Autor Wątek: Jednolita cena książki  (Przeczytany 8097 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline radef

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #90 dnia: Pt, 23 Luty 2024, 09:57:01 »
Stała cena książki przy dotychczasowych lub nieznacznie obniżonych marżach spowoduje jedno.
Empik zaoferuje darmową dostawę (lub za 1 grosz - jeżeli darmowa dostawa byłaby nielegalna wg ustawy, jak jest we Francji) do każdego miejsca w Polsce w każdej formie. Skoro na takiej książce za 40 zł będą mieli z 20 zł dla siebie, to będzie im się opłacać. Przy ich rozpoznawalności i nakładach na reklamę wykoszą praktycznie całość rynku internetowego, a pewnie też część ruchu stacjonarnego. Nic dziwnego, że to Empik i należące do niego wydawnictwa po cichu, ale jednak naciskają na tę ustawę.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline eyesore

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #91 dnia: Pt, 23 Luty 2024, 10:07:48 »

Nie wiem w ogóle skąd pomysł, że ludzie, którzy przestali chodzić do księgarni znowu zaczną, jak za te same pieniądze będzie można kupić w internecie i nie jechać specjalnie do księgarni.
To jest chyba najlepszy komentarz do pomysłu JCK.
Mieszkam pod Poznaniem, codziennie jeżdżę do Posen do roboty i mijam w sumie dwie księgarnie, plus Świat Książki i Empik. No i nie ma szansy żebym gdziekolwiek wchodził, nawet jak będzie tam 5 zł taniej niż w necie bo łatwiej mi się kupuje za pomocą kilku kliknięć i po prostu szybciej. Do tego jest tam wszystko co chcę kupić. Zresztą widzę to po moim paczkomacie bo bardzo dużo osób wyciąga stamtąd paczki z netowych księgarni.

A pod postem na FB Kurca najlepszy jest komentarz Łukasz Z:
"Uwaga: książki w Polsce są ZA TANIE. Biorąc pod uwagę realne, a nie okładkowe ceny oraz nasze zarobki, należą do najtańszych w Europie. Jeżeli nie będą droższe, a więksi (dystrybutorzy i sklepy internetowe) nie podzielą się z mniejszymi (księgarniami i wydawcami), to będzie kaplica. To wszystko są naczynia połączone. Jeżeli nie będzie regulacji, będzie tanio i marnie. Księgarnie już są na skraju upadku, wydawnictwa, szczególnie te mniejsze, ambitne, mają ciężką przeprawę. Nie można być na to ślepym i udawać, że wszystko jest w porządku, bo można kupić tanio przez internet. Dodatkowo, jeśli dominacja dużych graczy będzie się zwiększać, a już jest bardzo duża, to ceny i tak będą rosnąć, bo kto im zabroni. Poprzyjcie petycję, a my będziemy walczyć dalej."
Więc tego  ;D

Offline Takesh

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #92 dnia: Pt, 23 Luty 2024, 11:36:01 »
Ja prawie codziennie przechodzę obok znanej komiksowej księgarni. I drugiej mangowej. Wchodzę tam bardzo rzadko, głównie po odbiór pojedynczych albumów. Dlaczego? Bo na bieżąco śledzę na stronie internetowej ich ofertę. Jeśli nigdzie indziej nie ma taniej, albo tylko coś jest u nich (np. z antykwariatu), to kliknę i odbiorę.

Jeśli wszędzie będzie z jednolitą ceną, to tym bardziej zamówię wszystko do paczkomatu u sprzedawcy, który bedzie miał wszystkie interesujące mnie pozycje, bo nie muszę z tym chodzić, a papier ciężki przecież. I wtedy tamte tylko jako antykwariat zostają, bo mogą nie mieć wszystkiego na stanie. Czyli wtedy księgarnia stacjonarna straci na mojej osobie.

Offline NuoLab

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #93 dnia: Pt, 23 Luty 2024, 12:56:28 »
Jeżeli będzie taka potrzeba to księgarnie internetowe wymyślą od razu różne metody obejścia jck.
Np. system podobny do allegrowych monet czy przeceny książek "uszkodzonych" albo jakiś moneyback we współpracy z bankami. Zresztą to będzie zależało od zapisów ustawy, która pewnie będzie dziurawa jak sito.

