Autor Wątek: Biblia w formie komiksu  (Przeczytany 5891 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online PabloWu

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 22:17:37 »
Daj spokój. Jeszcze nie to hobby im się przez to uruchomi i zamiast czytać komiksy zaczną wierzyć w te bzdety :)
Poza tym - atrakcyjność tych komiksów jest mniej więcej taka jak propagandówek z IPN. A nawet znacznie mniejsza. Raczej przewidywałbym odwrotny efekt.

"Kaznodzieję" kup. Tam jest więcej prawdy o czarach :)

Tak , wiem że to szydera ale coś co Dla Ciebie jest bzdetem,  dla wielu ludzi jest czymś wartościowym, odrobinę szacunku by się przydało dla myślących inaczej.
 A zamiast Kaznodziei już lepiej kupić Szninkla, podejrzewam że wielu z Nas czytało zamiast Biblii i nawet wyszli na Ludzi  :)


Offline Koalar

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 22:19:58 »
Parę tych komiksów czytałem. Wyglądały OK, jeśli chodzi o treść, na tyle, na ile pamiętam te wszystkie biblijne opowieści. Sporo też było opowieści, których nie znałem.


https://vocatio.com.pl/pl/p/Biblia-w-komiksie/545

Na Gildii jest możliwość podejrzenia pdf-a z początkowymi stronami. Rysunki klasyczne, kolory tragiczne, sposób prowadzenia historii nieco archaiczny. Wydanie ekonomiczne - kiepski papier i ryzyko złamania grzbietu. Komiks ma imprimatur.


https://wydawnictwom.pl/ksiazki-dla-dzieci-i-mlodziezy/8875-biblia-komiks-9788380437685.html

To już nowocześniej zrobiony komiks, wydanie też ładne. Też ma imprimatur.



Jest to tekst z Biblii i rysunki do niego. Chwilami nudne (a że ten miał tylu synów i tylu), ale generalnie bardzo dobre zilustrowanie tekstów (bez jakichś odchyłów Crumba, który w autorskich komiksach trochę ich miał).

Jest jeszcze Życie Jezusa, które nawet mam, ale jeszcze nie czytałem.

pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline sir Nick

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 22:28:40 »
zaczną wierzyć w te bzdety :)
(...)
"Kaznodzieję" kup. Tam jest więcej prawdy o czarach :)

Byłoby miło, gdybyś nie określał spraw ważnych dla innych takimi terminami. W kraju pełnym tolerancji to chyba zdecydowanie uncool. ::)
"Kaznodzieja" faktycznie wybitny (ale nie dlatego, że Jessie Custer oddaje mocz na krzyż - co niektórych zapewne bawiło), ale Lavender Blue prosiła o polecanki na prezent dla dzieci, więc jednak trochę nie ten target. ;D

Co do tematu to warto wspomnieć "Biblię" narysowaną przez legendarnego Jerzego Wróblewskiego (2 tomy), a jeśli chodzi o Nowy Testament - "Życie Jezusa Chrystusa i Dzieje Apostolskie" chyba z 1981 r.



Jeden tom (tradepaperback ;) ), zagraniczne, ale wydane też w Polsce, śmiga na allegro za śmieszne pieniądze. Nie mam już, ale z tego co pamiętam w miarę porządnie narysowane.
« Ostatnia zmiana: Śr, 13 Marzec 2024, 22:45:05 wysłana przez sir Nick »
Nie ma różnic, nie ma płci
Nie ma walki, nie ma krwi
Tu problemów nie ma nikt
Nie pożądasz tutaj nic
Inkubator taki znam
Dorastają płody tam
Wielki ołtarz, dom ze szkła
Dał ci życie i śmierć da.

