Autor Wątek: Sugestie na temat forum  (Przeczytany 300824 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Castiglione

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1950 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 11:38:47 »
LOL, głośna sprawa multikonta na forum xD Z każdym dniem coraz lepiej.

Online Zwirek

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1951 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 11:52:09 »
Jest oczywistym chyba dla każdego, że oprócz ludzi po prostu pasjonujących się komiksami, znalazła sobie tutaj przytulisko grupa czytelników komiksów, których poglądy i podejście powodują często wykluczenie w miejscach takich jak grupy na FB.
Ja tylko w sprawie formalnej, btw też jestem użytkownikiem Internetu od lat 90.
Mam wrażenie, że ulegasz błędnej ocenie tego co się dzieje na Facebooku i tego co się dzieje na tym otwartym forum. W serwisach społecznościowych są specjalne mechanizmy izolacji, ochrony, zamykania użytkowników w bańkach informacyjnych i światopoglądowych. W ten sposób tworzone są grupy wzajemnej adoracji, mające na celu zapewnienie komfortu. To nie jest żadna tajemnica, to samo ma YouTube, czy do niedawna Twitter, który teraz działa trochę inaczej i już nie jest taki "fajny", ludzie zaczęli widzieć opinie i światopoglądy innych osób, które do tej pory dla nich nie istniały.

Forum Komikspec można nazwać rezerwatem Internetowym, pierwotnym lasem, do którego dostęp ma każda osoba i każdy światopogląd. Miejscem w którym jedyną kontrolą nad treściami jest kontrola innego człowieka admina/moderatora. Każdy może tutaj założyć konto, a nawet czytać bez konta, nie ma baniek, grup ani algorytmów sterujących, wszystko jest jawne. Dla człowieka postfejsbukowego, który na co dzień funkcjonuje w bańce, taki świat może wydać się nieprzyjazny, a nawet wrogi. Postfejsbukowiec czuje się osaczony przez mnogość poglądów i opinii z którym się nie zgadza, bo przecież w jego mniemaniu, świat wygląda całkowicie inaczej, na co dowodem jest jego ulubiona grupa na Faceeboku.

Offline turucorp

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1952 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 12:03:20 »
LOL, głośna sprawa multikonta na forum xD Z każdym dniem coraz lepiej.

Nigdy nawet nie zasugerowałem, kogo mogło to dotyczyć, a jednak jeden z wydawców musiał odpowiadać publicznie na pytania związane z tą sprawą. Więc wiesz, raczej „ciche” to nie było.
Pisząc o nieudolności moderacji, odnoszę się m.in. do generowania takich niedomówień i plotek.
Metoda „cięcia siekierą jak leci” to druga strona tego samego medalu.

Forum Komikspec można nazwać rezerwatem Internetowym, pierwotnym lasem, do którego dostęp ma każda osoba i każdy światopogląd. Miejscem w którym jedyną kontrolą nad treściami jest kontrola innego człowieka admina/moderatora. Każdy może tutaj założyć konto, a nawet czytać bez konta, nie ma baniek, grup ani algorytmów sterujących, wszystko jest jawne. Dla człowieka postfejsbukowego, który na co dzień funkcjonuje w bańce, taki świat może wydać się nieprzyjazny, a nawet wrogi. Postfejsbukowiec czuje się osaczony przez mnogość poglądów i opinii z którym się nie zgadza, bo przecież w jego mniemaniu, świat wygląda całkowicie inaczej, na co dowodem jest jego ulubiona grupa na Faceeboku.

Wybacz, ale „pierwotnym lasem” były takie miejsca jak Wrak, Wak czy do pewnego momentu Gildia i tam sposób moderacji był diametralnie inny. Oczywistym jest, że wszędzie były gównoburze, ale moderacja nie polegała na wpadaniu raz na kilka dni, rąbaniu wszystkiego i dowalaniu %. Nie tak się to robiło w „lasach pierwotnych”.
BTW a jak ktoś jest na kilku-kilkunastu grupach komiksowych na FB i nie preferuje żadnej, to co?
Inna sprawa, że tutaj raczej mamy do czynienia z wieloma użytkownikami, którzy swój kontakt z komiksowem mają ograniczony tylko do tego forum. Trzeba by chyba zadać pytanie, czy „forumowa bańka” jest bardziej reprezentatywna od kontaktu z żywymi ludźmi + grupy społecznościowe?
Moją ulubioną „grupą” jest żywy kontakt, tam nie ma moderacji czy algorytmów, pytanie, dlaczego tak wielu forumowiczów ma problem z rozmową na żywo, za to tutaj „dostają skrzydeł”?

