Autor Wątek: Jak powinno się wydawać komiksy ?  (Przeczytany 10518 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

brvk

  • Gość
Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #30 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 12:24:22 »
Ale ja nie walę w żadnego chochoła. Nie wiem w ogóle skąd to oburzenie. Nie jestem świadomy istnienia ludzi burzących się na istnienie superhero. To nie jest szyderczy ton, tylko lekka irytacja, bo czuję pod sobą rozgrzanego grilla.

Kurka, dopisałem sobie na koniec posta, że superhero mogłoby nie istnieć, ale nie zwróciłem uwagi na to, że robię to w komiksowym kościele, może nawet zakonie. Przepraszam za to świętokradztwo.

Offline Death

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #31 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 12:42:46 »
Jak powinno się wydawać komiksy?
Z dobrym tłumaczeniem, korektą i redakcją, z jakościowych materiałów i żeby czerń była czarna.

Online xanar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #32 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 13:37:06 »
Ale ja nie walę w żadnego chochoła. Nie wiem w ogóle skąd to oburzenie. Nie jestem świadomy istnienia ludzi burzących się na istnienie superhero. To nie jest szyderczy ton, tylko lekka irytacja, bo czuję pod sobą rozgrzanego grilla.

Kurka, dopisałem sobie na koniec posta, że superhero mogłoby nie istnieć, ale nie zwróciłem uwagi na to, że robię to w komiksowym kościele, może nawet zakonie. Przepraszam za to świętokradztwo.

No to następnym razem licz się z słowami, parę ładnych lat temu spaliliby cię na stosie. Masz szczęście, że aktualnie wyznawczy superhero są cywilizowani.

Wydaje mi się, że wydawanie superhero w pewnym sensie "nakręca" ten rynek, jakby tego nie było to  twojego komiksu europejskiego też za bardzo by nie wydawali.

Na moim przykładzie, jakby nie wydawali superhero to nie kupiłbym komiksu europejskiego i nawet część z tego co pojawiło się na rynku to przeczytałem. Jedne są lepsze drugie gorsze dokładnie tak jak z innymi komiksami np. suephero.
« Ostatnia zmiana: Nd, 19 Wrzesień 2021, 13:40:23 wysłana przez xanar »
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline PabloWu

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #33 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 14:08:28 »
Do tego co napisał Death dodałbym jeszcze apel o nie wrzucanie twardej okładki do jednotomowych frankfonów , wiele serii z tego powodu odpuściłem a te które kupiłem zajmują mi wchuuu miejsca . Szanujcie proszę nasze miejsca na półkach.

Online xanar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #34 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 14:11:05 »
W ogóle powinni wydawać te książki na jak najcieńszym papierze, nie dość że będzie mniej miejsc zajmować to jeszcze zaoszczędzimy czas, bo będziemy mogli czytać dwie strony na raz.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Dracos

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #35 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 14:27:11 »
nie wrzucanie twardej okładki do jednotomowych frankfonów , wiele serii z tego powodu odpuściłem a te które kupiłem zajmują mi wchuuu miejsca . Szanujcie proszę nasze miejsca na półkach.

Ja bym natomiast preferował żeby to co można bo seria jest ukończona albo ma zostać ukończona w ciągu roku dwóch wydawano w Integralu. Dla przykładu czasami coś leci na  wieczną liste "może kiedyś" bo ciepanie po tym jednym albumiku nie daje gwarancji że zostanie wydane w komplecie niezależnie czy będzie na miękko czy na twardo.

Zasadniczo zgadzam sie z Death'em życzyłbym sobie jeszcze żeby zaczęte serie były kończone (chociaż tutaj mam świadomość że to nie zawsze możliwe).

Offline Motyl

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #36 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 18:37:06 »
Jak powinno się wydawać komiksy?
Z dobrym tłumaczeniem, korektą i redakcją, z jakościowych materiałów i żeby czerń była czarna.