Proletaryat "Nowy wspaniały świat"

Offline pawlis

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 22:35:09 »
O, Życie Jezusa Chrystusa i Dzieje Apostolskie też miałem i otrzymałem w tym samym czasie co Biblia Andersona i Maddoxa. Z czym ja miałem drugie wydanie, w twardej oprawie wydane ok. 2000 roku:

Online Alexandrus888

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #19 dnia: Cz, 14 Marzec 2024, 07:31:01 »
Nawet nie wiedziałem, że mamy tak dużo adaptacji Biblijnych :-o Część znam, kilka mam, ale wiele to dla mnie nowość. Dzięki, chch, za założenie takiego tematu. Lista zakupowa się wydłuża.


https://wydawnictwom.pl/ksiazki-dla-dzieci-i-mlodziezy/8875-biblia-komiks-9788380437685.html
Przejrzałem swoje wydanie - nie zauważyłem czarnych dymków. A zdaje się, że mam to z 2014...
I tak jak pisze Koalar: ma imprimatur (chyba jako jedyna)

Jest jeszcze Apokalipsa świętego Jana - Powieść graficzna

Offline Popiel

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #20 dnia: Cz, 14 Marzec 2024, 08:31:36 »
Byłoby miło, gdybyś nie określał spraw ważnych dla innych takimi terminami. W kraju pełnym tolerancji to chyba zdecydowanie uncool. ::)

Hm. Rozmawiamy o komiksach, prawda? Dla niektórych epic Spidera to arcydzieło, dla innych to bzdety. Tak samo oceniam omawiane pozycje - zwłaszcza pod kątem archaicznego, niespójnego i nudnego scenariusza  8)

A "Kaznodzieja" absolutnie nie jest wybitny, ale w kategorii "fantastyka religijna" zdecydowanie ciekawszy.
« Ostatnia zmiana: Cz, 14 Marzec 2024, 08:34:21 wysłana przez Popiel »

Offline Rabies

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 14 Marzec 2024, 08:51:52 »
jak rozumiem tylko druga i trzecja pozycja byly wydane po polsku?
Zgadza się,  ale Toppi ma być wydany i u nas

Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #22 dnia: Cz, 14 Marzec 2024, 09:27:32 »
Przejrzałem swoje wydanie - nie zauważyłem czarnych dymków. A zdaje się, że mam to z 2014...
I tak jak pisze Koalar: ma imprimatur (chyba jako jedyna)
To nie chodzi o czarne dymki, tylko brak dymków. Zobacz od strony 387 do 416 - tam gdzie jest ciemne tło, czarne litery są nieczytelne.

Co do imprimatur to z wymienionych w pierwszym poście w tym temacie na pewno pierwsza, druga i czwarta je mają. Pismo Święte w komiksie, o którym pisał Archelon, też je ma z tego co widzę na dostępnych w necie stronach przykładowych.

Online Alexandrus888

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #23 dnia: Cz, 14 Marzec 2024, 20:32:58 »
Chodzi ci o kwestie narratora? Fakt nie mają ramek na tych stronach, ale też nie są na jakimś bardzo ciemnym tle. Możesz wrzucić zdjęcie?

Offline Spiff

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 15 Marzec 2024, 11:46:39 »
Odświeżyłem sobie Biblię z rysunkami mistrza Wróblewskiego.
9/10
...
ciekawe, dlaczego nikt nie wpadł na genialny w swojej prostocie pomysł wznowienia?
...

uwaga spoilery! :)



Spoiler: PokażUkryj















- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #25 dnia: So, 16 Marzec 2024, 11:32:37 »
Chodzi ci o kwestie narratora? Fakt nie mają ramek na tych stronach, ale też nie są na jakimś bardzo ciemnym tle. Możesz wrzucić zdjęcie?
Jak na forum wrzucić własne zdjęcia? Trzeba skorzystać z hostingu? co teraz działa bez rejestracji?