Offline perek82

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #94 dnia: Pt, 23 Luty 2024, 13:16:18 »
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline JanJ

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #95 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 09:16:18 »
Właśnie na tvn24 wysmarowali artykuł o jednolitej cenie książki i jak to małe księgarnie upadają. Oczywiście słusznie zauważają, że czytelnictwo zanika, a ceny w internecie są niższe. Szkoda mi tych księgarni, ale co już zostało tu setki razy powiedziane, po wprowadzeniu tej ustawy ceny nie spadną, a tak naprawdę średnio wzrosną, przez co czytelnictwo spadnie jeszcze bardziej i bankructwo małych księgarni przyspieszy. Tego już w tym artykule nie ma oczywiście. Jeden z księgarzy narzeka tam, że sprzedaje trzy książki dziennie. Ile musiałby sprzedać książek żeby to w ogóle miało sens biznesowy? Przecież ta ustawa nie sprawi, że klienci nagle zaczną walić drzwiami i oknami.

To samo jest/było po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Miało uratować małe sklepy, ale wszyscy zaczęli robić duże zakupy w dużych sklepach w tygodniu i małe sklepy padają jak muchy. Takie socjalistyczne regulacje zawsze do tego prowadzą.
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Marzec 2024, 09:23:08 wysłana przez JanJ »

Offline xanar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #96 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 09:37:21 »
Jak w telewizji mówi, że będzie dobrze to tak będzie  :)
Takie małe Żabki mają się dobrze  :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline JanJ

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #97 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 09:40:13 »
Małe powinieneś dać w cudzysłów.

Ten artykuł jest na stronie internetowej tvn24.pl. Już mi się nie chciało kopiować linku żeby nie siać propagandy.
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Marzec 2024, 09:42:21 wysłana przez JanJ »

Offline xanar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #98 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 11:13:15 »
Tu jest z 2017 filmik TVN24
https://tvn24.pl/programy/jednolita-cena-ksiazki-ra723584-ls2569526

10 marca
https://tvn24.pl/polska/male-ksiegarnie-upadaja-pomoc-moze-projekt-ktory-pis-porzucil-st7798267

Nadal nie wiem, jak zrównanie cen spowoduje żebym poszedł do księgarni.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline kv

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #99 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 11:22:36 »
Nadal nie wiem, jak zrównanie cen spowoduje żebym poszedł do księgarni.
Problemem jest to, że w zwykłej księgarni komiksów nie uświadczysz. Lub jest ich tyle co kot napłakał.
Przykład nie z małego miasta, ale z półmilionowego.

Gdyby komiksy np. Studia Lain były w zwykłych księgarniach, chętnie bym je odwiedzał, nawet teraz, bez JCK  ;)


Offline xanar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #100 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 12:03:05 »
Ale to nie chodzi o komiksy, po co mam jeździć po jakiś księgarniach/sklepach tracisz czas jak mogę to samo kupić w intrenecie i mi jeszcze przywiozą.
Chyba, że ktoś kupuje jedną książkę jadąc z roboty i ma księgarnię po drodze, ale dla takiej osoby to jednolita cena za bardzo nie zrobi różnicy.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline PJP

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #101 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 14:15:24 »
W tego typu regulacjach (także pseudoekologiczne prymitywne kulty) nie chodzi o żadne ratowanie czegokolwiek czy inne bezpieczeństwo. Po prostu różni odklejeni od rzeczywistości smutni ludzie lubią organizować życie innym i decydować co można, a czego nie można robić. Dostaną trochę władzy i pajacują. Mogę się założyć o dobry browar, że różni "dobroczyńcy" wydający komiksy również przykręciliby śrubę tym czytającym starocie, aby tylko schodziły rzeczy mało chodliwe, ale o dużym potencjale "artystycznym". No ale oczywiście plebs tego nie docenia i jest jak jest  8)
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Marzec 2024, 14:17:28 wysłana przez PJP »

Offline celtic

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #102 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 21:44:23 »
Dobrze mi się wydaje, że kupując nowość, jeśli nie podejdzie, nie będę jej mógł odsprzedać poniżej ceny okladkowej? A takie portale jak allegro będą zobowiązane usuwać takie oferty?
Trzy Cienie - 10/10
Opowieści z czasów Kobry -8/10
Twierdzi Pereira -10/10
Bezprawie - 7/10
Locke & Key #1-6 - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Offline Gustavus_tG

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #103 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 21:56:03 »
Dobrze mi się wydaje, że kupując nowość, jeśli nie podejdzie, nie będę jej mógł odsprzedać poniżej ceny okladkowej? A takie portale jak allegro będą zobowiązane usuwać takie oferty?
Tylko ciekawe kto lub co będzie za to odpowiedzialne. Jakiś algorytm?

Offline Cornelius

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #104 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 22:33:08 »
Dobrze mi się wydaje, że kupując nowość, jeśli nie podejdzie, nie będę jej mógł odsprzedać poniżej ceny okladkowej? A takie portale jak allegro będą zobowiązane usuwać takie oferty?

No ale dlaczego miała by nie podejść? Co to za defetyzm waść siejesz? Ustawa zagwarantuje przecież, że będziesz zadowolony.