Autor Wątek: Jak powinno się wydawać komiksy ?  (Przeczytany 10527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Genzo

Jak powinno się wydawać komiksy ?
« dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 13:23:43 »
No właśnie, jak ? szukałem na forum tematu i nie znalazłem. Jak według was powinny byc wydawane komiksy ?  hc, trejdy, zeszyty ? kreda, kreda i tylko kreda czy moze offset ? czy komiks w Polsce, to musi być hobby dla snobów z cenami 150-200 za album w twardej okładce na kredzie ? czy może są entuzjaści budżetowych wydań - miękka okładka i offset za mniejszy pieniądz ?

Offline GoNzO

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #1 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 13:33:17 »
Offset wcale nie oznacza mniejszej ceny.

Offline Lafar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 13:39:21 »
To jest pytanie na które nie ma odpowiedzi, każdy ma inne upodobania. W niektórych wydaniach wybór papieru to też ważna część wydania połączona z samym komiksem, więc to kolejna zmienna.

Co do 150-200 zl za tom dla snobów... Trochę tutaj pojechałeś, to że ktoś jest w stanie wydać więcej niż ty na komiks nie oznacza automatycznie, że jest snobem.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 13:40:07 »
Przeważnie jest wręcz przeciwnie. Dla mnie idealna forma wydania to to, co Egmont stosował ostatnio w Szninklu, Skardze, Yansie, Bilalu itd. Powiększone wydanie, ale nie na tyle że ciężko czytać, genialny papier, matowy, gruby, świetna jakość druku. Wiadomo, nie do wszystkiego to pasuje, z drugiej strony jestem wielkim fanem tego, co robi Tore, fajne gatunkowe historie za grosze.

Offline Genzo

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 13:57:18 »
Co do 150-200 zl za tom dla snobów... Trochę tutaj pojechałeś, to że ktoś jest w stanie wydać więcej niż ty na komiks nie oznacza automatycznie, że jest snobem.
ja akurat wydaje tyle i więcej i ogólnie to nie uważam sie za snoba :P tyle, ze to wydawcy tworząc rynek tak wydawanych komiksów w Polsce, zrobili jednak z prostego produktu kultury masowej, hobby dla snobów.

Offline Lafar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 14:06:46 »
No to nie rozumiem, ty możesz kupować i nie jesteś snobem ale każdy inny już jest snobem?

Komiks już od dawna nie jest prostym produktem kultury masowej. Masz setki tysięcy tytułów nie tylko z USA ale też ze świata. Nawet nasz mały rynek jest bardzo rozwinięty, możesz kupić sobie Kaczki, Tardiego, Supermana, Eisnera, Wolverine'a, Toppiego... Możesz wejść na sklep internetowy i w jednym zamówieniu kupić opowieść o rodzinie uciekającej z Syrii i nawalanke superhero w której istnieje jakiś kosmiczny symbiot.

Offline Genzo

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 14:23:56 »
No to nie rozumiem, ty możesz kupować i nie jesteś snobem ale każdy inny już jest snobem?
heh, nie o to mi chodzi, nie uważam sie za snoba, ale snoba ze mnie robią wydawcy. kupuje sobie te wydania za 100, 150, 200 czy tam wiecej, bo chce mieć ten tytuł, ale wkurza mnie np że ze zwykłej amerykańskiej prostej pulpy, którą bym sobie poczytał np na kiblu do porannej kawy, czy w miejskiej komunikacji jadac sobie z punktu a do punktu b, czy jeszcze gdzieś indziej, robi sie jakies exkluziv mega wypasione wydania. ja takie komiksy wolałbym miec wydane taniej i w prostszej formie i o to mi chodzi w tym temacie, jak wg was powinny byc wydawane komiksy

Offline Piterrini

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 16:19:26 »
Cytuj
Jak powinno się wydawać komiksy ?
Jak najlepiej  ;)

Kolejny temat, który co chwilę wraca. Jak wydasz coś budżetowo na średnim papierze i na miękko, to ktoś inny wyda coś innego na kredzie drożej o kilka złotych i sprzedawać się będzie lepiej, na to jeszcze kto inny odpowie twardą okładką i o Twoim wydaniu budżetowym nikt nie będzie pamiętał. Nie wyjaśnię dlaczego tak jest, tj. przy małej różnicy cenowej poprawa jakości jest zwykle odbierana pozytywnie, więc to jedno wyjaśnienie, tak kroczkami (może akurat nie u nas takimi "kroczkami" a "skokami" wręcz...) dochodziło do wydań jakie teraz są standardem...
Bo różnica w cenie między wydaniem budżetowym a standardowym to inny koszt papieru i ew. tańsza metoda łączenia stron, a koszty magazynowania, dystrybucji, produkcji, przygotowania, całej logistyki no i licencji pozostają z grubsza niezmienne. Pamiętam analizowane to było i kwestia standardu wydania nie wpływała kosztowo w wartościach kilkudziesięciu procent, jak ludziom się wydaje (mnie samemu tak się właśnie wydawało dawniej).

