Autor Wątek: OLX  (Przeczytany 16113 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perek82

Odp: OLX
« Odpowiedź #90 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 15:31:31 »
Tak czułem, że z płaceniem podatków to problemu nie ma, ale pomniejszyć to już nie da rady:)
dzięki
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Nowicjusz

Odp: OLX
« Odpowiedź #91 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 15:53:39 »
Hmmm,
Chodzę do pracy dostaje wypłatę minus podatek z której cześć przeznaczam na komiksy
Zarobioną kasę wpłacam do banku- znów jakiś podatek Belki?!
Wypłacam kasę z banku, kupuje komiksy i znów tam gdzies uwzględniony jest jakis podatek
Czytam komiks jest fajny ląduje na półkę, niefajny sprzedaje go  i znów mam zapłacić podatek!!!! Wtf
Masakra jakaś ile razy opodatkowana jest ta kwota 😱😱😱😂

Offline plast

Odp: OLX
« Odpowiedź #92 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 15:58:18 »
Nie dość, że opodatkowana jest za każdym razem, to jak masz małą kwotę to procentowo możesz zapłacić nawet 100% podatku - z kontami w banku np. jak masz odsetki od lokaty 0,01 zł to zapłacisz od tego 1 grosz podatku więc 100% zysku zjada ci państwo :)

Offline Rodrigues

Odp: OLX
« Odpowiedź #93 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 16:01:15 »
Opłata przez OLX i przesyłka OLX miały poprawić bezpieczeństwo i komfort transakcji. Jak zaczną wprowadzać te wszystkie podatki to po prostu cofniemy się do etapu, w którym na OLX są tylko zdjęcia produktu a resztę dogaduje się przez telefon.

EDIT:
Albo wszyscy będą kitrać komisy do sprzedania przez pół roku i później będzie wysyp ofert :D

EDIT 2:
Button Man się kończył. Spoko, zobaczymy za pół roku ziom...
« Ostatnia zmiana: Śr, 18 Styczeń 2023, 16:03:32 wysłana przez Rodrigues »

Offline James88

Odp: OLX
« Odpowiedź #94 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 16:48:17 »
A ta cała dyrektywa DAC7 już obowiązuje?

Offline Piterrini

Odp: OLX
« Odpowiedź #95 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 16:48:50 »
Jak już wyżej wskazano - te zasady podatkowe nowe nie są, tylko narzędzia do 'weryfikacji' dochodzą, także nic się nie zmieni dopóki nie zaczną faktycznie 'działać'...

Kwestia jest taka, że w ogólności, w takiej większości przypadków jak np. sprzedajesz coś przed upływem kilku miesięcy od zakupu to kupiłeś z celem odsprzedaży (i tu nie ma co w fikołki się bawić). Jasne, są wyjątki, ale wyjątku, znów w większości przypadków, nie będziesz musiał wyjaśniać, a jak pojawi się taka konieczność to musiałbyś mieć konkretnego pecha żeby napotkać na kłopot.

W innym miejscu ostatnio pisałem, że obecnie nie widzę realnej możliwości wybicia się 'kogoś' mniejszego, platformy sprzedażowej w kształcie bardziej lokalnym, bez współpracy z przewoźnikami, szybkimi płatnościami itp.. Z kolei wprowadzanie takich narzędzi (tj. że np. Allegro czy OLX ma raportować do US...) wręcz otwiera furtkę dla tej obecnie niszy.

I jeśli taki będzie skutek, tj. wybicie się serwisów lokalnych, przyciągnięcie ludzi z Alle/OLX to będę szczególnie zadowolony. Osobiście jak czegoś szukam i widzę lokalizację gdzie mogę dojechać po odbiór to jestem wielokrotnie bardziej zainteresowany taką ofertą. Wiem że jestem w mniejszości, ale tego trzymam się sztywno - o wyższości zakupów wysyłkowych ponad odbiór osobisty mnie się nie przekona. Zresztą nikt nie zabrania (na razie, poza Allegro oczywiście) zakupów czy sprzedaży w 'tradycyjnym' stylu: "poproszę numer konta", niby są też narzędzia do analizy wyciągów z kont, ale wyłapywanie zakupów/sprzedaży internetowych w ten sposób jest znacznie trudniejsze i, przynajmniej obecnie, nie jest to wprowadzone w celach podatkowych.

Także jeśli są wątpliwości, niejasności względem tych podatkowych zasad - po prostu unikajcie Allegro, "przesyłek olx" czy innych płatności przez pośredników... Wiem, "łatwo się mówi", ale ostatecznie sprowadza się to do wygody - chcesz mieć wygodę na takim Alle to ogarniaj zasady podatkowe (wcześniej też musiałeś, ale mało kto to robił, bo nikt nie sprawdzał...).

Co do skalperów - jakby to nie było obarczone ryzykiem (zarówno legalność jak i pewność zysku) to pewnie sam bym się w to bawił (tak jak masa innych osób, które obecnie tego nie robią, tyle że jakby wszyscy byli skalperami to długo by to nie pociągnęło :P ). Jak czegoś chcę się pozbyć to pilnuję tych 6 m-cy, nie przekraczania kwot zwolnionych i nie zobowiązujących do prowadzenia działalności (o tym wyżej nie pisaliście, ale to też jest istotna kwestia, połowa minimalnej i rocznie też limit, chociaż to się zmienia i na bieżąco nie jestem) itp.. Tymczasem taki "skalper" ogarniając różne rynki przy dobrym okresie bez problemu wielokrotność średniej krajowej wyciągnie nie widząc w tym niczego nielegalnego (przyjrzyjcie się chociażby ofertom jednego ze skalperów z grup komiksowych, człowiek wprost oferuje produkty (inne niż komiksy), których sprzedaż jest albo nielegalna, albo 'nieetyczna' (aż tak się nie znam na przepisach, a nie chcę podawać tutaj szczegółów), więc samego tego, że ktoś coś sprzedaje drożej niż kupił to bym nie potępiał, co innego jak widać intencje i nie są one "godne pochwały"...

