zabrać się za Diunę przed pójściem do kina. No właśnie, filmy... Mam też po 50 nieobejrzanych blu-ray i dvd. Gdybym czytał tylko komiksy to byłbym na bieżąco, ale są jeszcze inne media. :)

Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #66 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 19:13:29 »
No tak - ciekawsze byłyby wysokie nakłady z wąskiej oferty, ale... To tak to już w PRL-u było. I fajnie nie było.
A tak w ogóle to o którym rynku dyskutujemy? Czytelnika, wydawcy, czy autora?
Dla czytelnika - piszę z tej perspektywy - rynek komiksowy dogonił rynek książki. Jest nadprodukcja, jest fajnie.

Szanowny czytelniku, nie ma czegoś takiego jak odrębne rynki czytelnika, wydawcy i autora, jest jeden rynek, w którym wszyscy koegzystują i są od siebie zależni.
W poprzednim swoim poście napisałeś:
Rynek jest doskonale rozwinięty - nadprodukcja (stąd te forumowe kupki wstydu) świadczy o tym, że jest super. 
Odpowiadam (ponownie), nic z tego co napisałeś nie jest prawdą, rynek (w żadnym z aspektów) nie jest doskonale rozwinięty.
Mamy pozorną nadprodukcję, który wynika z prozaicznego wprowadzania olbrzymiej masy komiksów licencyjnych, których nakłady są zbyt niskie żeby utrzymać wydawnictwa, więc rekompensują to sobie one ilością tytułów.
Mamy czytelników, którzy z jednej strony wciąż są obarczeni PRL-owską mentalnością kupowania wszystkiego na zapas, ale z drugiej strony są do tego po prostu zmuszeni, bo wydawnictwa bardzo często mają nakłady „na styk”, ze względu na brak możliwości utrzymania swojej pełnej oferty przez długi czas w szerokiej dystrybucji.
Mamy komiksy autorów krajowych i zagranicznych, jednak praktycznie żaden z autorów nie byłby w stanie utrzymać się ze sprzedaży swoich komiksów tylko w Polsce.

Przy doskonale rozwiniętym rynku:
-wydawnictwa drukują nakłady większe niż bieżące zapotrzebowanie i mają możliwość utrzymania swojej oferty w szerokiej dystrybucji przez dłuższy czas.
-czytelnicy nie kupują na zapas, tylko uzupełniają swoją kolekcję w miarę potrzeb i rzeczywistych zainteresowań.
-autorzy, przynajmniej ci topowi, są w stanie utrzymać się z tego co robią.

Coś pominąłem?

Offline starcek

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #67 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 19:53:37 »
Tak, fakt, że tradycyjnie wróciliśmy do znanej mantry. Dla Ciebie rozwinięty rynek byłby tylko wtedy, gdyby wszyscy autorzy żyli tylko z rysowania komiksów. Klasyka.



Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #68 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 20:00:37 »
Tak, fakt, że tradycyjnie wróciliśmy do znanej mantry. Dla Ciebie rozwinięty rynek byłby tylko wtedy, gdyby wszyscy autorzy żyli tylko z rysowania komiksów. Klasyka.

Czy ja ciebie w jakikolwiek sposób próbuję obrazić?
Zmieniam twoje wypowiedzi, albo wybieram z nich drobne fragmenty, modyfikując je pod swoje tezy?
Nie.
Więc bądź łaskaw też tego nie robić, bo to bucera czystej wody, która nie ma nic wspólnego z normalną dyskusją, a bardzo dużo z bezczelnością i prymitywnym chamstwem.  ::)
« Ostatnia zmiana: Pn, 20 Wrzesień 2021, 20:09:24 wysłana przez turucorp »

Offline NuoLab

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #69 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 20:45:34 »
Przy doskonale rozwiniętym rynku:
-wydawnictwa drukują nakłady większe niż bieżące zapotrzebowanie i mają możliwość utrzymania swojej oferty w szerokiej dystrybucji przez dłuższy czas.
-czytelnicy nie kupują na zapas, tylko uzupełniają swoją kolekcję w miarę potrzeb i rzeczywistych zainteresowań.
-autorzy, przynajmniej ci topowi, są w stanie utrzymać się z tego co robią.

Polski rynek komiksowy jest rynkiem kolekcjonerów i nie zmieni tego żadna ustawa bo nie zmusisz społeczeństwa do masowego zainteresowania się medium kojarzonym z niedojrzałością, dziecinnością i przegrywem. A z drugiej strony paradoksalnie dużą część użytkowników tego forum trzyma przy komiksowym hobby jego swoista elitarność i frajda jaką sprawia świadomość wyczerpania nakładu niedawno zakupionego komiksu. Przynajmniej ja tak mam i pasuje mi taka sytuacja jak jest.

Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #70 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 20:59:48 »
Polski rynek komiksowy jest rynkiem kolekcjonerów i nie zmieni tego żadna ustawa bo nie zmusisz społeczeństwa do masowego zainteresowania się medium kojarzonym z niedojrzałością, dziecinnością i przegrywem. A z drugiej strony paradoksalnie dużą część użytkowników tego forum trzyma przy komiksowym hobby jego swoista elitarność i frajda jaką sprawia świadomość wyczerpania nakładu niedawno zakupionego komiksu. Przynajmniej ja tak mam i pasuje mi taka sytuacja jak jest.

No i super.
A teraz wytłumacz mi, jak to się ma do opowieści , którą zapodał tutaj @starcek, jak to niby mamy doskonale rozwinięty rynek komiksowy (nie przypominam sobie, żeby wspominał coś o „elitarnym rynku kolekcjonerskim”).
A przy okazji może wytłumaczysz również twoje lajkowanie jego wpisu, w którym całkowicie zmienił treść mojej wypowiedzi?
Tak tylko ci się kliknęło, czy po prostu podobają ci się tak prymitywne i chamskie zagrywki?
« Ostatnia zmiana: Pn, 20 Wrzesień 2021, 21:05:02 wysłana przez turucorp »

Offline NuoLab

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #71 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 21:38:30 »
Nie znam z autopsji innych rynków komiksowych poza polskim. A ponieważ widziałem jak się ten nasz rynek zmieniał od lat 80 aż do dzisiaj to widzę, że doszliśmy do sytuacji w której tenże rynek prawie w pełni zaspokaja moje (i nie tylko moje potrzeby) ergo jest to rynek rozwinięty.

Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #72 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 21:48:35 »
Nie znam z autopsji innych rynków komiksowych poza polskim. A ponieważ widziałem jak się ten nasz rynek zmieniał od lat 80 aż do dzisiaj to widzę, że doszliśmy do sytuacji w której tenże rynek prawie w pełni zaspokaja moje (i nie tylko moje potrzeby) ergo jest to rynek rozwinięty.

Czyli „zaspakajanie niszowych potrzeb wąskiej grupy kolekcjonerów” = w pełni rozwinięty rynek komiksowy?  :o
Zdajesz sobie sprawę, jak bardzo kuriozalna i oderwana od rzeczywistości jest twoja opinia?

Offline kv

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #73 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 22:21:04 »
No to mamy opinie twórcy i czytelnika. Brakuje tylko opinii wydawcy  ;D
Chyba to jednak nie jest rynek wszystkich  ;)

A poważnie, na pewno rynek nasz nie jest rozwinięty jak inne zachodnie rynki komiksowe, ale czy on nie jest już rozwinięty jak na nasz popyt?
« Ostatnia zmiana: Pn, 20 Wrzesień 2021, 22:26:12 wysłana przez kv »

Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #74 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 22:36:02 »
No to mamy opinie twórcy i czytelnika. Brakuje tylko opinii wydawcy  ;D
Chyba to jednak nie jest rynek wszystkich  ;)

A poważnie, na pewno rynek nasz nie jest rozwinięty jak inne zachodnie rynki komiksowe, ale czy on nie jest już rozwinięty jak na nasze warunki?

Jestem też czytelnikiem (kupującym) i ściśle współpracuję z kilkoma wydawcami  :P

A tak poważnie, podałem trzy konkretne filary, na których powinien być zbudowany rozwinięty rynek komiksowy (chociaż tak naprawdę powinno być ich cztery, bo bez szerokiej dystrybucji wszystko leży).
Nasz rynek nie ma oparcia w żadnym z tych filarów, czytelników jest za mało, wydawcy nie są w stanie zwiększyć nakładów na tyle, żeby wygenerować odpowiednie zyski, autorzy mogą zarobki traktować jedynie jako kieszonkowe (również ci zagraniczni), a w szerokiej dystrybucji jest obecnych bodaj dwóch graczy, bazujących na dużej ilości tytułów licencyjnych.
To co mamy, to nawet nie jest namiastka rozwiniętego rynku, tylko zwykła „mcdonaldyzacja”, ze wszystkimi jej negatywnymi skutkami.
Kuriozalne jest, że taka forma rynku najczęściej dotyczy szerokich mas społeczeństwa, a tutaj mamy budowanienie na niej jakiś „egalitarnych grupek koneserów”, czyli kolejny absurd.  ::)