Dla mnie wydanie w standardzie prasy typu Star Wars Komiks, albo lepiej - tych pięciu Marvel Komiks z 2019 (5 zeszytów przy cenie okładkowej 15zł) byłoby idealne dla całej współczesnej tzw. superbohaterszczyzny. Dla "snobów" wydania w obecnym standardzie (średniej grubości kreda, skrzydełka itp. lub twarda okładka), a dla mniejszości w mniejszości wydania limitowane, ekskluzywne itp.. U nas nie ma tej trzeciej, najmniejszej mniejszości, więc "etap" drugi wpada w trzeci, a pierwszy w drugi z samych założeń rynku :(
To w kontekście superhero, a europejskie komiksy lubię w albumach po 50 stron na miękko, z tym że tu ekonomicznie lepiej zrobić zbiorcze, a przy większym formacie względem tzw. amerykanów papier "prasowy" jest super-podatny na uszkodzenia, więc z formatem zbliżonym do A4 wolałbym mniej budżetowo, odpowiadając na pytanie ze swojej perspektywy ;)
Mang nie dotykam, ale nad tym też można się pochylić, dlaczego mangi nie są wydawane "ekskluzywnie" u nas (a może są?) :D

Offline Alexandrus888

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 16:38:35 »
Czy ja wiem czy mangi nie są ekskluzywnie wydawane? ::)
Papier zazwyczaj kreda, gruba, rzadko kiedy coś przebija. Coraz częściej pojawiają się twarde oprawy, są próby z boxami (Bazylisk, animebook z OP). Bakemonogatari w edycji specjalnej z tekturowymi boxami, bookletem do każdego tomu i kilkoma/kilkunastoma kartami kolekcjonerskimi. Złocenia na obwolutach to już prawie norma - pakowane gdzie się tylko da. Waneko bryluje z eksperymentalnymi okładkami (Opowieści o białej księżniczce, Shadow House i inne). Co tam jeszcze... a, już się pojawiają wydania 100+PLN, cena zwykłych zbliża się niebezpiecznie do 30 PLN. O lakierze punktowym nie wspominam, bo to już nie robi na nikim żadnego wrażenia.

Offline KubciO

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 17:14:36 »

Online xanar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 18:27:24 »
Jak powinno się wydawać komiksy ?
Komiksy powinno wydawać się tak żeby się sprzedawały.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Alexandrus888

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 18:30:10 »
No dobrze, może za bardzo się rozpędziłem z tą kredą  :-[ Ale się zdaża (ReLife, DB FC)

Offline KubciO

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 20:41:53 »
Ale się zdaża (ReLife, DB FC)
DB FC to nie jest kreda tylko jakiś lakierowany (czy coś takiego, wybaczcie, nie znam się) offset.
Poza tym kreda, moim zdaniem, nie jest wyznacznikiem ekskluzywności. Preferuję offset. ;)

brvk

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 21:09:23 »
Komiksy powinno się wydawać odpowiednio do ich treści, rangi i sławy, nakładu oraz oczekiwań klientów. Tyle że zwłaszcza w ostanim podpunkcie zwykle nie ma zgody, więc ciężko o złoty środek.

Ja klasykę euro najbardziej lubię w błyszczących wypasionych integralach z dodatkami. Pojedyncze tomy wolę na miękko, nawet grubasy,  jak "Poranek ściętych głów", którego samo trzymanie w dłoni jest przyjemnością. Pulpę w rodzaju Conana, Dylana Doga albo Cicca DumDum chętnie przyjąłbym na szmaciakach za 10 ziko, zaś superbohaterów nie powinno wydawać się wcale, są ważniejsze zastosowania dla najgorszego rodzaju papieru.

sum41

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 21:30:45 »
zaś superbohaterów nie powinno wydawać się wcale, są ważniejsze zastosowania dla najgorszego rodzaju papieru.

? ? ?