Fajne marzenia masz :) Najpierw musisz - najlepiej podczas jakiegoś dużego konwentu komiksowego - spytać niektórych wydawców (bo to domena nielicznych, ale jednak), dlaczego w stopce nie uwzględniają pozycji korekta lub redakcja i czy to znaczy, że korekty/redakcji nie było. Później warto dopytać kolejnych, którzy w stopce w miejscu korekta wpisują randomowe imię: Bogna, Jagna, Anna, Hermenegilda i takie tam, czy to realne osoby. Kolejnym pytaniem, które powinno się zadać na takiej imprezie (tu również do części wydawców) - czy wpisywanie w polu redakcja właściciela lub jednego z właścicieli wydawnictwa to taki polski trend, czy europejska norma. No i - rzecz jasna - czy taki właściciel wydawnictwa ma pojęcie o redakcji i ją wykonuje, czy został wpisany tylko dlatego, bo wypadało kogoś wpisać. Na koniec zostaje pytanie na panel tłumaczy, dowiedzieć się, dla ilu z nich tłumaczenie to świadomy wybór kariery (odpowiednie studia i podobne), a ilu to samouki. Należałoby też bez ogródek zapytać ich, od ilu lat nie mieli podwyżki za swoją pracę (obojętnie czy jest im płacone od strony, czy od wiersza) i dlaczego jest to okres pięciu lub więcej lat. I jak takie negocjacje o podwyżkę z wydawcą wyglądają. Wtedy uświadomisz sobie, że taki tłumacz, aby godnie żyć (a wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia), bierze na siebie tyle zleceń, że albo zawala terminy, albo robi to w niedoczasie, i wówczas jakość tłumaczenia pozostawia wiele do życzenia (tu pozostaje mrówcza robota redakcji).
Reasumując, aby twoje marzenia się ziściły, to komiksy powinny być trzydzieści, czterdzieści procent droższe, niż są obecne. Przemilczmy już temat apanaży za wykonywanie kolejnych prac przy komiksach niekoniecznie regulowanych w dobrym i stabilnym złotym, bo wówczas cena takiego komiksu wzrosłaby jeszcze bardziej. Ryneczek jest rozepchany ilością niepotrzebnych komiksów i wydań dla kolekcjonerów - które w żaden sposób tego rynku nie rozwijają. Polska to nie Francja, Włochy czy Anglia, u nas sprzedaż tysiąca egzemplarzy to wielka feta. Gdyby kultura była w kraju postrzegana normalnie (odwieczne pytania, a czemu tak drogo, a to nie powinno być za darmo?), a rynek funkcjonował poprawnie - czyli średnia sprzedaż na poziomie pięciu-dziesięciu tysięcy egzemplarzy, to wszystko, o co zabiegasz, zapewne działałoby bez zarzutu. Załamanie dopiero przed nami - po kolejnej podwyżce pensji minimalnej i oskładkowaniu umów zlecenia. Komiks dopiero stanie się dobrem luksusowym i nawet grono najwierniejszych klientów (te 300-500 osób) może tego nie udźwignąć. Jednolita cena książki - jeśli kiedykolwiek zostanie uchwalona - to będzie ostateczny gwóźdź do trumny. Wtedy czytelnicy przeproszą się z hałdami wstydu.   

Offline Death

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #37 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 19:01:17 »
A to ciekawe, bo jak kilka lat temu chciano wprowadzić tę jednolitą cenę to niektórzy polscy wydawcy byli za. :)

Offline Motyl

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #38 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 19:06:37 »
A to ciekawe, bo jak kilka lat temu chciano wprowadzić tę jednolitą cenę to niektórzy polscy wydawcy byli za. :)

Też byś był szczęśliwy, jakbyś swój produkt sprzedał za stówę bez konieczności udzielania od razu rabatu, ale portfel czytelnika byłby już mniej zadowolony. Jednolita cena książki to drugie życie dla księgarń, które umierają dzięki empikom i dyskontom - gdzie w dniu premiery książka może mieć rabat i 40%, a w takiej lokalnej księgarni ma na początku zawsze okładkową. Księgarnie upadają jedna po drugiej, nikt tego nie zauważa, bo wszyscy i tak kupują w sieci. W czasach pandemii sieciowa sprzedaż okazała się zbawienna dla rodzimych wydawców przy tych wszystkich obostrzeniach, w takiej Portugalii to był dramat. 

Offline Death

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #39 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 19:40:02 »
Tylko że to naczynia połączone. Wydawca byłby przez chwilę zadowolony, a czytelnik nie. I za chwilę nie byłoby już czytelnika, a potem wydawcy.

Offline Motyl

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #40 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 19:57:37 »
Tylko że to naczynia połączone. Wydawca byłby przez chwilę zadowolony, a czytelnik nie. I za chwilę nie byłoby już czytelnika, a potem wydawcy.