Online misiokles

Odp: OLX
« Odpowiedź #96 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 17:24:57 »
Ale ta ustawa nie jest wymierzona w olx/allegro tylko w wszystkie serwisy handlowe - małe i duże.

Offline Piterrini

Odp: OLX
« Odpowiedź #97 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 17:49:40 »
@misiokles odnosisz się do mojej wiadomości?
Przez "(...)mniejszego, platformy sprzedażowej w kształcie bardziej lokalnym, bez współpracy z przewoźnikami, szybkimi płatnościami(...)" miałem na myśli coś, co nie oferuje żadnej formy płatności za pośrednictwem serwisu, jak dawniej Tablica.pl - wystawiasz ogłoszenie i wszystko dogadujesz bez pośrednika, możesz to robić wiadomościami w serwisie, ale możesz mailami czy telefonicznie, serwis nie ma i nie zbiera wiedzy o tym co, kiedy, komu i za ile sprzedałeś lub kupiłeś. Nierealne? Skoro tak było to realne ;) Tyle że każdy chce zarobić (w tym Tablica która przekształciła się w OLX) i nie było na to miejsca (bo ludzie wolą wygodę, złudne poczucie bezpieczeństwa itp., i są skłonni za to zapłacić, nikogo nie winię, tylko 'charakteryzuję' ogólnikowo). Jak serwis handlowy, który nie ma wiedzy odnośnie zrealizowanych transakcji miałby przesyłać zestawienie takich transakcji do US? Pytanie retoryczne oczywiście, najłatwiej się oczywiście mówi, ale żeby to działało to trzeba raz - założyć, dwa - przebić się do świadomości, trzy - użytkowników musi być pokaźna ilość żeby to działało. Przy 'monopolu' Allegro/OLX nie było to możliwe, ale jw. może to wreszcie nas "cofnie" (jak to ujął @Rodrigues, chociaż w tonie odwrotnym :P ).

Online misiokles

Odp: OLX
« Odpowiedź #98 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 17:55:39 »
Nie demonizowałbym tego 'złudnego uczucia bezpieczeństwa'. Tablica wyewoluowała w olx m.in. dlatego, że użytkownicy chcieli mieć narzędzia poprawiające bezpieczeństwo (nie 100% skuteczne, ale w ogóle jakieś).

Offline Dracos

Odp: OLX
« Odpowiedź #99 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 17:59:37 »
Jak urząd skarbowy zacznie dojeżdżać takie małe płotki co to właśnie komiks albo wiertarkę sprzedał z zyskiem to ta informacja się zacznie roznosić pędem błyskawicy, Wtedy będzie dogadywane i sprzedawane poza platformami albo od razu ludzie będą doliczać x% do ceny na poczet podatku.

Online Leyek

Odp: OLX
« Odpowiedź #100 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 18:34:22 »
Nie demonizowałbym tego 'złudnego uczucia bezpieczeństwa'. Tablica wyewoluowała w olx m.in. dlatego, że użytkownicy chcieli mieć narzędzia poprawiające bezpieczeństwo (nie 100% skuteczne, ale w ogóle jakieś).

Fantasta z Ciebie z tą ewolucją :)
Tablica miała potencjał i użytkowników, to ją jakiś fundusz/firma zagraniczna kupiła. Miała w innych krajach OLX to i u nas wprowadziła tą markę.
Koniec historii.

Offline HugoL3

Odp: OLX
« Odpowiedź #101 dnia: Śr, 18 Styczeń 2023, 21:22:44 »
Przecież Gumtree jeszcze istnieje. Tam tylko sprzedaż bezpośrednia.
A nie, jednak się zawinęli xD
« Ostatnia zmiana: Śr, 18 Styczeń 2023, 21:24:27 wysłana przez HugoL3 »

Offline 79ers

Odp: OLX
« Odpowiedź #102 dnia: Cz, 19 Styczeń 2023, 18:06:57 »
Próbowałem sprzedać trochę komiksów i kilkukrotnie serwis blokował moje ogłoszenia, ponieważ za tanio! Kiedy wrzucałem to samo z prawilną ceną, to nie było zainteresowania. Taka polska rzeczywistość.

Offline starcek

Odp: OLX
« Odpowiedź #103 dnia: Pn, 06 Luty 2023, 08:07:43 »
Po zapowiedziach nowych integrali Tintina trwa wyścig, kto sprzeda szybciej i taniej 8 starych tomów. Okazja dla tych, co muszą mieć wszystkie wydania. :)
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Nowicjusz

Odp: OLX
« Odpowiedź #104 dnia: Pt, 24 Luty 2023, 08:02:39 »
Dziś odebrałem taka wiadomość że olx  zmienia regulamin od 13 marca.  Chodzi o to że w ramach pakietu ochronnego, kupujący będzie mógł zwrócić zamówiony towar. Niby dobrze, ale koszty zwrotu pokrywać ma sprzedający?! Wychodzi że jak będę sprzedawał komiks na olx a kupujący będzie chciał zwrócić mi go  to ja jeszcze będę stratny bo będę musiał zapłacić za zwrot tego mojego komiksu!  Masakra jakaś . Chyba że źle to zrozumiałem
Niestety nie  chce mi się dołączyć print screen do postu
« Ostatnia zmiana: Pt, 24 Luty 2023, 08:04:17 wysłana przez Nowicjusz »