Offline Spiff

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #26 dnia: So, 16 Marzec 2024, 11:41:16 »
« Ostatnia zmiana: So, 16 Marzec 2024, 11:58:01 wysłana przez Spiff »
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #27 dnia: So, 16 Marzec 2024, 14:32:04 »
Chodzi ci o kwestie narratora? Fakt nie mają ramek na tych stronach, ale też nie są na jakimś bardzo ciemnym tle. Możesz wrzucić zdjęcie?













PS. Dzięki Spiff

Offline Kadet

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #28 dnia: So, 16 Marzec 2024, 15:27:03 »
Hm. Rozmawiamy o komiksach, prawda? Dla niektórych epic Spidera to arcydzieło, dla innych to bzdety. Tak samo oceniam omawiane pozycje - zwłaszcza pod kątem archaicznego, niespójnego i nudnego scenariusza  8)

Można odnieść wrażenie, że Ty mówiłeś w swoim poście także o treści przedstawionej w komiksach i o kwestii wierzenia w nią, nie tylko o samej wartości warsztatowej... Nazwanie "bzdetami" jednej z podstaw naszej kultury (i wierzących, i niewierzących) i rzeczy niezmiernie ważnej dla milionów ludzi na całym świecie wydaje mi się dość nietaktowne. W każdym razie ja w te "bzdety" wierzę.

Wracając do głównego tematu: mam "Biblię w komiksie" (Bibleforce). Nie ma imprimatur, ale w stopce podany jest jako konsultant teologiczny polskiego wydania profesor z zakonu benedyktynów. Narracja raczej chyba dla młodszego czytelnika, prowadzona przez dymki i przez ramki (czasem tekst dubluje to, co widać na obrazku). Opowieść jest podzielona na epizody (np. "Ustanowienie Salomona królem", "Przypowieść o synu marnotrawnym", z podanym odesłaniem do odpowiedniego fragmentu Biblii).

Komiks zawiera ilustrowany wstęp o historycznych kulisach powstawania ksiąg biblijnych, ich podziale wg gatunków literackich i przybliżonej chronologii wydarzeń z Biblii. Co ciekawe, co jakiś czas w komiksie pojawiają się "biosy" różnych ważnych postaci - oddzielne strony z portretem danej osoby i ramkami z jej krewnymi i opisem głównych wydarzeń z jej udziałem. Jeszcze tego nie testowałem, ale w komiksie są też wskazówki do pobrania aplikacji z cyfrową angielskojęzyczną wersją całego komiksu i angielskim słuchowiskiem na jego podstawie.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Popiel

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #29 dnia: So, 16 Marzec 2024, 16:33:24 »
Można odnieść wrażenie, że Ty mówiłeś w swoim poście także o treści przedstawionej w komiksach i o kwestii wierzenia w nią, nie tylko o samej wartości warsztatowej... Nazwanie "bzdetami" jednej z podstaw naszej kultury (i wierzących, i niewierzących) i rzeczy niezmiernie ważnej dla milionów ludzi na całym świecie wydaje mi się dość nietaktowne. W każdym razie ja w te "bzdety" wierzę.

Bez dwóch zdań jest to jeden z fundamentów cywilizacji zachodnioeuropejskiej (stety czy niestety). I nawet krytyczne do niego podchodzenie wymaga zapoznania się z materiałem źródłowym. To oczywiste.

I nie mam zamiaru wszczynać tu ideologicznych wojenek - kwestia wiary to sprawa indywidualna, można czcić również Zeusa, Jowisza, Wisznu czy Anubisa - ich kulturotwórcza rola jest równie duża.

Odnosiłem się do treści. Od strony fabularnej są ciekawsze mitologie, po prostu. Wystarczy porównać "Opowieści biblijne" czy "Opowieści ewangelistów" Zenona Kosidowskiego (bardzo polecam, wyekstrahował samo fabularne mięso, bez teologicznej nadbudowy) z mitologiami innych kultur. Ile tam się dzieje! Jakie tam są rozkminy moralne, dylematy, ileż przygód!