Autor Wątek: Egmont 2022  (Przeczytany 501019 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online Kandor

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3585 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:16:24 »
xanar, jednak  to powinien być "Kapitan Tsubasa" a nie "Kapitan Jastrząb" bo co prawda tak się nazywała polska wersja tego zacnego anime (ja w dzieciństwie niestety oglądałem tylko "Piłkarzy" na TV2), wzięli to chyba od Amerykanów, ale sam się ostatnio o mało co nie założyłem o pieniądze ze znajomymi o to co "tsubasa" znaczy i okazuje się, że to (najprawdopodobniej) żaden tam jastrząb, a Tsubasa to po prostu nazwisko tytułowego bohatera. Manga jest oczywiście wydawana w Polsce jako "Kapitan Jastrząb". Przegrałbym zakład (a musicie wiedzieć że ja NAPRAWDĘ się lubię zakładać*), więc musiałem na tę kwestię zwrócić uwagę :-)

[* i zamawiać w preorderze, jak leci, praktycznie wszystkie mangi z podanej przez ciebie listy]
« Ostatnia zmiana: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:19:41 wysłana przez Kandor »

Offline Dracos

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3586 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:26:18 »
Nie chciałbym się mądrzyć w temacie mi odległym, ale na ile pamiętam odległe lata 90 i kanał Polonia1. To były dwa anime/seriale oba traktujące o piłkarzach i jeden to był Kapitan Jastrząb (jak dziś pamiętam odcinek gdzie trener dał zawodnikom ciężarki na nogi żeby przyzwyczaili się do wysiłku, a później "latali" po boisku :) ), a drugi ten (kochany i uwielbiany) z Tsubasą który również po jakimś czasie zaczął być tak nazywany.

Offline Kadet

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3587 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:27:46 »
W Polsce wydają tę mangę jako "Kapitan Tsubasa", bez "Jastrzębia". Czytsłem w internecie, że słowo "tsubasa" może mieć różne znaczenia w zależności od znaków, jakimi się je zapisze, ale jedno z tych znaczeń to "skrzydło/skrzydła".
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline kelen

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3588 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:31:52 »
Jeżeli chodzi o mangę to faktycznie to JPF ostatnio w większości same świeżynki wydaje na twardo:

Nie do końca rozumiem intencji Twojej wiadomości, biorąc pod uwagę, że JPF oferował prawie zawsze współczesne bestsellery (a nie jechał tylko i wyłącznie na klasyce), nie mówiąc o innych wydawnictwach. Dużo nowości, w tym takich, których nakłady wymagają dodruków po krótkim czasie. Także, nie wiem, o co Ci chodzi.

Offline bibliotekarz

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3589 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:39:45 »
To wymień te świetne komiksy superhero z ostatnich lat.
Z ostatnio czytanych choćby Nieśmiertelny Hulk od Ewinga. Wcześniej DCeased od Taylora, Wonder Woman. Martwa Ziemia od Johnsona, X-Men. Wielki Projekt od Piskora, Spider-Man. Historia życia od Zdarskyego. A sporo jeszcze nie zdążyłem przeczytać.

Co ma być konkurencją z topki Egmontu dla tych tytułów? Krąg Krwi i Kosmiczne Przygody? Nawet użytkownicy tego forum piszą jaki to paździerz okrutny.

Lata 80' i 90' miały swoje osiągnięcia, miały twórców z ambicjami, chcących pokazać coś więcej, pozytywnie się wyróżniających. Tylko tych tytułów próżno szukać w tej topce.

Jak się wyczerpie obecna formuła to zrobienie pivotu na mangę czy ambitne komiksy będzie dla nich jak pstryknięcie palcem. Sprzedaje się to co się sprzedaje i ubolewanie nad tym że to przedruki przykładowego Punishera z tm-semic niczego nie zmienią.
Nie trzeba ubolewać, można po prostu zjawisko analizować. Z czegoś się to wzięło, daje określony efekt, przyszłość jest w jakimś stopniu przewidywalna.
Ale to chyba jeszcze trochę potrwa  ;)
Nie bardzo. Przyszłość jest przed czytelnikami, którzy od Semica zaczynali a potem rozszerzyli swoje horyzonty, rozwijali się razem z rynkiem, byli ciekawi świata i tego, czego dotąd nie poznali. Zawsze będzie jakaś klasyka, której nie przeczytali i zawsze będą nowości warte poznania.

Ci, którzy zaczynali od Semica i w świecie Semica się zatrzymali mają tej przyszłości 2-3 lata. Egmont to wszystko wznowi w niezbyt długim czasie w zbiorczych, przeczytają ponownie i koniec. Taka przed nimi przyszłość jak przed impotentem fortuna z 500+.
Batman returns
his books to the library

Offline Dracos

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3590 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:48:06 »
No ok rozumiem, ale chyba nie postulujesz żeby Egmont się nie schylił i nie sięgnął po te łatwe pieniądze :)? Nie zmienia się konia w połowie drogi, uwierz mi że po części rozumiem twoje stanowisko, ale też wiem że jak można zarobić to się sytuację wykorzystuje bo drugiej może nie być.

Offline bibliotekarz

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3591 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:53:25 »
No ok rozumiem, ale chyba nie postulujesz żeby Egmont się nie schylił i nie sięgnął po te łatwe pieniądze :)? Nie
Ależ niech się schyla. Ja też po części na tym skorzystam.