Offline xanar

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1953 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 12:25:25 »
A co chodzi z tą głośną sprawą multikonta, która była tak głośna że wydostała się z tego piwnicznego forum ?
Ja jestem tu od początku i jakoś mi umknęła.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Castiglione

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1954 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 12:37:34 »
No bo jesteś wyklęty z grup fejsbukowych, więc nie wiesz.

Offline xanar

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1955 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 12:41:23 »
Najwyraźniej.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline turucorp

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1956 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 12:53:05 »
No bo jesteś wyklęty z grup fejsbukowych, więc nie wiesz.

A co mają do tego grupy fejsbokowe, szanowny użytkowniku forum?

Najwyraźniej.

Najwyraźniej po prostu obserwujesz tylko jakąś część tego forum, a przy okazji jeszcze mniejszą część środowiska wydawców. Tak to już jest w tych „bańkach”.
« Ostatnia zmiana: Śr, 06 Grudzień 2023, 12:54:57 wysłana przez turucorp »

Offline xanar

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1957 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 13:02:26 »
Wiadomo, twoja bańka jest lepsza niż moja.
Średnio mnie interesują wasze przepychanki wydawnicze i to nie jest problem forum tylko wasz.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Leyek

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1958 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 13:09:31 »
Inna sprawa, że tutaj raczej mamy do czynienia z wieloma użytkownikami, którzy swój kontakt z komiksowem mają ograniczony tylko do tego forum. Trzeba by chyba zadać pytanie, czy „forumowa bańka” jest bardziej reprezentatywna od kontaktu z żywymi ludźmi + grupy społecznościowe?
Moją ulubioną „grupą” jest żywy kontakt, tam nie ma moderacji czy algorytmów, pytanie, dlaczego tak wielu forumowiczów ma problem z rozmową na żywo, za to tutaj „dostają skrzydeł”?

@turu Ty to też masz klapki na oczach (albo specjalnie tak udajesz z Tobą to cholera wie :) ). Zachowania małego % użytkowników forum (pewnie z 5 osób co się Ciebie czepiają, co im zresztą bardzo ułatwiasz) rozciągasz na dużo większą grupę. Przecież pewnie wiele osób z forum było u Ciebie po wrys, pogadało, a nawet o tym nie wiesz. Nikt nie będzie przecież podchodził i mówił: cześć jestem @Leyek z komikspeca. Sam byłem u Ciebie po wrys w Wawie, coś tam popytałem po oryginalne prace i tyle. Szczególnie, że za plecami czekały kolejne osoby z W7 co miał wtedy premierę.

Co do FB, od jakiegoś czasu jestem tam z musu (bo bez niego dużo rzeczy, informacji mi umykało), ale tam to jak są jakieś w teorii kontrowersyjne tematy to większość jest do porzygu/na pokaz ultranowoczesna, postępowa itp., a inni przytakuję, żeby się nie wychylać. Tu pod nickami (ukryci czy anonimowi jak to lubisz pisać ;) ) przynajmniej jest pełne spektrum postaw (tak jak to w prawdziwym życiu bywa) i można poczytać co to inni myślą.

A na żywo poznałem i osoby z forum i takie co nie są na forum, a są na FB i jedni i drudzy nie mieli ogonów i jaszczurzych głów ;) No i jest jeszcze duża grupa osób co ukradkiem forum czytają, ale jak coś to będą się odżegnywać, że tu same głupoty i wszystko co najgorsze :)

Offline Mateusz

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1959 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 13:10:54 »
Generalnie mogę jedynie spuścić zasłonę milczenia na całą twoją wypowiedź.