Oj nie, czytelnik będzie zawsze, książki można pozyskać choćby z biblioteki czy antykwariatu, więc nie ma tragedii. Wydawcy też by zostali, oczywiście ci najwięksi. W latach 90. nie było upustów, cena jednolita była w każdej księgarni i jakoś rynek wydawniczy funkcjonował. Problem pojawia się jedynie w kwestii ceny, co innego zapłacić za książkę 40-50 zł, a co innego za komiks 200-250 zł :)

Offline asx76

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #41 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 20:12:37 »
Wydania zbiorcze, twarda oprawa i kreda! ;)

Offline kv

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #42 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 20:38:11 »
Oj nie, czytelnik będzie zawsze, książki można pozyskać choćby z biblioteki czy antykwariatu, więc nie ma tragedii. Wydawcy też by zostali, oczywiście ci najwięksi. W latach 90. nie było upustów, cena jednolita była w każdej księgarni i jakoś rynek wydawniczy funkcjonował. Problem pojawia się jedynie w kwestii ceny, co innego zapłacić za książkę 40-50 zł, a co innego za komiks 200-250 zł :)
Spekuluję, że część czytelników/komiksiarzy zrezygnuje. Czyli w konsekwencji rynek się skurczy, co odbije się na wydawcach.
Nie bawiłem się w komiksy w latach 90-tych, ale czytając to forum można się dowiedzieć, że w tych latach kupowało się wszystko co wychodziło. Więc tego było mało  ;) ; teraz to raczej nie da się wszystkiego kupić  ;)

Offline Motyl

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #43 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 20:45:51 »
Spekuluję, że część czytelników/komiksiarzy zrezygnuje. Czyli w konsekwencji rynek się skurczy, co odbije się na wydawcach.
Nie bawiłem się w komiksy w latach 90-tych, ale czytając to forum można się dowiedzieć, że w tych latach kupowało się wszystko co wychodziło. Więc tego było mało  ;) ; teraz to raczej nie da się wszystkiego kupić  ;)

A chciałbyś wszystko teraz kupić? Masz tyle czasu, by to przeczytać, miejsca, by to gromadzić? Kwestia środków na zakup wszystkiego to już inna sprawa, ale to zawsze jest do przeskoczenia - pożyczki, kredyty. I nagle budzisz się w zagraconym domu w stercie nieprzeczytanych komiksów. Zakupoholizm to choroba i można ją leczyć :) W latach 90. rynek był mniejszy, ale i środki przeciętnego konsumenta były skromniejsze. Obecnie musiałbyś zarabiać ponad dyszkę, aby ze spokojem kupić wszystkie miesięczne nowości. Konsumenci komiksów będący obecnie w przedziale 40-50 lat prócz portfeli nie mają też z gumy mieszkań/domów. Jak ktoś nie robi selekcji, to może w komiksach pływać. Powierzchni nie będziesz w nieskończoność powiększał, a jak liczysz się z faktem, że będziesz zbierał kolejne nowości przez X lat, to i tak musisz ograniczyć ich ilość, bo się nie zmieszczą :)

Offline turucorp

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #44 dnia: Nd, 19 Wrzesień 2021, 20:46:21 »
A to ciekawe, bo jak kilka lat temu chciano wprowadzić tę jednolitą cenę to niektórzy polscy wydawcy byli za. :)

ŻADEN polski wydawca komiksowy nie był za wprowadzeniem jednolitej ceny.  ::)
Za to wielu z nich działa aktywnie przeciwko takiej regulacji.

@Motyl, nie rozumiem dlaczego mieszasz specyfikę rynku książek z rynkiem komiksów?
To, wbrew pozorom, dwie różne branże.
Komiks praktycznie nie istnieje w dużych sieciach (oprócz przedruków publikowanych przez krajowe oddziały zagranicznych koncernów), ma inną specyfikę grupy odbiorców, a w przypadku kryzysu na rynku zostaną małe wydawnictwa, prowadzone przez pasjonatów, "duzi" zrezygnują, bo nie będą mieli z tego kasy.
Jeśli chodzi o redaktorów i korektorów, to zapraszam na dowolne spotkanie np. z KG, Ongrysem czy Wydawnictwo 23, weżniemy stopki z komiksów, przeczytamy ich imiona i nazwiska, opowiemy sobie, co i kto z nich wniósł do komiksu, może wtedy przestaniesz generalizować?
BTW W latach 90-tych oferta komiksowa była śladowa, rozmawialiśmy o tym na forum wielokrotnie, bardzo proszę o nie tworzenie kolejny raz jakiś dziwnych legend w tej kwestii.