Sytuacja ma swoje plusy - lepiej jeśli ktoś czyta ponownie Semica niż miałby nie czytać nic. Lepiej jeśli coś się sprzedaje i może w ten sposób wspomóc np. segment dziecięcy albo komiks ambitny, niż gdyby nic się nie sprzedawało.
Batman returns
his books to the library

Offline Koalar

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3592 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 15:58:14 »
Na YouTubie w wielu odcinkach lektorzy mówią "Kapitan Hawk" (np. odc. 1, 60), więc tam w ogóle jakieś dziwne rzeczy się działy z tym tytułem (może potem pojawił się Jastrząb, może Jastrząb był w tytule w czasopismach z programem telewizyjnym). W moim środowisku na tą bajkę mówiło się po prostu Tsubasa i tytuł mangi Kapitan Tsubasa jest chyba najlepszy (zgodny z oryginałem i z obiegową - przynajmniej u mnie - nazwą).
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline amsterdream

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3593 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 16:46:04 »
Z ostatnio czytanych choćby Nieśmiertelny Hulk od Ewinga. Wcześniej DCeased od Taylora, Wonder Woman. Martwa Ziemia od Johnsona, X-Men. Wielki Projekt od Piskora, Spider-Man. Historia życia od Zdarskyego.

Piszesz ciągle o jakimś zamykaniu się a poza DCeased przeczytałem wszystkie komiksy z tej listy i jak dla mnie to zwykłe czytadła. Oczywiście oprócz Wielkiego Projektu, ale nie lubię takiego wałkowania po raz setny tego samego i po lekturze i tak od razu wylądował na allegro (jak i wszystkie pozostałe tu wymienione).

Offline Bazyliszek

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3594 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 16:51:17 »
@UP
Żałowałbym kasy gdybym kupił Wielki Projekt. Okazał się naprawdę słaby.

Ale to chyba jeszcze trochę potrwa  ;)

No nie wiem. Ja w sumie mógłbym paść już w tym roku.

Trochę Tsubasę oglądałem w młodości w polskiej tv. W głowie mi został jeden odcinek o tym jak grali z drużyną sterowaną przez komputer. Przeciwnicy mieli słuchawki na uszach przez które dostawali instrukcje. I Tsubasa przegrywał do przerwy, ale w drugiej połowie "ogłupili: komputer robiąc nielogiczne ruchy na boisku. A bez instrukcji tamci się zupełnie posypali i przegrali bo komputer się zawiesił. :)

Offline xanar

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3595 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 17:00:06 »
Anime było chyba Kapitan Jaszczomb a manga nazywa się Kapitan Tsubasa, przynajmniej tak widzę na półce, oryginalnie キャプテン翼 , Google tłumacz mówi Kapitan Tsubasa.

Nie do końca rozumiem intencji Twojej wiadomości, biorąc pod uwagę, że JPF oferował prawie zawsze współczesne bestsellery (a nie jechał tylko i wyłącznie na klasyce), nie mówiąc o innych wydawnictwach. Dużo nowości, w tym takich, których nakłady wymagają dodruków po krótkim czasie. Także, nie wiem, o co Ci chodzi.

Mi o nic nie chodzi, była jakaś teza, że Egmont wydaję te starocie dla "półgłówków" tylko, że inni też wydają starocie.
A ja gdzieś napisałem, że JPF nie oferował współczesnych mang ? Albo, że kiedyś Egmont nie wydawał bieżących rzeczy.
Aktualnie wydają tak jak wydają jedni i drudzy, nowe rzeczy oraz stare, to że te starsze sprzedają się lepiej niż nowe to żadna nowość w USA jest to samo.
Swojego czasu każdy mógł zacząć wydawać Marvela czy DC na "bieżąco" ale jakoś nie było chętnych i jakoś gdy nie ten zły Egmont pewnie dalej nikt by tego nie wydawał.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline JanJ

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3596 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 19:50:15 »
To już nie pora na Egmont 2023?

Offline Death

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3597 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 21:27:18 »

Offline death_bird

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3598 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 22:27:38 »
Anime było chyba Kapitan Jaszczomb a manga nazywa się Kapitan Tsubasa, przynajmniej tak widzę na półce, oryginalnie キャプテン翼 , Google tłumacz mówi Kapitan Tsubasa.

Biorąc pod uwagę, że "Tsubasa" to zarówno imię jak i wyraz zastanawiałem się przez chwilę, czy nie ma tutaj typowo piłkarskiej gry słów na zasadzie "Kapitan Tsubasa" czyli "Kapitan skrzydłowy", ale z tego co widzę na ilustracjach to on grał z 10 na plecach czyli raczej pomocnik. W każdym razie z pomocą przychodzi również "jankeskojęzyczna" Wiki:
The name Tsubasa means "wing" (翼). Tsubasa's surname Ozora means "sky, firmament, heaven" (大空). When combined, his full name can mean "Big Sky Wings".
Czyli jest tutaj jednak obecna pewna japońska poetyka.
Pytanie pozostaje czy "Kapitan Jastrząb" to typowy wykwit polskiej szkoły przekładu czy przejęli to z cudzego tłumaczenia. Bądź co bądź w latach 90-tych nie takie rzeczy przechodziły. ;)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline xanar

Odp: Egmont 2022
« Odpowiedź #3599 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 22:53:36 »
Znalazłem na Flimwebie, ktoś napisał dziewięć lat temu:

"pojawiały się dwie nazwy serialu, gdyż początkowo był on w wersji włoskiej (holly e benji), tłumaczony na "Kapitan Hawk", a dopiero później zakupili wersję japońską, którą tłumaczono na "Kapitan Jastrząb", co znaczy dokładnie to samo"
Twój komiks jest lepszy niż mój