Ad 3. Weź nie ściemniaj. Doskonale wiesz o co chodzi

Otóż nie wiem. Na forum było wiele przykładów multikonta. Większość wykrywana jest na etapie rejestracji, bo silnik forum daje ku temu najlepsze narzędzia, część przypadkowo przy okazji dawania ostrzeżeń, a część po zgłoszeniach od użytkowników czy to na PW, czy to na forum. W takich przypadkach zawsze banujemy jedno konto użytkownika. Nie odkładam sobie w pamięci tych sytuacji, bo są dla mnie nieistotne.
Zapraszamy na https://Filmozercy.com - serwis z najnowszymi newsami ze świata kina oraz ciekawymi filmowymi i komiksowymi artykułami

Offline Popiel

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1960 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 15:10:04 »
Co do FB, od jakiegoś czasu jestem tam z musu (bo bez niego dużo rzeczy, informacji mi umykało), ale tam  Tu pod nickami (ukryci czy anonimowi jak to lubisz pisać ;) ) przynajmniej jest pełne spektrum postaw (tak jak to w prawdziwym życiu bywa) i można poczytać co to inni myślą.

Przepraszam, ale jak można poważnie traktować ludzi, którzy tylko anonimowo albo pod nickami mówią co myślą? Sami się tego wstydzą? I na forum kozaczą jako przysłowiowe Thorgale i Aragorny, a pod nazwiskiem czy na żywo to uszy po sobie? Gdzie tu sens?

Offline donT

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1961 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 15:15:26 »
Nie moj cyrk, nie moje malpy, ale tez nie rozumiem tego ciaglego prucia sie do ludzi, o to, ze sa anonimowi, na anonimowym z natury forum.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline parsom

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1962 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 15:19:53 »
Przepraszam, ale jak można poważnie traktować ludzi, którzy tylko anonimowo albo pod nickami mówią co myślą? Sami się tego wstydzą? I na forum kozaczą jako przysłowiowe Thorgale i Aragorny, a pod nazwiskiem czy na żywo to uszy po sobie? Gdzie tu sens?

To nie jest kwestia anonimowości, tylko plemienności. Na FB ludzie szybko łączą się w plemiona napier... każdego spoza grupki adoracji. Na forach nie ma napędzających to algorytmów, nie podsuwają ci tylko tego, co sam myślisz i co łechcze twój układ limbiczny. Ogólnie FB i ich algorytmy to największy syf jaki przydarzył się ludzkości w konsekwencji wynalezienia Internetu  - oducza ludzi konfrontowania się z innymi poglądami i prowadzi do traktowania każdego odstępstwa od dogmatu jako zasługującego na stos.

Offline Leyek

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1963 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 15:21:02 »
@Popiel
Ale przecież dobrze wiesz, że podstawą Internetu była anonimowość. IRC-e, fora, kanały dyskusyjne czy komentarze pod artykułami - większość użytkowników posługiwała się nickami. To, że wielkie korporacje poprzez media społecznościowe to zmieniły, a większość ludzi bez problemu się na to zgodziła to już ich sprawa. Wchodzisz na forum masz do czynienia z nickami. Dla mnie nie ma różnicy czy ktoś napisze pod nickiem czy imieniem i nazwiskiem. Jedna różnica, że pod nickiem napisze szczerzej, a że nieraz i bardziej chamsko, no cóż taki koszt. Mogę go ponieść, chętniej niż dając swoje dane do przetwarzania przez facebooka i podobne twory.

Offline Popiel

Odp: Sugestie na temat forum
« Odpowiedź #1964 dnia: Śr, 06 Grudzień 2023, 16:08:08 »
To tylko świadczy o użytkownikach internetu - anonimowo mogą być chamscy, pleść głupoty i wylewać frustracje. Na żywo albo pod nazwiskiem jednak hamują piętami.

To nie kwestia algorytmów - forum nie jest jedyną płaszczyzną dyskusji, mają one miejsce na fejsie czy na żywo. Nie tłumaczcie nimi braku odpowiedzialności za własne słowa, tak jak nie tłumaczcie swojej anonimowości jakąś wyimaginowaną ochroną prywatności, jakby ona cokolwiek znaczyła.